Jiráskovo gymnázium » Aktuality


Aktuality 


DNES

Vynikající první místo Matyáše Falty z kvarty V v mezinárodní soutěži Cemachu

Vynikající první místo Matyáše Falty z kvarty V v mezinárodní soutěži Cemachu je odměneno týdenním zájezdem do Izraele Potkáváte ho denně na chodbě gymnázia. Zpravidla sedí na sedátku u okna se sluchátkem v uchu a v krátké chvíli přestávek mezi vyučovacími hodinami vnímá svůj svět poslechem metalové hudby. Černé džíny, černé triko, šátek u krku, hloubavý výraz , ale i usměvavá tvář. To je Matyáš neboli Mates či Maty, jak jej zrovna oslovím. Desítky a desítky hodin studoval materiál o izraelském zdravotnictví, čtyři měsíce zpracovával na PC rozsáhlý projekt na uvedené téma. Mates dokázal , že má na to vyhrát, předběhl studenty vyšších ročníků gymnázií Visegrádské 4. Matyáš se intenzívně zajímá o minulost židovského národa, o tragédie pogromů v průběhu prošlých staletí a o nejhorší tragédii z dějin hebrejského lidu – holocaustu. Jako jediný student z našeho gymnázia se v dubnu zúčastnil mírového „Pochodu proti nesnášenlivosti .“Uvědomuje si nebezpečí oživlého šíření antisemitismu v naší společnosti. Matyáš si našel cestu, po které půjde dál. Ta cesta nebude jednoduchá, ale já vím, že ji zvládne. Má podporu v rodině a podporu své třídní učitelky. Maty, jsem na Tebe pyšná! Tvoje třídní učitelka Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


img_8191.jpg


Akce tohoto týdne

Ve dnech 27. května - 5. června se několik studentů vypravilo s prof. Ježkem do rumunských hor.

30. květnem začala série týdenních sportovních kurzů. Místem pobytu je tábor u Pastvického rybníka u Chlístovic nedaleko Kutné Hory. Jako první vyjeli studenti 7.V s prof. Diviškem, Forejtem a Javůrkovou, vystřídají je studenti 3.A s prof. Zapletalem, Pavlíkem a Pavlíčkovou. Od 13. do 20. června budou sportovat studenti 3.B s prof. Slavíkem, Půlpánovou a Zikmundovou a poslední běh studentů 7.W s prof. Rojtovou, Zikmundem a Víchem skončí 27. června.

Rozbíhají se také školní výlety. Do Sedmihorek se ve dnech 30. května - 1. června vydali žáci 3.W s prof. Lubasovou a Kolářskou. V pondělí 30. května odjíždějí na vodácký výlet na Vltavu studenti 2.A s prof. Rojtovou, Zikmundem a Jaroušovou, návrat je plánován na 2. červen. Dny 1.- 3. června prožijí studenti 1.A s prof. Víchem a Půlpánovou na školním výletě na Malé Skále.

V pondělí 30. května jedou na literárně-historickou exkurzi do Prahy studenti 1.A s prof. Půlpánovou a Macurou. Prohlédnou si Vyšehrad, absolvují komentovanou prohlídku v Galerii moderního umění a v Divadle v Dlouhé zhlédnou představení "Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách". Studenti 2.B absolvují přednášku Radiofarmaka a nukleární medicína, kterou zajistila prof. Balcarová.

V úterý 31. června doprovodí prof. Slavík studenty na republikové finále ve frisbee. Do Klicperova divadla v Hradci Králové se vydají studenti 3.B a žáci dramatické výchovy z primy s prof. Olšanovou a Dvořáčkovou na představení "Kytice". Městskou knihovnu v Náchodě navštíví studenti 2.B s prof. Š. Škodovou.

Ve středu 1. června vystoupí v aule žáci dramatické výchovy z primy pod vedením prof. Dvořáčkové s pohádkou "O tulákovi" pro děti z mateřské školky k Mezinárodnímu dni dětí.

Ve čtvrtek 2. června jedou na literárně-historickou exkurzi do Prahy žáci 4.V s prof. Dvořáčkovou a Olšanovou. Navštíví Vyšehrad a Slavín, Petřín, Staroměstské náměstí a Betlémskou kapli a projdou se po Karlově mostě.

V odpoledních hodinách proběhne v aule slavnostní předávání maturitních vysvědčení.

V pátek 3. června navštíví Městskou knihovnu v Náchodě žáci 1.V s prof. Lubasovou. Na ekofarmu do České Metuje se vydají studenti 2.A s prof. Jaroušovou a Rojtovou.

Autor: Martina Javůrková

Vytisknout tento článek …


DREJGovi Fausti se cení

"Tak tohle je Tvůj svět, Fauste!?" říká DREJG letos na jaře ve své nejnovější inscenací F.A.U.S.T.U.D.Y. - hry s Fausty. Na přehlídkách, jichž se DREJG s touto inscenací zúčastnil, si toho poroty cení dokonce cenami. Přečíst celý článek…

Napsali o nás - Akademie programování na Jiráskově gymnáziu

Náchodský deník, 21. 5. 2016

(Náchodský deník, 21. 5. 2016)

Kdo čte, ten žije mnoho životů

V úterý 3. května se v náchodském kině Vesmír konala zvláštní akce. Bylo to finále čtenářské(ne)soutěže s názvem Kdo čte, ten žije mnoho životů, kterou pořádala pro žáky náchodských škol Městská knihovna v Náchodě, zvláště její dětské oddělení. Přečíst celý článek…

Škvorecký by měl radost

Oktavánka Julie Minaříková zvítězila v literární soutěži Náchodské prima sezóny. Přečíst celý článek…

Napsali o nás - Jízda po čáře s robotem a přes most

Náchodský deník, 18. 5. 2016

(Náchodský deník, 18. 5. 2016)

Akademie programování na Jiráskově gymnáziu

Není pochyb o tom, že počítačové hry jsou (nejen) mezi studenty velmi oblíbené. V minulých týdnech měli studenti Jiráskova gymnázia možnost si vyzkoušet něco zajímavějšího než jen prosté hraní her – zkusili si, jaké to je být vývojářem počítačových her. V rámci Akademie programování byl pro ně připraven 10hodinový kurz zaměřený na tvorbu 3D her. Akademie programování je vzdělávací projekt společnosti Microsoft a organizace Czechitas, který si klade za cíl jednoduchou a hravou formou ukázat studentům svět programování.


Kurz úspěšně absolvovalo 18 studentů (zájem byl mnohem větší, ale učebna výpočetní techniky není nafukovací), skupina to byla velice věkově různorodá, od primy až po septimu. Na závěr studenti prezentovali jimi navržené a vytvořené hry. Bylo se na co dívat, od závodních her přes bludiště až po klasické střílečky.


Vývoj her probíhal ve velice intuitivním prostředí firmy Microsoft KODU Game Lab, již po první hodině byli studenti schopni vytvořit jednoduchou hratelnou hru. Dozvěděli se, jak jednotlivým herním objektům nastavovat jejich vlastnosti a jak tyto postavy mohou reagovat na své okolí a ani si neuvědomovali, že se tak učí základům objektově orientovaného programování. Vývojové prostředí je volně dostupné, proto mohli studenti na svých hrách pracovat i doma a v budoucnu se s nimi mohou zúčastnit různých soutěží. Na nejlepší z nich čeká pozvání přímo do pražské centrály firmy Microsoft.


Video s krátkými ukázkami her vytvořených v rámci kurzu najdete na našem Facebooku.

Autor: Jan Preclík


2016-05-17_01.jpg


dsc_6916.jpg


dsc_6922.jpg


dsc_6926.jpg


dsc_6950.jpg


Přijímací řízení - Informace k odvoláním - AKTUALIZACE k 20. 5. 2016

17.05.2016

Vážení uchazeči, kteří jste podali odvolání proti nepřijetí ke studiu na Jiráskově gymnáziu v Náchodě, v pondělí 9. 5. 2016 vypršela lhůta, ve které mohli přijatí uchazeči potvrdit svůj zájem o studium doručením zápisového lístku řediteli školy. Přečíst celý článek…

Na procházce s americkým velvyslancem

V pátek 13. května provázeli naši studenti Timotej Mareš, Eliška Pohnerová, Adam Budař, Gabriela Palijová, Alice Tučková a Ngyuen Thi Lam amerického velvyslance Andrewa H. Schapira na jeho přání při jeho návštěvě Náchoda Přečíst celý článek…

JGN ovládlo turnaj ve fairtradovém fotbalu

11. května uspořádala SOŠS - Evangelická akademie 2. ročník turnaje smíšených družstev ve fairtradovém fotbalu. Turnaj proběhl v hale SOU stavebního a zúčastnilo se ho 5 týmů z náchodských škol a jeden z polského Božkowa. Tento typ sálového fotbalu se hraje s počtem hráčů 4 + 1, přičemž v poli musí hrát stále nejméně dvě dívky a branka vstřelená dívkou platí za dvě. Náš tým ve složení Jáchym Dostál, Pavel Růžička, Tomáš Macek, Pavel Urban, Veronika Thérová, Tereza Macková a Gábina Palijová získal v turnaji zasloužené prvenství, když v pěti utkáních zvítězil a pouze jednou remizoval. Veronika Thérová se navíc s osmi (16) góly stala suverénně nejlepším střelcem turnaje. Výsledky - skupina: OA Náchod - 1 : 1 , EA "A" - 5 : 2 , ZSA Božkow - 6 : 0 , EA "B" - 4 : 0 , SPŠS Náchod - 7 : 0 finále: OA Náchod - 6 : 0 (Sk)

Vytisknout tento článek …


p5110088.jpg


p5110090.jpg


p5110094.jpg


Přijmeme správce výpočetní techniky

Jiráskovo gymnázium

v Náchodě

Řezníčkova 451, 547 01 Náchod

Tel.: 491 423 243, e-mail: sekretariat@gymnachod.cz, www.gymnachod.cz

přijme

správce výpočetní techniky

Náplň práce

 • podpora uživatelů (veškerý ve škole myslitelný software, hardware)
 • správa Windows Server
 • správa Linux serverů (Debian, Gentoo, OpenWRT)
 • instalace a správa koncových stanic (Windows 7 – 10)
 • instalace a administrace redakčního systému (výhodou WordPress)
 • konfigurace, management a sledování rozsáhlé sítě (cca 100 počítačů)
 • správa VPN a WiFi řešení
 • pravidelná údržba PC, schopnost diagnostikovat závadu, jednoduché opravy HW

Požadujeme

 • vlídnost k lidem (podpora uživatelů),
 • pečlivost a svědomitost (vedení evidence),
 • vztah ke studentům (ranní a odpolední dozor v učebně),
 • ochotu dále se vzdělávat.

Nabídky se strukturovaným životopisem posílejte na adresu školy do 20.5.2016

Dotazy zodpoví Pavel Škoda – 603 575 286

Vytisknout tento článek …


Erasmus + Anglické studijní jaro ve Scarborough

Ušít košili beze švů, žnout bylinky srpem koženým, zorat pole rohem beraním, svazovat pavími pery …Tak tohle všechno se po vás chce v písni Scarborough Fair (možná znáte v podání Simona a Garfunkela). Podle téhle písně to vypadá, že Scarborough je pěkně podivné místo, kde se dějí věci nemožné, nebo od vás nemožné věci žádají. A přitom je Scarborough docela příjemné, docela normální, docela yorkshirské přímořské město na východním pobřeží Anglie. Takže řekne-li vám Evropská unie prostřednictvím programu vzdělávání Erasmus+, abyste jeli na týden do Scarborough, nejdřív trochu váháte, ale pak řeknete, že jasně. A jedete! A nelitujete! Přečíst celý článek…

Jiráskovo gymnázium Náchod s projektem Erasmus+ v Praze

Brzy na jaře v roce 2014 jsme poslali do programu Erasmus+ naši projektovou žádost zaměřenou na vzdělávání učitelů v zemích EU, která nese název ,,Kvalitní učitel znamená vzdělaný žák“. Doufali jsme, že uspějeme, ale bohužel náš projekt nebyl v prvním kole schválen, i když bodové hodnocení bylo vysoké. Ale bylo zřejmé, že dostaly přednost projekty málo nákladné a s malým počtem mobilit. Proto jsme byli překvapeni a velice potěšeni, když jsme dostali zprávu, že projekt byl dodatečně schválen 14. 10. 2014. Přečíst celý článek…

Matematická soutěž Náboj v Praze

V pátek 15. 4. 2016 se dva týmy našich studentů zúčastnily v Praze matematické soutěže Náboj (http://math.naboj.org) – jde o jakýsi „matematický maraton“, kdy mají soutěžící v časovém limitu dvou hodin vyřešit co nejvíce úloh. Jde o mezinárodní soutěž, do které je zapojena Česká republika, Polsko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Tým Juniorů ve složení Jirman Štěpán (sexta), Bohadlo Jan (sexta), Kubíček Tomáš (kvinta), Pikman Jan (kvinta) a Vojtěch Balcar (kvinta) obsadil v rámci České republiky 63. místo (ze 133 týmů), v mezinárodním pořadí byl 195. z celkem 414 týmů.

Protože byl ze strany kvintánů o soutěž velký zájem, doplnili tým Seniorů ve složení Macek Tomáš (septima), Lichtenberg David (septima), Vít Ondřej (kvinta), Brejtr Vojtěch (kvinta), Říha Miroslav (kvinta). Měli jsme tak v této kategorii věkově nejmladší tým v celé ČR a pravděpodobně i mezi zahraničními týmy. Přesto tento tým obsadil 62. místo ze 128 týmů v rámci ČR a 161. místo ze 336 týmů v mezinárodním srovnání.

Autor: Jan Preclík


Krajské kolo v minikopané starších žáků

Vynikající úspěch našich mladých fotbalistů. Přečíst celý článek…

Robosoutěž ZŠ 2016 - jízda s robotem po čáře a přes most

Jiráskovo gymnázium v Náchodě je již šestým rokem pravidelným účastníkem soutěže robotů postavených ze stavebnice LEGO, kterou pořádá České vysoké učení technické v Praze. Letošní úloha (pro žáky nižšího gymnázia) byla naučit robota sledovat co nejrychleji černou čáru. Zadání bylo ztíženo vyvýšeným mostem uprostřed dráhy, který bylo nutno překonat.

I když zadání vypadá jednoduše, vůbec o jednoduchou úlohu nešlo – pro spoustu týmů byl velký problém vůbec ve vymezeném čase 90 sekund projet celou dráhu. Naše dva týmy FastCore (Šimon Prudil, Kryštof Veverka a Evheniy Vorokhta) a GymplBot (Tomáš Heger) to i s časovou rezervou zvládaly, a tak postoupily ze základních skupin do následného play-off. Nakonec Tomáš Heger (žák sekundy) obsadil krásné čtvrté místo a druhý tým došel až do osmifinále, což je v konkurenci 48 týmů z celé republiky pěkný výsledek.

Jsme rádi, že naši studenti mají o robotiku zájem a že se nám je daří v rámci volitelného předmětu Hrátky s robotikou i v rámci robotického kroužku připravovat na takovéto soutěže. Pro studenty, i jejich vedoucího, to znamená mnoho hodin odpolední práce nad stavbou a programováním robotů.

Díky podpoře Královéhradeckého kraje a firmy ATAS elektromotory Náchod a.s. budeme moci na příští rok zakoupit další robotické stavebnice založené na platformě Arduino, tak se naši studenti budou moci seznámit i s tím, co se využívá v praxi v reálných aplikacích. Určitě to pro ně bude znamenat velké plus do budoucna a otevře jim to možnost účastnit se nejrůznějších zajímavých projektů.

Více fotografií najdete na Facebooku.

Autor: Jan Preclík


studenti-jiraskova-gymnazia--zleva-tomas-heger,-krystof-veverka,-vedouci-jan-preclik,-simon-prudil,-evheniy-vorokhta-.jpg


tomas-heger-pred-startem---celkove-4.-misto.jpg


trenink-pred-zacatkem-souteze---na-hristi-nebylo-k-hnuti.jpg


tym-fastcore--vpravo-.jpg


Definitivní výsledky přijímacího řízení pro školní rok 2016-17 - AKTUALIZOVÁNO PO NÁHRADNÍM TERMÍNU

Vážení rodiče, milí žáci, případně ostatní zákonní zástupci,
v přílohách najdete pořadí a seznam přijatých a nepřijatých uchazečů o studium na Jiráskově gymnáziu, Náchod, Řezníčkova 451 v příjímacím řízení pro školní rok 2016-17.
Čtěte prosím pozorně i poznámky k výsledkům, které jsou vždy na úvodní stránce!!! Je to opravdu důležité!!!
V příloze máte i vzor odvolání.
Těm, kteří nebyli přijati z kapacitních důvodů, přijde předvyplněný vzor odvolání v obálce s rozhodnutím o nepřijetí. Je možné ho jen dovyplnit podepsat a odeslat.
Pavel Škoda, ředitel školy

Třetí úspěch chemiků v kraji

V sobotu 23. dubna 2016 se na Chemicko-technologické fakultě... Přečíst celý článek…

"Trubky" se přiblížily republikovému finále

Ve druhém dubnovém týdnu pokračovala SL ultimate frisbee pro náš školní tým dvěma dalšími kvalifikačními turnaji v Hradci Králové a v Praze. 'Trubky' na obou turnajích ukázaly, že přes zimu nezahálely a dobrými výkony navázaly na úspěšné podzimní výsledky. Potvrdily tak své ambice na, pro ně již tradiční, účast na republikovém finále, které by je vzhledem k dosavadním výsledkům již nemělo minout. 11.4. v Hradci Králové obsadily mezi deseti účastníky 3. místo, když zvítězily ve čtyřech ze šesti utkání. 14.4. v Praze skončily v konkurenci 11 týmů po čtyřech vítězstvích a třech porážkách na 5. místě. Tým hrál ve složení: Vojtěch Joska, Jakub Schneider, Petra Janečková, Pavlína Hušková, Martina Hrubá, Petr Zákravský, Eliška Kavanová, Simona Horkelová, David Lukášek, Jan Laubacher, Jan Pěček, Markéta Dvořáková, Zuzana Vančáková a Magda Juranová. (Sk)

Vytisknout tento článek …


hk-jaro-3.jpg


Young Americans opět na našem gymnáziu

Související odkazy:


Holky z gymplu u Googlu

Ve dnech 24. a 29. 3. 2016 jsme se zúčastnily akce Holky, pojďte kódovat v pražském sídle společnosti Google. Měly jsme možnost vyzkoušet si základy programování, seznámit se s novými lidmi a dozvědět se od inženýrek a vývojářek, jaké je to pracovat jako holka v IT. Hezké prostředí, atmosféra a ochotní a nadšení pořadatelé zvýšili naši motivaci zajímat se o technické obory.
Eliška Kavanová

