Jiráskovo gymnázium » Aktuality


Aktuality 


Třetí, páté a šesté místo v krajském kole CHO kat. A

Na Univerzitě v Pardubicích se v sobotu 9. 12. konalo krajské kolo Chemické olympiády kategorie A. Naši školu reprezentovali Přečíst celý článek…

O první advetní neděli nadělovala děvčata z Hidraku radost

V neděli 3.prosince studentky z tercií přestrojené za sv. Mikuláše (Julie), nebeské anděly ( Anežka a Veronika) a rošťáckou čertici (Marjánka), hostovaly ve Vile Barboře na Hořičkách. Dívky hrály a zpívaly, vítaly slavnostně naladěné hosty a obdarovávaly přítomné děti . Podařilo se jim vytvořit příjemnou sváteční předvánoční atmosféru a reprezentovat naše gymnázium. Děkujeme! Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


img-20171208-wa0000.jpg


Saar Gummi získala ocenění Firma škole

Náchodský deník, prosinec 2017

Náchodský deník, prosinec 2017

In-flight call s Paolem Nespolim

V pondělí 4. prosince mělo šest zájemců z řad studentů možnost zúčastnit se historicky prvního online videorozhovoru s Mezinárodní vesmírnou stanicí ISS. Přečíst celý článek…

Akce tohoto týdne

V pondělí 11. prosince se uskuteční poznávací část Biologické olympiády. Prof. Zapletal jede se studenty do Lázní Bělohrad na Školskou futsalovou ligu a v úterý 12. prosince se staršími studenty do Předměřic nad Labem na Středoškolskou futsalovou ligu.

V úterý 12. prosince proběhne školní kolo Matematické olympiády pro kategorii A. Studenti nižšího gymnázia, kvinty, sexty, 1. ročníku a 2.B vyslechnou v Městském divadle Dr. Josefa Čížka Vánoční koncert v provedení ZUŠ Náchod.

V úterý 12. prosince navštíví úpickou hvězdárnu studenti 8.W a 4.B s prof. Klemencem a Macurou a ve středu absolvují stejnou exkurzi studenti 8.V a 4.A s prof. Polákem a Sršňovou.

Ve středu 13. prosince proběhnou ve škole Studentské prezidentské volby.

Ve čtvrtek 14. prosince se naši studenti zapojí do Astronomické olympiády. Prof. Maršíková připravila pro své studenty němčiny ze 4.A Den německé kuchyně s přípravou typických jídel. Oddělení ARO náchodské nemocnice pořádá Den otevřených dveří. Z naší školy se ho zúčastní několik skupin studentů biologického semináře se svými studenty. V odpoledních hodinách proběhnou konzultační rodičovské schůzky.

V pátek 15. prosince jede prof. Preclík se studenty do Prahy na Robosoutěž.

Autor: Martina Javůrková

Vytisknout tento článek …


Fykosí fyziklání on line

Ve středu 29. listopadu v pozdně odpoledních a večerních hodinách, se tři týmy našich studentů účastnily soutěže v řešení fyzikálních úloh online po internetu. V kategorii třetích ročníků středních škol nás reprezentovalo družstvo studentů septimy B, ve složení : Jana Možíšová, Vojtěch Brejtr, Tomáš Kubíček, Michal Matoulek a David Luášek. Mezi 40 družstvy se umístili na vynikajícím 6. místě. V kategorii o rok mladších studentů za nás bojovaly dokonce dva týmy. Tým ze druhé A dali dohromady Kamila Šimková, Štěpán Filipa Radek Jansa, kterým pomohli Jan Pikman ze septimy a Matyáš Háze z kvinty. Umístili na pěkném 8. místě ze 47 soutěžících. Ani tým sexty B, ve složení Aneta Vacková, Jakub ježek a Jiří Moc doplněný Benjaminem Sichrovským ze septimy a Matyášem Háze z kvinty, se snažil a vybojoval 12. místo. Všem patnácti studentům, kteří ve volném čase tak usilovně a úspěšně reprezentovali naši školu děkujeme.  

