Míčky nejlépe sbírá robot „škorpion“ z Jiráskova gymnázia

V pátek 29. 11. 2013 pořádalo pražské ČVUT již pátý ročník Robosoutěže. Jedná se o soutěž robotů sestavených ze stavebnice Lego Mindstorms NXT, každý rok je zadání soutěžní úlohy jiné. Letos bylo úkolem robotů posbírat míčky dané barvy a odvézt je do svého skladu, míčky špatné barvy bylo nejlepší dopravit na území protivníka, který tak získal trestné body.

V pátek ráno vyrazilo do Prahy šest studentů Jiráskova gymnázia pod vedením RNDr. Jana Preclíka, se spoustou krabic obsahujících sestavené roboty a díly pro jejich konstrukci. Do soutěže se přihlásily dva gymnaziální týmy, OutOfBricks (ve složení Martin Němec, Jan Jirman a Jan Polák) a StormX (Barbora Valtarová, Petr Šmejkal a Petr Suchánek), aby poměřily síly svých robotů s konkurencí. Soutěže se zúčastnilo 64 týmů z různých škol z celé republiky.

Základní skupiny oba naše týmy s přehledem vyhrály, tým StormX se ziskem 20 bodů (druhý tým v jejich skupině měl pouze 10 bodů), tým OutOfBricks se 62 body měl obrovský náskok před dalším týmem se 32 body.

Postupující ze základních skupin dále hráli vyřazovacím systémem (pavouk), zde týmu StormX přestalo přát štěstí a dvakrát po sobě se mu míček zasekl tak nešťastně, že jejich robot nebyl schopen zápas dokončit. Bylo znát, že týmu chyběl ještě alespoň jeden den na přípravu, aby vychytal takovéto drobnosti.

Robot (svým vzhledem připomínajícím škorpiona) týmu OutOfBricks v pavouku bez problémů porážel jednoho soupeře za druhým a na rovnocenného soupeře narazil až ve finále, šlo o tým z Gymnázia Jana Keplera v Praze. Po dvou zápasech bylo skóre vyrovnané, následoval infarktový rozhodující zápas třetí, který náš tým (s trochou štěstí) vyhrál, a kluci se tak mohli těšit ze zaslouženého vítězství, mobilních telefonů od společnosti Samsung i dárků od Škoda Auto.

ČVUT pro studenty připravilo také zajímavou exkurzi po svých laboratořích, kde se mohli například dozvědět, jak funguje vozítko segway, vidět různé typy robotů (používaných třeba americkou armádou) a mnoho dalšího. Bylo to pro ně určitě zajímavé a může je to nasměrovat i při jejich rozhodování, kam dál po gymnáziu.

Robotika je pro studenty velice zajímavý obor, i pouhým „hraním si“ se stavebnicí Lego se naučí spoustu věcí o konstrukci robotů, rozvíjejí svoji šikovnost a motorické schopnosti a seznámí se s různými způsoby jak roboty něco naučit – jak je programovat. I proto Jiráskovo gymnázium nabízí svým studentům volitelné semináře zaměřené na robotiku.

Tým OutOfBricks v pondělí 16. prosince poměří své síly s vysokoškolskými studenty, kdy proběhne vysokoškolské kolo Robosoutěže. V zápasech, které ho čekají, mu přejeme hodně štěstí.

image_printTisk