Napsali o nás - s ATASem na Ampér do Brna

Noviny

(Noviny ECHO, 1. 4. 2016)

Napsali o nás - Cizí jazyky s Erasmem+

Noviny

(Noviny ECHO, 8. 4. 2016)

Španělské dny

V prvním dubnovém týdnu proběhl na naší škole a v dalších institucích v Náchodě festival Španělské dny v Náchodě. Studenti naší školy vytvořili ve výtvarné dílně díla na téma předkolumbovské civilizace. Ve čtvrtek a v pátek se v hodinách španělštiny připravovala španělská jídla. Tím nejtypičtějším je bezpochyby tortilla de patatas, která se připravuje z brambor, cibule a vajec. Jídlo připravené našimi studenty bylo podáváno jako ochutnávka na úvodním večeru festivalu v příjemném prostředí kavárny Café Patro. O španělskou gastronomii se zajímal Český rozhlas, který přijel natočit rozhovor o tom, jak Španělé stolují, co mají rádi a co je tím nejtypičtějším španělským pokrmem. Večer se nesl v duchu temperamentní španělské hudby z první poloviny dvacátého století v podání výborné klavíristky a bývalé studentky našeho gymnázia Jitky Štěrbákové. Večer byl zároveň vernisáží obrazů španělského experimentálního umělce Carlose A. Aceveda. V sobotu odstartoval víkendový seminář španělského tradičního tance flamenco, který se konal v náchodském Déčku. V pondělí jsme na naší škole přivítali paní doktorku Olgu Vilímkovou z Vysoké školy ekonomické, která ve své přednášce vyprávěla studentům španělštiny o životě indiánů v Peru. Paní Vilímková je zakladatelkou Nadačního fondu Inka a naši studenti přispěli na další projekty - tentokrát v Guatemale. V rámci celého festivalu se nám podařilo podobně jako v loňském roce vybrat úctyhodnou částku 6593,- Kč. Z toho 3500,- bude použito na další pokračování projektu adopce na dálku v Bolívii. Naši studenti podporují dvanáctiletou Belqui Muiba Moye, nejmladší z dvanácti sourozenců. Zbývající částka bude poukázána na rozvojový projekt Mayů v Guatemale. Paní Vilímková pokračovala ve svém povídání v odpoledních hodinách v Městské knihovně v Náchodě, tentokrát o životě současných Mayů v Guatemale. V úterý dorazily do Náchoda tři španělské dobrovolnice Elsa, Elena a Elvira a ve svých prezentacích představily svoji práci v České republice a srovnaly rozdíly mezi Českou republikou a Španělskem. Jejich dojmy z naší země, kultury i lidí byly pozitivní, ačkoliv jsme také vyslechli kritiku na chování lidí především ve veřejných službách. V otázce vstřícnosti a slušnosti se určitě máme od Španělů co učit. Celý festival byl zakončen ve středu, kdy studenti v dopoledních hodinách zhlédli strhující film La lengua de las mariposas o životě ve Španělsku v období před občanskou válkou a ve večerních hodinách byl promítán v prostorách auly naší školy neméně zajímavý film Azul oscuro casi negro. Zájem o festival byl v jeho druhém ročníku velký. Mé poděkování patří spolupracujícím organizacím, mezi které patří kromě naší školy město Náchod, Déčko, Městská knihovna v Náchodě, Café Patro a především mému kolegovi, španělskému dobrovolníkovi Davidu Montéz Vasquez, který z velké části pomohl vše zorganizovat a dovést k úspěchu. Věřím, že i v budoucnu budeme moci počítat s pomocí dobrovolníků, kteří pomáhají nejen v hodinách a bourají tak bariéry a ostych při používání cizího jazyka, ale také při tak náročných projektech.

Vytisknout tento článek …


dsc_0402.jpg


dsc_0403.jpg


dsc_0310.jpg


Informace ke sportovnímu kurzu pro třetí ročníky a septimy


Krajské kolo Chemické olympiády kategorie C

V sobotu 9. 4. se v Hradci Králové konalo další kolo Chemické olympiády, tentokrát kategorie C. Naši studenti nezklamali a prezentovali naši školu v tom nejlepším světle. Krásné 3. místo získal Jan Bohadlo (6.V) a na 5. místě skončila Lucie Tučková (2.B). Přečíst celý článek…

Postup studentů JG do celostátního kola soutěže Eurorebus

dvě družstva a tři jednotlivci v soutěži Eurorebus se podívají do Prahy Přečíst celý článek…

Vítězství v krajském kole Chemické olympiády

Dne 2.4.2016 se konalo krajské kolo Chemické olympiády kategorie D. Naši školu reprezentovali tři soutěžící. Skvělé první místo vybojovala Monika Vydláková(4.V). Na výborném třetím místě se umístil Jakub Ježek(4.W) a pěkné sedmé místo získala Kamila Dědková(4.V). Všem blahopřejeme , děkujeme za vzornou reprezentaci školy a přejeme hodně úspěchů v dalším studiu.

Autor: Hana Zikmundová

Vytisknout tento článek …


Pozvánky k přijímacím zkouškám byly odeslány

Vážení uchazeči, dne 1. dubna 2016 Vám byly odeslány pozvánky k přijímacím zkouškám, a to doporučeně.

V obálce máte:
 • Pozvánku k přijímacím zkouškám.
 • Výzvu k nahlédnutí do spisu.
 • Kritéria přijímacího řízení
 • Leták SCIO - 2016 PŘIJÍMACÍ ZKOUŠKY na střední školu (Pozn.: Jen pro test OSP. Informací k testům z Čj a M si nevšímejte, netýkají se Vás.)
 • Leták SCIO - Vyhodnocení výsledků uchazečů u PZ Scio 2016
 • Základní informace ke konání jednotných testů z Čj a M - CERMAT (Pozn.: Zde jsou informace k testům z Čj a M.)
 • Návratku pro přijaté uchazeče.
 • Pokud jste občanem země mimo EU a ucházíte se o přijetí na čtyřleté gymnázium, tak ještě Výzvu k doložení oprávněnosti pobytu na území České republiky.
Všechny uvedené dokumenty, kromě Pozvánky k přijímacím zkouškám a Výzvy k doložení oprávněnosti pobytu na území ČR, které jsou příliš individuální a adresné, máte přiloženy pod tímto příspěvkem.

Pokud Vám nebude pozvánka v nejbližších dnech doručena nebo bude v obálce nedopatřením něco chybět, ozvěte se nám (tel. 491 423 243).
Pavel Škoda, ředitel školy

Vytisknout tento článek …


Počty přihlášek do 1. kola přijímacího řízení

Obor
Počet
přijímaných
Počet
přihlášek
Poznámka
79-41-K/81 60 122
osmileté gymnázium
79-41-K/41 60 131
čtyřleté gymnázium

Podrobné informace o všech školách můžete nalézt na Školském informačním portálu Královéhradeckého kraje (ŠIP KHK).

Pavel Škoda

Vytisknout tento článek …


CLIL v Londýně

Projekt Erasmus+ je výbornou příležitostí pro nás učitele středních škol se vzdělávat v zahraničí a načerpat nové informace nejen od učitelů z kurzů, ale i od kolegů ze škol skoro z celé Evropy. Vyjíždíme za vzděláním do zahraničí, abychom byli lepšími učiteli, lepšími lidmi, ale i kvalitními občany EU, kteří vzdělávají naší mladou generaci. Proto jsem si pro svůj vzdělávací kurz od 14. 3. – 25. 3. 2016 vybral multikulturní velkoměsto Londýn a školu CENTRE OF ENGLISH STUDIES – WIMBLEDON. O místě své mobility jsem měl jasno už dlouho před jejím uskutečněním, protože navštívit Londýn sám a prohlédnout si toto velkoměsto pouze s papírovým průvodcem v ruce jsem považoval za zajímavější a užitečnější, než si nechat dny strávené v Londýně naplánovat cestovní agenturou. Školu jsem si zvolil na základě referencí od svých přátel a tyto jsem pak konzultoval s agenturou, která mi pomohla zajistit náplň kurzu dle mého přání, které vycházelo z cílů našeho projektu. Přečíst celý článek…

GMHütte v deseti dnech

Ve dnech 8. až 17. března se 27 žáků z vyššího i nižšího gymnázia zúčastnilo tradičního výměnného pobytu, který naše škola za spolupráce s německým gymnáziem Oesede pořádá už více než 20 let. Čeští studenti zde byli ubytováni v hostitelských rodinách a čas trávili se svými německými partnery.

Tak jako každý rok, i letos byl program zájezdu plně nabitý. První den přivítal studenty ředitel partnerského gymnázia a poté se všichni vypravili na radnici, kde vyslechli krátký proslov starosty města Georgsmarienhütte. Pak ještě zamířili do tamějšího historického muzea, vily Stahmer, a odpolední program byl v rukou německých kamarádů.

Ve čtvrtek následoval celodenní výlet do města Bremen, kde měli žáci možnost prohlédnout si Muzeum zámořských objevů a poznat tak cizí kultury. Následovala krátká prohlídka města a volný čas, který mohl každý strávit podle svého.

Další den se čeští studenti zúčastnili společně se svými partnery klasického vyučování, které probíhá úplně jinak, než jak ho známe. Zbytek dne strávili návštěvou blízkého města Osnabrück. Víkend probíhal individuálně v rodinách.

V pondělí navštívili žáci velkou chloubu Georgsmarienhütte, továrnu na zpracování oceli, jinak také Stahlwerk. Odpoledne se svými německými protějšky zúčastnili sportovního turnaje.

Hned druhý den všechny čekal druhý celodenní výlet, tentokrát do univerzitního města Münsteru. Tam studenti navštívili přírodní muzeum a absolvovali zajímavou prohlídku města. Také předposlední den zájezdu čekalo na české výletníky muzeum – tentokrát šlo o průmyslové Industriemuseum v Osnabrücku.

Celý desetidenní zájezd se podle ohlasů našich studentů velmi vydařil, a my už se můžeme jen těšit, až nás naši noví němečtí kamarádi na podzim navštíví!

Alena Žibřidová, 6. V, Fi, Šá

Článek v místních nejčtenějších novinách najdete pod: http://www.noz.de/lokales/georgsmarienhuette/artikel/682049/tschechische-sch

Vytisknout tento článek …


img_20160314_095548.jpg


img_7481.jpg


2016-03-23_img_20160314_095548.jpg


Krajské kolo zeměpisné olympiády

Úspěch našich studentů v krajském kole zeměpisné olympiády. Přečíst celý článek…

Magdaléna Kovářová se umístila na 3. místě krajského kola konverzační soutěže ve španělštině

Minulý čtvrtek 17. března se studentky našeho gymnázia Magdaléna Kovářová a Kateřina Čermáková zúčastnily krajského kola konverzační soutěže ve španělském jazyce. Magdaléna Kovářová se umístila na třetím místě v kategorii SŠII a Kateřina Čermáková na 5. místě v kategorii SŠI. Oběma studentkám blahopřejeme ke skvělému umístění a děkujeme za reprezentaci školy v kraji.

Vytisknout tento článek …


Účastnice krajského kola konverzační soutěže ve španělském jazyce


Krajské kolo recitační soutěže

Postup do krajského kola recitační soutěže v HK Přečíst celý článek…

Skotské dny na Jiráskově gymnáziu

V týdnu od 7. do 11. 3. 2016 proběhly na naší škole SKOTSKÉ DNY.

Související odkazy:


Sváteční školní den našich primánů

Sváteční školní den našich primánů Ano, tento den byl pro děti prim našeho gymnázia sváteční. 16.března studenti a studentky dramatické výchovy spolu s dětmi Hidraku prožili jarní sluneční den na zájezdě do Klicperova divadla v Hradci Králové, kde zhlédli dramatizaci Tří mušketýrů v režii pana Drábka. Čtrnáct primánů navštívilo Klicperovo divadlo vůbec poprvé . Svátečnost dne prožili zřejmě i pro rodiče, neboť dívky přišly slavnostně oblečeny a klukům nechyběla košile a motýlek. Děti oslovil nejen děj a šermířské umění mušketýrů, nádhera scény a kostýmů, ale především herecké výkony představitelů jednotlivých rolí. Obdiv a poděkování vyjádřily za své spolužáky Veronika a Julie z primy W předáním květin jednotlivým hercům. Mile a upřímně zapůsobilo vystoupení Mahuleny z primy V, která pod silou emocí vyběhla na jeviště a malého Ludvíka XIV. obdarovala čokoládou. Dnešní den byl slunečný. Ve zlatě nezářil pouze budoucí Král slunce. Zářily oči a úsměvy našich malých gymnazistů. Děkujeme hercům Klicperova divadla za to, že svým uměním oslovují děti a vytvářejí u nich estetické a kulturní cítění. Děkujeme slečnám uvaděčkám za krásná místa v první řadě v hledišti. Jsem ráda, že děti nižších ročníků našeho gymnázia reprezentují svoji školu společenským vystupováním a kultivovaným chováním. Blanka Dvořáčková a Gerda Škodová

Vytisknout tento článek …


S ATASem na Ampér do Brna

Již druhým rokem pokračuje úspěšná spolupráce mezi Jiráskovým gymnáziem v Náchodě a náchodskou firmou ATAS elektromotory, a.s. Díky ní mají naši studenti možnost se zdarma podívat na veletrhy Ampér a Strojírenský veletrh do Brna nebo na dny otevřených dveří různých technických vysokých škol.

Ve středu 16. 3. 2016 jsme tak mohli vyrazit do Brna na veletrh elektrotechniky, automatizace a komunikace Ampér. Studenti mohli na vlastní oči vidět „budoucnost“, tedy to, s čím se pravděpodobně budou v praxi setkávat – zjistili, jak může fungovat Internet věcí (Internet of Things), dozvěděli se, co je to Průmysl 4.0, a také viděli, jak velký je zájem firem o technicky zdatné odborníky.

Autor: Jan Preclík


studenti-jg-u-stanku-firmy-atas.jpg


Nový článek

MX-10
Naše škola má opět zapůjčenu částicovou kameru MX10 z Výzkumného ústavu technické a experimentální fyziky v Praze. Jde o jeden z nejmodernějších přenosných systémů pro registraci a měření záření alfa, beta, gama, mionů a podobně. Co umí, mohli vidět při výuce fyziky studenti čtvrtých ročníků a semináře z fyziky. Další zájemci mají možnost tento pátek 18. 4. od 14.15 v laboratoři fyziky. Navíc má naše škola dlouhodobě zapůjčen detektor záření z celosvětového systemu měření radiačního pozadí SAFECAST. Zájemci se budou moci seznámit i s ním. Je to příležitost k velmi užitečné práci v rámci Středoškolské odborné činnosti nebo seminární práce z fyziky.

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


Vítězství v krajském finále středních škole ve florbalu

Po vítězství v okrese jsme nenašli přemožitele ani v kraji! Přečíst celý článek…

Nina Brožková držitelkou Ceny kulturní a sportovní nadace města Náchoda

V sobotu 20. února 2016 byly již tradičně na Reprezentačním plese Města Náchoda v městském divadle předány ceny nadace za přínos v oblasti kultury a sportu na Náchodsku. Cenu talent roku 2015 v oblasti sportu převzala studentka Jiráskova gymnázia Nina Brožková. Přečíst celý článek…

Absolventky Jiráskova gymnázia v nominaci cen Magnesia Litera

02.03.2016

V úterý 1. března 2016 byly zveřejněny letošní nominace za rok 2015. A v nich figurují hned dvě jména absolventek naší školy. V kategorii „DILIA Litera pro objev roku“ jsou nominovány Marie Iljašenko za básnickou sbírku „Osip míří na jih“ (Host, 2015) a Blanka Jedličková za knihu „Ženy na rozcestí. Divadlo a ženy okolo něj 1939 – 1945“ (Academia. Studentské práce, 2015). Přečíst celý článek…

Studenti španělštiny přispěli na projekt adopce na dálku v Bolívii

Díky iniciativě studentů španělštiny může pokračovat projekt adopce na dálku v Bolívii, která započala z prostředků vybraných v rámci Španělských dnů v roce 2015. Podařilo se nám „adoptovat“ třináctiletou Belqui Muiba Moye, studující na druhém stupni základní školy. Díky projektu jsme od Belqui obdrželi první dopis, kde jsme se dozvěděli více o životě v Bolívii. Belqui pochází z početné rodiny a je nejmladší z dvanácti sourozenců. Její otec je zemědělec a matka je ženou v domácnosti. Belqui ráda kreslí a poslala nám i krásné přání k Vánocům. Dále jsme se dozvěděli o svátcích, které v její vesnici slaví a o plodinách, které jsou hlavním prostředkem obživy. Je to například yuka, brambory nebo kukuřice. Můžeme se tak těšit i na další zprávy z Bolívie a doufáme, že se dozvíme další zajímavosti o životě v této pro nás vzdálené zemi. Prostředky z projektu adopce na dálku jdou výhradně na učební pomůcky a výdaje spojené se studiem. Studenti vybrali celkovou částku 2530,- Kč. Celkové náklady na projekt adopce za rok činí 7000,- Kč. Věříme, že se nám podaří získat další prostředky a budeme moci v zajímavém projektu pokračovat. Všem kteří přispěli děkujeme!

Vytisknout tento článek …


Hlasování - gympl roku

Hlasujte

Historické výroční zprávy gymnázia

Historické výroční zprávy Jiráskova gymnázia, tehdejší Obecní školy realné, najdete na adrese http://vz.gymnachod.cz. Určitě se podívejte, je to zajímavé čtení.

