NOVĚ - Možnost nahrazení profilové maturitní zkoušky z cizího jazyka certifikátem
Milí studenti, od letošního školního roku pro vás v souladu s platnou legislativou nově otevíráme možnost nahradit jednu profilovou maturitní zkoušku z cizího jazyka certifikátem.
V souladu s ustanovením školského zákona se možnost nahrazení povinné profilové zkoušky týká žáků, kteří konají v profilové části alespoň 4 povinné profilové zkoušky. V takovém případě lze jednu povinnou profilovou zkoušku z cizího jazyka nahradit doložením jazykového certifikátu, který dokládá jazykové znalosti žáka na úrovni stanovené rámcovým vzdělávacím programem daného oboru nebo vyšší, nejméně však na úrovni B1 podle Společného evropského referenčního rámce.
U prvního cizího jazyka, kterým je u nás ve škole u všech žáků Anglický jazyk, je tedy nutné doložit certifikát o znalostech nejméně na úrovni B2, u druhého (dalšího) cizího jazyka - Nj, Šj, Fj, Rj - minimálně na úrovni B1.
Nahrazení zkoušky jazykovým certifikátem je možné také u 1 nepovinné profilové zkoušky z cizího jazyka.
Nahradit lze i profilovou zkoušku navázanou na konání didaktického testu ve společné části, didaktický test ve společné části však žák koná vždy.
Poznámka: Možnost nahradit jednu povinnou profilovou maturitní zkoušku certifikátem se netýká žáků, kteří si ve společné části vyberou matematiku, protože nemají 4 povinné profilové zkoušky.
Písemnou žádost o nahrazení zkoušky podává žák řediteli školy nejpozději do 31. března pro konání maturitní zkoušky v jarním zkušebním období a do 30. června pro konání maturitní zkoušky v podzimním zkušebním období. Součástí žádosti je vždy doklad nebo úředně ověřená kopie dokladu o úspěšném vykonání standardizované jazykové zkoušky.
Seznam použitelných certifikátů pro maturitní zkoušky konané v roce 2025 najdete zde: https://msmt.gov.cz/file/62338/.
Pavel Škoda, ředitel školy
Kronika Jiráskova gymnázia - školní rok 2024-25
Učitelé se sešli v přípravném týdnu 27. srpna. Nově přivítali ve svých řadách po rodičovské dovolené Mgr. Martinu Maršíkovou a Mgr. Martina Kindla, Ph.D. s aprobací dějepis - základy společenských věd, který nastoupil na částečný úvazek.
V pondělí 2. září začal školní rok.
3. září odpoledne jeli na školní výlet na Vltavu studenti 7.W s prof. Rojtovou, Víchem a Zikmundem. Vrátili se 6. září. Šlo o pro špatné počasí odložený školní výlet z loňského školního roku.
4. září proběhla opravná ústní maturitní zkouška. Ze tří studentů uspěl jeden, jeden neuspěl a jeden se pro nemoc nedostavil. Předsedkyní maturitní komise byla Mgr. Alena Michálková z gymnázia v Broumově.
Ve dnech 8.-13 září byly dvě skupiny studentů v zahraničí. 36 studentů se vydalo s prof. Pavlíkem, Pavlíčkovou a Novotnou Mičíkovou do Španělska a 41 studentů se zúčastnilo s prof. Ježkem, Půlpánovou a Svobodou expedice do Polska na Balt.
V Deštném v Orlických horách byli ve dnech 9.-11. září na primárně preventivním pobytu žáci 1.V s prof. Polákovou a Felklovou a ve stejném termínu v Harrachově žáci 1.W s prof. Rozinkem a Moučkou.
11. září v podvečerních hodinách přijeli na výměnný pobyt studenti z německého Georgsmarienhütte. V dalších dnech se jim dostalo přivítání ve škole a na radnici, prohlédli si Náchod a Nové Město nad Metují, navštívili firmu Farmet v České Skalici a vydali se na výlet do Prahy a do Teplických skal. Další program pro ně připravily individuálně hostitelské rodiny. Zpátky do Německa odjeli 18. září ráno.
12. září se do ZOO ve Dvoře Králové nad Labem podívali terciáni s prof. Jaroušovou a Rojtovou.
