Jiráskovo gymnázium » Ze života školy

Ze života školy

DESET DEKA FESTIVAL - Červnový divadelní Babylon

DRED, jeho studentská sekce – nyní DreJG a Geisslers Hofcomoedianten Kuks (ano, to jsou ti, co nedávno hráli v aule toho báječného Lakomce) – tak tihle všichni mají leccos do činění s Jiráskovým gymnáziem. Studovali a studují tady, zkoušeli a zkoušejí tady, vědí že jsou odtud. Pro následující červen (a možná i další červny) se rozhodli, že o tom gymplu i Náchodu dají vědět. Dali dohromady, co jsou momentálně schopni dát dohromady a na červen připravili nebývalý a roztodivný divadelní Babylon. Ten dostal, s podporou Kulturní a sportovní nadace města Náchoda a snad i krajského úřadu, podobu nazvanou DESET DEKA FESTIVAL.

hlas z davu (s pošklebkem): „Já teda vim, že sou tyhle divadelníci trochu divný, ale proč se to menuje takle blbě, totiž divně?

autor článku (povýšeně): „To sem si moh myslet, že se někdo zeptá!“

hlas z davu (s ještě šklebivějším pošklebkem): „To sem si moh myslet, že mně zas nikdo neodpoví!“

autor článku (povzneseně, suše): „Dobrá. Odpoví. Těch deset deka se tam vzalo při oslavách možného desetiletého výročí vzniku DREDu v roce 2009, kdy se tyhle jmenované soubory poprvé potkaly pohromadě v Náchodě a, kromě spousty jiných věcí, zahrály to, co právě mohly. Tehdy se DREDi, preDREDi i Geissleři dohodli, že to někdy zopakují, že se zas potkají a zas si připomenou, že už jsou tady deset let (nebo víc), protože vždycky je možné najít nějaký nový okamžik, který byl tím pravým začátkem a který se sluší po deseti letech – dekádě připomenout. Stačí? Deset jako deka- jako dekáda. Jasný?

hlas z davu (trochu otráveně): „Stačí! Jasný!“

DESET DEKA FESTIVAL nabídne během měsíce června pět různých divadelních akcí. Velmi různých, hovořících velmi různými divadelními jazyky.

Vše zahájí v sobotu 5.6.2010 v 15.00 Geisslers Hofcomoediantn z Kuksu, kteří na úpatí zámeckého kopce na začátku aleje za „Déčkem“ sehrají plenérovou mobilní velmi barokní moralitu Fitzli Putzli o Františku Antonínovi Josefovi Šporkovi, který stvořil lidem i době navzdory kukskou barokní oázu všech múz a věd. Následovat budou v pátek 11.6.2010, ve světě alternativního divadla již kultovní, J.S.T.E.Artyžok a D.R.E.D. s dvěma částmi svého cyklu DEKALOG. Ve 20.00 v zrcadlovém sále Jiráskova gymnázia nejprve vytlučou z kamenů biblické příběhy v části Dvojjediný Dekalog: Trojkámen, aby navázali v kostele sv.Michala minutovou miniaturou pro jednoho diváka Dekalog: Svatyně (klaustrofobie). Tu budou hrát, dokud budou diváci čekat a herci schopni hrát. Pomyslnou dvojtečku za letošní akcí - před příštím podobným setkáním učiní stávající soubor nyní zvaný DreJG, který se už svým inovovaným názvem hlásí k dredím i gymnaziálním kořenům. Současní studenti – vaši spolužáci uvedou nejprve v pátek 18.6.2010 ve 20.00 v zrcadlovém sále možná derniéru veskrze úspěšné inscenace Krátký proces s Jelizavetou Bim Bam Bum – divadelní montáže z textů F.Kafky, D.I.Charmse a Ch.Morgensterna. Druhou tečku své dvojtečky přičiní o týden později v sobotu 26.6.2010 ve 20.00 v aule JG prozatím svou poslední inscenací Romeo a Julie (ztraceni v překladech).

Takže to bude Babylon. K jeho návštěvě, k setkání v něm, k porozumění všem jeho jazykům Vás všechny zvem. Zvěte taky! Přijďte!