Ředitelské volno
Ředitel Jiráskova gymnázia, Náchod, Řezníčkova 451, vyhlašuje v souladu s §24 odst. 2 zákona 561/2004 Sb., v platném znění, z organizačních důvodů (konání přijímacích zkoušek)
ŘEDITELSKÉ VOLNO
na 10. dubna 2026
pro žáky tříd
2.A, 2.B, sexta A, sexta B, 4.A, 4.B, oktáva A a oktáva B,
na 13. dubna 2026
pro žáky tříd
1.A, 1.B, kvinta A, kvinta B, 3.A, 3.B, septima A a septima B,
na 14. dubna 2026
pro žáky tříd
1.A, 1.B, 2.A, 2.B, 3.A, 3.B, septima A a septima B,
na 15. dubna 2026
pro žáky tříd
kvinta A, kvinta B, sexta A, sexta B, 4.A, 4.B, oktáva A a oktáva B.
Ostatní žáci budou mít výuku podle zvláštního rozvrhu (najdete ho v Bakalářích).
Hlasujte pro Kulturní prostor AULA v Burze filantropie!
Hlasujte pro Kulturní prostor AULA v Burze filantropie!
Hlasování veřejnosti, které v rámci projektu Burza filantropie probíhá od dnešního (25. 3. 2026) poledne může výrazně pomoci k tomu, aby tu Kulturní prostor AULA byl i ve své třetí sezóně, aby Vám mohl zprostředkovat setkání se zajímavými osobnostmi, muzikou i divadlem. Vaše hlasy mohou do programu Auly pomoci třeba cca 10 zajímavým besedám a přednáškám, 1 nebo dvěma skvělým divadelním představením nebo 1-3 výjimečným muzikantským zážitkům. Hlasujte pro projekt AULA žije! AULA bude ráda, bude vděčná, bude zase o něco lepší a pestřejší, AU“A si to užije! A Vy s ní!
Hlasování má několik pravidel:
- hlasovat můžete z 1 IP adresy za den (pozor tedy, pokud v rámci organizace používáte jednu IP adresu)
- pro 1 projekt můžete hlasovat pouze z 1 emailové adresy (resp. 1x SEVER a 1x JIH)
- hlasování bude vyžadovat dvoufázové ověření prostřednictvím emailu
https://www.burzafilantropie.cz/projekt/aula-zije/
Každý hlas se počítá, i kdyby to náhodou AULA nevyhrála, může počet hlasů od veřejnosti rozhodnout o postupu do finálového odpoledne při rovnosti hlasů od Donátorů.
Pro projekty z Burzy filantropie SEVER můžete hlasovat tady:
https://www.burzafilantropie.cz/okres/hradec-kralove-sever/
Kulturní prostor AULA Jiráskova gymnázia předem děkuje! Ať AULA žije!

Australské dny v plném běhu
I letos ožívá Jiráskovo gymnázium tradičním minifestivalem anglofonních zemí a území. Po loňském Walesu se tentokrát vydáváme k protinožcům – objevujeme Austrálii. Během dvou týdnů nás čeká nabitý program: výtvarný workshop, hudební workshop s hráčem na didgeridoo, promítání tematického snímku i přednáška našeho absolventa o jeho dvouletém životě v Austrálii. Sportovní nadšenci si vyzkouší oblíbený australský sport a vše doprovázejí tradiční i méně tradiční studentské prezentace o zajímavostech nejmenšího kontinentu. Podrobnosti včetně fotodokumentace přineseme v dalších příspěvcích.

Stupně vítězů v okresním kole Chemické olympiády, kategorie D
27. února se v učebně a laboratořích chemie Jiráskova gymnázia konalo okresní kolo chemické olympiády. Naši školu reprezentovalo devět soutěžících: Pavlína Divišková, Kateřina Králová, Sofie Maráková, Marek Špelda (4. V), Viktorie Melišíková, Matěj Pavlíček, Kristýna Šmídová, Ema Uhlířová (4.W) a Isabela Lemfeldová (3. W).
První místo vybojovala Viktorie Melišíková, druhé místo získala Sofie Maráková a na třetím místě se umístila Kristýna Šmídová. Bramborovou medaili získala Ema Uhlířová a pěkné šesté místo obsadila Kateřina Králová. Všechny dívky postupují do krajského kola.
Všem soutěžícím děkujeme za reprezentaci Jiráskova gymnázia a postupujícím přejeme správné chemické myšlení a šikovnost v krajském kole.