Koncert kapely Květy 20. 9. - úvodní akce Kulturního prostoru Aula
Přijďte v pátek 20. září v 19.00 otevřít AULU! Koncert kultovní brněnské kapely Květy hravě experimentující s nepřeberným množstvím žánrů zahájí celoroční program Kulturního prostoru AULA, cyklus, který zahrne přednášky výrazných osobností, besedy, koncerty, poslechové pořady, divadelní představení a promítání dokumentů, a odehraje se v aule Jiráskova gymnázia.
Skupina Květy existuje už od začátku tohoto tisíciletí. Po celou dobu se výrazně měnil její zvuk. Od akustických nástrojů se přesunulo její těžiště k hutnějšímu rockovému soundu s častým používáním elektroniky. Ačkoliv je experimentální a hledačská, počet jejích posluchačů se rozrostl do velmi širokého spektra. Oceňovány jsou silné texty, aranžérská barevnost, brilantní výtvarné řešení obalů desek, živelné koncerty a humor. Kapela odehrála stovky vystoupení, včetně zahraničních (Srbsko, Rakousko, Polsko, Francie, Holandsko, Ukrajina).
Mezi dalšími cenami získala skupina i cenu Vinyla a také vyhrála třikrát cenu Anděl v žánru Alternativní hudba.
Skupina spolupracovala s divadlem DNO, natočila hudbu k rozhlasové hře složila a nahrála písně pro televizní seriál Svět pod hlavou oceněný Českým lvem.
Frontmana kapely a autora podmanivých textů Martina Evžena Kyšperského znáte jako básníka, ale v posledních letech čím dál častěji jako herce (filmy Marťanské lodě, seriály Trpaslík, Svět pod hlavou, Dobré ráno, Brno!, Rédl…).
Vstupenky v předprodeji smsticket.cz a na místě. Cena: 250 Kč. Studentské vstupné 15-26: 190 Kč (ISIC nebo jiný studentský průkaz při vstupu)
Další program Kulturního prostoru AULA září-prosinec 2024
4. 10. 18.00 Přednáška Martina C. Putny - Pád Říma, úpadek Západu?
8. 10. 18:00 Beseda s Erikem Taberym, debata se šéfredaktorem Respektu
11. 10. 19.00 Koncert zpěvačky a klavíristky Jitky Štěrbákové
15. 10. 18.00 Přednáška politologa Miloše Gregora - Dezinformace a další výzvy informačního prostoru
24. 10. 19.00 Divadlo v Řeznické - Blázinec. Miroslav Táborský v adaptaci hry Jaroslava Gillara
25. 10. 18.00 Přednáška Terezy Matějčkové - Svoboda v úzkých: Království za pozornost!
1. 11. 18.00 Autorské čtení básnířky Kláry Krásenské - Mýtinami
15. 11. 19.00 Koncert písničkáře Jana Buriana
22. 11. 18.00 Autorské čtení básníka Petra Hrušky - Minout se přesně
29. 11. 18.00 Jan Ježek - Karpaty aneb Školní výlet do Rumunska
5. 12. 19.00 Masopust - Fredy, divadelní představení
7. 12. 19.00 Koncert Duo Cermaque
Školní redakce má za sebou úspěšný půlrok a těší se na nové výzvy
Ve druhém a zároveň posledním díle našeho miniseriálu k zahájení školního roku se Anna Misarová ohlíží za dosavadní činností školní studentské redakce:
Skoro rok a půl po založení blogu Studentské zákoutí přišli pan Havlíček a pan Kalandra s výzvou pro aktivní studenty, aby dali vzniknout školní redakci. Jelikož se v ní práce neomezuje jen na psaní článků, dostali tak možnost i ti, které baví práce před či za kamerou, u mikrofonu, fotografování nebo tvorba reportáží a rozhovorů. Představivosti se meze opravdu nekladly, což ukázala i první redakční schůzka v březnu, kde každý přišel se svými originálními nápady a nabídl svoje dovednosti.
Ještě než jsme se mohli pustit do tvoření, čekal nás obzvlášť náročný úkol, a to vyklidit prostor, kde mělo vzniknout zázemí naší reakce. Do práce se nás pustilo opravdu hodně, ale to ničemu nevadilo, protože jak konstatoval pan Kalandra: „..gympláků je na fyzicky náročné práce vždy potřeba radši víc.“
Vše jsme ale nakonec obstojně zvládli a z netknutého kumbálku za kabinety biologie se stalo útulné prostředí, kde se redakce bude moct po aktuálně probíhající výměně oken konečně zabydlet.