Krajské finále ve florbalu dívek SŠ

Zlatý hattrick našim děvčatům jen těsně unikl. Přečíst celý článek…

S ATASem na dny otevřených dveří

Jiráskovo gymnázium v Náchodě již druhým rokem spolupracuje s firmou ATAS elektromotory Náchod, a.s. (výrobcem elektromotorů) na propagaci technických oborů mezi studenty. Díky tomu měli naši studenti možnost se zúčastnit dnů otevřených dveří na dvou technických vysokých školách – v Plzni a Brně. Přečíst celý článek…

S panem Kořínkem za kořeny pivovarnictví

V úterý 19.2.2016 se naše třída 4.A zúčastnila dlouho očekávané exkurze do náchodského pivovaru Primátor, kterou nám zařídila paní učitelka RNDr.Veronika Balcarová. Po příchodu jsme byli přivítáni místním obchodním sládkem, panem Pavlem Kořínkem, který nás následně celým areálem pivovaru provedl a podal nám spoustu zajímavých, nových informací o pivovarnictví. Přečíst celý článek…

Přijímací řízení ke studiu od školního roku 2016-17

Ředitel Jiráskova gymnázia, Náchod, Řezníčkova 451 vyhlašuje 1. kolo přijímacího řízení pro uchazeče o studium ve čtyřletém gymnáziu (obor 79-41-K/41 Gymnázium) a v osmiletém gymnáziu (obor 79-41-K/81 Gymnázium) od školního roku 2016-17. Přečíst celý článek…

Erasmus+, Fortbildungskurs für Deutschlehrer

Ve dnech 4.1.- 15.1.2016 jsme se zúčastnily mezinárodního kurzu pro vyučující němčiny. Kurz byl pořádán jazykovou školou DID v Berlíně. Hlavní město SRN jsme si vybraly záměrně proto, že jsme od sjednocení Německa v roce 1990 Berlín nenavštívily. Východní Berlín jsme znaly jenom z mládí. Přečíst celý článek…

Zahrada života Jane Austenové očima sextánů

14. ledna nahlédli studenti sext do života anglické prozaičky Jane Austenové. Přinášíme několik dojmů, které si sextánky a sextáni odnášejí z inscenace Divadla Viola. Přečíst celý článek…

Napsali o nás - Studenti gymnázia dali výtěžek ze svého koncertu na dobré účely

Náchodský deník, 22. 1. 2016
(Náchodský deník, 22. 1. 2016)

Okresní kolo přeboru škol Náchodska v šachu 2015

Již třetí rok v řadě se v prostorách Jiráskova gymnázia Náchod hrál okresní přebor 4členných školních týmů. Hrálo se ve středu 16. 12. 2015. V kategorii 6.-9. třída obsadily týmy JG Náchod třetí a páté místo, v kategorii středních škol první, druhé a šesté místo. Přečíst celý článek…

Přebor Jiráskova Gymnázia v šachu 2015 - VÝSLEDKY

V pátek 4. 12. 2015 se na Jiráskově gymnáziu v Náchodě konal přebor školy v šachu. Při neúčasti Martina Saučuka byl velkým favoritem na vítězství Jan Zahálka a to se také 100% potvrdilo, když v porazil všechny své soupeře. Přečíst celý článek…

Den otevřených dveří 14. 1. 2016

Napsali o nás - Náchodský deník  16. 1. 2016:

Náchodský deník, 16. 1. 2016

A pár dalších fotografií najdete také na Facebooku.

S Erasmem+ za roboty do Portugalska a za metodikou do Anglie

Jiráskovo gymnázium v Náchodě se zapojilo do projektu Erasmus+ a získalo grant umožňující pedagogům vycestovat do zahraničí na jazykové i odborné kurzy, a tak si rozšířit své jazykové i odborné znalosti. Následují zkušenosti tří pedagogů, kteří výše popsané možnosti v minulém roce využili. Přečíst celý článek…

GymFest pro Hospic

Ve středu 13. 1. 2016 jsme navštívili Hospic v Červeném Kostelci, kde jsme předali částku 2000 Kč – výtěžek z prvního ročníku akce s názvem GymFest pořádané studenty Jiráskova gymnázia v Náchodě. Při příchodu nás přivítala paní Eva Wagenknechtová, převzala symbolický šek a částku a věnovala nám děkovný certifikát. Provedla nás po hospicu, seznámila s jeho posláním a podotkla, že i malé částky mají svůj velký význam. Setkali jsme se i s panem ředitelem, Ing. Mgr. Miroslavem Wajsarem, který byl nadšený a velice ho potěšila naše návštěva.

Na GymFestu vystoupily kapely Jam Defect a TT Band rock, moderovali ho Franta Šedivý s Adamem Budařem, kteří si také připravili zábavnou hudební scénku. Startovací ročník tohoto "gympláckého" festivalu se nad očekávání vydařil a všichni se již dnes těšíme na pokračování v příštím roce. Věříme, že se nám tímto povedlo založit novou tradici. Doufáme, že se Gymfest bude pořádat a dále rozvíjet i v následujících letech a objevíme tak plno mladých lidí se zájmem o hudbu a i nadále budeme moci přispívat na dobrou věc.

Tomáš Kubíček, foto RNDr. Jan Preclík


estne-uznani.jpg


studenti-gymnazia-jakub-regner-a-tomas-kubicek-v-rozhovoru-s-reditelem-hospicu-ing.-mgr.-miroslavem-wajsarem.jpg


v-hospicu---zleva-jakub-regner,-tomas-kubicek,-ing.-mgr.-miroslav-wajsar--reditel-hospicu-,-p.-eva-wagenknechtova.jpg


gymfest-1.jpg


gymfest-2.jpg


gymfest-3.jpg


gymfest-4.jpg


Poděkování z Klicperova divadla

22. prosince navštívili naši studenti z 4.V, 3.A a několik studentů ze 3.B s prof. Dvořáčkovou a Olšanovou Klicperovo divadlo v Hradci Králové, aby zhlédli představení "Tři mušketýři". Níže uvádím mail, který jsme po představení z Klicperova divadla obdrželi.

"Dobrý den paní Dvořáčkové a studentům Jiráskova gymnázia, konkrétně kvartě A. Hned po dnešním představení Tří mušketýrů jsem běžela do kanceláře a vyžádala jsem si na Vás mail. Jménem celého souboru Klicperova divadla Vám a především studentům chceme z celého srdce poděkovat za tak vřelý a dojemný potlesk a za dárky, které jste nám věnovali. Moc si Vaší přízně a soustředění při představení vážíme a je pro nás důležitý. My moc dobře cítíme z jeviště, co za publikum nás sleduje, a ještě k tomu mladí diváci, které občas není lehké zaujmout. Proto Vám hluboce děkujeme za pozornost a zpětnou vazbu. Bylo pro nás potěšením pro Vás hrát. Těšíme se na další setkání a do nového roku Vám přejeme jen to nejlepší. Za celý soubor Natálie Řehořová (Mylady)"

Slova díků potěší a posílí hrdost na naše studenty.

Autor: Martina Javůrková

Vytisknout tento článek …


Septimáni přišli do Hospicu s nadílkou Tří králů

Septimáni přišli do Hospicu s nadílkou Tří králů Nebyli tři a nejmenovali se Kašpar, Melichar a Baltazar. Byli dva – Adam a František, septimáni třídy V našeho gymnázia. 6. ledna přivezli do Hospicu v Červeném Kostelci šek na finanční dar v částce 4050,- Kč. Peníze, které předali, získali z dobrovolného vstupného na adventní divadelní představení „S Čapkem“ ( dramatický kroužek Hidrak – starší soubor FFAKK ) a z dramatického obrazu „Stalo se v Betlémě“ žáků prim – dramatické výchovy. Važme si jejich kladného a citového vztahu k těmto nemocným. Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


hospic2.jpg


Hodina moderní chemie

Ve dnech 26. a 27. listopadu 2015 předvedly studentky doktorandského studia pražské VŠCHT na našem gymnáziu několik představení Hodiny moderní chemie. Pokusy a výklad prováděly ing. Petra Cinková a ing. Adéla Jeništová. Čtvrteční hodina plná napětí, chemických kouzel a překvapení nadchla všechny bez rozdílu věku. Představení zahájila soutěž v poznávání přírodních vonných esencí. Poté následovaly ukázky nečekaných barevných přeměn. Vrcholem byly atraktivní pokusy s pevným oxidem uhličitým a kapalným dusíkem. Hodina byla zakončena výrobou smetanové zmrzliny, kterou před zraky studentů jedna z lektorek vyrobila během několika minut. Následující den předvedly lektorky pro studenty chemických seminářů praktické ukázky metod forenzní analýzy. První část hodiny byla věnována daktyloskopii, následovaly pokusy ukazující zviditelňování krve a rozlišení krve lidské a zvířecí. Pro zpestření na závěr dobrovolníci rozeznávali podle pachu různé chemikálie. Tato dvoudenní akce ukázala studentům, že chemie nemusí být jen nudný a složitý předmět, ale může přinášet i mnoho zábavného poznání. Lektorkám patří velké poděkování za popularizaci chemie . Přečíst celý článek…

Gymfest

V pátek 18.12. 2015 se v aule Jiráskova gymnázia v Náchodě uskutečnil první ročník Gymfestu, akce, kterou pořádají studenti gymnázia. Vystoupily kapely Jam Defect a TT Band rock.

Moderování se ujali Franta Šedivý s Adamem Budařem, kteří si také připravili zábavnou hudební scénku. Aby se akce mohlo zúčastnit co nejvíce studentů a profesorů, všichni účinkující vystoupili dvakrát, vždy pro jiné publikum. Při obou blocích byla plná aula na nohou a všichni si pořádně zařádili a užívali si krásné předvánoční chvíle plné hudby.

Startovací ročník se vydařil nad očekávání a všichni se již dnes těšíme na pokračování v příštím roce. Věříme, že se nám tímto povedlo založit novou tradici. Doufáme, že se Gymfest bude pořádat a dále rozvíjet i v následujících letech a objevíme tak plno mladých lidí se zájmem o hudbu, o kterých bychom se jinak nedozvěděli. Děkujeme za podporu panu řediteli Pavlu Škodovi a profesoru Milanu Poutníkovi.

Více fotografií na našem FB.

text Tomáš Kubíček, foto Jan Preclík

Vytisknout tento článek …


2016-01-01_dsc_002.jpg


dsc_020.jpg


dsc_027.jpg


dsc_028.jpg


dsc_035.jpg


dsc_042.jpg


Studenti kvarty V a třetích ročníků se účastnili zajímavé přednášky

Studenti kvarty V a třetích ročníků se účastnili zajímavé přednášky V úterý 15.prosince se studenti uvedených tříd v aule gymnázia zúčastnili zajímavé přednášky o historii judaismu, křesťanského a islámského náboženství, o problémech náboženských sekt a současného islámu a IS. Přednášející pan Radek Hejret svými vědomostmi, přehledem o politické současné situaci na východě a rétorikou natolik oslovil a zaujal naše studenty , že se následná beseda přenesla i mimo čas vyučování. Studenti si nejen doplnili a rozšířili své vědomosti z hodin dějepisu a ZSV, ale byly jim zodpovězeny otázky k daným tematům. 180 minut přednášky a besedy s panem Hejretem bylo přínosných . Děkujeme! Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


Charitativní vystoupení pro Hospic v Červeném Kostelci

Charitativní vystoupení pro Hospic v Červeném Kostelci Anna, Kristina, Kateřina, Adam, Františkové, Martin a Viktor. Šimon – osvětlovač. Studenti – členové souboru FFAKK – Hidrak - 9.prosince vystoupili v aule gymnázia s dramatizací povídek Karla Čapka v komponovaném divadelním programu nazvaném „S Čapkem . „ Hráli srdcem a ohlas diváků byl velký. Výtěžek 4050,- Kč předají Hospicu v Červeném Kostelci. Je dobře, že naši studenti v adventním čase myslí i na nemocné a potřebné. Děkuji vám. Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


cp1.jpg


cp2.jpg


cp3.jpg


cp4.jpg


Divadelníci nižšího gymnázia nadělovali radost

Divadelníci nižšího gymnázia nadělovali radost Kde? Kdy? Komu? Mateřská školka v Náchodě Bělovsi a její odloučená třída v Babí, Mateřská školka Komenského v Náchodě a aula Jiráskova gymnázia. Plejáda vystoupení počínaje 2.prosincem a konče 16. prosincem v adventních dopoledních. Těm nejmenším z mateřských školek a spolužákům z prim, sekund a tercií, rodičům a známým našich herců. Primáni z dramatické výchovy a sekundáni z kroužku Hidrak svým poetickým příběhem „Stalo se v Betlémě“ a rozpustilou „ Čertovskou pohádkou „ rozzářili oči těch nejmenších v mateřských školách a zpříjemnili chvíli svým spolužákům dramatickým vystoupením na jevišti auly gymnázia. 4.prosince členové Hidraku již tradičně zavítali do MŠ Komenského s nadílkou sv. Mikuláše. Doprovázeli ho křehoučcí andělé a prostopášní čerti. Důstojný sv.Mikuláš navštívil i vedení gymnázia, pracovnice sekretariátu, některé učitele a studenty ve třídách. Ti všichni byli obdarováni malým balíčkem, ve kterém nechybělo ani po kousku uhlí. Že by i pedagogové v průběhu roku malinko zlobili? Je krásné, že studenti víceletého gymnázia udržují lidové tradice a zvyky a seznamují s nimi generaci těch nejmenších.

Vytisknout tento článek …


m1.jpg


m2.jpg


m3.jpg


m4.jpg


BENQ Školní Ajťák 2015

Někteří naši studenti se zúčastnili on-line soutěže ve znalostech IT prostředí nazvané Školní Ajťák. Soutěže se zúčastnilo více než 7000 studentů z celé ČR, z našich byl nejlepší Michal Matoulek (5.W) na 104. místě, což v konkurenci odborných škol zaměřených na výpočetní techniku a elektro není tak špatné umístění.

IQRF Smart School

Naše gymnázium se zapojilo do projektu IQRF Smart School, více informací na http://www.iqrfalliance.eu/smart-school. Novinky najdete také na FB IQRF Alliance.

Pokud vás tato technologie zaujala a chtěli byste si s ní pohrát a/nebo vás napadne nějaká její praktická aplikace, podrobnosti se dozvíte v kabinetě VT.

Internetová matematická olympiáda - výsledky

Dne 24. listopadu 2015 se dva týmy našich studentů zapojily do Internetové matematické olympiády.

Tým ve složení Jan Bohadlo, Štěpán Jirman, Vojtěch Balcar, Jan Pikman, Ondřej Vít a Antonín Falta obsadil 34. místo. To je mezi 220 týmy z celé České i Slovenské republiky pěkné umístění. Druhý tým (Jana Možíšová, Markéta Lipovská, Markéta Dvořáková, Jan Vondráček, Jan Karvai, Vojtěch Mervart a Timotej Mareš) se umístil na 140. místě.

Studentům děkujeme za reprezentaci a přejeme spoustu dobrých nápadů do budoucna.

Kompletní výsledky zde.

Autor: Jan Preclík


Zlatý Ámos

Máte oblíbeného učitele, nominujte ho na Zlatého Ámose. Je-li navíc fyzikem, může Vám být v případě jeho vítězství odměnou nová učebna fyziky
Pavel Škoda

Nový článek

04.12.2015

Vynikající úspěch studentů naší školy.

Již po páté se studenti Jiráskova gymnázia zúčastnili internetové soutěže řešení fyzikálních úloh. Sestavili jsme pět týmů po pěti studentech a tak ve středu 2. 12. od 17 do 20 hodin v prostorách školy se 23 chlapců a dvě dívky snažili vyřešit co nejvíce příkladů. Tři týmy byly zařazeny v katergorii B – třetích ročníků kde soutěžilo 49 týmů dva v kategorii C, druhých a nižších ročníků kde soutěžilo 69týmů. Protože pravidla připouštějí přítomnost starších studentů v družstvu, pokud ročníkový průměr bude odpovídat danému ročníku, sestavili jsme týmy co nejpestřejšího složení. A jak to dopadlo? Studenti byli skvělí. Dokonce nejlepší. Tým s názvem

 299792459m/s: Jan Bohadlo, Pavel Bláha, Mareš Timotej, Vojtěch Mervart, Martin Vašina ve své kategorii B zvítězil se ziskem 108 bodů.

 Za ním s 54 body na 27. místě se umístil

mix JGN: Michal Matoulek, Jiří Rýdl, Tomáš Kubíček, Matěj Grohmann, Václav Šimon.

 Ani třetí tým této kategorie nezůstal bez zisku:

JGN: Jakub Suk, Markéta Lipovská, Jana Možíšová, Martin Souček, Lukáš Ficek získali 27 bodů a umístili se na 41. místě

 Peta tým: Antonín Falta, Marek Vlček, David Továrek, Petr Zákravský, Josef Soukup v kategorii C byli se svými 31 body 22.

 Benjamínci soutěže v téže kategorii

PětNaGauči: Jakub Divišek, Vojtěch Vyskočil, Jan Laubacher, Antonín Herzig, Vojtěch Klikar bohužel zvolili zrádnou taktiku, která je nakonec připravila o téměř všechny získané body,atak se svými zbylými dvěma body zůstali na 64. místě a nechali za sebou ještě pět dalších týmů

 Všem soutěžícím děkujeme za pěknou reprezentaci naší školy.

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


pIšQworky - Sršňáci v Hradci Králové tentokráte nebodovali

Tým Sršňáci ve složení Ondřej Vít, Miroslav Říha, Benjamin Sichrovský, Vojtěch Balcar a Adam Brychta, který s přehledem vyhrál oblastní kolo turnaje v piškvorákách a postoupil na krajský turnaj do Hradce Králové, zde už tolik štěstí neměl a ze základních skupin nepostoupil - vylosoval si základní skupinu, ve které byly ty nejsilnější týmy včetně loňského vítěze celorepublikového turnaje. 


Sršňáci na Robosoutěži ČVUT

Studenti Jiráskova gymnázia se již několik let pravidelně účastní Robosoutěže, kterou pořádá ČVUT v Praze. Jde o soutěž robotů postavených ze stavebnice Lego Mindstorms. Letošní zadání bylo „hašení ohnisek požáru“ – najít v bludišti červená světélka a přiložením magnetu je uhasit (přebarvit na zelená).


Jak jsme se dozvěděli od hlavního pořadatele soutěže, jsme jednou z mála škol, která se této soutěže účastní pravidelně od prvního ročníku. Není to tak úplně pravda, prvního ročníku jsme se neúčastnili, protože jsme o něm ještě nevěděli.


Letos se do soutěže přihlásil tým Sršňáci studentů kvinty (Balcar Vojtěch, Brychta Adam a Pikman Jan) navštěvujících robotický kroužek. Šlo o naprosté začátečníky, kteří robotickou stavebnici viděli poprvé měsíc a půl před konáním soutěže. Přesto dokázali postoupit ze základních skupin do play-off, kde je ale vyřadil tým, který nakonec skončil na druhém místě. Prohráli s ním však o jeden jediný bod. Pro studenty to byla určitě dobrá zkušenost a doufejme, že i motivace do budoucna.


Více fotografií najdete na našem FB, kde je i video jízdy našeho robota.

