Beseda s paní Ditou Krausovou

Mladí lidé nemohou být neteční a necitliví k hrůzám holocaustu. I po více než sedmdesáti letech je potřeba hovořit, slyšet, ukazovat, jakých zločinů a zvěrstev je člověk na člověku schopen… 13. června se studenti kvart a třídy 5. V setkali v aule našeho gymnázia s paní Ditou Krausovou, ženou, která hrůzy Osvětimi jako mladé děvče přežila. Paní Krausová od roku 1947 žije v Izraeli. Do České republiky přiletěla na návštěvu a my si velmi vážíme toho, že si nalezla čas na besedu s našimi studenty. Čtyři vyučovací hodiny vyprávěla a zodpovídala dotazy studentů i přítomných profesorek. Žena, jež stála tváří v tvář „doktoru smrti“ Mengelemu, který rozhodoval o životě a smrti nejen její rodiny, ale tisíců a tisíců židů, dokázala hovořit o strašlivých životních prožitcích s klidem a smířením. Zapůsobila na studenty, kteří jí s kyticí popřáli hodně zdraví do dalších let. Je velmi důležité, aby nejen studenti našeho gymnázia, ale všichni mladí lidé slyšeli o zločinech v nacistických koncentračních táborech .Vždyť právě tato mladá generace musí zabránit , aby se podobné zločiny již nikdy neopakovaly.