Byl konec dubna a naše redakce se sešla podruhé. Kromě výhledů do budoucna jsme dostali od pana Havlíčka i krátký motivační proslov, kde na nás apeloval, abychom se nebáli něco dělat. A protože nikdo z nás nechtěl pana Havlíčka zklamat, v květnu jsme redakční činnost rozjeli naplno.
První výzvou pro nás byla beseda s Pavlem Zimou, členem představenstva Seznamu a naším absolventem. Moderování se ujali Nela Šimková s Petrem Tomášem, kterým se podařilo vybírat dotazy z publika tak, aby debata vedla správným směrem. Dostali jsme taky možnost pořídit s panem Zimou rozhovor, jemuž dala vzniknout Nikola Matějů, která udělala veškerou rešerši, Nela Šimková, která se odvážně vrhnula do role moderátorky, a Radomír Štěpánek se Štěpánem Strnadem, díky nimž je celý rozhovor špičkově natočený.
Patnáctého května pár zájemců z našich řad navštívilo festival Všemi směry, který se konal v Rock Café v Praze. Akce byla pořádána Vyšší odbornou školou Publicistiky, jejíž studenti nás provázeli odpoledním programem. Hlavní blok tvořily diskuze známých osobností ze světa médií a komunikace, od reportérů a novinářů, přes spisovatele až po kameramany a producenty. Dozvěděli jsme se, co obnáší práce televizních reportérů, jak probíhá natáčení videoklipů, jaké to je být hybateli dějin a jak začít s tvůrčím psaním. Setkali jsme se s tvůrcem a moderátorem autorských rozhovorů Čestmírem Strakatým, redaktorkou a moderátorkou Radia Wave Hanou Řičicovou, spisovatelkou na volné noze Alžbětou Bublanovou nebo třeba Janem Cónem, marketingovým manažerem vítěze Survivora Mikýře. Po diskuzích následovalo předávání cen publicistiky v kategorii Do Hloubky a koncert studentů z VOŠP. Odnesli jsme si spoustu nových poznatků a dozvěděli jsme se mnoho zajímavostí o tom, co jednotlivé profese ve světě médií obnášejí.
V tom samém týdnu jsme navíc vyslali zástupkyně Nikolu Matějů a Elišku Neumannovou na „mediální summit generace Z“ v prostorách krajského úřadu v Hradci Králové, aby o nás bylo slyšet nejen doma.
Na konci května nás pak čekala další výzva, a to reportáž ze Zlaté maturity. Podařilo se nám dokonce i pár absolventů vyzpovídat a zjistit, jak na svá gymnaziální léta vzpomínají. Rozhovorů se ujal Tomáš Strašík a atmosféru akce na svůj foťák zachytil Petr Tomáš.
I když školními výlety nabitý červen naší redakci moc nepřál, všichni se těšíme na nové výzvy, které nám naše gymnázium od září přichystá. Ať už to budou různé exkurze, besedy či kulturní akce v aule, naše redakce bude při tom. A i když se nám letos všechno nepovedlo podle našich představ, novinářská činnost nám dala spoustu skvělých zkušeností do života. Slovy pana Havlíčka:
„Prosím, nebojte se tvořit. Devadesát devět procent lidí nic netvoří, jen konzumují a nadávají. Snad budeme to jedno procento lidí, kteří se o něco snaží.“
Anna Misarová, 3.B
Technické kroužky 2024/25 - nabídka pro žáky
Baví tě technika nebo si chceš vyzkoušet, jestli tě bude bavit? Neváhej, o technicky zdatné absolventy se firmy perou. Kdo se bude věnovat technice, tak si vlastně celý život „bude hrát“ s nejrůznějšími hračkami, a právě to si můžete vyzkoušet v jednom z našich technických kroužků. Pro školní rok 2024/25 nabízíme následující technicky zaměřené kroužky – váš věk nehraje roli, od primy po 4. ročník, každý bude mít šanci si na kroužku najít to co, co ho zaujme.
