Ochrana osobních údajů (GDPR)

Proběhl první školní turnaj smíšených dvojic v badmintonu

V Náchodě-Bělovsi funguje už rok nová sportovní hala, ve které jsou k dispozici i tři kurty na badminton. Této skutečnosti využili nadšení organizátoři z řad učitelského sboru a připravili pro studenty vyššího gymnázia májový turnaj smíšených dvojic.

Protože šlo o novinku, neměli jsme moc představu, jak velký bude zájem, zvlášť když bylo nutné sehnat si k sobě parťáka či parťačku opačného pohlaví. Ukázalo se však, že to pro gymnazisty není žádný problém, a všech 24 účastnických míst se zaplnilo během čtvrthodiny.

Stejně tak se nepotvrdily obavy z odhlášek na poslední chvíli a ve čtvrtek 7. 5. tak na běloveské kurty nastoupilo 12 nadšených dvojic. Po krátké rozehrávce vypukly boje ve dvou základních skupinách, kde se hrálo systémem každý s každým na jeden set.

Dvě nejlepší dvojice z každé skupiny následně postoupily do semifinále, z nějž pak vzešli finalisté a účastníci zápasu o 3. místo. To nakonec připadlo Matyáši Wihanovi s Natálii Jarou. Druzí skončili Jan Zapletal s Evou Hrnčířovou a pro 1. místo si naprosto neohroženě dokráčeli Prokop Stříbrný s Janou Štěpánkovou.

Nejdůležitější pro organizátory nicméně bylo zjištění, že se na naší škole nachází dostatek mladých sportovců, kteří se nebojí pustit do mnohdy neprobádané disciplíny. A doufáme, že to pro mnohé z nich nebylo poslední setkání s badmintonem jako opravdovým sportem.

Jan Kalandra, Michal Moučka

Finále Robosoutěže ZŠ na festivalu Maker Faire

Naši žáci se pravidelně účastní Robosoutěže pro základní školy, kterou pořádá ČVUT v Praze. Letošní ročník byl pro nás mimořádně úspěšný – tým Řízek postoupil až do samotného finále!

Finále se uskutečnilo v neděli 10. 5. 2026 v rámci populárního festivalu Maker Faire. Na finálové jízdy vyrazil tým v mírně obměněném složení: Filipa Sychrovského a Sebastiana Macha (oba ze 3.W) doplnil Tomáš Kondek (2.W), který nahradil Ondřeje Pokoráka.

Soutěžní úloha „Tetris puzzle“ byla inspirována legendární hrou Tetris– úkolem robotů bylo v časovém limitu 90 sekund posbírat na hřišti různobarevné dílky a na určených místech z nich poskládat čtverce stejné barvy.

Žáci na svém robotovi intenzivně pracovali a při přípravě ve škole fungoval bezvadně. Ve finále se mu ale už tolik nedařilo, několikrát se zasekl a nebyl schopen svou jízdu dokončit, přesto však tým obsadil krásné 9. místo. Vzhledem k tomu, že se do soutěže letos přihlásilo celkem 153 týmů z celé ČR, jde o vynikající výsledek.

 

Po skončení soutěže si žáci prohlédli celý Maker Faire. Jde o největší festival inovací, kreativity a kutilství, takže o inspiraci rozhodně nebyla nouze.

Děkujeme náchodské firmě Tiskárna LD.PRINT, která nám už podruhé zdarma zhotovila trička pro členy robotického kroužku. Naše účast na technických soutěžích by nebyla možná bez podpory dalších sponzorů – Saar Gummi Czech, s.r.o. a Byty Náchod.

Úspěch v krajském kole Biologické olympiády kat. C

Ve středu 13.5. se na Gymnáziu Boženy Němcové v Hradci Králové konalo krajské kolo Biologické olympiády kategorie C. Do této soutěže postoupily tři úspěšné řešitelky okresního kola – Marie Poláková a Anna Petrášová z 3.W a Eliška Řezníčková z 4.W.

Tato soutěž je velmi náročná. Soutěžící musí napsat nejen test, ale musí zvládnout i praktickou část – laboratorní úkol a poznávání rostlin a živočichů. V poznávání přírodnin patřily mezi nejlepší. A jak děvčata dopadla?