Geografická olympiáda 2026
Také letos vyučující zeměpisu zorganizovali školní kolo geografické olympiády. Soutěž proběhla v učebně VT 2 ve čtvrtek 30. ledna 2025 a zúčastnilo se jí celkem 77 studentů ve 4 kategoriích. Na rozdíl od předchozích ročníků letos do okresního kola postupovali v kategoriích A, B a C vždy pouze nejúspěšnější soutěžící, tzn. Vítězové! V kategorii A to byl Kryštof BUREŠ (1. W), v kategorii B Ondřej PAVLÁT (2. W), v kategorii C Markéta PAVLÁTOVÁ (4. W). Z kategorie D si postup zajistili první dva soutěžící v pořadí. Byli to Štěpán PTÁČEK (6.W) a Eduard VLACH (8. V).
Okresní kolo GO se konalo ve středu 18. února 2026 na Gymnáziu Jaroslava Žáka v Jaroměři. Naši studenti zabojovali a byli velmi úspěšní. Z našich pěti soutěžících do krajského kola GO postoupili hned tři. A to dokonce ve třech ze čtyř kategorií! Vždyť naši žáci zvítězili ve dvou kategoriích: v A Kryštof BUREŠ a v D Eda VLACH. V kategorii B „jen“ 2. místo obsadil Ondřej PAVLÁT. Třetí skončil Štěpán Ptáček a Markéta Pavlátová byla desátá.
Do krajského kola geografické olympiády, které se uskuteční ve středu 25. března 2025 na Filosofické fakultě UHK v Hradci Králové, přejeme trojici našich reprezentantů hodně úspěchů a bystrý úsudek. Ostatním našim soutěžícím děkujeme za reprezentaci naší školy a za snahu soutěžit a poměřit si své zeměpisné znalosti a dovednosti se svými vrstevníky z jiných škol.
Za organizátory Jiří Divišek a Zdeněk Košvanec
Dva naši studenti v krajském kole Olympiády v angličtině
Máme radost! Hned dvojice našich studentů se probojovala do krajského kola Olympiády v anglickém jazyce: Asante Kratěnová ze 4. V zvítězila v okresním klání, které zahrnovalo poslech a konverzaci na vylosované téma, v kategorii VG II a Antonín Kubeček ze 7. W byl druhý v kategorii G. Dařilo se i Veronice Práškové ze 2. B, která ve stejné kategorii obsadila bronzovou příčku.
Neztratili se ani ostatní naši studenti: Kateřina Šimková skončila v kategorii VG II pátá a Tomáš Franc a Nguyen Thao My obsadili 7. a 17. místo v početně nabité kategorii ZŠ / VG I. Děkujeme za vzornou reprezentaci, postupujícím do březnových a dubnových krajských kol gratulujeme a držíme jim palce!

Informatika a výpočetní technika - nabídka seminářů 2026/27
Informatika a výpočetní technika Vám pro školní rok 2026/27 nabízí následující volitelné předměty (semináře):
dvouleté (pro 3. ročník a septimu)
- Programování – začínáme grafickým programováním (Scratch) a pak už se věnujeme programování v C#. Jazyk C# se učí v prvních ročnících na spoustě VŠ. (A i když se na "vaší" VŠ bude učit Python, osvojíte si ho velice rychle, protože budete znát základy a principy programování.) Co se na semináři za dva roky naučíte, většinou pokryje látku prvního ročníku VŠ = budete mít náskok. Studenti semináře se pravidelně účastní soutěží Středoškolské odborné činnosti, i to vám může přinést body u přijímaček na VŠ. Na exkurzi se můžete podívat do centra robotiky CIIRC ČVUT, vývojové centrály firmy Siemens v Praze nebo Honeywell v Brně. Budete se moci účastnit soutěží Bobřík informatiky, Kybersoutěže nebo Technologické olympiády. I o začátečníky v programování je mezi firmami velký zájem, takže budete moci zkusit brigádu třeba ve spolupracující firmě Metel.eu.
-
Počítačová grafika a 3D modelování – začínáme 2D grafikou (bitmapová i vektorová) a pak už se věnujeme hlavně 3D modelování. To se může hodit každému, kdo se bude na VŠ věnovat technice, architektuře ale i jakýmkoli přírodním vědám a klidně i medicíně (robotické operační systémy nebo laparoskopie vyžadují od obsluhy dobrou orientaci ve 3D, moderní zobrazovací metody jako MR nebo CT jsou na 3D modelech přímo založené). Naučíte se technickému kreslení i volnoplošnému modelování (“organických tvarů”). Abyste mohli svoje modely vytisknout, naučíte se ovládat naše 3D tiskárny. Na exkurzi se podíváte třeba do firmy Průša3D nebo firmy, kde se tisknou kostní náhrady. Budete se moci podílet na tvorbě pomůcek pro nevidomé a slabozraké nebo si navrhnout, postavit a odstartovat svoji raketu.
jednoleté (pro 4. ročník a oktávu)
- Tvorba dokumentů a jejich prezentace
- Tvorba internetových stránek
- Matematika na počítači
- Psaní na klávesnici
- Hrátky s robotikou
- Programování pro Android
Podívejte se i na kompletní nabídku volitelných předmětů a podrobnější informace.