Přihlášky pomocí formuláře do 13. 9. 2024.
Pro vyplnění formuláře musíte být přihlášeni do školního Google účtu (prváci a primáni se ještě tento týden dozví jak). Pokud máte zájem o více kroužků, vyplňte pro každý kroužek formulář znovu. Kroužky se většinou konají od 14.20 do 16.00, ale je to na dohodě s vedoucím. Označte prosím všechny dny, kdy byste na kroužek mohli chodit.
Robotika I
Ideální kroužek pro ty, kdo s robotikou nemají žádné zkušenosti. Budete stavět nejrůznější modely/roboty z Lego Mindstorms EV3 nebo VEX IQ a naučíte se je ovládat. Pokud si chcete hrát se šroubky a matičkami, můžete využít i „kovových“ stavebnic WeeeMake. Na zájemce čekají dvě robotické soutěže – Robotiáda v Brně a Robosoutěž ČVUT v Praze.
Další informace a reportáže z různých akcí kroužku na http://www.gymnachod.cz/pro-rodice/studentske-aktivity/roboticky-krouzek/,
dotazy na RNDr. Jan Preclík (preclik@gymnachod.cz)
Robotika II
Robotika nejen pro pokročilejší – stačí, když např. znáte z domova nějakou robotickou stavebnici nebo jste chodili na volitelný předmět Hrátky s robotikou. Můžete si hrát se stavebnicemi Lego Mindstorms EV3, VEX IQ nebo VEX V5 i s pokročilejšími stavebnicemi MakeBlock a WeeeMake. Na zájemce také čekají experimenty s umělou inteligencí a strojovým učením – roboti DJI Robomaster S1, autonomní autíčka na platformě nVidia JetSon Nano, dron RYZE Tello a spousta dalšího. Svoje projekty můžete vyzkoušet na nejrůznějších soutěžích, například Robotický den MFF UK, Robotic Arena ve Wroclawi, prezentovat na veletrhu kutilů Maker Faire v Praze nebo přehlídce Středoškolské odborné činnosti.
Další informace a reportáže z různých akcí kroužku na http://www.gymnachod.cz/pro-rodice/studentske-aktivity/roboticky-krouzek/,
dotazy: RNDr. Jan Preclík (preclik@gymnachod.cz)
Kroužek 3D tisku a modelování
Zjistíte, jak vymodelovat nejrůznější tvary s využitím různých programů - od těch nejjednodušších pro naprosté začátečníky (TinkerCAD, SolidWorks for Kids) až po profesionální programy od firmy Autodesk (Fusion 360, Inventor). Dále se naučíte ovládat jednu z našich 3D tiskárem a vytisknete spoustu věcí, a třeba i barevně.
Další informace a reportáže z různých akcí kroužku na http://www.gymnachod.cz/pro-rodice/studentske-aktivity/krouzek-3d-tisku/,
dotazy: Ing. Dalibor Vích (vich@gymnachod.cz)
Konstruktérský a modelářský kroužek
Baví tě stavět, modelovat, něco vytvářet nebo si jen hrát a závodit? Na kroužku si budeš moci hrát s nejrůznějšími modely - od dálkově ovládaných aut kategorie MiniZ (máme i profesionální závodní dráhu, na které se parádně jezdí) přes venkovní terénní i silniční auta v měřítku 1:10 až po nejrůznější robotické hračky (DJI RoboMaster, RYZE Tello, robotické koule Sphero a další…). Některé modely můžeš ovládat i přes FPV brýle z vlastního pohledu.
Navíc v Bělovsi je nově otevřený Offroad park, kam můžeme chodit trénovat. Modely si sami sestavíte.
Můžeš ale i stavět, například robotickou ruku, továrnu na stole, inteligentní dům a spoustu dalšího. Také můžeš využít 3D tiskárny, CNC frézku, vyřezávací plotter nebo gravírovací/řezací laser pro svoje projekty.
A nebo můžete zkonstruovat a vypustit i svoji vlastní raketu - Czech Rocket Challenge.