Eliška získala krásné druhé místo, na čtvrtém místě se umístila Anička a  osmé místo patřilo Marušce. Všechny se staly úspěšnými řešitelkami krajského kola a mají možnost dostat se na letní tábor Běstvinka, který je zaměřen na přírodní vědy. Naše studentky patří mezi 31 nejlepších biologů své kategorie v Královehradeckém kraji.

Děkuji všem za úspěšnou reprezentaci našeho gymnázia a přeji hodně dalších biologických i nebiologických úspěchů.

SOČ: Dvě první a jedno druhé místo v krajském kole!

Letošního ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ) se z našeho gymnázia zúčastnili pouze tři studenti. Nižší počet účastníků však bohatě vyvážila kvalita jejich prací. V krajském kole, které se konalo 30. dubna 2026 na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové, obsadili naši studenti dvě první a jedno druhé místo.

1. místo v oboru č. 1 – Matematika: Antonín Kubeček s prací Optimalizace herní strategie v kostkovém pokeru.

1. místo v oboru č. 10 – Elektrotechnika, elektronika a telekomunikace: Jakub Jireček s prací AirSensor – senzor pro chytrou domácnost.

2. místo v oboru č. 17 – Filozofie, politologie a ostatní humanitní a společenskovědní obory: Antonín Kubeček s prací Odpovědnost za protiprávní činy nezletilých.

(Poznámka: Jedná o dva různé studenty se shodným jménem Antonín Kubeček.)

Studenti z prvních míst postupují do celostátní přehlídky, která se uskuteční 12.–14. června v Olomouci. Práce A. Kubečka v oboru č. 17 (2. místo) byla natolik kvalitní, že získala šanci v tzv. licitaci, na základě výsledků z celé republiky by tak mohl do celostátního finále teoreticky postoupit i on.

Studentům gratulujeme k vynikajícím výsledkům, děkujeme za skvělou reprezentaci gymnázia a přejeme mnoho dalších úspěchů.

Stavebnický Blackjack aneb „Křup a bum!” part 2

S naším ostříleným, stereotypy-bourajícím, all-girls týmem z minulého roku jsme se nenechaly zastrašit desetistránkovými technickými pravidly a dne 15. 4. 2026 se vrátily na místo činu na Stavební fakultu ČVUT do soutěže Hala Roku Junior 2026. Naším úkolem tentokrát bylo postavit most ze dřeva, lepidla a provázků, stojící na dvou bednách o různých výškách vzdálených od sebe 132 cm, tak, aby udržel co nejvíce závaží. Tým se skládal z Kristýny Beranové, Hedviky Jarolímkové a Evy Hrnčířové (všechny ze 7.W). 

Při stavbě nás čekalo mnoho nástrah, například bruska, jež se nehodou rozbila na několik kusů, které však náš drahý pan Efler vzápětí slepil vteřinovým lepidlem a tím zachránil náš most. Následovalo několik dní usilovného řezání, broušení a lepení a ne, bruska neuletěla a nikomu hlavu neustřelila.

S díly mostu a prostředky k opravě, sbalenými v kufrech a krabici, jsme s panem profesorem Preclíkem vyrazili vlakem a náhradní autobusovou dopravou v pět ráno z Náchoda do Prahy. Jediný, koho brzké vstávání neovlivnilo, byl náš most, který měl postýlku z bublinkových fólií. Po registraci proběhla velikostní zkouška ověřující, zda se náš most, rozdělený na pět částí, vejde do tří krabic o rozměrech 53x33x23 cm. Pak následovalo 30 minut na sestavení, sešroubování a slepení celého modelu (i nás) vteřinovým lepidlem, protože vteřinového lepidla není nikdy dost. Zvládly jsme to v rekordním čase, s bohatou rezervou dvou minut. Pak jsme se vydaly na hmotnostní zkoušku. Most vážil 1 272,8 g. Pak už následovalo několik hodin usilovného čekání, kdy jsme se věnovaly studiu bublinkové fólie a vcítění se do předmětů zabalených v ní.