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


Kvarta v Ostravě !!!

Naše třída 4.V vyhrála díky úspěchu v soutěži U6 vstup do jednoho z IQ parků či hvězdáren v ČR. Jelikož se nám většina těchto center zdála již dost „profláknutá“, rozhodli jsme se pro výlet do Ostravy, města s dlouholetou hutnickou a těžební historií. Přečíst celý článek…

Náchodské Dny poezie končí slamem a severem

Poslední dvě akce zbývají z programu letošního 8. ročníku Náchodských Dnů poezie. Přečíst celý článek…

Robosoutěž ČVUT středních škol

Stejně jako v minulých letech se i letos naši studenti zúčastnili Robosoutěže, kterou pořádá ČVUT v Praze. Jde o soutěž robotů postavených ze stavebnice Lego Mindstorms. Účast na takové soutěži znamená spoustu hodin věnovaných stavbě robota a jeho testování (a následnému rozebírání a přestavování, když se ukáže, že ne vše funguje tak, jak má), v den soutěže vstávání ve čtyři hodiny ráno a cestu do Prahy se spoustou krabic (se stavebnicemi a roboty)...


Zadáním letošního (už devátého) ročníku bylo na hřišti posbírat míčky různých barev a nastřílet (nebo jinak dopravit) je do terče ve středu hřiště, a ještě je roztřídit podle barev.


Týmu DRT (Miroslav Jarý, Kurt Hartmann) se v základní skupině nedařilo a tak se dalších bojů neúčastnil. Není to ale žádná ostuda, letošní soutěžní zadání bylo velice těžké a více jak polovina týmů nedokázala do terče dopravit ani jeden míček. Tým BrokenCore (Šimon Prudil, Josef Krtička) si vedl lépe a ze základní skupiny postoupil se 14 body z 8. místa, v následném play-off se mu už ale nedařilo.


Paradoxně nejlépe dopadl třetí tým Ballistarius (Jan Pikman, Adam Brychta, Štěpán Filip), který na divokou kartu udělenou pořadateli postoupil do vysokoškolského finále. Jejich robot zaujal tím, že velice rychle vysbíral všechny míčky, ale jaksi je zapomněl nastřílet do terče - dle vyjádření členů týmu k tomuto politování hodnému nedopatření prý dochází maximálně jednou za deset let :-) Držíme jim palce a v následujících bojích přejeme hodně štěstí, které určitě budou potřebovat.


K úspěchu jim snad také pomohou i trička robotického kroužku, která nám pořídil náš sponzor - firma Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce.


2017-11-29_dsc_001.jpg


2017-11-29_dsc_003.jpg


dsc_033.jpg


dsc_034.jpg


Merkur perFEKT Challenge

21. 11. 2017 se v Brně na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií VUT konal pátý ročník Merkur perFEKT Challenge, kde týmy studentů řeší zadání z oblasti elektroniky a elektrotechniky s využitím populární stavebnice Merkur.

 

Student našeho gymnázia Šimon Prudil se soutěže zúčastnil jako člen týmu složeného i ze studentů dalších škol (u nás nebyl dostatek zájemců), řešili úlohu 'Svalem na robota', a to velice úspěšně - zvítězili!

 

Gratulujeme a jsme rádi, že naši studenti dokáží i navázat kontakty a spolupracovat se stejnými nadšenci napříč republikou.

 

Anotace soutěžního projektu: Z připravených komponent realizujte robotické vozidlo, které bude možné řídit pomocí svalu na holeni (anterior tibialis), popřípadě i jiným, tak aby mohlo projet navrženou dráhu. Pro stavbu vozidla máte k dispozici stavebnici Merkur pásový podvozek se dvěma motory, střední stavebnici Merkur, Arduino Uno s motor shieldem pro řízení, dva moduly s EMG zesilovači, a elektrody. Jednotlivé týmy budou soutěžit v projetí vytyčené dráhy na čas. Hodnotit se bude kvalita mechanického sestavení, způsob zpracování EOG signálu a rovněž konečný čas na dráze. Jednotlivé týmy budou soutěžit v projetí vytyčené dráhy na čas. Hodnotit se bude kvalita mechanického sestavení, způsob zpracování EOG signálu a rovněž konečný čas na dráze.

