Ochrana osobních údajů (GDPR)

Akce tohoto týdne

V pondělí 1. června vystřídají na sportovním kurzu 7.W studenti 7.V s prof. Zapletalovou, Zapletalem a Moučkou. Na expedici Klubu NATURA jsou v rakouských Alpách Vladislava Mrázová (2.A) a Natálie Kačerová (5.W) s prof. Balcarovou. V kempu Kristýna v Hrádku nad Nisou tráví až do středy 3. června svůj školní výlet studenti 5. W s prof. Kalandrou a Macurou. 1. červen je Dnem anglické kuchyně pro studenty 6.W s prof. Maršíkovou.

V úterý 2. června odjíždějí odpoledne na vodácký školní výlet na Sázavu žáci 4.W s prof. Diviškem, Víchem a Javůrkovou. Vrátí se v pátek 5. června. Žáci primy, sekundy a tercie zhlédnou v úterý 2. června v Městském divadle Dr. Josefa Čížka představení divadla Drak Knoflíková válka.

Ve dnech 3.-5. června budou na školním výletě na Potštejně žáci 2.W s prof. Vondřejcovou a Kindlem. Krajem Boženy Němcové se vydají ve středu 3. června žáci 3.V s prof. Lubasovou a Hronkovou. Na republikové finále ve frisbee doprovodí do Prahy náš tým prof. Slavík.

Ve čtvrtek 4. června dostanou při slavnostním předávání v aule maturitní vysvědčení za přítomnosti rodinných příslušníků letošní maturanti.

Ve dnech 5.-6. června se na naší škole budou konat nejen pro naše studenty zkoušky Cambridge English.

Ve dnech 7.-12. června budou na poznávacím zájezdu v Amsterodamu a Londýně naši studenti s prof. Hronkovou a Felklovou. Na školní výlet jedou ve dnech 7.-10 června žáci 4.V s prof. Nývltovou a Karáskovou. Ubytováni budou v autokempu Orlice v Kostelci nad Orlicí.

Akce tohoto týdne

Ve dnech 25.-28. května přijdou k ústním maturitním zkouškám studenti 4.A a 4.B. Ve 4.A byla jmenována předsedkyní maturitní komise Mgr. Magdaléna Janoušková z Gymnázia Broumov a ve 4.B Mgr. Václava Balcarová z Městského gymnázia a SOŠ Úpice.

Na Pastvický rybník nedaleko Kutné Hory odjíždějí v pondělí 25. května na sportovní kurz studenti 7.W s prof. Půlpánovou, Matěnovou a p. Eflerem. Vystřídáni budou v pondělí 1. černa studenty ze 7.V. Prof. Maršíková se bude v pondělí 25. května věnovat s němčináři z 4.V Dni německé kuchyně.

Na volejbalový turnaj doprovodí do Hradce Králové v úterý 26. května studenty prof. Košvanec a ve středu 27. května do Nové Paky volejbalistky Emu Bořkovou (4.W), Ráchel Grendelovou (4.W), Marii Pokornou (4.W), Adélu Škopovou (4.W), Markétu Pavlátovou (4.W), Pavlínu Diviškovou (4.V), Emu Medkovou (3.V), Petru Hlavsovou (3.V) a Šárku Horníkovou (3.V) prof. Zapletal.

Prof. Zapletal doprovodí ještě v pátek 29. května studenty na závody v plavání.

V pátek 29. května se sejdou absolventi po padesáti letech od maturity na Zlatou maturitu. Je pro ně připraveno slavnostní setkání v aule školy.

V neděli 31. května odjíždějí na expedici Klubu NATURA s prof. Balcarovou Vladislava Mrázová (2.A), Natálie Kačerová (5.W) a Emma Burešová (5.V). Cílem je pohoří Vysoké Taury ve spolkové zemi Salcbursko, ale zavítají i do Horních Rakous do oblasti Solné komory. Vrátí se 9. června. V Kempu Kristýna v Hrádku nad Nisou budou trávit svůj školní výlet ve dnech 31. května až 3. června studenti 5.V s prof. Kalandrou a Macurou.

