3D tisk, Autodesk Academia, soutěž 3D pro všechny

Od počátku letošního školního roku působí na Jiráskově gymnáziu v Náchodě dva kroužky 3D tisku, které podporuje v rámci svého programu „T-Generace – technici pro budoucnost“ červenokostelecká firma Saar Gummi Czech. Získali jsme licence profesionálního softwaru Autodesk Inventor pro 3D modelování, naši studenti se tak mohou seznamovat s tím, co se skutečně používá v reálné praxi. Díky finančnímu příspěvku firmy Saar Gummi jsme také mohli vybavit moderní výpočetní technikou dvě pracoviště umístěná na chodbě školy, kde studenti mohou s tímto softwarem pracovat a vytvářet 3D modely pro následný tisk na 3D tiskárnách.

Jiráskovo gymnázium nyní splnilo podmínky pro členství v programu Autodesk Academia – máme dva certifikované učitele na produkt Autodesk Inventor 2017 a potřebné vybavení. Naši studenti tak mohou získat mezinárodně platný certifikát firmy Autodesk, pokud v rámci výuky zpracují projekt splňující daná kritéria. Certifikát jim může pomoci při získání zajímavé brigády či budoucího zaměstnání nebo při studiu na vysoké škole.

Do budoucna plánujeme výuku (a možnosti certifikace) rozšířit i o produkt 3DS Max a umožnit tak studentům nahlédnout i do světa 3D animace a vizualizace, tento software se používá například v televizním průmyslu při tvorbě filmových triků a reklam.

Naši studenti se zúčastnili soutěže „3D pro všechny“, kterou pořádalo Gymnázium Arabská v Praze. Student Jan Kalivoda zvítězil v kategorii „Kosmické sci-fi lodě“ s modelem kosmické lodi Starbug, což je transportní loď z kultovního seriálu Červený Trpaslík. Dalšími soutěžními modely byl například model srubu N-S 75 Zelený na Dobrošově Jana Bohadla nebo budovy našeho gymnázia od Lubora Zoufala. Účastníky soutěže může těšit také to, že vybrané modely budou předány studentům Gymnázia pro zrakově postižené na Praze 5, kteří se tak budou moci s těmito objekty seznámit i hmatem.

Jsme rádi, že naši studenti využívají 3D tisk i v jiných, nejen technických oborech, jako například student Josef Kůst ve své práci z biologie, se kterou postoupil do celorepublikového kola Středoškolské odborné činnosti. Navrhl a na 3D tiskárně vytiskl několik variant lapačů škůdce včelstev – roztoče způsobujícího nebezpečnou varroázu.