Autor: Jan Preclík


Výsledky voleb do školské rady Jiráskova gymnázia

Dne 24. listopadu 2017 proběhly volby do školské rady Jiráskova gymnázia na funkční období od 1. 1. 2018 do 31. 12. 2020.

Zvoleni byli:

Za zákonné zástupce nezletilých žáků

 • Ing. arch. Michal Ježek

Za zletilé žáky

 • Jan Škoda

Za pedagogické pracovníky

 • Mgr. Milan Poutník
 • Ing. Dalibor Vích

Za zřizovatele jsou do 19. 2. 2018 členy školské rady

 • Jan Birke
 • Mgr. Denisa Pokorná
Pavel Škoda, ředitel školy

Související odkazy:


Volejbalistky a volejbalisté Jiráskova gymnázia nejlepší v okrese

Volejbalistky a volejbalisté Jiráskova gymnázia nejlepší v okrese Přečíst celý článek…

KB Florbal challenge

Jasný postup do krajského kola ve florbalu středních škol Přečíst celý článek…

Přebor Jiráskova gymnázia v šachu 2017 JIŽ TENTO PÁTEK!

Všichni studenti, kteří ovládají alespoň základní pravidla šachové hry, jsou zváni na Přebor Jiráskova gymnázia v šachu 2017, který se koná již tento pátek 24. 11. od 8,00 ve sborovně. Přečíst celý článek…

Šachisté bojovali na Gymnáziu

Agilní šachový oddíl TJ Náchod uspořádal již 5. ročník turnaje pro děti pod názvem „Open Gymnázia Náchod“. Vedení Jiráskova Gymnázia zajistilo příjemné prostředí a také soudek limonády pro účastníky. Přečíst celý článek…

Postup házenkářů do republikového finále

Házenkáři JG vítězi regionální kvalifikace Přečíst celý článek…

Seznam kandidátů na členství ve školské radě

16.11.2017

Zletilí žáci (řazeno podle abecedy)

 • Jirman Tomáš, 3.B
 • Škoda Jan, 3.A

Zákonní zástupci nezletilých žáků (řazeno podle abecedy)

 • Ing. Arch. Ježek Michal (kvinta B, architekt, Atelier TSUNAMI s.r.o.)
 • Mgr. Melichar Dominik (prima A a 1.A, ředitel, Domov sv. Josefa, Žíreč u Dvora Králové n. L.)

Z každé skupiny kandidátů je možné zaškrtnout nejvýše jednoho kandidáta. Do rady budou jmenováni (za předpokladu předepsané volební účasti, tj. jedné pětiny všech oprávněných osob) jeden žák a jeden zákonný zástupce nezletilých žáků s nejvyšším počtem hlasů.

Lze zaškrtnout také kandidáta pouze z jedné skupiny.

Neplatné budou hlasovací lístky s pozměněnými jmény nebo takové, kde bude ve skupině zaškrtnuto více kandidátů než jeden.

Oprávněni volit jsou zletilí žáci a zákonní zástupci nezletilých žáků. Zákonný zástupce může volit za každého nezletilého žáka, kterého ve škole má.
Volební lístek dostanete v den voleb (23 .11. 2017) ve volební místnosti (třídě, do které Vaše nezletilé dítě chodí, resp. v aule - zletilí žáci).

Vytisknout tento článek …


Bobřík informatiky

V pondělí 13.11. měli studenti třetích ročníků možnost si otestovat své schopnosti logického a algoritmického myšlení v on-line soutěži Bobřík informatiky (https://www.ibobr.cz).

Nejlepšího výsledku 216 bodů dosáhla Jana Možíšová (7.W, v celkovém pořadí 22. místo z 5474 soutěžících!!!), na druhém místě byl Martin Hrach (7.V) s 186 body a třetí Miroslav Říha (174 bodů, 7.V).

