Jiráskovo gymnázium » Ze života školy

Ze života školy

Návštěva MBÚ na Novém Hrádku

17.05.2011

V neděli dne 15.5.2011 jsme se v rámci semináře analytické chemie zúčastnili exkurze do výzkumného ústavu na Novém Hrádku. Pan ing. Igor Šplíchal byl tak laskav a i přes naše znalostní mezery se nás pokusil zasvětit do tajů mikrobiologie, imunologie a gnotobiologie ( vědy zabývající se mikrobiologicky definovanými organismy ).

Vyzkoušeli jsme si pipetování s automatickými pipetami a tvoření tzv.sendvičů při metodě ELISA, která slouží k detekci protilátek a antigenů. Byla nám ukázána elektroforéza - metoda, která za toku stejnosměrného elektrického proudu dělí bílkoviny podle velikosti jejich molekul. Pobavili jsme se o symbióze našeho těla s " cizími " mikroorganismy a o všech jejích stádiích od mutualismu až po parazitismus. Řeč byla i o opomíjeném významu naší střevní mikroflóry, který rozhodně není malý. Zjištění, že na jednu naši tělní buňku připadá asi 10 střevních mikroorganismů, bylo šokující !

Myslím si, že příležitost vyměnit školní laboratoř za tu " naostro " byla fantastická a silně motivační. Je docela možné, že některé z nás ovlivnila i při výběru vysoké školy.

Za studenty septimy a, b Zdíša Šplíchalová

Prohlášení o přístupnosti | Napište nám | Poslední aktualizace webu: 19.09.2017