Jiráskovo gymnázium » Ze života školy

Ze života školy

Středověký den na Jiráskově gymnáziu

1.června svůj svátek dětí prožili sekundáni našeho gymnázia netradičně. Prostřednictvím vlastního programu se přenesli o staletí zpět, do období vrcholného středověku. Do auly gymnázia dorazili kejklíři sekundy W se svojí písní a komedianti kvarty V z daleké Lombardie, aby ve stínovém divadle divákům sehráli krvavý příběh „O strašlivém mordu tom.“ Studenty navštívil král Václav II. v doprovodu Elišky Přemyslovny a Elišky Rejčky spolu s jejich dvorní dámou. Na středověkém tržišti své výrobky nabízeli mistři
a tovaryši rozličných cechů, přicházeli venkované a venkovanky, cukrářky a pekařky.
Ti všichni vychvalovali své zboží, nakonec obdarovávali diváky sladkými plackami, rohlíky, chlebem a koláči. Křížový rytíř se navrátil ze Svaté země a vyprávěl lidem hrůzné zážitky z tažení do Palestiny ke Kristovu hrobu. Svatá Anežka česká promlouvala o svém mládí
a křesťanské víře. Mistr popravčí kat spolu s pomocným pacholkem předváděl na žebrajících tulácích právo útrpné. Ve středověké krčně došlo k hádce a neplatiči na příkaz šenkýřky byli vyhozeni na ulici.

V odborných historických prezentacích (např. o Karlu IV., o rytíři Hronovi,
o Janu Žižkovi, o středověkých zbraních, středověké módě aj.) prokázali studenti sekund nejen dějepisné vědomosti, ale i své schopnosti pracovat s počítačovou technikou.

Nechyběly ani zdramatizované obrazy z dějin Náchoda. Vzdělaný loupeživý rytíř Jan Kolda ze Žampachu táhl se svojí bandou loupežníků do sousedního Slezska a čelil spravedlnosti krále Jiřího z Poděbrad.

Společné hodiny strávené ve středověku ukončila opět píseň kejklířů, doprovázená kejklířskými muzikanty Martinem Blahotou, Kateřinou Čápovou a Kristinou Pavlasovou spolu s jejich třídním profesorem Alešem Chmelíkem. Tentokrát se kejklířská skupina rozrostla o dalších třicet členů sekundy V. Vždyť být alespoň na chvíli potulným středověkým kejklířem stálo za to!

PaedDr. Blanka Dvořáčková,
Jiráskovo gymnázium Náchod