Soutěž 3D pro všechny – první, druhé i třetí místo pro Jiráskovo gymnázium

Ve čtvrtek 30. 11. 2023 se v Praze na Gymnáziu Arabská konalo vyhlášení výsledků 7. ročníku soutěže „3D pro všechny“. Účast na slavnostním vyhlášení jste spojili s exkurzí do kladenské firmy ProSpon, která se zabývá vývojem a 3D tiskem titanových kloubních implantátů a kostních náhrad.

V soutěži „3D pro všechny“ jde o návrh modelu podle zadání v jedné z kategorií a jeho vytištění na 3D tiskárně. Vybrané a vytištěné modely pak slouží jako výukové pomůcky na  Gymnáziu Radlická pro zrakově postižené a na ZŠ pro žáky s poruchami zraku na Praze 2. Soutěžící tak tvorbou a tiskem 3D modelů umožní poznávat svět jejich zrakově postiženým vrstevníkům, a to je moc dobrý pocit.

Vybraní studenti nejprve svoje modely krátce představili a poté odborná porota určila vítěze. Naši studenti zcela ovládli kategorii Kosmické lodě a plavidla – 1. místo model Space Shuttle Discovery Dominika Markse (8.V), 2. místo zařízení SpinLaunch Aleny Krausové (4.A) a 3. místo rozložitelný model rakety Ariane 6 Tomáše Havla (8.V).

Kromě přenosných disků pro oceněné bylo pro všechny studenty velkou odměnou vidět slabozraké či nevidomé studenty, jak si modely „prohlížejí“ a vybírají si ty z nich, které si na svoje školy odnesou.