Do ústředního kola by mělo z Královéhradeckého kraje postoupit 30 soutěžích, z toho 17 z našeho gymnázia! Gratulujeme!!!

Autor: Jan Preclík


Den otevřených dveří Jiráskova gymnázia v Náchodě

MÁTE DÍTĚ V 5. ČI 9. TŘÍDĚ?
Už teď můžete významně ovlivnit jeho budoucnost!!

Jiráskovo gymnázium v Náchodě zve žáky pátých a devátých ročníků základních škol a jejich rodiče na

Den otevřených dveří

ve čtvrtek dne 18. ledna 2018.

Program

Od 15,30 do 19,00 pro Vás budou připraveny interaktivní akce, divadelní a hudební vystoupení, výstavy a prezentace a možná přijde i kouzelník …
 • 16,00 - AULA - setkání vedení školy se žáky 9. tříd ZŠ a jejich rodiči. Informace o čtyřletém gymnáziu.
 • 17,00 - AULA - setkání vedení školy se žáky 5. tříd ZŠ a jejich rodiči. Informace o osmiletém gymnáziu.
Podrobný program bude upřesněn.

Na Vaši účast se těší vedení školy i celý pedagogický sbor.
Řezníčkova 451, 547 44 Náchod, tel. 491 423 243, e-mail: sekretariat@gymnachod.cz

Vytisknout tento článek …


ZÁMECKÉ SCHODY aneb ZKLAMANÉ NADĚJE A PŘEVRŽENÝ DORT

ZÁMECKÉ SCHODY aneb ZKLAMANÉ  NADĚJE A PŘEVRŽENÝ DORT

V pátek 3. listopadu 2017 se uskutečnil tradiční Běh do zámeckých schodů, kde svoje síly porovnávali borci i borkyně z celého okresu. Naši školu reprezentovali jak ti nejmladší, tak ti nejstarší a nejzkušenější závodníci. Za primu a sekundu startovali Markéta Vydláková, Andrea Marešová, Vendula Vyskočilová, Šárka Vlčková, Anežka Petráková, Matěj Vrzáček, Kryštof Hanka, Václav Matyska a Jonáš Neumann a v této sestavě se jim podařilo obsadit 7. místo.

V kategorii tercie-kvarta náš tým ve složení Monika Říhová, Adéla Breitrová, Barbora Němečková, Lucka Žáčková,Tonda Staněk, Honza Zetek, Honza Šesták, Michal Jerman a Šimon Vacek vybojoval ve velké konkurenci krásné 3. místo a domů odcházeli s úsměvem na rtech a spokojení.

To nejlepší na konec. Nejstarší děvčata a nejstarší chlapci závodí v oddělených kategoriích, a tak máme šanci získat rovnou dvě medailové pozice (popravdě, v každé kategorii byla přihlášena pouze tři družstva). A tak matadorka Markéta Zeisková, zkušené závodnice Kamča Šimková a Sabča Jirmanová i benjamínci Veronika Staňková a Bára Meierová nezklamaly a dle hesla odvážným a připraveným přeje s naprostým přehledem získaly zlatou medaili.

Kluci byli taktéž odvážní, ale zřejmě heslo těžko na cvičišti, lehko na bojišti nebylo při přípravě vzato na milost, a tak, jak zkonstatoval nejzkušenější a nejrychlejší závodník celého běhu Kuba Divišek, zklamali naděje a na krku jim přistály pouze stříbrné medaile a loňskou a předloňskou pozici vítěze neobhájili před náchodskou stavebkou.

Všichni medailoví závodníci odcházeli domů s dortem, který udělal sladkou tečku na závěr vydařeného běžeckého dne. Zúčastněným děkujeme a za rok snad na viděnou!                                                                                                                   

Vytisknout tento článek …

Související odkazy:


Pišqworky - V Náchodě na Jiráskově gymnáziu zvítězili Růžoví Jednorožci

Ve svém plném nasazení se nám na Jiráskově gymnáziu v Náchodě ukázalo dohromady 16 týmů. Ovšem pouze 3 mohli postoupit dále a jen jeden tým si mohl domů odvézt pohár vítězů. Tím týmem nemohl být nikdo jiný než Pink Unicorns, leader už od začátku.