Autor: Jan Preclík


01-32.jpg


2015-11-28_dsc_012.jpg


dsc_030.jpg


dsc_052.jpg


Pozvánka na Přebor Jiráskova Gymnázia v šachu 2015

Tak jako minulé roky i letos se bude konat Přebor Jiráskova Gymnázia v šachu jednotlivců a všichni jste srdečně zváni! Bude to již 5. ročník v novodobé historii školního přeboru (začínali jsme v r. 2011). Turnaj se bude konat v pátek 4. 12. 2015 ve sborovně školy. Prezence je v 8,00. Přečíst celý článek…

Internetová matematická olympiáda

V úterý 24. listopadu 2015 se dva týmy našich studentů zúčastnily Internetové matematické olympiády, kterou pořádá Ústav matematiky VUT Brno. Bohužel se letos nezapojil nikdo ze čtvrtých ročníků a jen dva studenti z ročníku třetího, takže vše bylo jen na studentech kvinty a sexty. Uvidíme, jaké budou výsledky...


dsc_5575.jpg


dsc_5577.jpg


dsc_5578.jpg


dsc_5579.jpg


Školní futsalová liga

postup do druhého kola z druhého místa Přečíst celý článek…

Výsledky sběru 12. 11. 2015

Související odkazy:


Basketbalistky vyššího gymnázia v krajském finále

Vítězstvím v OF v Broumově 5.11. si naše basketbalistky z vyššího gymnázia vybojovaly postup do krajského finále, které se uskutečnilo 11.11. v Jičíně. Zde se náš mladý tým (většina hráček je z 1. a 2. ročníku) utkal s krajskou elitou - zkušenými týmy z Gymnázia Trutnov, Gymnázia a SOŠPg Nová Paka, Lepařova gymnázia Jičín a VOŠ zdravotnické Hradec Králové, v jejichž řadách hrají extraligové juniorky či dokonce členky reprezentačních výběrů. I když naše děvčata na vítězství nedosáhla, zaslouží si za svůj výkon a předvedenou hru uznání. Jiráskovo gymnázium reprezentovaly Markéta Lipovská, Pavlína Naglová, Pavlína Štěpánová, Karolína Borsová, Radka Lecnarová, Jana Možíšová, Alžběta Jansová, Markéta Dvořáková, Adéla Vondrášková, Martina Hedrlínová a v OF Julie Joudalová. Značným oslabením týmu byla neúčast Karoliny Bílkové a Nely Voborníkové, které se v OF v Broumově zranily.

Vytisknout tento článek …


p1220799.jpg


20151105_092238.jpg


20151105_092314.jpg


pIšQworky - Sršňáci bodovali v Náchodě

Mírně zamračené úterý 10. listopadu se na Jiráskově gymnáziu v Náchodě neslo ve znamení kolečko-křížkových válek. Favorité z Náchoda a škol z blízkého okolí se přijeli utkat v piškvorkách o dvě místa v krajském kole celorepublikového studentského turnaje. I když turnaj skončil už ve 12 hodin, nebylo snadné se až do konce udržet ve hře. To mohli potvrdit i Sršňáci, kteří se sice už radují z výhry, ale zadarmo ji nedostali. Přečíst celý článek…

Studenti našeho gymnázia se zapojili do mezinárodního projektu soutěže Cemach nek

Studenti našeho gymnázia se zapojili do mezinárodního projektu soutěže Cemach Studenti kvart a vyšších ročníků osmiletého a čtyřletého gymnázia se zapojili do mezinárodní soutěže projektu Cemach, jehož garantem je ICEJ, křesťanská organizace při velvyslanectví Izrael v Praze. Studenti měli možnost přihlásit se osobně u zástupce a lektora Cemachu pana Hejreta nebo na e – mailové adrese. Jejich koordinátorem bude vyučující dějepisu Blanka Dvořáčková a ZSV Jana Olšanová. Odborného poradce si mohou studenti zvolit přímo v Cemachu prostřednictvím internetu. Zapojit se mohou do soutěže v oblasti literatury, výtvarného umění, hudby, PC atd. Motivací do této soutěže byla přednáška a následná beseda s pracovníkem Cemachu o současném Izraeli dne 20. října. Pan Radek Hejret svým charismatickým vystupováním a úžasnými vědomostmi získal nejen sympatie studentů, ale i zájem o možnost zapojit se do projektu a získat jednu z hodnotných prvních dvaceti cen, mezi kterými je i dvoutýdenní hrazený pobyt v Jeruzalémě a u Mrtvého moře. Přeji našim přihlášeným studentům nejen hodně tvůrčích úspěchů, ale i dobrý pocit z práce, kterou dělám navíc mimo studijní povinnosti a která mě zajímá…. Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


Jakub Ježek z 4W zvítězil v krajském kole Logické olympiády a postoupil do celostátního finále.

Jakub Ježek z 4W zvítězil v krajském kole Logické olympiády a postoupil do celostátního finále. Gratulujeme ke skvělým výkonům i dalších účastníků krajského kola: 11.-12. místo Martin Stuchlík 4W 13.-14. místo Jiří Moc 4W 33. místo Jaroslav Grulich 3W 7.-8. místo Bára Roztočilová 1A 17.-19. místo Jan Bohadlo 6W

Vytisknout tento článek …


Divadelní soubor FFAKK ( Hidrak vyšších ročníků gymnázia)získal srdce diváků ve Stárkově

Divadelní soubor FFAKK ( Hidrak vyšších ročníků gymnázia)získal srdce diváků ve Stárkově Jak vyjádřit pocity herců – studentů našeho gymnázia ? Nadšení, zápal pro divadlo, chuť jít „do umění,“ „dělat něco navíc“, dělat divadlo pro radost, rozdávat se ze svého já… Jak vyjádřit pocity diváků – malých i velkých – kteří se sešli v sále tamějšího sálu ve Stárkově, aby zhlédli kus divadelního umění těch „náctiletých“ studentů Jiráskova gymnázia? Nadšení, potlesk, radost, poděkování, sympatie… Tím vším byla odměněna pětice studentů našeho gymnázia : Anna Tecza ze třídy 1.A, Viktor Tomek z kvarty V, Adam Budař a František Šedivý ze septimy V, Kateřina Čápová ze septimy W a Martin Přibyl ze 3.B. S dramatizací povídek „Věštkyně,“ „Básník,“ „Zločin v chalupě,“ „Telegram,“ „Tajemství písma“ a „Případ s dítětem“ získali srdce diváků. V dramatickém programu hostoval Matěj Komár hrou na klarinet a kvartán Viktor Tomek hrou na housle. Jednotlivé divadelní scény byly podbarveny hudbou 30.let minulého století, kdy Karel Čapek žil a tvořil. Kulturní divadelní večer se v pátek 6.listopadu ve Stárkově vydařil. Jsem ráda, že studenti našeho gymnázia šíří kulturu a dobré jméno gymnázia do koutů náchodského regionu. Dívky a pánové, patří vám poděkování! Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


20151106_181338.jpg


2015-11-09_20151106_181550.jpg


2015-11-09_20151106_181642.jpg


20151106_182015.jpg


20151106_182117.jpg


20151106_182316.jpg


20151106_182702.jpg


20151106_183426.jpg


20151106_190528.jpg


Výměnný pobyt z pohledu žákyně JGN

Tereza Zobalová píše o výměnném pobytu. Přečíst celý článek…

Výměnný pobyt

Návštěva německých žáků z Oesede Přečíst celý článek…

Okresní kolo Poháru Josefa Masopusta

V úterý 27.října se na hřišti FK Náchod v Bělovsi uskutečnilo okresní kolo fotbalového Poháru Josefa Masopusta. V početně a kvalitně obsazeném turnaji (zúčastnila se družstva ze všech jedenácti škol náchodského okresu) se naši fotbalisté prezentovali pohledným fotbalem a většinu soupeřů se jim dařilo úspěšně přehrávat. Po prvenství v šestičlenné skupině nestačili pouze v semifinále na pozdější vítěze ze SPŠ a SOU Nové Město nad Metují, avšak vítězstvím v utkání 'o bronz' nakonec vybojovali pěkné 3. místo. Jiráskovo gymnázium reprezentovali: Aleš Jansa (B), Jáchym Dostál, Ondřej Hušek, Jan Ježek, Ondřej Maršík, Lukáš Mikšovský, Pavel Růžička, Sebastian Štelzig, Pavel Urban, David Vik a Matěj Vítek. Výsledky: skupina - SPŠ Hronov - 1 : 1 (branka Urban), SŠPTP Velké Poříčí - 6 : 0 (Urban 3, Růžička 2, Maršík), EA Náchod - 4 : 1 (Štelzig 2, Vítek, Dostál), SŠHSS Teplice - 6 : 0 (Urban 2, Štelzig 2, Růžička, Vítek), SPŠ Náchod - 0 : 0 semifinále - SPŠ a SOU Nové Město - 1 : 5 (Ježek), o 3. místo - SPŠ Náchod - 2 : 0 (Štelzig, Vik) (Sk)

Vytisknout tento článek …


20151027_124629.jpg


6.ročník Náchodských Dnů poezie začíná Vojnou

V pondělí 2.11. začíná již 6.ročník festivalu Náchodské Dny poezie. Ve velkém sále Beránku se představí loňský absolventský ročník DAMU v inscenaci "Vojna" E. F. Buriana. Přečíst celý článek…

Erasmus+ ve Skotsku

Ve dnech 3. 10. – 17. 10. 2015 jsme se v rámci projektu Erasmus+ zúčastnily Language and Methodology Refresher Course v Edinburgh School of English. Přečíst celý článek…

Z vesmíru do pravěku

 Každoroční historickozeměpisná exkurze prim se letos uskutečnila v úterý 20.10. Na programu byla návštěva Hvězdárny a planetária v Hradci Králové a Archeoparku pravěku ve Všestarech. V obou zařízeních byly pro studenty objednány dvouhodinové vzdělávací programy. Vzdělávací programy pro školy speciálních vědeckých zařízení považujeme totiž za nejvhodnější doplněk školního vzdělávacího procesu na našem gymnáziu.

Program v planetáriu začínal v novém digitálním kruhovém sále s nakloněným hledištěm, takže studenti měli celý vesmír před sebou jako na dlani. V rámci projekce Země a její sousedé se seznámili s naší planetou, dalšími vesmírnými tělesy sluneční soustavy a hvězdnými souhvězdími a také s přístroji, které v současnosti zkoumají vesmírný prostor naší soustavy. Po prohlídce interaktivní expozice v přízemí sálu se přemístili do staré budovy hvězdárny, kde exkurze pokračovala prohlídkou zdejších zařízení a dalekohledu. Po krátkém občerstvení studenti odjeli do nedalekých Všestar. 

Cílem zdejší exkurze bylo seznámit studenty s životem pravěkých lidí a zemědělským obdobím pravěku od doby kamenné do starší doby železné. Studenti si po úvodní odborné komentované prezentaci a seznámení s replikami pravěkých předmětů prohlédli hmatovou část třípatrové expozice.  Druhá část programu probíhala venku, kde se nachází modelová stavební konstrukce pravěkého sídelního areálu s obytnými budovami, výrobními zařízeními, kultovním areálem a pohřebištěm. Nejprve si vyzkoušeli některé praktické činnosti z doby pravěku, např. broušení kamene, sekání dřeva kamennou sekyrou, základy tkaní látek, mletí zrna na kamenném mlýnku. Poté mohli vejít do pravěké polozemnice a dlouhého domu, vstoupit do posvátného rondelu, prohlédnout si chlívky, zahradu, různé typy pravěkých pecí-na výrobu keramiky, výrobu bronzu, pečení placek, nahlédnout do pravěkého pohřebiště a seznámit se s expedicí na replikách pravěkých lodí z jednoho kusu dřeva – Expedicí monoxylon.  Domů se studenti vraceli obohaceni o nové vědomosti a společné zážitky.                                                         Mgr. J.Fišerová

Vytisknout tento článek …


img_20151020_125408-1.jpg


2015-10-26_img_20151020_125408-1.jpg


img_20151020_125535-1.jpg


Divadelní expedice Drážďany 2015

Dne 12.10.2015 se němčináři třetích a čtvrtých ročníků v doprovodu svých vyučujících němčiny p. Škodové a Fišerové zúčastnili divadelní exkurze do Drážďan, pořádané pardubickým Goetheinstitutem.  Exkurze započala v ranních hodinách v Hradci Králové. Po příjezdu do Drážďan jsme nejprve shlédli představení pro mládež v  Tschick německého autora W.Hernndorfa. Hra byla určena právě českým divákům, proto byla doplněna českými titulky. Z výkonu německých herců jsme byli nadšeni.
Po skončení představení jsme se vydali objevovat krásy "saských Benátek", jak se také městu na Labi někdy říká. Místo odjezdu bylo stanoveno u Zwingru, takže jsme si mohli prohlédnout i tento zdejší barokní klenot. Odjelo jsme právě včas, abychom se vyhnuli kontaktu s demonstranty hnutí PEGIDA.  Tuto exkurzi jsme absolvovali již druhým rokem a předpokládáme, že i do budoucna o ni bude velký zájem.                              
   K. Volhejnová, Š.Škodová, J.Fišerová

Vytisknout tento článek …


Logická olympiáda - výsledky nominačních kol

Do krajského kola Logické olympiády z našeho gymnázia postupují Ježek Jakub (4.W), Grulich Jaroslav (3.V), Moc Jiří (4.W), Stuchlík Martin (4.W), Ježková Jana (1.W), Bohadlo Jan (6.V), Roztočilová Bára (1.A). Gratulujeme a přejeme v krajském kole hodně úspěchů.

Krajské kolo se koná v pátek 6. listopadu 2015, doprovodí vás prof. Klemenc, přijďte se s ním dohodnout do kabinetu fyziky.

Autor: Jan Preclík


Erasmus+ aneb za celoživotním vzděláváním do Madridu

Ve dnech 21. – 25. září 2015 jsem se zúčastnil mezinárodního kurzu pro vyučující španělštiny. Kurz pořádala známá jazyková škola Tandem Escuela Internacional Madrid, a jak již název napovídá, strávil jsem týden v hlavním městě Španělska. Přečíst celý článek…

Tým ultimate frisbee úspěšně vykročil do nové sezóny

Svou sedmou sezónu zahájil školní tým ultimate frisbee dvěma kvalifikačními turnaji Středoškolské ligy. Po "generační výměně" se silně omlazené Trubky představily nejprve 6. října v Praze, kde po postupu ze skupiny uspěly i v play off, když ve finále zvítězily nad domácím gymnáziem Špitálská. Tým hrál ve složení Vojtěch Joska, Jakub Schneider, Petra Janečková, Eliška Kavanová, Petr Zákravský, Jan Laubacher, David Lukášek a Antonín Herzig. O den později 7. října v Hradci Králové byl tým rozšířen ještě o další hráčky - Pavlínu Huškovou, Moniku Čermákovou, Terezu Holou, Martinu Hrubou, Danielu Felgrovou, Simonu Horkelovou, Markétu Dvořákovou, Nikolu Drábkovou a Karolínu Hrubou. Některé z nich si zde odbyly svoji zápasovou premiéru. Turnaje se zúčastnilo sedm družstev, hrálo se systémem každý s každým. Naši zástupci ve čtyřech ze šesti utkání zvítězili, což jim celkově vyneslo skvělé druhé místo. V obou turnajích získal náš tým navíc Spirit of the Game - ocenění pro nejčestnější tým. Těmito slibnými výsledky si Trubky zajistily dobrou výchozí pozici pro jarní část Středoškolské ligy a ukázaly, že jsou perspektivními nástupci předchozí, velmi úspěšné, generace. Tým by rád do svých řad přibral ještě další členy, především chlapce. Tréninky jsou nyní již pouze v tělocvičně - v pondělí a v úterý, vždy od 16:00 do 18:00. (Sk)

Vytisknout tento článek …


2015-10-20_01.jpg


2015-10-20_02.jpg


2015-10-20_03.jpg


2015-10-20_04.jpg


2015-10-20_05.jpg


2015-10-20_06.jpg


2015-10-20_07.jpg


2015-10-20_08.jpg


2015-10-20_09.jpg


Program 6.ročníku Náchodských Dnů poezie

Je to tu. Program 6.ročníku Náchodských Dnů poezie je na světě. Těšte se!!! Přečíst celý článek…

Erasmus+ Malta

Na začátku školního roku 2015/2016 jsme měly možnost zúčastnit se dvoutýdenního kurzu s názvem Praktická metodologie angličtiny , který se pořádal na Maltě ve městě St Julians ve škole ACE English, která se zaměřuje na moderní technologie ve výuce. Přečíst celý článek…

Přehled akcí plánovaných na rok 2015 - 16

05.10.2015

V přiložené tabulce najdete přehled akcí (včetně jejich předběžné kalkulace), které bychom pro Vás v souladu  s našim školním vzdělávacím programem chtěli uskutečnit.

Vysvětlivka: Tematický pobyt přibližně odpovídá dřívějšímu školnímu výletu.

Související odkazy:


Schválené exkurze pro školní rok 2015-16

Kam se v průběhu školního roku podíváte ...

Související odkazy:


Erasmus+ - Exeter – English

Ve dnech 14. - 25. září 2015 jsme měly v rámci projektu Erasmus+ možnost navštívit hlavní město hrabství Devon Exeter. Město se 125.000 obyvateli spojuje výhody velkoměsta s možností relaxace na rozsáhlých zatravněných březích řeky Exe. Přečíst celý článek…

E.ON Expedice Eurorebus 2015

Studenti našeho gymnázia cestovali po Evropě Přečíst celý článek…

Erasmus+: Design Learning Scenarios for Educational Robotics

V rámci projektu Erasmus+ jsem měl možnost se zúčastnit kurzu Design Learning Scenarios for Educational Robotics v portugalském Lisabonu. Přečíst celý článek…

Stanovení předmětů profilové zkoušky

30.09.2015

Ředitel školy se rozhodl stanovit 2 povinné zkoušky. Přečíst celý článek…

Školní seznam literárních děl

30.09.2015

V příloze najdete školní seznam literárních děl pro aktuální školní rok.