Nabídka volitelných předmětů pro školní rok 2026-27
Zde se můžete seznámit s tím, jaké předměty Vám nabízíme na nižším stupni osmiletého gymázia a ve čtyřletém a vyšším stupni osmiletého gymnázia a jaký bude obsah jejich studia.
Pavel Škoda, ředitel školy
Mladí lidé v evropských lesích - YPEF
V úterý 24. 2. se konalo místní kolo mezinárodní soutěže YPEF. Cílem této soutěže je zlepšit povědomí mladých lidí a taky celé společnosti, o významu lesů a zdůraznit význam lesnictví. Jedná se o mezinárodní soutěž, do které jsou zapojeny lesnické instituce z cca 12 zemí Evropy. Na organizaci soutěže v ČR se podílejí střední lesnické školy a Fakulta lesnická a dřevařská České zemědělské univerzity v Praze a Lesnická a dřevařská fakulta Mendelovi univerzity v Brně.
Už podruhé se této soutěže zúčastnilo i naše gymnázium. Reprezentovaly nás tři tříčlenné týmy vyššího gymnázia. Na prvním místě se umístili Alžběta Kuřová, Veronika Maršíková a Ondřej Říha z 2.A. Vítězství jim zajistilo postup do regionálního kola, které bude probíhat v dubnu na České lesnické akademii v Trutnově. Na druhém místě skončily Adéla Gilanová, Tereza Horká z 2.A a Kristýna Brahová z 6.V. Třetí místo obsadil tým ve složení Adam Rek, Richard Smek z 1. B a Jakub Kulíček z 7.V.
Všichni si vedli výborně. Soutěž měla dvě částí - test a poznávačku. Kromě přírodnin tam měli organizátoři připravené i nějaké nástroje. Víte co je nebozez? Je to prorůstový vrták. A k čemu slouží? To si můžete najít na stránkách YPEF v doporučené knize o lese.
Děkuji všem za vzornou reprezentaci našeho gymnázia. V regionálním kole budeme vítězům držet palce, aby se jim podařil další postup do národního kola.
Pokračování v Operačním programu EU Jan Amos Komenský – Šablony pro SŠ a VOŠ II
V lednu 2026 se naše škola zapojila do dalšího, v pořadí již třetího, kola programu Evropské unie na podporu kvalitnějšího vzdělávání. Nová výzva OP JAK je u nás naplánována na 36 měsíců a bude tedy končit v prosinci 2028. Z nabízených oblastí podpory jsme si vybrali dvě, které považujeme pro naši školu za klíčové – osobnostně sociální a profesní rozvoj pracovníků ve vzdělávání a podporu inovativního vzdělávání dětí, žáků a studentů.
S vybranými oblastmi se pojí aktivity vzdělávání pracovníků a inovativní vzdělávání žáků.
V rámci vzdělávání pedagogů budeme pokračovat ve zvyšování odborné, didaktické i psychologické vybavenosti pedagogů naší školy, a tím zlepšovat kvalitu výuky i výchovy našich žáků. Prostřednictvím vzdělávání na téma well-being chceme pomoci učitelům zvládnout náročné povolání v dobré psychické kondici, bez zbytečného stresu a vyčerpání. Doufáme, že vzhledem k zájmu mnoha učitelů o další osobní růst a pestrosti seminářů a webinářů, jež jsou nabízeny, se nám tento záměr podaří v i v dalším kole šablon naplňovat.
Inovativní vzdělávání žáků je zaměřeno na kvalitu výuky žáků zvýšením pestrosti a dynamiky vyučovacích hodin, větším sepětím probírané látky s praxí i využitím techniky, která je dnes nedílnou součástí našeho života. Chceme tak dále zvyšovat motivaci žáků v daných oborech vzdělávání, přispět k jejich aktivnějšímu zapojení do výuky a vytvořit větší prostor pro žáky, kteří mají dlouhodobé problémy s prospěchem, nebo naopak nemohou dostatečně rozvíjet své nadání.
Celý projekt je veden RNDr. Ivanou Matěnovou (projektový manažer) a Ing. Daliborem Víchem (finanční manažer).
Vzhledem k našemu pozitivnímu hodnocení obou výzev EU pro SŠ a VOŠ, jichž jsme se zúčastnili, doufáme, že i tato právě probíhající bude kladně hodnocena pedagogy i studenty naší školy.






















