Přespolní běh 2022

Po dvouleté odmlce, způsobené pandemií koronaviru, se 22. září 2022 znovu konalo okresní finále v přespolním běhu. Akce se již tradičně odehrávala Na Nebíčku v Polici nad Metují, kde na běžce čekal náročný terén tamní sjezdovky. Celá událost byla jako vždy pod taktovkou základní školy Police nad Metují, tudíž nebylo žádným překvapením, že hned po příjezdu na místo bylo o běžce dobře postaráno. Vařící čaj v chladném raním počasí všichni vřele přivítali.

Po rozcvičce se na start prvního závodu dne postavily žákyně z šestých a sedmých tříd. Čekal na ně 1500 metrů dlouhý okruh a nabité startovní pole. Holky se toho ale zhostily výborně a tým s Viktorií Vysokou (2.W), Adélou Renskou (2.V), Lucií Prokopovou (2.W), Eliškou Leskovou (2.W), Viktorií Melišíkovou (1.W), Lucií Řihákovou (2.W) a Natálií Kačerovou (2.W) vyběhl celkové 1. místo, a tím pádem postup do krajského finále, které se koná 6. října v Jičíně.

Ani chlapci z primy a sekundy za tímto výkonem o mnoho nezaostali. Na dráze 2000 metrů si doběhli pro pěkné 2. místo jako tým, i když by se tento výsledek dal považovat za smolný, protože jim vítězství uniklo jen o jeden jediný bod. A to i přes dominantní výkon Martina Faltuse (2.W), který ve své kategorii vyhrál s naprostým přehledem. Navíc se při závodu, dle vlastních slov v cíli, ani nezadýchal.

Pro dívky a chlapce z tercií a kvart byly připraveny okruhy 1500, respektive 3000 metrů. Obě kategorie Jiráskova gymnázia se umístily na druhém místě, navíc s minimální ztrátou na vítězné školy.

V závodě středních škol nebyla k vidění tak početná startovní pole. I proto se pořadatelé rozhodli odstartovat dívčí i chlapeckou kategorii současně, což způsobilo poněkud zmatek. Pro dívky byla připravena tříkilometrová trať, na níž vybojovaly 2. místo. Daleko nebylo ani individuální vítězství Kláry Janovské (7.W), která za vítěznou běžkyní zaostala jen o pár metrů. Na chlapce ze středních škol byl připraven nejdelší okruh dne. A vítězství Jiráskova gymnázia zůstalo zakleté i v této kategorii, ale s druhým místem byli kluci také právem spokojeni. Navíc si pro komfortní individuální vítězství doběhl Šimon Vacek (8.V), který pokořil pětikilometrovou trasu za 17 minut a 2 sekundy.

Přání všech pořadatelů je, aby se Na Nebíčku v Polici nad Metují příští rok koncem září sešlo minimálně tolik běžců, kolik bylo tento rok. Za snahu a nasazení, co do pořádání této akce dávají, by si určitě zasloužili, aby se jim toto přání vyplnilo.                                                                                                                                                                                                                   Šimon Vacek