DRUHÉ MÍSTO V KRAJSKÉ KONKURENCI
Házenkáři Jiráskova gymnázia se v úterý 27. listopadu 2018 zúčastnili v Jičíně krajského kola v kategorii V (vyšší gymnázia a střední školy). V nabité konkurenci obsadili 2. místo, když ve finále podlehli družstvu Střední průmyslové školy Jičín, která tuto sportovní akci pořádala. Naši školu vzorně reprezentovali Jaromír Poláček (4.A), Vojtěch Klikar (8.W), Lukáš Černý (8.W), Vojtěch Vyskočil (8.W), Vojtěch Joska (8.W), Tomáš Lipovský (7.W), Adam Joudal (6.W), Jan Zetek (5.V), Daniel Fišer (5.V), Jan Zákravský (5.V) a Ondřej Pitřinec (5.W).
Petr Šulc.
Letos se koná již 10. ročník Robosoutěže – soutěže robotů postavených ze stavebnice Lego Mindstorms, kterou pořádá ČVUT v Praze. Tento jubilejní ročník byl pro jeden z týmů Jiráskova gymnázia velice úspěšný – první místo a postup do vysokoškolského finále! Soutěžním úkolem bylo vysbírat co nejvíce teček v bludišti (= zhasnout LED světla pomocí magnetu) a přitom se vyhýbat duchům – obdoba staré známé hry PacMan.
Ale postupně. Ve středu 21. 11. 2018 celkem sedm studentů se spoustou krabic vyrazilo už v pět hodin ráno vlakem z Náchoda.
Tým Nemorivagus ve složení Jan Pikman, Adam Brychta a Štěpán Filip měl asi nejkomplexnější program využívající různých senzorů a s jejich pomocí mapující bludiště. Ještě v pondělí měl tým i funkčního robota. Bohužel se v úterý členové týmu rozhodli, že robota vylepší – to znamenalo práci až do jedné hodiny v noci, pak chvíli spánku a pokračování ve stavbě cestou vlakem. Vylepšení ale nebylo dobrý nápad, a tak to na postup ze základní skupiny nestačilo.
Tým Nemorivagus ve vlaku
Program druhého týmu DRT (Kurt Hartmann a Miroslav Jarý) také částečně vznikal cestou vlakem a nakonec fungoval, ale při vyřazovacích jízdách se bohužel robot několikrát tak nešťastně zasekl, že už nebyl schopen pokračovat v jízdě, a bylo z toho pěkné 13. místo. Tým však dosáhl jednoho prvenství – jako první rozsypal svoji Lego stavebnici po Zengerově posluchárně, což ostatní ocenili velkým potleskem 🙂
První rozsypaná stavebnice...Start jízdy týmu DRTTo nejlepší nakonec – tým giveUsBigWheels ve složení Šimon Prudil a Josef Krtička zvolil jednoduchou konstrukci robota i relativně jednoduchý program. Ukázalo se, že jednoduché věci výborně fungují a především jsou spolehlivé. Proto se jejich robot postupně probojovával až do finále, které poté s přehledem vyhrál.Start jedné z vítězných jízd týmu giveUsBigWheels
Týmu patří velká gratulace za to, že nepodlehl soutěžní nervozitě a neudělal žádnou hloupou chybu, naopak svůj program postupně vylepšoval podle chování robota v bludišti. Studenti se mohou těšit z nových mobilních telefonů (ceny pro vítěze) i z postupu do vysokoškolského finále, kde se utkají s vysokoškolskými studenty předmětu Robotika. Přejeme jim hodně štěstí a budeme v pátek 14. 12. držet palce! Jsou už také automaticky přijati ke studiu na FEL ČVUT.
Vítězný tým giveUsBigWheels (vlevo Šimon Prudil, vpravo Josef Krtička)
V průběhu soutěže došlo také k „setkání generací“ – vlevo Šimon Prudil, vpravo Josef Krtička z vítězného týmu a uprostřed Martin Němec, absolvent Jiráskova gymnázia, nyní student robotiky na ČVUT, několikanásobný vítěz Robosoutěže v minulosti a jeden ze studentů, kteří se zasloužili o vznik robotického kroužku na Jiráskově gymnáziu. Jak je vidět, nyní už má své důstojné nástupce.
Setkání generací robotiků Jiráskova gymnázia
Všem studentům děkujeme za reprezentaci gymnázia a i když se třeba neumístili na stupních vítězů, při přípravě na soutěž i při soutěži samotné se naučili spoustu věcí, které se jim budou hodit při studiu na VŠ (například jak si zorganizovat práci v týmu...).