Celé naše představení proběhlo za dohledu všech, protože se uskutečnilo v době oběda, a provázel ho hlas moderátora, který naši činnost štiplavě komentoval. Soutěž probíhá tak, že v časovém limitu 10 minut soutěžící most upevní na předepsaný povrch a postupně na most nakládají do spadnutí tři druhy závaží podle pravidel. Začaly jsme vázáním provázků do stolu, což byla pro nás, intelektuály, nejsložitější část celého dne. Rozdaly jsme si funkce na sledování náklonu mostu, umísťování a podávání závaží. Potvrdilo se nám, že provázky měly i jiné než estetické využití, když nakonec mostovka držela jen na nich. Komentátor se činil. Popisoval naši akci slovy: „Holky, vám to tam nějak praská! Ta to tam dealuje jak karty v Blackjacku!” Most byl naštěstí odolnější než naše bruska a navzdory našim pesimistickým očekáváním základní závaží udržel. V poslední minutě se závaží celé sesulo, ale nějakým zázrakem ani jedno nesklouzlo na zem, jinak bychom skončily. Asi jsme blackjackových 21 bodů nezískaly, protože na konci časového limitu jedno závaží odlétlo. Chvilku po něm se zřítil celý most a rozpadl se na milion kousků. Most unesl 80 224,1 g s efektivitou 62,77. Skončily jsme na 10. místě z 52 týmů. [Doplnění: To je krásné umístění, před námi byly už jen střední odborné školy stavební. A také je to nejlepší umístění čistě dívčího týmu!!!]

Následovala cesta domů. Bylo povoleno našeho miláčka odvézt a poté vystavit ve škole. Jelikož jel zbytek týmu vlakem s přestupy, most (nebo spíš jeho zbytek) jsem si vzala pod křídlo já, autobusem. Přestupy v metru byly obzvlášť zábavné, neboť se dlouhá mostovka nevešla do dveří a metro na Můstku nebylo zrovna liduprázdné. Tímto se omlouvám všem, kterým došlo při cestě metrem k újmě. Tak se ale stejně stalo nejvíce mostu, kterému cestou odpadávaly všechny orgány. Jeden hodný kolemjdoucí mi tyčku podal s trefnými slovy: „Nějak se Vám to rozpadá.” To však nebylo nic proti sprintu na autobus přes rozkopaný Florenc. Na poslední vteřinu pan řidič naložil most do úložného prostoru a pak následovala jen pohodová cesta domů.

Moc děkujeme panu profesoru Preclíkovi za trpělivou pomoc a podporu, kterou našemu projektu věnoval. Naším miláčkem se můžete pokochat u kabinetu VT :-).

Zpomalené video závěru zatěžovací zkoušky - všimněte si destrukce celého mostu v poslední vteřině časového limitu. Naplánované to bylo dokonale!

Eva Hrnčířová, 7.W

Purple Comet! Math Meet

Letos měli naši studenti premiéru na mezinárodní matematické soutěži Purple Comet! Math Meet. Soutěž se koná už od roku 2003 a letos se jí zúčastnilo 4 084 týmů z celkem 86 zemí. Z České republiky se účastnilo celkem 113 týmů, mezi nimi i náš tým „Skilišů“ ve složení Antonín Kubeček (7.W), Eva Hrnčířová (7.W), Daniel Matjaš (7.W), Jakub Jireček (8.W), Jakub Váňa (4.A) a Prokop Stříbrný (3.B). Soutěž se konala online 16. 4. 2026, úkolem bylo za 90 minut vyřešit co nejvíce úloh ze zadaných třiceti. Protože šlo o pro nás neznámou soutěž, využili jsme možnosti tréninkového kola, které se konalo o týden dříve.

Úlohy byly velice náročné, našim studentům se v časovém limitu podařilo správně vyřešit 12 z nich. Obsadili tak pěkné 13. místo ze 48 týmů v kategorii středních škol v ČR; v mezinárodním srovnání to bylo 479. místo z celkem 958 týmů.