Ivana Matěnová - zpráva z mobility Erasmus+

V červenci 2015 jsem absolvovala pobyt s jazykovým zaměřením ve Velké Británii. Cílem této mobility bylo zlepšení mých jazykových dovedností tak, abych byla schopna v odborných předmětech (biologie a matematika) použít prvky angličtiny a lépe tak připravit zájemce o tyto předměty na jejich budoucí studium na vysoké škole. Na tento první jazykový kurz by měl navazovat kurz CLIL, který by mne měl vybavit metodicky. Přečíst celý článek…

Erasmus+: přípravné jazykové kurzy na mobility

V rámci projektu Erasmus+ „Kvalitní učitel znamená vzdělaný žák“ mají učitelé nejazykových aprobací možnost se zúčastnit jazykové přípravy na jejich budoucí mobility. V prvním roce našeho projektu se učitelé zúčastnili následujících kurzů. Přečíst celý článek…

Erasmus+, kurz Intensive English including British Culture and Literature

Ve dnech 22.6. - 3.7. 2015 jsem se v rámci programu Erasmus+ zúčastnil kurzu Intensive English including British Culture and Literature v jedné z poboček celosvětově známé americké jazykové školy Kaplan. Škola se nacházela v centru Londýna na Leicester Square, což mi dalo možnost každý den po výuce navštívit známé londýnské památky a také si užívat ruch velkoměsta. Přečíst celý článek…

Nadšení studentů z Figarovy svatby

Nadšení studentů z Figarovy svatby Ve středu 9. září jsme se v rámci exkurze zúčastnili s 3.A a 3.B divadelního představení Figarova svatba v hradeckém Klicperově divadle. Klasické představení bylo zpracováno moderním způsobem a poukazovalo na současné problémy společnosti a partnerských vztahů,tento způsob zpracování dramatu motivoval studenty k zamyšlení a diskusi o problémech současné společnosti. Studenti Jiráskova gymnázia poděkovali hercům a jak se už stalo tradicí, předali hercům i květiny. Důkazem toho, že se herci i studenti výborně bavili je i společné selfie. Blanka Dvořáčková Jana Olšanová

Vytisknout tento článek …


dsc_0960-2.jpg


Erasmus+- Španělsko - Valencie

Poslední dva srpnové týdny jsem měla možnost zúčastnit se dvoutýdenního kurzu pro učitele ve Valencii v rámci programu celoživotního vzdělávání Erasmus+. Nebyla to moje první zkušenost s výjezdem na podobný zahraniční kurz, v předchozích letech jsem získala stipendia na kurzy v programech Comenius a Grundtwig v Salamance, Granadě a Seville. O to víc pro mě byl důležitý výběr vhodného kurzu v dobré jazykové škole. V rámci programu můžete využít služeb agentury, která vám vše zařídí, můžete hledat v databázi kurzů, ale já jsem tentokrát dala na osobní doporučení bývalé studentky našeho gymnázia, která v této jazykové škole absolvovala kurz v loňském roce a teď již můžu říct, že jsem udělala dobře. Přečíst celý článek…

2. ROČNÍK OPEN GYMNÁZIUM NÁCHOD V ŠACHU - VÝSLEDKY

2. ročník Open Gymnázium Náchod se uskutečnil v pátek 12.6. 2015 a přilákal celkem 42 žáků a studentů nejen z Náchoda, ale i vzdálenějších měst jako třeba Broumov, Rychnov nad Kněžnou a Hradec Králové. Roli favorita potvrdil Martin Buločkin z Rychnova nad Kněžnou ziskem 6,5 bodu ze 7 partií. Přečíst celý článek…

Malý robotický den na gymnáziu

Poslední čtvrtek před prázdninami jsme pro žáky nižšího gymnázia uspořádali takový malý robotický den - ukázky robotů žáků prim a sekund postavených v rámci předmětu Hrátky s robotikou a také robotů z robotického kroužku. Žáci tak mohli shlédnout zápasy v robotickém sumu, záchranu mědvěda z bludiště a videa z různých robotických soutěží.

Autor: Jan Preclík


2015-07-03_dsc_001.jpg


2015-07-03_dsc_003.jpg


2015-07-03_dsc_004.jpg


dsc_005.jpg


2015-07-03_dsc_006.jpg


2015-07-03_dsc_007.jpg


dsc_011.jpg


dsc_013.jpg


dsc_014.jpg


dsc_016.jpg


2015-07-03_dsc_017.jpg


Napsali o nás

V prestižním mezinárodním časopise Physics education, který se věnuje výuce fyziky, vyšel v květnovém čísle článek o jedné z aktivit organizovaných na naší škole. O každoroční pravidelné mezinárodní konferenci učitelů fyziky "Dílny Heuréky", která tak jako každý rok i letos proběhne o prvním víkendu v říjnu. V posledních letech se počet účastníků ustálil lehce přes sto. Články časopisu sice mají přístup placen, ale tento si můžete přečíst na volném odkazu:
http://kdf.mff.cuni.cz/heureka/Clanky/physed%20nachod.pdf

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


Terciáni v televizní soutěži U6 - úžasný svět techniky

Dne 15. června se pět terciánů Jiráskova gymnázia ( kapitán Šimon Prudil, Ivana Lukášová, Aneta Vacková, Jakub Ježek a Martin Stuchlík)zúčastnilo televizní soutěže U6- úžasný svět techniky. Soutěž je vysílána Českou televizí a natáčení probíhá v muzeu techniky v oblasti Dolních Vítkovic v Ostravě. Už od samého začátku se nám nevedlo nejlépe, a to hlavně kvůli nepříznivým okolnostem, kterým jsme po celou dobu čelili. Začalo se nám dařit až v druhé polovině soutěže, ale to už měl soupeř vysoký bodový náskok. Přestože se vše mohlo změnit díky možnosti vsadit na poslední soutěž, soupeř z gymnázia v Bílovci nás bohužel porazil. Přesto jsme si domu přivezli nejen spoustu krásných zážitků, ale i mnoho zajímavých zkušeností z natáčení.

Vytisknout tento článek …


U6


Studenti sekundy V se vydali za pověstmi našeho regionu

Studenti sekundy V se vydali za pověstmi našeho regionu Toho deštivého chladného rána ( 23.6.) by, jak se říká, „ani psa nevyhnal.“ Studenti sekundy V však vyrazili ráno ke škole, aby se vydali navštívit místa spojená s pověstmi našeho regionu. Dorazili jsme na poutní místo Boušín, kde nás již očekávala usměvavá a příjemná paní Kolisková a otevřela nám místní kostelík. Usedli jsme do kostelních lavic a paní Kolisková nám poutavě vyprávěla nejen o historii Boušína a celé farnosti, ale i pověst o uzdravené holčičce z Turyně. Nechyběl ani příběh „včeliček dušiček“ faráře Ondráčka a Justynky z Jiráskovy kroniky „U nás.“ Děti zaujal obraz Gustava Vacka, původní kazatelna a cínová křtitelnice. Následně ve trojicích psaly odpovědi do námi připravených pracovních listů. Pracovaly se zájmem. Markéta Bohadlová jménem třídy poděkovala paní Koliskové předáním květiny. Je přeci velmi důležité, aby se děti naučily společenskému chování a vystupování. Z Boušína jsme vyrazili na Rýzmburk. Počasí se umoudřilo a nás neodradily ani kaluže ani bláto, kterými jsme došli k altánu. Student Lukáš Novohradský převyprávěl pověst o Silném Ctiborovi a o historii Rýzmburku. Děti zodpověděly otázky k danému tématu, posvačily a společně jsme pokračovali směr Česká Skalice k místům pověsti „O Rozkoši.“ A pak nás již čekala cesta zpět do Náchoda. Exkurze byla hezkým ukončením výuky literatury a dějepisu v tomto školním roce a dětem se velmi líbila. Blanka Dvořáčková a Jana Olšanová

Vytisknout tento článek …


Studenti našeho gymnázia byli úspěšní na divadelním festivalu Čapkiana

Studenti našeho gymnázia byli úspěšní na divadelním festivalu Čapkiana 12. června členové souboru Hidrak a dramatické výchovy sekund již počtvrté reprezentovali naše gymnázium na 9. ročníku přehlídek dětských a studentských divadelních souborů Čapkiana v Malých Svatoňovicích. Studentka Kristýna Pavlasová ze sexty W spolu s Adamem Budařem a Františkem Šedivým ze sexty V se umístili na prvním místě s dramatizací Čapkovy povídky „Telegram.“ Obhájili i vynikající druhé místo s povídkou „Věštkyně, „ do které angažovali i terciána Viktora Tomka. Děti ze sekund, které mají za volitelný předmět dramatickou výchovu, se umístily také na pěkném druhém místě s dramatizací pohádky „ Kterak král kočku kupoval. „V roli šaška byla oceněna Jana Jirmanová ze sekundy V a v roli princezny Markéta Bohadlová také z této sekundy. Studenti z tercie V a sekundy V, kteří jsou členy Hidraku, se představili s dramatizací balady z Podkarpatské Rusi „ Balada o Juraji Čupovi.“ Byli oceněni čestným uznáním a zvláštní ocenění obdržel Viktor Tomek z tercie V za roli cikána hrajícího na housle tesklivé romské melodie. Blahopřeji našim studentům a současně jim přeji hodně chuti a nadšení hrát divadlo pro radost i v dalších letech. Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


Když už na školní výlet, tak do Rumunska

Když už na školní výlet, tak do Rumunska

Ve dnech 5.-14.6. navštívilo 18 studentů gymnázia pod vedením učitele přírodopisu Jana Ježka rumunské pohoří Banát. Smyslem celého pobytu bylo seznámit se s nádhernou přírodou v oblasti dunajské soutěsky, dále pak poznat naše krajany a šetrnou turistikou i přispět k záchraně mizející komunity banátských Čechů se svébytnými zvyky, tradicemi, mentalitou, kulturou a archaickou češtinou.

Šlo o výlet nejen v prostoru, ale i v čase. Návštěvníka Banátu nutně zaujme různorodá mozaika sestávající z políček, luk, pastvin a mezí, propojená hustou sítí cest a pěšin. Je to typ krajiny, která u nás s kolektivizací venkova nenávratně zmizela. Bohužel tradiční vesnická společnost se dnes v Banátu rychle rozpadá, mladší a dynamičtější lidé odcházejí, vesnice se vylidňují a krajina, po desetiletí obdělávaná a pasená, už začíná pustnout a zarůstat. Za dvacet let bude Banát vypadat úplně jinak.  

Výlet nám z organizačního hlediska pomáhali zajistit lidé ze společnosti Dovolená v Banátu s podporou neziskové společnosti Člověk v tísni, o. p. s.. Nejdříve jsme se dva dny pohybovali v divoké přírodě národního parku Soutěska řeky Nery.  Nezapomenutelným zážitkem byly zejména starověké stezky z dob římské kolonizace tesané do skal nad divokou  řekou, vodopády s travertinovými jezírky a hluboké pralesy. Celá soutěska má na délku zhruba 30 km a její zdolání bylo i slušným sportovním výkonem. V dalších dnech jsme pěšky doputovali do Rovenska, české vesničky, která je malebně položena na hřebenu hor v nadmořské výšce 800 m.n.m. Odtud jsme zamířili nejhezčí částí Banátu do další české vesnice Gernik, kde jsme u krajanů přenocovali. Následoval sestup přes krásnou krasovou plošinu do obce Svaté Heleny a přesun na základnu v odlehlé vesnici Eibentál v Tisovém údolí. Z mnoha dalších zážitků stojí za zmínku průchod rozsáhlou jeskyní Ponicova k vodní hladině Dunaje s následnou lodní vyjížďkou v soutěsce Železných vrat a výstup na vyhlídky a skalní stepi nad Dunajem. Největší vytrvalci na závěr vystoupali na vrchol Domogled nad termálními lázněmi Baile Herculane, kde jsme před odjezdem v sirné vodě spláchli pot i špínu uplynulých dní.

Pro přírodovědce bylo velkým zážitkem setkání s mnoha vzácnými druhy rostlin i živočichů, které z české krajiny úplně vymizely. Koukol polní, orchideje, dvoumetrové užovky stromové, roháči, vzácní tesaříci či desítky druhů motýlů, něco podobného lze u nás vidět jen výjimečně. Ze studentů se stali poutníci, kteří s batohem na zádech nachodili desítky kilometrů a prošli velkou část jednoho z nejkrásnějších koutů Evropy. Daleko od signálu mobilních operátorů, místo koupelny řeka a místo počítače večery u ohně. Dlouho budeme vzpomínat na malebné české vesničky se svéráznými krajany, kteří dokázali vyrvat z rumunské divočiny kousek krajiny jak z Ladových obrázků. Napřesrok jedeme znovu!

 

Mgr. Jan Ježek, Jiráskovo gymnázium

-  fotoreportáž z expedice lze zhlédnout na bohemiaorientalis.cz

Vytisknout tento článek …


cestou-na-eibental-img_8400.jpg


cestou-na-gernik-img_8033.jpg


cestou-ze-znamane-img_8723.jpg


ecetka-a-vodopady-beusnitei-img_7814.jpg


expedice-img_8798.jpg


expedicni-vozidlo-img_8720.jpg


Studenti 2.A usedli do starých lavic ve škole,kterou navštěvovala malá Barunka Panklová

Studenti 2.A usedli do starých lavic ve škole, kterou navštěvovala malá Barunka Panklová Literární exkurzí věnované osobnosti spisovatelky Boženy Němcové studenti 2.A ukončili vyučovací tematický celek opravdu zajímavě. Malebné údolí v Ratibořicích , studentům již známé, převýšily zážitky z prohlídky Muzea Boženy Němcové a Barunčiny školy. V muzeu se nás osobně ujal pan ředitel Horký, který svým výkladem a vědomostmi o spisovatelce nejen zaujal, ale i do hloubky rozšířil vědomosti studentů. Úžasnou atmosféru v historickém Jiřinkovém sále umocnila chvíle, kdy jsme se stali posluchači klavírní hry studenta Theodora Škody. Neopomněli jsme ani prohlídku středověké tvrze a zamířili do objektu staré Barunčiny školy. Zde se nás ujala milá paní průvodkyně ( její jméno bohužel neznáme). Studenti svojí pozorností a zájmem o její vypravování natolik získali její sympatie, že jim dovolila usadit se ve starých dřevěných lavicích ( s vědomím ředitele muzea) a spolu s profesorkami Dvořáčkovou a Olšanovou se vyfotografovat. Rákosku, kterou jsem jako vyučující literatury v této třídě dřímala v rukou, jsem nemusela použít. V této třídě totiž nejsou nutné nikdy žádné tresty, ani ty nefyzické, kázeňské a „papírové,“ dané v souladu s dnešním MŠ. Naše literární exkurze ze dne 18.června byla krásnou tečkou za výukou literatury v tomto školním roce . A já věřím, že se právě v této třídě nalezne několik zájemců o soutěž ve vědomostech díla Boženy Němcové, kterou v nedaleké budoucnosti chystá Muzeum Boženy Němcové realizovat. Blanka Dvořáčková

Pohár česko - polského přátelství

dvě těsné porážky nás stály lepší umístění Přečíst celý článek…

Hamlet a Vyšehrad

   Dne 10. června 2015 se třídy 1.A a .B se svými vyučujícími dějepisu a českého jazyka zúčastnily literárně historické exkurze
 "Praha románská".
Studenti vyjeli do Prahy za poznáním vyšehradských architektonických skvostů, rotundy sv. Martina a chrámu sv. Petra a Pavla. Seznámili se i s historií Slavína a Vyšehradského hřbitova. K neobvyklým vyšehradským zážitkům patřilo osobní setkání s děkanem vyšehradské kapituly panem Tomášem Holubem, absolventem našeho gymnázia, který nás přišel pozdravit a krátce povyprávěl o historii a současnosti vyšehradské kapituly.
Součástí programu exkurze bylo i divadelní představení ve Švandově divadle na Smíchově. Hamlet v režii Daniela Špinara se setkal s nadšenou odezvou u našich studentů. Originální režijní přístup obohatil klasické hamletovské téma o další rozměry a pohledy. Patrik Děrgel v hlavní roli Hamleta exceloval.                                  
Jitka Fišerová, Hana Misarová

Vytisknout tento článek …


img_20150610_135334.jpg


img_20150610_135352.jpg


Turnaj ve skládání Rubikovy kostky

V pátek 12. 6. 2015 uspořádali studenti Štěpán Škoda a Matěj Grohmann pro své spolužáky turnaj ve skládání Rubikovy kostky. K vidění byly, kromě klasické kostky 3x3x3, i různé její varianty (od 2x2x2 až po 7x7x7, jehlan...). Disciplíny byly také různé - od klasického skládání na čas přes skládání jednou rukou až po skládání poslepu... Turnaj se vydařil, tak doufejme, že nezůstane jen u prvního ročníku.

když se to umí, jde to rychle ... Matěj Grohmann


2015-06-13_01.jpg


dsc_002.jpg


dsc_003.jpg


2015-06-13_dsc_004.jpg


dsc_006.jpg


dsc_009.jpg


dsc_010.jpg


2015-06-13_dsc_012.jpg


Přírodovědná ekurze primy A

Ve  čtvrtek 11.6. 2015 studenti 1.V vycestovali do Teplic nad Metují na přírodovědnou exkurzi. Navštívili zkušeného a úspěšného včelaře pana Františka Čápa. Diskutovali o všem, co se týká života ve společenství včel, prohlédli si  včelí úl. Dozvěděli se mnoho zajímavého jak o životě včel a jejich významu tak, o včelařství. Bylo to příjemné dopoledne a zároveň doplnění učiva přírodovědy.
Rojtová, Jaroušová   

Vytisknout tento článek …


včeličky


Návrat do antiky

Žáci prim navštívili  2. června Galerii antického umění v Hostinném v Podkrkonoší, aby si tak zpestřili výuku dějepisu. O první část programu tematického dne se postaraly šikovné primánky, které v hodinách dramatické výchovy nacvičily hezké představení inspirované řeckými bájemi. Žáci primy B  vystoupení doplnili a hezky převyprávěli dvě známé řecké báje, příběh o Orfeovi a o králi Midasovi. Poté si polovina žáků zasoutěžila v Antickém kufru a druhá si prohlédla antické sochy v galerii, která je umístěna v prostoru bývalého kláštera.  K vidění byla například kopie bronzové sochy Diskobola, muže s diskem. Jak moc primáni naslouchali výkladu průvodce, prověřily připravené pracovní listy. Když se skupiny vyměnily, byl vyhlášen vítěz Antického kufru, tým Rhodos kolos z primy A. Jelikož měli všichni primáni po celý den na sobě vlastnoručně vyrobené antické kostýmy, byly tři nejlepší z každé třídy oceněny zlatou čokoládovou medailí. Malou zlatou minci si jako památku na Den v antice odnesli ale úplně všichni. Zakončením programu pak bylo opět představení žáků dramatické výchovy, kteří antické báje vtipně přenesli do současnosti. Z výletu se všichni vrátili nadšení a těší se na příští rok, kdy stráví den ve středověku.