Další informace a reportáže z různých akcí kroužku na http://www.gymnachod.cz/pro-rodice/studentske-aktivity/modelarsky-krouzek/,
dotazy: Mgr. Zdeněk Rozinek (rozinek@gymnachod.cz)
Studentský klub ARDUINO
Zajímá tě elektrotechnika? Pak se připoj ke Klubu Arduino! Jedná se o volnočasový kroužek pro všechny kutily. Centrem dění v Klubu je právě Arduino. Tím není nic jiného, než takový velmi jednoduše programovatelný "počítač" s mnoha praktickými možnostmi využití.
Nebojte se, není třeba nic znát předem, vše si postupně osvojíme. Zkrátka vhodné jak pro úplné začátečníky v branži, tak i pro ty zkušenější programátory a elektrotechniky - vážně! V rámci kroužku si budeš moci třeba vytvořit vlastní semafor, piánko, měřič vzdálenosti nebo i věštící kouli ;-).
Všechny nasbírané zkušenosti z práce s Arduinem se ti jistě vyplatí i do budoucna, zvláště pokud plánuješ zůstat v oblasti elektrotechnologií. Zároveň bude v Klubu prostor i na jiné vlastní větší projekty, je zde i příležitost vypracovat SOČ v daném oboru.
A na závěr můžete zkonstruovat a vypustit i svoji vlastní raketu - Czech Rocket Challenge.
dotazy: Tobiáš Mazura (mazuratobias@gymnachod.cz)
Studentský klub MODERNÍ IT A POČÍTAČOVÁ BEZPEČNOST
Několik velkých IT firem nabízí podporu studentů při jejich dalším vzdělávání v oblasti moderních IT technologií a počítačové bezpečnosti, např. Avast, AlefNula, NÚKIB a NKCB, Cisco, ČVUT a VUT... Podpora spočívá v poskytnutí odborníků - buď živě nebo formou webináře, kteří vás seznámí s určitou oblastí IT, zapůjčení HW (např. Sharkie, http://prototypcz.cz/) nebo starších profi serverů a routerů od Seznam.cz apod., kde se můžete naučit, jak zabezpečit síť, sledovat síťový provoz atp. A účastnit se různých projektů jako například https://www.kyberchod.cz/home.
Další aktuální oblastí je AI a její aplikace, například odborník na AI Roman Neruda z AV (https://www.cs.cas.cz/staff/neruda/details/cs) v rámci projektu 100vědců. Máme i moderní stavebnice pro hrátky se strojovým učením, např. DJI RoboMaster nebo nVidia JetSon Nano.
Nejedná se tedy o kroužek jako takový - který by vedl učitel a pravidelně se scházel, ale ideální by bylo, kdyby se našla parta studentů, kteří by měli chuť se společně scházet, každý z nich něco ví a předal by to ostatním a společně by se mohli posouvat dál.
Logická olympiáda - přihlašování zahájeno
Přihlašování na www.logickaolympiada.cz . Jen do 30. 9. 2024. Neváhejte a zkuste to! Úlohy se vám budou určitě líbit.
Logická olympiáda přináší zábavnou formou aktivity, na které ve školních osnovách mnohdy nezbývá místo. Všechny soutěžní úlohy jsou založeny na obecných principech a pro jejich řešení není třeba žádných speciálních znalostí. S trochou nadsázky lze říci, že pro jejich řešení je potřeba pouze „zdravý rozum“. Nejedná se tedy o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování.
Účast v soutěži Czech Rocket Challenge 2024
I jako minulý rok se náš tým FAK ve složení Matouš Kubín (8.V), Tomáš Havel (8.V), Filip Hejzlar (8.V), Martin Doucha (8.V), Dominik Marks (8.V) a Tobiáš Mazura (8.W) připravoval od jara na soutěž v přípravě modelů raket Czech Rocket Challenge. Drželi jsme se osvědčené konstrukce z posledního ročníku, lepením trupu z plechovek od energetických nápojů počínaje a záchranu tzv. výmetem konče. Avšak oblast, kde bylo nutné provést inovace, byla avionika.