Akce tohoto týdne

Do Děčína a na další turistická místa Českosaského Švýcarska jedou na školní výlet ve dnech 11.-14. května studenti 3.B s prof. Fišerovou a Š. Škodovou. Na literárně-historickou exkurzi do Prahy se vydají studenti 2.A s prof. Francovou a Polákovou. Čeká je prohlídka historické budovy Národního divadla, kostela sv. Mikuláše a prohlídka areálu Pražského hradu. Tým studentů ve složení Jan Tomáš (7.V), Josef Pospíšil (8.W), Jakub Kulíček (7.V), Prokop Matyska (4.V), Tereza Rýdlová (7.V), Kristýna Šmídová (4.W), Tereza Kulíčková (3.W), Matěj Kolaja (7.V) a Jan Středa (2.B) se zúčastní v Praze turnaje ve frisbee za doprovodu prof. Půlpánové.

Přednášku terapeutky, psycholožky a influencerky Kristýny Volfové Poruchy příjmu potravy absolvují v pondělí 11. května studenti 1. ročníku. Na úterý 12. května je pro studenty septimy připravena přednáška stejné lektorky na téma Jak uspět v dnešním světě.

V úterý 12. května odpoledne odjíždějí studenti 6.V s prof. Půlpánovou a Víchem na školní vodácký výlet na Vltavu, ze kterého se vrátí v pátek 15. května.

Divadlo Drak přijede do školy s představením Sonety Williama Shakespeara. Představení se zúčastní v úterý 12. května studenti 5.V, ve středu 13. května studenti 5.W a ve čtvrtek 14. května studenti 1.A.

Do Jičína na národní finále v házené Školského poháru vyveze prof. Šulc ve dnech 13.-15. května náš postupující tým ve složení Ondřej Elich (2.V), Vítek Šretr (2.V), David Slanina (2.V), Kryštof Pokorný (2.V), Štěpán Holý (2.W), Antonio Tůma (2.W), Tomáš Kondek (2.W) a Matyáš Rosička (2.W). Na Chalupě Kačeří v Lachově u Teplic nad Metují budou ubytováni během školního výletu ve dnech 13.-15. května studenti 5.V s prof. Páchnikovou a Zapletalovou. Naše studentky Marie Poláková (3.W), Anna Petrášová (3.W) a Eliška Řezníčková (4.W) se 13. května zúčastní na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové krajského kola Biologické olympiády v kategorii C za doprovodu prof. Balcarové. Dvacet dobrovolníků podpoří již tradičně prodejem kvítku měsíčku lékařského veřejnou sbírku Květinový den pořádanou Ligou proti rakovině. Projektový den Válka očima dětí a po stopách náchodských Židů, který se odehraje částečně i v Městské knihovně Náchod, připravili pro žáky 4.W prof. Francová, Poláková a Povr. V Kulturním prostoru AULA se uskuteční večer s redaktorem České televize Martinem Řezníčkem.

Ve čtvrtek 14. května podpoří v Bělovsi naše studenty prof. Zapletal na turnaji v badmintonu v rámci Sportovní ligy náchodských škol.

V pátek 15. května se do Prahy na knižní veletrh Svět knihy podívají studenti 3.A s prof. Macurou. V divadle Archa+ zhlédnou představení Jordi Casanovas: Smečka. Dva týmy frisbee se pokusí uspět na turnaji v Hradci Králové, kam s nimi jede prof. Slavík. Tým A tvoří Jakub Kulíček (7.V), Josef Pospíšil (8.W), Prokop Matyska (4.V), Dominik Matyska (2.A), Tereza Kulíčková (3.W), Tereza Rýdlová (7.V), Lucie Rousková (7.V) a Kristýna Šmídová (4.W) a tým B Jan Tomáš (7.V), Jan Středa (2.B), Lukáš Bouček (7.V), Matěj Kolaja (7.V), Stela Likavcová (2.A), Ellen Šmídová (2.V), Lucie Kaulichová (7.V) a Lucie Řiháková (7.V). Prof. Ševeleva se bude se svými studenty angličtiny ze 7.W prakticky věnovat anglické kuchyni.

 

 

Požární cvičení

Milí studenti, vážení rodiče, zákonní zástupci našich žáků,
v pondělí 11. 5. 2026 během 6. vyučovací hodiny proběhne ve škole požární cvičení za účasti hasičského záchraného sboru.