Magda Horká, Monika Vlčková, Adéla Valášková a Týna Dušková

Vytisknout tento článek …


img_20150602_194454.jpg


img_20150602_194931.jpg


img_20150602_195109.jpg


img_20150602_195432.jpg


img_20150602_195604.jpg


img_20150602_195939.jpg


img_20150602_200153.jpg


img_20150602_195338.jpg


6.ročník Deset Deka Festivalu se odváží už v pátek

Deset Deka Festival ovládne červnové kulturní dění v Náchodě. Celočervnová přehlídka divadel spjatých se soubory DRED, DREJG a Jiráskovým gymnáziem se Vám odvažuje odvážit svůj program od 5. do 29.června. Přečíst celý článek…

2. ROČNÍK OPEN GYMNÁZIUM NÁCHOD V ŠACHU

POZVÁNKA 2. ROČNÍK OPEN GYMNÁZIUM NÁCHOD V ŠACHU PÁTEK 12.6. v 8,00 GYMNÁZIUM NÁCHOD ÚČAST: ŽÁCI ZÁKL. ŠKOL A GYMNÁZIA (prima - kvarta) Přečíst celý článek…

Sekundáni prožili jeden den ve středověku

 


     Poslední květnový pátek se  studenti obou sekund spolu  s profesorkami Dvořáčkovou, Fišerovou, Lubasovou a Olšanovou rozjeli do středověkého města v Ostré u Lysé nad Labem.  Čekaly je zde nejen v dobových kostýmech oblečené průvodkyně, ale tradiční řemeslné dílny, ve kterých si mohli vyzkoušet zpracování lnu, výrobu provazu, výrobu papíru, psaní brkem na ručně vyrobený papír, výrobu svíček, lukostřelbu, ražbu mincí, rýžování zlata a další činnosti. Hotové výrobky si potom odvezli domů. Odvážlivci se nechali v blízkosti středověkého vězení natáhnout na mučící nástroj skřipec, kdy úlohu kata zastaly jejich spolužačky. Po prohlídce kvetoucích bylinných zahrad se za 2 groše občerstvili ve středověké krčmě. Největší zájem byl již tradičně o keltské palačinky. Po prožití krásného slunečního dne ve středověku se plni dojmů a spokojení vrátili spolu se svými profesorkami  domů.

Za předmětovou komisi dějepisu:  Blanka Dvořáčková a Jitka Fišerová

Vytisknout tento článek …


img_20150529_111030.jpg


img_20150529_111858.jpg


img_20150529_112323.jpg


img_20150529_112741.jpg


img_20150530_154906.jpg


img_20150530_161958.jpg


img_20150530_162418.jpg


Exkurze v IQparku

Exkurze v IQparku Liberec. Ve dnech 28. a 30. 4. 2015 absolvovali studenti 1. ročníku a kvint exkurzi v IQparku Liberec. Výstupem exkurze je zpracování a popis vybraných experimentů

Související odkazy:


Napsali o nás - Náchodský deník 14. 5. 2015

Náchodský deník 14. 5. 2015

(Náchodský deník, 14. 5. 2015)

Erasmus+ - Irsko

V letech 2014-2016 se naše gymnázium zapojuje do programu Erasmus+. Jako první jsem využil možnosti vyjet na dvoutýdenní vzdělávací kurz v hlavním městě Irska. Škola se nacházela v centru Dublinu a byla zaměřena na celoplošnou výuku anglického jazyka. Dopoledne jsem po předchozí domluvě s vedením školy absolvoval tradiční výuku obecného anglického jazyka s důrazem na konverzaci a zlepšení porozumění. Celkem do hloubky jsme probírali i gramatiku a obohacovali jsme si slovní zásobu. Práce nás čekala i doma ve formě domácích úkolů a esejí. Za velký přínos považuji také možnost sdílet své didaktické zkušenosti s místními učiteli, ale také s ostatními studenty školy, kteří byli pedagogicky zaměřeni. Přečíst celý článek…

Na Jiráskově gymnáziu to žilo v rytmu flamenca a španělské kultury

Poslední dubnový týden proběhla na našem gymnáziu, ale také v Déčku a Městské knihovně v Náchodě série kulturních akcí spojených se Španělskem a Latinskou Amerikou. Inspirací pro tyto dny bylo především přiblížení španělštiny i těm, kteří tento jazyk nestudují, zdůraznění jeho významu v současném světě a zapojení našich studentů do nejrůznějších aktivit. Španělské dny začaly v pátek 24. dubna vernisáží výstavy fotografií našich studentů a absolventů z jejich cest po Španělsku a Latinské Americe. Na vernisáži jsme servírovali kompletní španělské menu, od prvního chodu až po zákusek a mimo jiné se podávalo španělské červené víno Rioja a výtečná kolumbijská káva. V sobotu pokračoval program představením hudebního uskupení Trio flamenco. Dech beroucí tanec, zpěv a hra na kytaru rozezněly aulu naší školy. V neděli proběhla v Déčku zajímavá přednáška o Patagonii a v pondělí k nám zavítala velmi vzácná návštěva ze Španělského velvyslanectví. Pan Pablo Rupérez Pascualena, kulturní rada si prohlédl naši školu, výstavu v knihovně a následně uvedl film Sněhurka. Ocenil vyvážený program Španělských dnů a také počet studentů, kteří španělštinu na našem gymnáziu studují. Ve svém úvodu zmínil význam španělštiny a španělské kultury v současném světě a přislíbil podporu Španělským dnům i do dalších ročníků. Úterý bylo ve znamení divadelního představení studentů septimy. Studenti nazkoušeli představení inspirované učebnicí Aventura, kterou znají všichni naši španělštináři. Představení mělo velký úspěch mezi jejich vrstevníky a je nutno ocenit velké úsilí studentů, neboť zahrát divadelní představení celé v cizím jazyce, není skutečně snadné. V ten samý den dorazily do Náchoda dvě španělské dobrovolnice, které v letošním roce pracují v Brně a Kroměříži a večer ve svých prezentacích představily svoji práci a diskutovaly o životě v České republice. Velmi se jim líbí naše blízkost k přírodě, kterou Španělé příliš neznají a také vyzdvihly váhu přátelství, která zde nalezly. Druhý den besedovaly o těchto tématech s našimi studenty a ve večerních hodinách byl program Španělských dnů zakončen projekcí filmu Dotek motýla. Věříme, že program nabídl zábavu pro širokou veřejnost, představil práci našich studentů a zároveň jim ukázal, že studium jazyka není jen učení se gramatiky a slovíček, ale je to komplexní soubor kulturních a jazykových znalostí, které rozhodně nejsou nudné. Děkujeme tímto všem partnerům, protože právě i díky nim se podařila dobrá věc a v rámci celého programu se vybrala částka 6652,- Kč, která bude použita na adopci dítěte na dálku v Bolívii a podporu nadačního fondu Inka v Peru. Studenti našeho gymnázia tak budou v kontaktu s žáčkem z této rozvojové země a z peněz určených na adopci budou hrazeny jeho učební pomůcky a další výdaje, které ve škole bude potřebovat.

Autor: Lucie Pavlíčková

Vytisknout tento článek …

Související odkazy:


Septima A a B, protagonisté divadelního představení Viaje con Aventura


Rozhovor do Doutnáku


Kulturní rada pan Pablo Rupérez Pascualena na návštěvě naší školy


Představení Trio flamenco


Trio flamenco


Divadelní představení Viaje con Aventura


Viaje con Aventura 2


Viaje con Aventura


Viaje con Aventura


Kulturní rada v Beránku


Vernisáž výstavy


Výstava fotografiií v Městské knihovně


Výstava fotografií


Výstava fotografií


Výstava fotografií


Výstava fotografií


Výstava fotografií


VYHODNOCENÍ SBĚRU PAPÍRU z 16. a 17. 4. 2015

Umístění, třída, počet kg

1. místo kvarta B 663,55 kg
2. místo sekunda B 446,00 kg
3. místo prima A 330,40 kg


Doklady o výši odevzdaného sběru dodali třídní osmi tříd. Odevzdali jsme celkem 2099,5 kg tříděného papíru dle nahlášeného množství, 2 860 kg dle množství, uvedeného ze sběrny.


Všem děkujeme za účast, vítězům gratulujeme k zisku finančních odměn ve výši:

1. místo Kč 1 000,-
2. místo Kč 500,-
3. místo Kč 400,-

Související odkazy:


"Prezentiáda +" celorepublikové „Grand finále“

Jak již bylo uvedeno v předešlém článku, tak se v krajském kole PREZENTIÁDY +, tedy soutěži v presentačních dovednostech, umístil tým JGN++ ve složení Jan a Martin Karvaiovi na prvním místě a tím pádem byl také automaticky nominován do celorepublikového „Grand finále“. Uvedené finále se konalo v termínu 16. – 17. 4. 2015 na ekonomicko-správní fakultě Masarykovy university v Brně.

Program byl pro soutěžící značně náročný a pestrý. Jednotlivé týmy měly necelý týden na to, aby ještě doma vytvořily krátké video na téma propagace PRESENTIÁDY a krom toho ve čtvrtek 16. 4. 2015 ráno obdržely téma, na které musely během deseti hodin zpracovat presentaci, kterou pak společně se svým videm předvedly v pátek šestičlenné porotě. (video je možné zhlédnou kliknutím zde)

Náš tým, tedy Honza a Martin, opět zazářil. Po urputném boji mezi sedmnácti nejlepšími týmy z celé republiky se nakonec umístil s těsným odstupem jednoho bodu na druhém místě (celkové umístění jednotlivých týmu najdete zde). Kluci na základě svého úspěchu vyhráli i zajímavé ceny – každý multifunkční tiskárnu.

Jednoduše řečeno jsou výborní, jak praví porota mají skvělé presentační dovednosti, kultivovaný projev, hýří neotřelými nápady a dokáží zaujmout. To vše je u presentačních schopností právě to, co z těchto studentů dělá takové mistry.

Na závěr již jenom přání mnoha dalších úspěchů, jak v jejich studiu, tak i v dalších soutěžích.

Vytisknout tento článek …


jgn_ceny.jpg


dipl_honza.jpg


dipl_martin.jpg


Pohár česko-polského přátelství

Druhé místo v turnaji v Polsku stačilo na postup. Přečíst celý článek…

Krajské kolo Fyzikální olympiády - kategorie E

Dne 30.4.2015 proběhlo krajské kolo Fyzikální olympiády kat.E. Naše gymnázium reprezentovalo celkem sedm studentů z 24 soutěžících. Při řešení čtyř příkladů si studenti vedli statečně. Skvělé druhé místo vybojoval Michal Matoulek(4.W), páté místo získal Matěj Grohmann (4.W), sedmé místo obsadil Jan Pikman (4.V), deváté místo patří Davidu Továrkovi(4.W). Mimo první desítku skončili Jana Možíšová (4.W), Petr Mastík (4.V) a Vojtěch Brejtr (4.W). Všem soutěžícím blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy.

„On n’oubliera pas”- nezapomeneme

V životě studenta Jiráskova gymnázia se nejemotivnější exkurzí téměř bez výjimky stává zájezd do Osvětimi. Teprve 70 let po skončenínejvětšíválky v dějinách lidstva se mohu, jako student posledního ročníku, podívat na místa, kterátak zásadněovlivnila její průběh. Relativní blízkost moderních dějin sama o soběemocím nahrává. S dějinami druhé světovéválky se cítíme spojeni mnohem více než s úspěchy Přemysla Otakara II. A tak tomu bylo i na neméně důležité exkurzi do Prahy. Přečíst celý článek…

Definitivní výsledky přijímacího řízení pro školní rok 2015-16 - PO NÁHRADNÍM TERMÍNU

Upraveno 7. 5. 2015 na základě výsledků uchzečů z náhradního termínu. Změna je pouze ve čtyřletém gymnáziu.

V přílohách najdete pořadí a seznam přijatých a nepřijatých uchazečů o studium na Jiráskově gymnáziu, Náchod, Řezníčkova 451 v příjímacím řízení pro školní rok 2015-16 po náhradním termínu.
Čtěte pozorně i poznámky k výsledkům!!! Je to opravdu důležité!!!
V příloze máte i vzor odvolání.
Těm, kteří nebyli přijati z kapacitních důvodů, přijde předvyplněný vzor v obálce s rozhodnutím o nepřijetí. Je možné ho jen dovyplnit podepsat a odeslat.
Pavel Škoda, ředitel školy

Vytisknout tento článek …


Naši studenti nejlepší v kraji

V pátek 24. dubna se v Hradci Králové uskutečnilo krajské kolo fyzikální olympiády kategorií B,C,D. Celkem na fyzikální klání vyrazilo 25 studentů. 15 kategorie D  - první ročníky čtyřletého studia a kvinty, 5 z kategorie C - druhé ročníky a sexty a 5 z kategorie B – třetí ročníky a septimy. Na místě komise FO týž den odpoledne opravila úlohy studentů z kategorie B. A můžeme slavit. Naši studenti jsou suverénně nejlepší v kraji. Úspěšní řešitelé byli jen z naší školy. Obsadili jsme všechna místa na „bedně“. Jako první se umístil Pavel Bláha z 3A. Druhé místo obhájil Martin Vašina z 3. B a bronzový byl Jiří Rýdl ze septimy. Mezi dalšími řešiteli nás reprezentovali Jan Jirman ze septimy a Jakub Suk ze 3.A. A rozhodně nebyli poslední. Všem našim reprezentantům děkujeme za úsilí, které věnovali řešení fyzikálních úloh ve všech kolech soutěže a přejeme další úspěchy.

Výsledky v dalších kategoriích budou známy v příštích týdnech.

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


CHO kat. B

Stříbro z chemické olympiády Přečíst celý článek…

Napsali o nás - Poslední zvonění! Maturanti se loučili s gymnáziem

Náchodský deník, 21. 4. 2015
(Náchodský deník, 21. 4. 2015)

MX-10

To zní jak název vesmírné lodi ze Star treku. Ale jde o nejmodernější dostupný polovodičový detektor radioaktivního záření v současnosti. Umožňuje nejenom detekci, že částice záření dopadají a jejich počet, tak jak to umí jiné detektory. Navíc zobrazuje jaké částice, kam dopadly a jaká byla jejich energie. Jeho cena je vyjádřena 6-ti místným číslem a pro školu jako pomůcka v podstatě nedosažitelný. Přesto studenti právě končící oktávy B se mohli s ním seznámit. Studenti semináře z fyziky s ním dokonce pracovali a zkoumali vlastnosti záření. To všechno díky ochotě a vstřícnosti pracovníků Výzkumného ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického v Praze. Na podzim na dvoudenním semináři proškolili dva učitele naší školy s funkcemi detektoru a následně v minulých týdnech zapůjčili naší škole. Díky tomu mohli naši studenti pracovat s nejpokročilejší technikou v tomto oboru.

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


MX-10 Atudenti fyzikálního semináře při práci s detektorem MX-10


Prezetiáda +

 

Prezentiáda +
— naši studenti opět jedni z nejlepších —

 

Ve středu 8. 4. 2015 se na fakultě informatiky a managementu, Univerzity v Hradci Králové konalo krajské kolo soutěže v prezentačních dovednostech – PREZENTIÁDA +. Tato soutěž je vyhlašována jak pro základní školy a osmiletá gymnázia, tak pro školy střední. Krom toho byla tato soutěž, letos poprvé, spojena se soutěží Office Aréna, tedy soutěží, kde musí jednotlivé týmy předvést i znalosti a dovednosti při ovládání počítačových aplikací typu – textový editor, tabulkový editor a prezentační program.

Na základě prací, které byly předem do Hradce Králové zaslány, se do krajského kola z našeho gymnázia nominovaly dva týmy:

 • tým „Lumíci“ ve složení Vojtěch Balcar a Jan Pikman (studenti nižšího gymnázia)
 • tým „JGN++“ ve složení Jan a Martin Karvaiovi (studenti vyššího gymnázia)

V krajském kole proběhlo před zraky ostatních týmů, zástupců pořadatelů - Student Cyber Game, představitelů krajského úřadu a Univerzity Hradec Králové veřejné vystoupení jednotlivých týmů v již zmiňovaných prezentačních dovednostech. Tedy v dovednostech, kde během svého mluveného projevu je nutné zaujmout, výstižně a jasně sdělit svoje myšlenky ale i pobavit a nadchnout diváka. To vše za pomoci obrázků, animací, grafů, hudby a podobných nástrojů používaných v oblasti prezentační techniky.

Naše oba týmy se svého úkolu zhostily přímo skvěle a:

 • Tým JGN++ – se umístil ze čtyř týmů na 1. místě a tím také postoupil do celorepublikového Grand finále do Brna.
 • Tým Lumíci – se umístili z jedenácti týmů na 3. místě.

Oběma týmům tímto blahopřejeme ke skvělému úspěchu a přejeme jim hodně zdaru v dalších soutěžích.

 

Vytisknout tento článek …


pikman.jpg


hkarvai.jpg


mkarvai.jpg


balcar1.jpg


lumici.jpg


jgn--.jpg


I nejmladší „robotici“ z Jiráskova gymnázia jsou úspěšní

České vysoké učení technické v Praze již několik let pořádá pro středoškoláky a vysokoškoláky Robosoutěž – soutěž robotů postavených ze stavebnice LEGO. Letos poprvé vyhlásilo tuto soutěž i pro žáky druhých stupňů základních škol (a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií), zadání letošní úlohy bylo jen o málo jednodušší než pro středoškoláky – sestavit robota, který ve vymezeném čase projede co největší část bludiště.

Soutěž se setkala s velkým zájmem, proto jsme na gymnáziu museli uspořádat školní kolo, ze kterého tři nejlepší týmy jely soutěžit do Prahy. Atmosféra v posluchárně, kde se soutěž konala, byla skvělá, celkem se zúčastnilo 37 týmů z celé republiky. Dva naše týmy s přehledem postoupily ze základních skupin do pavouka, bohužel ale tak, že byly nasazeny proti sobě a tým sekundánů TESLA (ve složení Pěček Jan, Novák Ivo, Háze Matyáš) vypadl hned na začátku. I tak to stačilo (podle bodů ze základních skupin) na 10. místo. Tým ButterPower (Stuchlík Martin, Máslo Jan, Grulich Jaroslav) si vedl lépe a obsadil krásné 4. místo – výsledky byly ale hodně vyrovnané, chybělo jim jen trochu štěstí.

Doufáme, že naše nejmladší žáky zájem o robotiku neopustí a naváží na úspěchy svých starších spolužáků.