¿Español? Domluvíme se radši rukama nohama

Ochutnání trdelníku, výlet do Adršpachu a vaření guláše se staly tou menší částí výměnného pobytu osmi českých a osmi španělských studentů. Náštěva proběhla v rámci projektu Erasmus+ a konala se od pondělí 4. do pátku 8. května 2026. I já jsem se dostala mezi oněch osm šťastlivců. A protože se vzácné a neopakovatelné příležitosti zásadně neodmítají, zařadila jsem se do party vynikajících španělštinářů a kamarádů, kteří byli paní profesorkou Lucií Pavlíčkovou a panem profesorem Janem Preclíkem pečlivě vybráni.

Španělští parťáci dorazili v pondělí kolem sedmé hodiny večerní. Nejprve jsme hledali svého nového kamaráda a po jeho nalezení jsme se neohrabaně přivítali. Cesta z nádraží domů byla těžká. Najít španělská slova a zformulovat gramaticky správnou větu šlo ztuha, moje Španělka jménem Julia to ale chápala a pomáhala mi. Doma došlo k prvním zvykovým zádrhelům. Večeře v sedm hodin pro ni byla hodně brzy. Holt jiná země, jiné zvyky.

Druhý den jsme dorazili do školy na prezentace o technice a robotice zdejších, českých studentů. Jihoevropští přátelé nám naopak poskytli prezentaci o jejich rodném městě – o Santanderu. Pomalu jsme se začínali seznamovat, a co nešlo španělsky, šlo anglicky. Nebo rukama nohama.

Odpoledne jsme se všichni sešli u 3D tisku. Čeští studenti si připravili výrobu hlavičky Jigyho (maskota školního časopisu VAJGL), pro kterou si Španělé ve čtvrtek ještě spájeli elektroniku, a tak ji oživili blikajícíma očima. Navzdory tomu, že studují na škole zaměřené na techniku, spousta z nich pájela poprvé! Španělští studenti se inspirovali otáčecí hlavou Franze Kafky od Davida Černého v Praze a vytvořili pro nás návod na její napodobeninu – s Miguelem de Cervantesem, nejznámějším španělským spisovatelem. Projekty nás mnoho naučily a moc se nám povedly. A jelikož se čas tráví nejlépe s ostatními, po programu jsme se vydali na náchodský zámek. Schody nahoru šokovaly, zatímco obora ohromila. Domů nás od hraní her vyhnal až západ slunce. Začínali jsme si to docela užívat.

Ve středu se utkaly smíšené týmy v sumu. Ne v tom japonském, ale v sumu robotů! Postavili si ve skupině svého robota a poté se utkali v souboji na život a na smrt. Účastníci ze společné aktivity odcházeli se širokými úsměvy.

Odpoledne jsme návštívili všemi milované Adršpašské skály. U jezera jsme se hromadně vyfotili a pokračovali vycházkovou chůzí dál do divočiny. Příroda se moc líbila, foťáčky nestíhaly snímat každý detail. Dokonce jsme se plavili po tamním jezírku. Škoda jen, že průvodcovy české vtípky Španělé moc neocenili…

Čtvrtek byl zahájen úspěšným nákupem párku v rohlíku a koblihy v kantýně a byl doplněn vařením guláše. Navzdory receptu ve španělštině se nám podařilo ukuchtit jídlo, které by snad obstálo i v michelinské restauraci. Odpoledne jsme se odebrali na zahradu jedné ze studentek a povídali si a smáli se až do tmy.

Poslední den jsme se nechali vyvést na Dobrošov, kde jsme měli spatřit unikátní výhled na celé okolí. Až na to, že byla mlha. Náladu jsme si tak spravili v restauraci na Jiráskově chatě a prošli se alespoň pěknou přírodou dolů do Náchoda. Při cestě na nádraží jsem Julii koupila již třetí trdelník za pět dní. Můžete třikrát hádat, jak moc jí chutnal.

Loučení bylo těžké, slza sem tam ukápla a my už v tu chvíli věděli, že jsme si vytvořili přátele na celý život. Tento necelý týden jsme si nepředstavitelně užili a jsme vděční za šanci být součástí Erasmu+, protože nám mimo jiné velice pomohl s našimi cizojazyčnými schopnostmi. Zbyla nám po Španělích už jen jedna otázka: Kdo z nás se příští rok podívá do Španělska?

