Bobří stavitelé jsou dobří – 3. místo v soutěži Hala roku Junior

Ve čtvrtek 11. 4. 2024 se na Stavební fakultě ČVUT v Praze konal již 17. ročník soutěže Hala roku Junior. Poprvé se této soutěže rozhodli zúčastnit i studenti našeho gymnázia, a to tým Bobří stavitelé ve složení Šimon Pitaš a Jan Pražák (3.A). Úkolem bylo vytvořit dřevěný model nosné konstrukce hangáru, který zvládne unést co největší zatížení. Studenti měli podle pravidel omezené možnosti při výběru materiálů ke stavbě modelu (dřevěné profily do rozměru 10 x 10 mm z jehličnatých dřevin, jutový provázek a lepidlo). Omezeni byli také rozměry modelu a jeho váhou. Na základě poměru hmotnosti modelu a zatížení byla poté vypočítána jeho efektivita.

Soutěže se zúčastnilo celkem 58 týmů z 18 různých měst a každý tým se úkolu zhostil po svém. Důkazem bylo mnoho originálních řešení, které spojovalo jediné – nikdo nevěděl, co jejich model vydrží. Naši studenti nejprve vytvořili model konstrukce ve 3D modeláři Fusion 360 a pomocí dostupných nástrojů simulovali jeho zatížení – to jim něco napovědělo o slabých místech konstrukce. První zatěžkávací zkouškou bylo dopravit rozměrný model do Prahy pomocí veřejné dopravy.

Samotné testování modelů probíhalo pod dohledem odborníků tak, že každý tým na svůj model skládal závaží o různé hmotnosti, a to do té doby, než se konstrukce zhroutila.

Náš tým Bobří stavitelé se dostal na řadu jako jeden z posledních. Jejich model vážil 361 g a patřil tak mezi nejlehčí modely v soutěži. Jejich úkol nebyl vůbec jednoduchý, kluci se ho však zhostili skvěle a těsně před zhroucením bylo na jejich modelu naskládáno neuvěřitelných 54 kg, což v konečném hodnocení znamenalo skvělé 3. místo. Úspěch je o to větší, že většina ostatních týmů byla ze středních odborných škol stavebních.

JG – Hala roku Junior