Autor: Jan Preclík


dsc_076.jpg


dsc_078.jpg


dsc_081.jpg


dsc_086.jpg


dsc_087.jpg


dsc_097.jpg


dsc_104.jpg


dsc_106.jpg


dsc_110.jpg


dsc_120.jpg


dsc_123.jpg


dsc_127.jpg


dsc_128.jpg


JOB SHADOWING V DOLNOSASKÉM GEORGSMARIENHÜTTE

V letech 2014-2016 se naše gymnázium zapojuje do programu EU Erasmus+. Jeho součástí jsou aktivity v rámci projektu Kvalitní učitel znamená vzdělaný žák. Aktivita job – shadowing nám umožnila na krátkou dobu navštívit partnerské gymnázium Oesede v německém městě Georgsmarienhütte v Dolním Sasku a získávat zkušenosti při stínování práce našich zdejších kolegů. S hostitelskou školou jsme předem stanovili cíle, náplň, práva i povinnosti a před zahájením mobility sepsali dohodu mezi účastníky a vysílající i přijímací stranou. Komunikace probíhala převážně pomocí e-mailu, Skype a telefonicky. Přečíst celý článek…

Napsali o nás - Studenti Jiráskova gymnázia v Brně

Náchodský deník, 13. 4. 2015

(Náchodský deník, 13. 4. 2015)

Získali jsme 1. místo v kraji na CHO kat. C

13.04.2015

V sobotu 11. 4. 2015 se na Přírodovědecké fakultě UHK v Hradci Králové konal další ročník krajského kola Chemické olympiády kategorie C. Naše gymnázium reprezentovali Vendula Rydlová z 2.A a Timotej Mareš ze 6.V. První místo získal Timotej a stal se taky absolutním vítězem této kategorie. Vendula byla úspěšnou řešitelkou a obsadila hezké 12. místo. Oběma soutěžícím srdečně blahopřejeme, těšíme se z velkého úspěchu a děkujeme za výbornou reprezentaci školy. Přečíst celý článek…

Studenti Jiráskova gymnázia v Brně

Naše škola Jiráskovo gymnázium v Náchodě navázala spolupráci s místní firmou ATAS elektromotory Náchod a.s. Zájemci z řad studentů navštívili některé provozy firmy. Skupině devíti studentů, těm, kteří projevili o činnost ATASu největší zájem, nabídla možnost navštívit veletržní výstavu Ampér 2015. Zajistila pro ně jak dopravu tam i zpět, vstupenku i zázemí na svém výstavním stánku. Po krátké instruktáži od doprovázejícího pedagoga se již mohli volně pohybovat po celém areálu výstaviště.

Stovky firem na svých stáncích nabízeli jak informace o svých výrobních programech, tištěné materiály, ale i drobnosti, kterými se snažily přilákat pozornost návštěvníků. Každý si něco odvezl. Ale mnohem důležitější byly informace o tom, co se v oblasti elektrotechniky, zabezpečovací, osvětlovací a všemožně další techniky, dělá nového. Jaké jsou trendy a co je možné očekávat v tomto směru v budoucnosti, až budou studenti studovat na vysoké škole a později si budou volit obor své profesní činnosti. Studenti mohli poznat, jak široká je paleta uplatnění na trhu práce v tomto směru. Neméně významná byla i zkušenost, jak taková velká výstava funguje, co vše je nutno zabezpečit, aby pro tolik lidí na jednom místě byl prostor na osobní jednání, dost jídla, čisté záchody, parkovací místa a vůbec vše potřebné.

Šest hodin, které měli na prohlídku, uteklo jako voda. Na závěr se všichni sešli „u svých“, na stánku firmy ATAS, kde každý dostal tašku s drobnými dárky. Tříhodinová cesta zpět byla zcela vyplněna vzájemnou výměnou postřehů a dojmů z celého dne.

Jindřich Brzobohatý, student a Zdeněk Polák, pedagog Jiráskova gymnázia v Náchodě


amper-brno.jpg


Napsali o nás - Uhasit svíčku? Pro robota žádný problém

Náchodský deník, 27. 3. 2015

(Náchodský deník, 27. 3. 2015)

Florbalisté JG na republikovém finále ve florbalu obstáli se ctí

Ve dnech 26. a 27. 3. 2015 se v Kopřivnici uskutečnilo republikové finále chlapců  H IV. ve florbalu. Na tento turnaj se kvalifikovalo šest týmů z celé republiky. Je velkým úspěchem, že k nim patřilo i družstvo chlapců Jiráskova gymnázia. Naši hráči odvedli skvělou hru, ale na některé zkušenější týmy to nestačilo a obsadili 5. místo. Na tomto historickém úspěchu se podíleli: Josef Prouza, Miroslav Říha, Tomáš Křivda a Daniel Vaňát ze 4.V, Tomáš Kubíček, Jakub Divišek a Vojtěch Joska ze 4.W, Lukáš Prouza a Hynek Pacák 3.V, Ondřej Hušek z 6.W jako kouč a Adam Budař a František Šedivý ze 6.V za TV Doutnák.
Výsledky:
Náchod - Kopřivnice (1:4)
Náchod - Otrokovice (2:4)
Náchod - Praha Opatov (2:1n) - po nájezdech

Chlapci děkuji vám za vzornou reprezentaci školy na hřišti i mimo něj a za velkou snahu dosáhnout toho nejlepšího výsledku! Bylo mi s vámi moc pěkně!

                                                                                                                                                                            Josef Zikmund

Vytisknout tento článek …


AMAVET

Student kvinty Stanislav Kinzl se umístil se svým projektem 'Fizardy' mezi pěti nejlepšími na přehlídce EXPO Science AMAVET konané 24. a 25. března 2015 v prostorách Křížové chodby magistrátu města Brna a vybojoval si tak postup do celostátního kola v Praze. AMAVET je soutěž vědeckých a technických projektů středoškolské mládeže.

Další informace na www.amavet.org.

Autor: Jan Preclík


20150325_091655.jpg


20150325_091949.jpg


20150325_104903.jpg


20150325_114048.jpg


Zeměpisná olympiáda 2015

pěkné výsledky našich studentů v okresním a krajském kole zeměpisné olympiády Přečíst celý článek…

Uhasit svíčku? Pro robota (občas) žádný problém!

I malé dítě dokáže najít svíčku a uhasit ji. Pro robota to ale není vůbec jednoduchý úkol. O tom jsme se přesvědčili 19. – 20. 3. 2015 v Pardubicích, kde se konalo národní kolo mezinárodní robotické soutěže RoboRAVE International. Tým Jiráskova gymnázia ve složení M. Němec, J. Jirman a S. Prax se zúčastnil v kategorii Hašení ohně (Fire Fighting Challenge), kdy úkolem robota bylo najít v místnosti čtyři hořící svíčky (schované za různými překážkami) a uhasit je. Přestože jsme byli na této soutěži poprvé, obsadili jsme mezi 17 přihlášenými týmy pěkné třetí místo, a to se některé týmy na tuto disciplínu připravují několik let a soutěže se účastní opakovaně.


Ze základních kol postoupilo celkem osm týmů, ale pouze tři s plným počtem bodů; mezi mini byl i ten náš. Při souboji o finále jsme prohráli o pouhé dvě sekundy, v boji o třetí místo jsme ale dokázali porazit i loňského vítěze této kategorie.


Základem konstrukce robota byly desky překližky a díly vytisknuté na 3D tiskárně. Největším problémem bylo detekovat plamen svíčky a odlišit ho od oblastí osvětlených sluncem nebo žárovkami v místnosti. Studenti se tak při přípravě na soutěž naučili mnoho věcí z oblasti elektrotechniky i fyziky a naučili se také modelovat součástky ve 3D pro jejich následný tisk na 3D tiskárně. To vše se jim bude hodit v dalším studiu.


Video z jízdy našeho týmu outOfFire můžete shlédnout na Facebooku.


Autor: Jan Preclík

Vytisknout tento článek …


2015-03-22_01.jpg


2015-03-22_02.jpg


2015-03-22_03.jpg


2015-03-22_04.jpg


2015-03-22_05.jpg


06_15x27cm.jpg


2015-03-22_07.jpg


2015-03-22_08.jpg


2015-03-22_09.jpg


2015-03-22_10.jpg


2015-03-22_11.jpg


2015-03-22_12.jpg


Napsali o nás - Jiráskovo gymnázium je v programu Erasmus

Náchodský deník, 17. 3. 2015

(Náchodský deník, 17. 3. 2015)

Nový článek

Účast v krajských kolech soutěží Přečíst celý článek…

Výsledky okresního kola CHO kat. D

07.03.2015

Studenti Jiráskova gymnázia v čele CHO. Přečíst celý článek…

Na Jiráskově gymnáziu se z matematiky maturuje nejvíce a nejlépe v kraji

Studenti Jiráskova gymnázia se nebojí matematiky. V loňském roce si jich tento předmět k maturitě ve státní části vybralo 77% žáků. O tom, že udělali dobře svědčí to, že jejich výsledky jsou nejlepší v kraji a jedny z nejlepších v celé České republice. Přečíst celý článek…

Gympl roku - Jiráskovo gymnázium patří k nejoblíbenějším v kraji

Na webových stránkách GymplRoku.cz byly zveřejněny výsledky hlasování o nejoblíbenější gymnázium ve školním roce  2014/15. Jiráskovo gymnázium obhájilo přední pozice z minulého roku a umístilo se na krásném 2. místě v kraji.


Děkuji našim studentům a absolventům za podporu. Jsem rád, že se Vám u nás líbí (líbilo).

Pavel Škoda

Související odkazy:


Historický úspěch našich florbalistů!

Naše florbalové týmy zvítězily v kvalifikačních turnajích o republiková finále! Přečíst celý článek…

Recitační soutěž

Dne 18. února 2015 se v aule Jiráskova gymnázia konalo školní kolo recitační soutěže. Soutěž probíhá vždy ve dvou kategoriích.V mladší kategori se umístili a do okresního kola recitační soutěže postupují: Nikol Daksová z 1.V a Klára Drábková ze 2.V. Ve starší kategorii se umístili a do okresního kola postupují: Hynek Pacák z 3.V a Karolína Hrubá z 3.W.

Postupujícím gratulujeme a všem zúčastněným děkujeme.

Jana Olšanová.

 

Vytisknout tento článek …


Po roce opět bronz na krajském přeboru škol v šachu v Třebechovicích

V úterý 27. ledna se tři šachová družstva Jiráskova Gymnázia v Náchodě zúčastnila Krajského přeboru čtyřčlenných družstev, kam předtím postoupila z okresního kola. Přečíst celý článek…

Napsali o nás - Gympl lákal ke studiu

Náchodský deník, 17. 1. 2015

(Náchodský deník, 17. 1. 2015)

Napsali o nás - Rok s roboty na Jiráskově gymnáziu Náchod

Náchodský deník, 14. 1. 2015

(Náchodský deník, 14. 1. 2015)

Na Jiráskovo gymnázium vloni nastoupili žáci s nejlepšími obecnými studijními předpoklady

Pro nás velmi potěšitelným je poznatek, že na Jiráskovo gymnázium v Náchodě byli v loňském roce přijati uchazeči s nejlepšími průměrnými obecnými studijními předpoklady v kraji (ze všech krajem zřizovaných gymnázií). Přečíst celý článek…

Jiráskovo gymnázium je opět nejlepší v kraji v programu Excelence

Snad všem příznivcům naší školy udělá radost informace, že Jiráskovo gymnázium v Náchodě je s velkým náskokem opět nejlepší školou v kraji v programu Excelence. Přečíst celý článek…

Okresní kolo přeboru škol Náchodska v šachu 2014

Týmy Gymnázia Náchod získaly dvě zlata a jedno stříbro v Okresním kole přeboru škol Náchodska. Oproti loňsku se zlepšil tým v kategorii 6.-9. tříd, když získal prvenství před favoritem soutěže ze ZŠ Police nad Metují. Přečíst celý článek…

Napsali o nás - Studenti z Jiráskova gymnázia si s roboty vybojovali přijetí na ČVUT

Náchodský deník, 22. 12. 2014

(Náchodský deník, 22. 12. 2014)

V bludišti podruhé druzí

Tým OutOfBricks vybojoval krásné druhé místo proti vysokoškolákům ve finále Robosoutěže 2014! Přečíst celý článek…

Přebor Jiráskova Gymnázia v šachu 2014 - VÝSLEDKY

V pátek 5.12. se konal Přebor Jiráskova Gymnázia v Náchodě 2014 v šachu. Zvítězil Martin Saučuk a obhájil loňský titul. Přečíst celý článek…

Florbalové turnaje SŠ

Vítězství a druhé místo ve florbalovém turnaji SŠ Přečíst celý článek…

Internetová matematická olympiáda

7. ročník Internetové matematické olympiády se konal 25. 11. 2014. Z našeho gymnázia se tentokrát zúčastnil (bohužel pouze) jeden tým ve složení Anežka Batěčková, Vojtěch Mělnický, Vojtěch Hruša, Jakub Šmída, Jan Čečetka, Jan Bohadlo, Štěpán Jirman. Z celkem 189 přihlášených týmů obsadil 60. místo. Děkujeme za reprezentaci gymnázia.

Autor: Jan Preclík


Robotiáda 2014

V pátek 5. 12. 2014 se konala Robotiáda v Brně, DĚTSKÁ SOUTĚŽ VE STAVBĚ ROBOTŮ. V této soutěži bylo několik kategorií: přehlídka, čára, dálkový medvěd a freestyle. Náš tým se zúčastnil ve složení: Jan Máslo, Jakub Horák, Jakub Nosek a Martin Stuchlík kategorie čára (nutno dojet s robotem po čáře až do cíle) a dálkový medvěd (úkolem je zachránit osamoceného medvěda a dovézt či dostrkat do cíle). V těchto disciplínách rozhoduje, nejen jak se robot naprogramuje, ale i takové maličkosti jako je jeho konstrukce. Tedy mnohdy to je zapeklitý oříšek pro celý tým, jak se dohodnout na výsledné podobě robota, ale i jak ho zprovoznit. V první soutěži jsme dosáhli krásného osmého místa z dvaceti týmů a v druhé dokonce čtvrtého místa. Tato soutěž se povedla, zároveň nás motivuje k lepším výsledkům a ukázala, že je možno ještě roboty vylepšit.

Autor: David Barka


Fykosí fyziklání online 2014

Ve čtvrtek 4. prosince proběhlo už v pořadí čtvrté Fykosí fyziklání online. Jde o tříhodinovou týmovou hru probíhající přes internet. Soutěží 1–5členné týmy v několika kategoriích. Bojovat za naši školu se rozhodlo 14 studentů a tak jsme sestavili tři týmy. Všechny ve stejné kategorii „Středoškoláci B“, do které bylo zařazeno 36 družstev. A opravdu se nemáme v konkurenci ostatních škol za co stydět.
 
Nejlepšího výsledku, 3. místa, dosáhl „Dream team“ v sestavě Štěpán Štěpán (8V), Michal Prokop (8V), Jiří Rýdl (7W), Magdaléna Juranová (7W) a Jan Bohadlo (5V).
Na 17. pozici dosáhl tým „JGN“ ve složení Milena Vaňková (4A), Jakub Suk (3A), Martin Souček (3A) a Antonín Falta (2B).

Ani 21. pozice třetího týmu není vůbec špatná. „JGN 2“soutěžil ve složení Michal Matyska (8V), Vojtěch Hruša (8W),Rudolf Malina (3A), Pavel Bláha (3A) a Štěpán Jirman (5V). Všem soutěžícím blahopřejeme k dosaženým výsledkům. 

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


Celostátní finále Logické olympiády

Celostátní finále Logické olympiády se konalo 1. prosince 2014 v prostorách Pražského hradu. V kategorii C (střední škola) obsadila Milena Vaňková (4.A) krásné 22. místo a Tomáš Macek (6.V) místo 50. Oběma gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci gymnázia.

Letošního sedmého ročníku Logické olympiády se zúčastnilo 49 035 soutěžících z 2 056 škol z celé České republiky.

Autor: Jan Preclík


Zlato pro Jiráskovo gymnázium Náchod

Stalo se neuvěřitelné, ale stalo se to! Studenti naší školy zvítězili v krajském kole florbalu kategorie H IV, které se konalo 26. 11. 2014 v Hradci Králové, a postoupili do republikového finále. Naši borci převedli téměř bezchybný výkon a hlavně velkou psychickou odolnost. I bez tří nemocných opor dokázali v rozhodujícím utkání se ZŠ Opočno zvrátit nepříznivý stav 0:2 a zvítězit 3:2. To byla rozhodující chvíle pro zisk titulu. Favorité z Hradce Králové zůstali za námi. Tento historický úspěch vybojovali: Daniel Vaňát, Lubor Zoufal a Tomáš Křivda z kvarty A, Tomáš Kubíček a Jakub Divíšek z kvarty B, Lukáš Prouza, Hynek Pacák a Jiří Dostál z tercie A. Kluci, moc vám děkuji za vzornou reprezentaci školy. Pěkně se na to vše dívalo.

Autor: Josef Zikmund

Vytisknout tento článek …


img_1382.jpg


Food Right Now: Postavme se hladu!

Food Right Now: Postavme se hladu! - projekt organizace člověk v tísni. Přečíst celý článek…

Výsledky voleb do školské rady

Volby do školské rady Jiráskova gymnázia v Náchodě proběhly dne 13. listopadu 2014. Přečíst celý článek…

Pozvánka na Přebor Jiráskova Gymnázia v šachu 2014

Tak jako minulé roky i letos se bude konat Přebor Jiráskova Gymnázia v šachu jednotlivců a všichni jste srdečně zváni! Turnaj se bude konat v pátek 5. 12. 2014 ve sborovně školy. Prezence je v 8,00, ale můžete se dostavit i dříve. Přečíst celý článek…

Roboti Jiráskova gymnázia se neztratí ani v bludišti

Vynikající 2. a 5. místo v celostátním kole Robosoutěže... Přečíst celý článek…

Pěkný úspěch v pIšQworkách

V krajském turnaji soutěže pIšQworky, kterého se zúčastnilo 16 nejlepších týmů z našeho kraje, se tým JG Náchod Plešouni (4.V) v sestavě Vít Ondřej, Říha Miroslav, Sichrovský Benjamin, Vaňát Daniel, Brychta Adam, Zoufal Lubor, Křivda Tomáš probojoval mezi posledních osm týmů, když ve své skupině B obsadil druhou postupovou příčku.

V play-off se jim do cesty postavil tým Berušek, se kterým v normální hrací době Plešouni remizovali 10:10. V následujícím „rozstřelu“ náš zástupce svou hru prohrál a mezi poslední čtyři týmy postoupil soupeř.

Postup kluků do play-off je jejich pěkným úspěchem a velkou motivací se pIšQworkám dále věnovat.

Pavel Fišer


Krajské kolo turnaje v pIsQworkách

Nakonec do krajského kola turnaje v piškvorkách z našeho gymnázia postoupil tým Plešouni ve složení Ondřej Vít jako kapitán, Miroslav Říha, Benjamin Sichrovský, Daniel Vaňát, Adam Brichta a náhradníci Lubor Zoufal a Tomáš Křivda. Všichni studenti 4.V.

Podrobnou reportáž z turnaje i fotografie najdete na www.pisqworky.cz.