Vlasta Suchá, 7.W

Jarní kvalifikace frisbee

V pondělí 11. května a v pátek 15. května se naši studenti zúčastnili středoškolské frisbee ligy. Pondělní turnaj se konal v Praze a vyrazil na něj tým v složení : Honza Tomáš 7.V, Matěj Kolaja 7.V, Tereza Rýdlová 7.V, Jakub Kulíček 7.V, Josef Pospíšil 8.W, Prokop Matyska 4.V, Jan Středa 2.B, Kristýna Šmídová 4.W, Tereza Kulíčková 3.W. Z celkového počtu 21 týmů nakonec vybojovali 7. místo. I v prohraných zápasech byli důstojným soupeřem a nikdy se nejednalo o ,,fiasko“.

Na páteční turnaj do Hradce Králové vyrazily dokonce dva týmy, Náchod A (Dominik Matyska 2.A, Prokop Matyska 4.V, Josef Pospíšil 8.W , Tereza Rýdlová 7.V,  Lucie Rousková 7.V, Jakub Kulíček 7.V, Tereza Kulíčková 3.W, Kristýna Šmídová 4.W) a Náchod B (Honza Tomáš 7.V, Matěj Kolaja 7.V, Lucie Kaulichová 7.V, Lukáš Bouček 7.V, Jan Středa 2.B, Stela Likavcová 2.A, Elen Šmídová 2.V, Lucie Řiháková 5.W). Zde se, i přes počáteční nepřízeň počasí, dařilo oběma týmům. Náchod A obsadil 6. místo, hned za nimi se na 7. místě umístil Náchod B, což je velmi pěkný výsledek z 14. týmů. Tímto se nominovali z 12. místa na republikové finále, které se uskuteční 3. června v Praze. Náchodu A se podařilo navrch získat Spirit of the game, cenu za nejférovější/nejpříjemnější tým na turnaji.

 

Praha : 

skupina : Příbram - 6:5 (výhra), Voděradská - 9:2 (výhra)

play off : Jírovcova - 3:4 (prohra), Botičská - 3:5 (prohra), Kepler "B" - 7:1 (výhra)

 

Hradec Králové:

A tým - skupina: EKO Poděbrady "B" - 9:0 (výhra), SŠSOG Hradec Králové "C" - 6:2 (výhra), Gymnázium Mozartova Pardubice - 3:7 prohra)

play off: Keplerovo Gymnázium Praha - 4:5 (prohra), Biskupské gymnázium Brno - 7:1 (výhra), Gymnázium Botičská Praha "B" - 2:5 (prohra)

 

B tým - skupina: Gymnázium Botičská Praha "A" - 2:7 (prohra), Biskupské gymnázium Hradec Králové - 6:4 (výhra)

play off: EKO Poděbrady "A" - 0:10 (prohra), Gymnázium Botičská Praha "B" - 2:9 (prohra), Biskupské gymnázium Brno - 6:3 (výhra)

 

Jakub Kuli.

Fantastický úspěch nejmenších házenkářů

Skvělého výsledku dosáhlo družstvo házenkářů naší školy složené ze studentů obou sekund v celostátním finále „Školského poháru“ chlapců pro žáky 6. a 7. tříd základních škol a studentů prim a sekund nižších gymnázií. Národní finále se konalo ve dnech 13. – 15. května 2026 v Jičíně za účasti 12 školních družstev z celé republiky.