Elektronický systém pro řízení průběhu letu rakety byla v předchozích ročnících naše slabá stránka, proto jsme se letos rozhodli konzultovat její podobu a provedení s odborníky z tohoto oboru – firmou METEL.EU z České Skalice. Naším cílem bylo navržení vlastní desky plošných spojů. V rámci několika schůzek přímo v sídle firmy jsme se naučili pracovat v aplikaci Altium Designer. Návrh desky probíhal v několika fázích. V první bylo třeba zanést schematické značky modulů, abychom si vyjasnili, jak se má co zapojit pro správnou funkčnost. Na naší avionice nechyběl modul GPS, moduly pro měření teploty, atmosférického tlaku a zrychlení ve třech osách či komunikační modul. Následovala fáze zanesení skutečného tvaru a rozmístění pinů modulů, aby se poté mohlo vše propojit ve finálním návrhu desky. Nakonec přišla na řadu realizace. Musel jsem si osvojit osazovací práce. V průběhu několika dnů tak přišly na svět tři kopie PCB s lištami pro umístění modulů.
Lví podíl na výpomoci s návrhem a realizací má pan Milan Ptáček. Tímto bychom mu rádi vřele poděkovali. Další poděkování patří celé firmě METEL.EU, která nechala vytvořit na zakázku desky plošných spojů, objednala potřebné komponenty pro osazování a umožnila i kompletaci ve svých prostorách s instruktáží zaměstnanci.
I přes takto vynaloženou snahu nás však porota nevybrala k samotnému odpalu na letišti v Brně Medlánkách. Protože už jsme opustili školní brány Jiráskova gymnázia, rádi bychom předali své know-how potenciálním zájemcům o budování vlastních raket ať už do soutěže Czech Rocket Challenge nebo i jiných soutěží v raketové komunitě. Stačí se domluvit a v druhém zářijovém týdnu bych se mohl podělit o své znalosti.
Za tým FAK
Tobiáš Mazura
Akce tohoto týdne
V pondělí 2. září začíná školní rok.
V úterý 3. září odpoledne jedou na školní výlet na Vltavu studenti 7.W s prof. Rojtovou, Víchem a Zikmundem. Vrátí se v pátek 6. září. Jde o pro špatné počasí odložený školní výlet z loňského školního roku.
Jakých výsledků docílil studentský parlament v prvním půlroce své činnosti?
Prázdniny jsou tytam, ale než se naplno rozjede výuka, rádi bychom vám připomněli činnost dvou školních organizací, které na Jiráskově gymnáziu začaly působit minulý školní rok: studentského parlamentu a školní redakce. Jako první se očima Nikoly Matějů ohlédneme za výsledky a nastíníme plány studentského parlamentu.
Kam už pokročila jednání studentského parlamentu? Jaké změny nás na škole čekají? Budou se konat další akce, jako byl „no backpack day“?
Od března tohoto roku zasedá našimi studenty zvolený parlament a projednává návrhy žáků se zástupci vedení. Bavíme se o záležitostech týkajících se výuky i života ve škole obecně, ale upozorňujeme i na technické problémy, na které studenti ve škole narazí.
A co konkrétně se podařilo domluvit? Příkladem dobré praxe může být úprava ve školním informačním systému Bakaláři, kde studenti neviděli průměry známek. Při rozhovoru s vedením školy se zjistilo, že jde z pohledu systému o drobnost, která se dá jednoduše opravit, takže teď už není potřeba u Bakalářů sedět s kalkulačkou.
Z akcí a událostí úspěšně proběhlo promítání debaty kandidátů do evropského parlamentu – Zavolíme! Chystá se Swap, který by mohl proběhnout na začátku nového školního roku a studenti by si při něm mohli povyměňovat oblečení. Součástí by měla být debata na téma ekologie a třídění, fast fashion a greendealu.
U technických problémů, které studenti vnímají (například s toaletami a vodou ve druhém patře nebo nedoléháním oken, které může mít vliv na snižování pocitové teploty ve třídách) jsme byli informováni, že vedení o problémech ví a snaží se je řešit. Vyřešena je už pak otázka košíčků na menstruační potřeby na dámských toaletách, které tam byly na návrh parlamentu nainstalovány. Těší nás, že škola zlepšuje podmínky pro třídění odpadů, a podporujeme ještě zavedení košů na odpady z kovu a vylepšení rozmístění nádob na odpady do tříd.
Parlament by se taky brzy měl dočkat vlastního loga, na jehož tvorbu bude vyhlášena soutěž. O ní i o další činnosti parlamentu vás samozřejmě budeme zase informovat.
Nikola Matějů, 8.W