My si procvičíme evakuaci školy a hasiči zásah ve sklepení školy se "záchranou" osob ze "zakouřeného prostoru ". Během cvičení se nebude používat žádný kouř ani voda :-).
Hasiči budou zasahovat předním i zadním vchodem, a to až po evakuaci školy. Účastnit by se mělo 6 hasičských vozů. Přijedou s majáky a houkačkami. Následně budou částečně blokovat ulici Řezníčkovu a Českých bratří. Doprava bude řízena kyvadlově.

Jejich cvičení bude trvat od cca 13:00 do 13:50. My žáky pustíme z evakuačního shromaždiště domů/na oběd v cca 13:10 - 13:15. 7. vyučovací hodina odpadá. 8. a 9. hodina ne, ty se budou normálně učit.

V případě velmi nepříznivého počasí bude akce zrušena nebo proběhne jen cvičení hasičů ve sklepě školy. Pro případ mírného deště si vezměte deštníky či pláštěnky.

Harmonogram
12:35 - 12:45 o přestávce před 6. hodinou si žáci vezmou věci v šatnách (boty, případně bundu, kdyby pršelo, tak deštník...) - hasiči budou v šatnách asi hodinu, tak byste se tam po skončení evakuace pro věci nedostali.
cca 12:50 vyhlášení cvičné evakuace rozhlasem
cca 12:50 volání hasičů
cca 13:00 příjezd požárních jednotek 
cca 13:15 ukončení evakuace a odchod žáků domů/na oběd
cca 13:50 ukončení cvičení hasičů

Při evakuaci se prosím chovejte ohleduplně, buďte ukáznění a řiďte se pokyny vyučujících.

Děkuji za pochopení.
Pavel Škoda, ředitel školy

Akce tohoto týdne

Ve dnech 4.-6. května absolvují maturanti didaktické testy, 4. května z matematiky a anglického jazyka, 5. května z českého jazyka a literatury a 6. května z dobrovolné rozšířené matematiky.

V týdnu od 4. do 7. května probíhá Náchodská Prima sezóna, na jejíž organizaci se podílí řada našich studentů. Kromě nich naši studenti navštíví některé z aktivit. V pondělí 4. května zhlédnou Projekci studentských filmů ve Spolkovém domě studenti 4.V, 6.W a 1.A, divadelní představení Máj(j)e v provedení našeho DREJGu zhlédnou v divadélku v ZUŠ studenti 5.V, 7.V a 3.B a v Déčku se žáci 4.W zúčastní workshopu Evropa: 80 + 1 let spolupráce a míru (Evropští dobrovolníci). V úterý 5. května navštíví Městskou knihovnu žáci 4.V, aby se zapojili do programu Živá knihovna. Do knihovny zavítají i ve středu 6. května studenti 5.W a někteří žáci 4.W na Čtení textů Josefa Škvoreckého se saxofonem. Ve čtvrtek 7. května se v Déčku zúčastní někteří studenti 1.W workshopu Město budoucnosti a Bubenického workshopu studenti 1.A.

Ve dnech 4.-8. května navštíví v rámci projektu Erasmus+ naši školu studenti ze španělského Santanderu. Věnovat se jim budou spolu s našimi studenty prof. Preclík a Pavlíčková.

Do okresního kola atletických závodů o Pohár rozhlasu doprovodí do Nového Města nad Metují v úterý 5. května prof. Divišek a Zapletal.

Na literárně-historickou exkurzi do Prahy jedou ve středu 6. května studenti 2.B s prof. Francovou a Fišerovou. Prohlédnou si areál Pražského hradu a seznámí se s historií Staroměstského náměstí. V Divadle ABC zhlédnou představení Ježek. Stejně tak žáci 3.W se vypraví do Prahy s prof. Páchnikovou a Povrem, aby navštívili Pražský hrad a Neviditelnou výstavu.

Prof. Kalandra a Moučka připravili na čtvrtek 7. května pro naše studenty v hale v Bělovsi badmintonový turnaj smíšených dvojic.