Družstvo Jiráskova gymnázia bylo nalosováno do skupiny „A“, kde se střetlo s pěti soupeři. Středa, úvodní den turnaje, nebyla pro naše chlapce příliš šťastným dnem. Ve svém úvodním utkání družstvo prohrálo se ZŠ Emila Zátopka z Kopřivnice 16:18 a následovala další prohra se ZŠ Nové Veselí, 20:24. Čtvrtek byl však dnem cesty od vítězství k vítězství. V prvním dopoledním utkání chlapci excelovali proti družstvu ZŠ Zubří a získali svou první výhru, 22:15. Následovalo střetnutí se ZŠ Dobiášova Liberec a přišlo další vítězství, 25:14. Po obědové přestávce naši gymnazisté doslova rozdrtili družstvo ZŠ Bolevec z Plzně s konečným skóre 22:11. Ve své skupině obsadili 3. místo, což znamenalo, že v pátek budou hrát o konečné 5. místo. Soupeřem z 3. místa ve skupině „B“ bylo družstvo ZŠ Újezd u Brna. Zápas byl od samotného začátku naprosto vyrovnaný, ale naši chlapci měli vydařený závěr a zvítězili poměrem 23:22, a tak obsadili nádherné 5. místo v této absolutně nabité konkurenci.

Celkový úspěch je o to cennější z pohledu složení družstva, protože tým byl složen pouze z osmi členů a z nich jenom čtyři jsou ryzí „házenkáři“, kteří byli doplněni čtyřkou „neházenkářů“, avšak i ti byli naprosto výrazně platnými hráči. Všechny ostatní celky byly složeny, až na drobné výjimky, výhradně z házenkářů v počtu 14 – 16ti hráčů.
Naši studenti vzorně reprezentovali barvy Jiráskova gymnázia, jak na hřišti, tak i mimo sportovní prostředí, kde se chovali skvěle, velice slušně a ukázněně.
Na tomto fantastickém úspěchu se podíleli ze 2.V: David Slanina, Kryštof Pokorný, Vítek Šretr a Ondřej Elich, který byl obrovským tahounem družstva a po zásluze se stal nejlepším střelcem celého turnaje, za což si zaslouží velkou gratulaci, a ze 2.W reprezentovali Štěpán Holý, Matyáš Rosička, Antonio Tůma a Tomáš Kondek. Celému družstvu patří velké poděkování a respekt.

Petr Šulc

Vyhlášení 2. kola přijímacího řízení ke studiu od školního roku 2026-27 - osmileté gymnázium

POZOR! 2. kolo přijímacích zkoušek slouží výhradně pro uchazeče, kteří nebyli přijati v 1. kole na žádnou střední školu, nebo se vzdali přijetí.

Ředitel Jiráskova gymnázia, Náchod, Řezníčkova 451 vyhlašuje 2. kolo přijímacího řízení pro uchazeče o studium v osmiletém gymnáziu (obor 79-41-K/81 Gymnázium) od školního roku 2026-27.

Přihlášku ke studiu je třeba podat do 25. května 2026, a to buď elektronicky prostřednictvím DIPSY nebo papírově. Podrobnosti naleznete zde. Podávání přihlášek bude možné od 19. května 2026.

Lékařský posudek o zdravotní způsobilosti ke studiu oboru nepožadujeme!

Jednotné přijímací zkoušky se ve 2. kole přijímacího řízení nekonají. Do přijímacího řízení se počítají body z 1. kola.

Tomu, kdo nekonal jednotné přijímací zkoušky v 1. kole přijímacího řízení, se do 2. kola přijímacího řízení ke studiu v Jiráskově gymnáziu, Náchod, Řezníčkova 451 bude za každý z testů jednotné přijímací zkoušky počítat 0 bodů. Protože nepřekoná minimální stanovený počet bodů v jednotlivých testech, nebude přijat.

Předpokládaný počet uchazečů přijatých do studijního oboru 79-41-K/81 Gymnázium (osmileté gymnázium) ve 2. kole přijímacího řízení jsou 4 uchazeči, pokud splní podmínky přijímacího řízení. V případě, že se někdo z uchazečů vzdá přijetí po termínu vyhlášení 2. kola přijímacího řízení, může být počet přijímaných uchazečů navýšen.

Pořadí uchazečů v přijímacím řízení a výsledek přijímacího řízení se stanoví podle kritérií přijímacího řízení uvedených níže.