Dne 7.11 se žákům středních a základních škol z Náchoda a okolí naskytla příležitost poměřit svoje logické schopnosti v souboji křížků a koleček. Již na zahájení turnaje panovala mezi soutěžícími napjatá, ale přesto přátelská atmosféra. Na všech byla znát sebedůvěra a soutěživost. Hned po vysvětlení pravidel a rozřazení do skupin se všichni s nadšením rozeběhli do tříd bojovat o postup. Celkově se hrálo ve čtyřech skupinách, každá po čtyřech týmech. Ty byly víceméně vyrovnané a suverénní výhru 20:0 jsme zaznamenali pouze 2 krát za celý turnaj. V jednom případě se o ni postaral tým JGN z domácí školy, který ze skupiny postoupil neporažen s 50 body z maximálních 60. Navzdory jasné vedoucí pozici ovšem vypadli v prvním kole play-off.

Po celou dobu turnaje chodili mezi hráči oblastní koordinátoři, kteří pomáhali s organizací turnaje, tišili velmi hlasité projevy radosti, aby mohli ostatní hráči v klidu hrát. Za to jim patří náš velký dík. Turnaj se neobešel bez znaků přátelské rivality. Soupeři, kteří se mezi sebou znali, se navzájem pokusili tiše znervóznit a tím pádem pro sebe uzmout výhru. Ani organizátorům turnaje se nepovedlo v některých případech zachovat profesionální tvář a přeřeky typu „Na jeden tah máte přibližně 30 minut“ místo 30 sekund nebo špatné přečtení jména na diplomu byly na světě.

Z 8 týmů hrajících play-off dále postoupily do krajského kola 3 z nich v následujícím pořadí:  1. místo: Pink Unicorns (OA Náchod) ve složení: Filip Vojtas, Denisa Vojtasová, Tereza Vojtasová, Lenka Slaninová, Patrik Vojtěch 2. místo: Sršňáci (JGN) ve složení: Ondřej Vít, Miroslav Říha, Benjamin Sichrovský, David Černý, Jan Trojtl 3. místo: Kurtíci (ZŠ Náchod) ve složení: Lucie Krombholzová, Tomáš Burdych, Adriana Davidová, Tobiáš Krynek, Lukáš Habr

David Csibri, převzato z www.pisqworky.cz


Halloweenské mlsání

Poslední říjnové úterý proběhlo na našem gymnáziu halloweenské mlsání v podání naší třídy sexty A. Připravili jsme si pro své spolužáky a profesory velmi pestrou nabídku pochoutek různých tvarů a chutí. Neodolatelné byly mimo jiné wafle, palačinky, muffiny či šneci z listového těsta. Studenti nižších ročníků a výtvarníci naší třídy se podíleli i na výzdobě školy, a tím pomohli navodit pravou halloweenskou atmosféru. Překvapením pro nás bylo, že jsme nebyli v kostýmech jediní, ale že se k nám přidali spolužáci i z jiných ročníků. Ti, kteří měli kostým, získali slevu na cokoliv, co jim padlo do oka. Prodej dobrot začal již o první přestávce a každý stánek měl co dělat, aby uspokojil všechny hladové žaludky. Někteří ukončili svůj prodej již po třetí vyučovací hodině, kdy nabízeli své poslední kousky. Konečný výtěžek byl neuvěřitelných 5 069,- Kč. Tyto peníze poputují na podporu Hospicu Anežky České v Červeném Kostelci.

My jsme si tento den užili, atmosféra byla úžasná a doufáme, že i ostatní sdílejí podobný pocit.

Děkujeme všem, kteří nás podpořili a společně s námi udělali něco pro dobrou věc.


Nela Voborníková, Monika Vydláková, Sexta A