Výprava Jiráskova gymnázia na Robosoutěži
Všichni studenti, kteří ovládají alespoň základní pravidla šachové hry, jsou srdečně zváni na
"Přebor Jiráskova gymnázia v šachu 2018", který se koná již příští pátek 30.11. od 8,00 ve sborovně.
Bude se hrát tradičně 7-kolový turnaj, nasazovaný na PC (Swiss-Manager).
Hrací tempo bude 15 min na partii pro každého.
Předpokládaný konec ve 13,00.
Přihlásit do turnaje se můžete zapsáním na přihlašovací listinu, která je vyvěšena na chodbě nebo na emailové adrese sachygymnachod@seznam.cz
Nezapomeňte si zajistit uvolnění z páteční výuky!
Na základě tohoto turnaje pak budou sestavena 4-členná družstva pro Okresní přebor škol, který se bude konat v úterý 11.12.2018 opět v učebnách JG Náchod.
Viz http://khss.chess.cz/?p=11556
V pondělí 12. 11. 2018 měli zájemci ze třetích a čtvrtých ročníků možnost se zúčastnit soutěže Bobřík informatiky (www.ibobr.cz). Velkým úspěchem je, že téměř všichni zúčastnění postupují do ústředního kola, které se bude konat 30. 1. 2019. Takže gratulujeme Janě Možíšové, Kurtu Hartmannovi, Martinu Hrachovi, Jakubu Ježkovi, Benjaminu Sichrovskému, Petru Semerákovi, Janu Pikmanovi a Jiřímu Mocovi.
Ve středu 14. 11. 2018 se v tělocvičně naší školy konalo okresní kolo ve volejbalu středních škol dívek. V konkurenci šesti škol se našim hráčkám podařilo zvítězit. Postup do krajského kola si svými výkony zasloužily Brátová Pavla, Šnorbertová Michaela, Cejnarová Adéla, Kubečková Michaela, Vodehnalová Anna, Šnorbertová Zuzana a Říhová Monika.
Děkujeme za pěknou reprezentaci školy a přejeme hodně štěstí v krajském kole.
Jako každý rok, tak i letos se studenti druhého ročníku vydali pěšky na exkurzi do Bražce, kde je čistička odpadních vod. Třída 6.W absolvovala exkurzi už v 22. října a třída 2.B v pondělí 5. listopadu. Celý provoz čističky a princip mechanického a biologického čištění vody nám vysvětlil mistr ČOV Petr Semerák. Dále nás seznámil se zpracováním kalu a výrobou bioplynu a elektrické energie pro čističku. Studenti se v hodinách chemie seznámili s chemickými vlastnostmi vody, s její reaktivitou a čistotou. Tato exkurze jim pomohla pochopit princip čištění odpadní vody. Přesvědčili se, že voda, která přichází do čističky je opravdu pořádně znečištěna. Po mechanickém a biologickém čištění splňuje všechny požadavky, na základě kterých je vypuštěna do řeky. Měli jsme možnost vystoupit na „vyhnívací věž“ a vidět tak celou čističku z výšky.
Studenti biologických seminářů a další zájemci navštívili ve středu 7.listopadu 2018 Mikrobiologický ústav AV ČR v Praze Krči. Exkurze proběhla v rámci „Dne otevřených dveří AV“. Mikrobiologický ústav AV v současnosti představuje největší pracoviště v České republice, které komplexně studuje vlastnosti mikroorganismů a savčích buněčných linií. Hlavními směry výzkumu jsou buněčná a molekulární mikrobiologie, genetika a fyziologie mikroorganismů a jejich rezistence vůči antibiotikům, produkce mikrobiálních metabolitů a jejich biotransformace. Studenti se nejdříve zúčastnili velice zajímavé přednášky „Komunikace mezi mikroorganismy“, poté navštívili jednotlivé laboratoře a pracoviště spektrometrie a elektronového mikroskopu. Do budoucna se opět chceme na Akademii věd se zájemci o biologii vrátit.
Rojtová, Jaroušová
2. listopadu se v rychnovském bazénu konalo krajské finále v plavání středních škol. Naše děvčata v sestavě Kateřina Jermanová, Štěpánka Frimlová, Kateřina Čápová, Petra Lemfeldová, Tereza Hofmanová a Štěpánka Rožnovská suverénně zvítězila a vybojovala si tak účast na republikovém finále, ve kterém budou obhajovat předloňské třetí místo. O příjemné překvapení se postaralo naše družstvo chlapců ve složení Aleš Cedidla, Viktor Tomek, Pavel Horáček, Jakub Divišek, Vojtěch Ťokan a Štěpán Pollak, které se rovněž probojovalo do republikového finále. To se uskuteční v lednu v Jindřichově Hradci a poprvé v něm naše škola bude mít dvojnásobné zastoupení.