U uchazeče, který v souladu s právními předpisy (§ 20 odst. 4 zákona č. 561/2004 Sb., školský zákon, v platném znění) nekoná na žádost test z českého jazyka, se k určení jeho pořadí použije tzv. redukované hodnocení, které neobsahuje výsledek testu z českého jazyka a literatury. Nepoužijí se ani pomocná kritéria související s českým jazykem a literaturou. Pořadí takového uchazeče v redukovaném hodnocení se následně použije pro jeho zařazení do výsledného pořadí uchazečů stanoveného s použitím všech kritérií hodnocení. Znalost českého jazyka nezbytnou pro vzdělávání v oboru vzdělání Gymnázium škola u tohoto uchazeče ověří rozhovorem. Rozhovor se uskuteční 8. 6. 2026 (náhradní termíny nejsou stanoveny). Pozvánka Vám bude zaslána 7 dní před konáním rozhovoru. Kritéria a strukturu rozhovoru najdete níže. Pokud uchazeč požadované znalosti českého jazyka neprokáže, nebude přijat.

Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí ke vzdělávání bude oznámeno 23. června 2026 zveřejněním seznamu uchazečů pod přiděleným registračním číslem s výsledkem řízení u každého uchazeče. Seznam bude zveřejněn na veřejně přístupném místě ve škole, na www.gymnachod.cz a v informačním systému o přijímacím řízení (www.dipsy.cz). Zveřejněním seznamu se považují rozhodnutí za oznámená (nic se již uchazečům neposílá).

Před zveřejněním výsledků a přijatých a nepřijatých uchazečů má každý účastník přijímacího řízení (i jeho zákonný zástupce) právo nahlédnout do svého spisu (na své výsledky atd.) a vyjádřit se k podkladům pro vydání rozhodnutí. Pro toto nahlížení do spisu byl stanoven termín: 22. 6. 2026 od 7:00 do 16:00. Tím není dotčeno Vaše právo nahlédnout do svého spisu i kdykoliv jindy. Před nahlížením do spisu je nutné se prokázat občanským průkazem.

Odvolání proti rozhodnutí ředitele o průběhu nebo výsledku přijímacího řízení lze podat ve lhůtě 3 pracovních dnů ode dne zveřejnění výsledků. Odvolání uchazeč podává řediteli školy, který rozhodnutí vydal.

Pavel Škoda, ředitel školy

Akce tohoto týdne

V pondělí 18. května začínají ústní maturitní zkoušky ve třídách 8.V a 8.W. V 8.V byla zřizovatelem pověřena předsedkyní maturitní komise Mgr. Blanka Kranátová z trutnovského gymnázia a do 8.W přijede Mgr. Michal Hnyk z Gymnázia Broumov. Maturitní zkoušky v těchto třídách končí ve čtvrtek 21. května.

Do centra ekologických aktivit města Olomouce Sluňákova v Horce nad Moravou jedou ve dnech 18.-20. května na školní výlet studenti 1.B s prof. Svobodou a Moučkou.

Na exkurzi na stavbu obchvatu Náchoda pozval jeden z rodičů žáky 1.V. Půjdou se tam podívat ve středu 20. května s prof. Lubasovou a Klemencem.

Do Hradce Králové pojede s postupujícími atlety na závody ve čtvrtek 21. května prof. Půlpánová. V podvečerních hodinách se v aule koná Kulturní odpoledne Akademie redakce, kterou připravují naši absolventi workshopů Akademie redakce.

V pátek 22. května doprovodí prof. Netíková do Hradce Králové na krajské kolo Biologické olympiády v kategorii D Kryštofa Bureše (1.W), Elišku Voňkovou (2.W), Štěpána Holého (2.W) a Markétu Netíkovou (2.V). V Kulturním prostoru AULA se návštěvníci mohou těšit na přednáška historika Petra Blažka k výročí procesu s undergroundem v roce 1976.

Pohár rozhlasu - okresní kolo atletické soutěže

Dne 5. 5. 2026 se v Novém Městě nad Metují na Stadionu generála Klapálka konalo okresní kolo soutěže atletických družstev základních škol a nižších ročníků víceletých gymnázií Pohár rozhlasu. V silné konkurenci  obsadili mladší žáci 3.místo, mladší žákyně 6.místo, starší žáci 5.místo a starší žákyně 1.místo, díky čemuž postoupily do krajského kola.

Z výsledků:

Svoje rozběhy na 60m ve svých kategoriích vyhráli František Novák (3.V), Jan Špelda (1.V) a Tereza Kulíčková (3.W), která byla také celkovou vítězkou časem 8,63s. Jiří Vlášek (4.W) skončil druhý ve svém rozběhu a druhý byl také celkově výborným časem 7,68s. V běhu na 800m skončila ve svém rozběhu třetí Viktorie Melišíková časem 2:43,72 min., mladší žáci Ondra Elich (2.V) v čase 3:18,4 min.  zvítězil a Antonio Tůma (2.W) doběhl na druhém místě v běhu na 1000m, Vojta Kábrt (4.V) byl celkově třetí v běhu na 1500m časem 5:02,96 min.

Svůj rozběh na 4x60m vyhráli Ríša Plašil, František Novák, Dino Kašpar a Jirka Vlášek v čase 30,79s, dívky ve složení Naděje Grendelová , Marie Lapšanská, Nela Bořková a Tereza Kulíčková byly v čase 34,24s druhé ve svém rozběhu i celkově.

Ve skoku vysokém skončily na třetím místě výkonem 126cm Ellen Šmídová (2.V) a Lucka Rösnerová (2.W), ve skoku dalekém zvítězil Petr Roháček (1.V) výkonem 430cm. Ve stejné disciplíně v kategorii starších žákyň zvítězila Naděje Grendelová (3.V) výkonem 440cm před Viki Melišíkovou 415cm. V hodu kriketovým míčkem obsadila výborné druhé místo Alice Melicharová (2.V) výkonem 37,30m.

Všem mladým atletům děkujeme za vzornou reprezentaci školy a starším žákyním budeme držet palce v krajském kole 21.5. v Hradci Králové.

Bohatá fotogalerie brzy na sociálních sítích JG!

Jiří Divišek a David Zapletal.

Výsledky přijímacího řízení ke studiu od školního roku 2026-27

Vážení zákonní zástupci, milí uchazeči o studium,

v níže přiložených souborech najdete výsledky přijímacího řízení ke studiu od školního roku 2026-27. Čtěte prosím i úvodní poznámky. Jsou důležité.

Soubory lze pro snazší nalezení vašeho registračního čísla prohledávat (zpravidla klávesovou zkratkou CTRL+F).

Děkujeme za váš zájem a těšíme se na přijaté uchazeče.

Pavel Škoda, ředitel školy

 

Proběhl první školní turnaj smíšených dvojic v badmintonu

V Náchodě-Bělovsi funguje už rok nová sportovní hala, ve které jsou k dispozici i tři kurty na badminton. Této skutečnosti využili nadšení organizátoři z řad učitelského sboru a připravili pro studenty vyššího gymnázia májový turnaj smíšených dvojic.

Protože šlo o novinku, neměli jsme moc představu, jak velký bude zájem, zvlášť když bylo nutné sehnat si k sobě parťáka či parťačku opačného pohlaví. Ukázalo se však, že to pro gymnazisty není žádný problém, a všech 24 účastnických míst se zaplnilo během čtvrthodiny.

Stejně tak se nepotvrdily obavy z odhlášek na poslední chvíli a ve čtvrtek 7. 5. tak na běloveské kurty nastoupilo 12 nadšených dvojic. Po krátké rozehrávce vypukly boje ve dvou základních skupinách, kde se hrálo systémem každý s každým na jeden set.

Dvě nejlepší dvojice z každé skupiny následně postoupily do semifinále, z nějž pak vzešli finalisté a účastníci zápasu o 3. místo. To nakonec připadlo Matyáši Wihanovi s Natálii Jarou. Druzí skončili Jan Zapletal s Evou Hrnčířovou a pro 1. místo si naprosto neohroženě dokráčeli Prokop Stříbrný s Janou Štěpánkovou.

Nejdůležitější pro organizátory nicméně bylo zjištění, že se na naší škole nachází dostatek mladých sportovců, kteří se nebojí pustit do mnohdy neprobádané disciplíny. A doufáme, že to pro mnohé z nich nebylo poslední setkání s badmintonem jako opravdovým sportem.

Jan Kalandra, Michal Moučka