Náš tým nakonec obsadil 5. - 8. místo, což je v konkurenci (povětšinou starších studentů) pěkné umístění.

Autor: Jan Preclík


Jak jsme stavěli 3D tiskárnu

S ing. Vichem jsme se v pátek a v sobotu 14. -15. listopadu 2014 zúčastnili semináře zaměřeného na sestavení a ovládání 3D tiskárny RebeliX (více na http://www.rebelix.cz). Seminář vedl přímo autor tohoto modelu tiskárny, ing. Martin Neruda, takže jsme měli veškeré informace od té nejpovolanější osoby. V rámci semináře jsme si tuto tiskárnu sestavili, oživli a seznámili se základy 3D tisku. A hotovou tiskárnu přivezli k nám na gymnázium, kde určitě poslouží nám i studentům. Několik fotografií ze stavby můžete vidět v příloze. Přečíst celý článek…

Pohár Josefa Masopusta

Naši studenti se prezentovali velmi pěkným fotbalem a přesvědčivě vyhráli svoji skupinu bez ztráty bodu a dokonce bez obdržené branky. V semifinále potom po nešťastné remíze 2:2 nešťastně prohráli na penalty a čekal je souboj o 3. místo. V tomto utkání celkem jasně zvítězili a celkově tedy obsadili 3. místo. Přečíst celý článek…

Piškvorky v Náchodském deníku

Článek v Náchodském deníku o oblastním kole turnaje v piškvorkách.

Náchodský deník, 14. 11. 2014

(Náchodský deník, 14. 11. 2014)

Seminář o sportovní managementu na JG

naši studenti vytvoří fungující školní sportovní klub Přečíst celý článek…

Okresní kolo ve florbalu mladších žákyň

Naše nejmladší děvčata stříbrné v Polici nad Metují! Přečíst celý článek…

Logická olympiáda - výsledky krajských kol

V pátek 7. 11. 2014 se v Hradci Králové konala krajská kola Logické olympiády. Více o této soutěži najdete na http://www.logickaolympiada.cz.

Z našeho gymnázia postoupilo do krajského kola devět studentů - a vedli si v něm výborně! Podrobné výsledky kategorií B a C najdete v přílohách, naši studenti jsou barevně zvýrazněni.

V kategorii C se na 2. místě umístil Macek Tomáš ze třídy 6.V a na 3. místě Vaňková Milena ze 4.A. Oba dva postupují do celorepublikového finále, které se bude konat 1. 12. 2014 v Míčovně Pražského hradu. Oběma gratulujeme a přejeme ve finále hodně štěstí!!!

Vytisknout tento článek …


Mimoni, Plešouni ani Reparáti nestačili na SPS - piškvorky na JG

Jedenáctý listopadový den se Jiráskovo gymnázium v Náchodě zaplnilo studenty, které přemohla láska k piškvorkám. Celkem 15 týmů se utkalo o dvě postupová místa do krajského turnaje. Ta obsadili vítězní SPS a stříbrní Mimoni. Přečíst celý článek…

Halloweenské mlsání 8.V a 4.A


2014-11-02_dsc007.jpg


dsc001.jpg


2014-11-02_dsc002.jpg


dsc003.jpg


2014-11-02_dsc004.jpg


2014-11-02_dsc005.jpg


Krajské setkání pedagogických pracovníků v oblasti přírodovědného a technického vzdělávání

V úterý 21. 10. 2014 se na našem gymnáziu uskutečnilo Krajské setkání metodiků, vedoucích předmětových komisí a pedagogických pracovníků v oblasti přírodovědného a technického vzdělávání se zaměřením na počítačové programy pro měření ve fyzice a využití robotických stavebnic ve výuce.
Účastníci si pod vedením Zdeňka Poláka mohli vyzkoušet nejrůznější způsoby měření na PC a pod vedením Jana Preclíka postavit robota ze stavebnice Lego Mindstorms a naučit ho jezdit po čáře.

Autor: Jan Preclík


dsc002.jpg


dsc004.jpg


dsc005.jpg


dsc007.jpg


Tisková zpráva - 5.ročník Náchodských Dnů poezie zahajuje

V sobotu 1.listopadu bude ve foyeru Jiráskova gymnázia Náchod k zažití první večer z celoměsíčního programu festivalu Náchodskéh Dny poezie. Přečíst celý článek…

Okresní kolo v minifotbalu starších žáků

Dne 21.10. 2014 se v Náchodě na Hamrech konalo okresní kolo v minikopané starších žáků (8.-9.třídy ZŠ a jim odpovídající ročníky víceletých gymnázií).
V silné konkurenci vítězů čtyř okrsků naši chlapci obsadili čtvrté místo. Z vítězství se tentokrát radovali mladí fotbalisté z Plhova.

JG - ZŠ Náchod - Plhov 1:3, branka: Ťokan
JG - ZŠ Na Ostrově Jaroměř 1:6, branka: Říha
JG - ZŠ Krčín N.Město 2:0, branky: Ťokan, Říha
JG - Masarykova ZŠ Broumov 1:2, branka: Říha

Sestava JG: Zoufal - Čejchan Jan, Joska, Čejchan Jakub - Divišek, Ťokan - Říha; střídali: Meier, Pitřinec, Doležal a Vaňát.

Autor: Jiří Divišek

Vytisknout tento článek …


Logická olympiáda 2014 - výsledky

Postupující do krajského kola viz příloha. Gratulujeme a přejeme v dalších kolech hodně štěstí!

Související odkazy:


Pohár česko - polského přátelství

Mezinárodní fotbalový pohár nám přinesl druhé místo a sadu nových dresů! Přečíst celý článek…

Republikové finále Středoškolského atletického poháru Corny

Naši studenti se v konfrontaci s republikovou aletickou špičkou neztratili Přečíst celý článek…

Nový článek

Schüleraustausch - podzim 2014

   Ve dnech 23.9.-2.10. proběhla na našem gymnáziu podzimní část výměnných pobytů studentů naší školy a partnerského gymnázia  Oesede z Georgsmarienhütte v Dolním Sasku.

   Zúčastnilo se jí 29 studentů našeho gymnázia a 29 německých studentů. Na akcích v rámci projektu se podílelo rovněž několik pedagogů obou škol a ubytovatelské rodiny studentů z obou zemí.  Prostřednictvím grantu přispěl i KÚ KHK.

   Hlavním tématem letošních výměn byla oslava dvaceti dvouleté vzájemné spolupráce obou škol. Za tuto dobu se nám podařilo opravdu mnoho- kromě již zmiňovaných každoročních zájezdů i zajistit roční  pobyt na partnerské škole pro padesát pět studentů našeho gymnázia. Tato kulatá čísla 22 a 55 se tak stala důvodem a mottem výměn na jaře a na podzim tohoto roku.

   Program, který studenti se svými vyučujícími němčiny pro partnery z Německa připravili, byl opravdu bohatý a pestrý. Partneři měli možnost navštívit nejznámější místa regionu, např. náchodský zámek, Broumovské stěny, Broumov a aktuální akci Play Broumovsko, Deštné v Orlických horách, kde strávili sportovní den ve zdejším lanovém centru, Hronov s exkurzí ve zdejší firmě Wikov. Studenti pro ně připravili také poznávací hru, aby se seznámili s prostorami našeho gymnázia, a dvě sportovní odpoledne, která strávili společně různými sportovními hrami ve školní tělocvičně a nebo při bowlingu. Poprvé se na program dostal výšlap na naši nejvyšší horu Sněžku, který jsme si poněkud ulehčili jízdou lanovou dráhou na Růžovou horu. Díky nádhernému slunečnému počasí byl tento výlet všemi hodnocen jako velmi zdařilý. Se stejným nadšeným ohlasem se u studentů setkala i letošní návštěva hlavního města Prahy, kterou jsme zásluhou finančního přispění z grantu mohli obohatit o plavbu lodí po Vltavě a návštěvu Muzea Karlova mostu.

   Kromě oficiálního programu se konala i řada skupinových akcí a párty. Víkend strávili studenti společně s hostitelskými rodinami, které pro ně připravili individuální program, např. výlet do blízkého Polska, do Hradce Králové do bazénu nebo prohlídku zdejšího pevnostního systému na Dobrošově.

   V rámci oslav výročí spolupráce přijela i delegace vedení partnerského gymnázia, a sice pan ředitel Ulrich Schimke a zástupce ředitele pan Thomas Rohm. Oba se zúčastnili slavnostního přijetí na městské radnici paní místostarostkou Drahomírou Benešovou. Při společných rozhovorech vedení obou škol a koordinátorů vzájemných výměn byly zhodnoceny dosavadní výsledky, úspěchy i neúspěchy a projednány budoucí vztahy a cesty jejich realizace. Všichni se shodli na obrovském významu této spolupráce a potřebě jejího dalšího prohlubování. Důkazem toho, že nejde jen o planá slova je fakt, že pro letošní školní rok se nám podařilo zajistit roční bezplatný pobyt v Georgsmarienhütte pro další tři studenty.

                                                                     Mgr. Jitka Fišerová, Mgr. Šárka Škodová

Vytisknout tento článek …


img_20140929_112027-1.jpg Herbst 2014


img_20140930_153001-1-1.jpg Herbst 2014


2014-10-06_img_20140929_112027-1.jpg Herbst 2014


img_20140929_112125.jpg Herbst 2014


Okresní kolo Středoškolského atletického poháru Corny

Postup do krajského kola Středoškolského atletického poháru Přečíst celý článek…

Vyhlášení soutěží a přehlídek ve školním roce

25.08.2015

V příloze naleznete seznam a organizaci soutěží vyhlášených MŠMT ČR na aktuální školní rok.

Soubor pedagogicko-organizačních informací pro mateřské školy, základní školy, střední školy ... na školní rok

25.08.2015

Dokument MŠMT má poskytnout ředitelům škol, pedagogům i široké veřejnosti základní informace, které se vztahují ke školnímu roku.

Soubor není právně závazný. Jedná se o pomůcku, která má školám usnadnit jejich práci.

Související odkazy:


Časový plán pro školní rok

26.08.2015

Co nás čeká a nemine - kdy jsou prázdniny, rodičovské schůzky, přijímací zkoušky, ples...

Související odkazy:


Rok s roboty na Jiráskově gymnáziu

Studentům Jiráskova gymnázia v Náchodě se již několik let daří v nejrůznějších robotických soutěžích. Začátek nového školního roku je vhodná doba ohlédnout se za rokem minulým – ten by se dal stručně charakterizovat názvy tří měst: Praha, Vídeň a Los Angeles. Přečíst celý článek…

Studenti prvních ročníků v Klicperově divadle v Hradci Králové

Studenti prvních ročníků v Klicperově divadle v Hradci Králové


Shakespearovu tragédii Romea a Julii znají studenti prvních ročníků a kvint našeho gymnázia z hodin LSV. A proto, když se nám naskytla možnost spatřit toto velké dílo staré více jak čtyři staletí v Klicperově divadle v Hradci Králové, s kolegyní češtinářkou p.Olšanovou jsme neváhaly a studentům prvních ročníků nabídly zájezd do divadla v Hradci Králové. Moderní zpracování klasického dramatu režisérem panem Drábkem a výkon herců nás nejen pobavil, ale donutil i k hlubokému zamyšlení nad palčivými problémy v naší společnosti, kterými etnické rozdíly, rasová nesnášenlivost a předsudky rozhodně jsou.
Studenti tříd 1.A a 1.B pojali návštěvu divadelního představení opravdu slavnostně, což prokázali nejen vhodným společenským oblečením ( dnes již tak vzácné), ale i milými květinovými dary, kterými na jevišti vyjádřili své poděkování a obdiv hereckým výkonům.
Kulturní zážitek v Klicperově divadle byl úžasnou tečkou za uplynulým školním rokem nejen pro studenty, ale i pro nás kantorky. Nezbývá, než popřát nejen našim studentům, ale i hercům Klicperova divadla hezké studentské a divadelní prázdniny a těšit se na nové krásné divadelní představení v příštím školním roce.

Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


Vystoupení studentů prim dramatické výchovy Jiráskova gymnázia a členů dramatického kroužku Hidrak pro veřejnost

Vystoupení studentů prim dramatické výchovy Jiráskova gymnázia a členů dramatického kroužku Hidrak pro veřejnost

Termín: úterý 24.června

Místo: aula gymnázia

Čas: 16,00 hod.

Program:
1) Jak se žije bohům na Olympu ve 21. století – DV prim

2) Rozhovor s Dášeňkou ( herec a loutka) - Hidrak

3) Ptačí pohádka (stínové divadlo) – Hidrak

4) Pantomima - Hidrak

5) Hurá na prázdniny – zakončení programu – DV prim

Vážení a milí rodiče a prarodiče, příznivci dětského hereckého umění gymnázia,

TĚŠÍME SE NA VÁS!!!

Zpracováno: 12.června 2014 Blanka Dvořáčková,v.r.

Vytisknout tento článek …


Zakončení šachové sezóny na sokolském turnaji v Náchodě

I přes vyloženě nešachové počasí se v sobotu 7.6.2014 sjelo do náchodské Sokolovny 30 mladých vyznavačů šachové hry a mezi nimi i šestičlenná skupina z našeho šachového kroužku JG. Přečíst celý článek…

Studánecká Čapkiana

STUDÁNECKÁ ČAPKIANA

Dne 30.5.2014se studenti divadelního kroužku HIDRAK zúčatnili literárního festivalu v Malých Svatoňovicích, kde umělecky ztvárnili dvě  z děl Karla Čapka. Ptačí pohádku zpracovali formou stínového divadla -Timotej Mareš, Vojtěch Balcar, Debora Ritschelová a Veronika Andrlová a svým výrazným projevem zaujal Vojtěch Balcar  formou rozhovoru herec-loutka. Obě představení doprovodil živou hrou na klavír Marian Linhart. Literární festival neměl vítěze ani poražené, zúčastnění byli věkově neporovnatelní, ale odměnou jim byl tajný výlet, který proběhne v září.  

                                                                                                                                                               Jana Olšanová

Autor: Jana Olšanová

Vytisknout tento článek …


Okresní kolo Poháru rozhlasu v atletice

Postup starších žákyň do krajského kola. Přečíst celý článek…

Exkurze 3.V do Prahy

Plni očekávání se studenti tercie V rozjeli 5. května se svými profesorkami Fišerovou a Kolářskou na historicko-výtvarnou exkurzi do Prahy. Přečíst celý článek…

Office Arena 2014

Dne 7. 5. 2014 proběhlo v Praze republikové kolo soutěže Office Arena Přečíst celý článek…

1. Jarní náchodský open pro žáky 1.-9. tříd ZŠ - VÝSLEDKY

V pátek 25.4.2014 proběhl v učebnách Gymnázia Náchod turnaj mládeže jednotlivců v rapidšachu 1.-9.tříd ZŠ a odpovídajících tříd víceletého Gymnázia. Přečíst celý článek…

Definitivní výsledky přijímacího řízení pro školní rok 2014-15 - PO NÁHRADNÍM TERMÍNU

V přílohách najdete pořadí a seznam přijatých a nepřijatých uchazečů o studium na Jiráskově gymnáziu, Náchod, Řezníčkova 451 v příjímacím řízení pro školní rok 2014-15.
Čtěte pozorně i poznámky k výsledkům!!! Je to opravdu důležité!!!
Pavel Škoda, ředitel školy

Krajské kolo soutěže EUROREBUS

Honza Čečetka nemá v zeměpisných soutěžích v kraji konkurenci! Přečíst celý článek…

Chemická olympiáda kategorie C

V sobotu 26.dubna 2014 proběhlo na katedře chemie Univerzity Hradec Králové krajské kolo chemické olympiády pro 1. a 2. ročníky a jim odpovídající ročníky víceletého gymnázia. Naši školu odjeli reprezentovat Lenka Zikmundová ( 6.V ) a Petr Roztočil ( 1.B ). Úlohy letošního ročníku byly zaměřeny především na " bazénovou chemii ". Lenka se umístila na velmi pěkném pátém místě a Petr obsadil místo třinácté. Oběma gratulujeme a přejeme hodně sil do dalších ročníků chemické olympiády.

Vytisknout tento článek …


RobotChallenge ve Vídni

O posledním březnovém víkendu (29. – 30. 3. 2014) se studenti Martin Němec a Jan Jirman doprovázeni prof. Janem Preclíkem zúčastnili mezinárodní robotické soutěže RobotChallenge ve Vídni (viz http://www.robotchallenge.org).

Jde o největší evropskou soutěž robotů, letos se jí zúčastnilo 574 robotů ze 46 zemí celého světa, včetně zemí pro nás trochu exotických jako Mexiko, Katar, Kanada, Turecko, Pákistán, Taiwan… Soutěžilo se celkem v 15 kategoriích.

Nás tým se nejprve připravoval na soutěž v kategorii AirRace, kdy autonomní létající robot má za úkol obletět ve vymezeném časovém úseku co nejvíce osmiček kolem dvou sloupů. Bohužel krátce před soutěží na naší kvadrokoptéře došlo k technické závadě a na její odstranění už nebyl čas, na zakoupení nové finance…

Proto jsme nakonec soutěžili v kategorii Lego Line Follower, kdy je úkolem robota co nejrychleji sledovat černou čáru a projet určenou dráhu. Zde jsme obsadili 18. místo z celkem 29 týmů. Ne že by to byl důvod k velké oslavě, nicméně z českých týmů jsme v této kategorii byli nejlepší a vzhledem k omezenému času, který jsme na přípravu měli, to není zase tak špatné umístění.

Byla to pro nás úžasná zkušenost a velká motivace do budoucna. Ukázalo se ale také, že na takovéto úrovni už pouhé nadšení nestačí a je potřeba také kvalitní (a nákladný) hardware – a právě v tom špičkovým zahraničním týmům konkurovat nemůžeme.

Rádi bychom poděkovali firmě DLNK (především Bc. Davidu Línkovi) za sponzorský dar – kvadrokoptéru Parrot Ar.Drone v.2, Nadaci Jiráskova gymnázia, Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě i Jiráskovu gymnáziu. Ti všichni nám umožnili se soutěže zúčastnit a načerpat cenné zkušenosti do budoucna.

Autor: Jan Preclík


2014-04-06_01.jpg


2014-04-06_dsc_0009.jpg


2014-04-06_dsc_0024.jpg


2014-04-06_dsc_0036.jpg


2014-04-06_dsc_0045.jpg


2014-04-06_dsc_0048.jpg


2014-04-06_dsc_0053.jpg


2014-04-06_dsc_0074.jpg


dsc_0081.jpg


dsc_0115.jpg


xx.jpg


Okresní kolo v basketbalu středních škol

Středoškolské baskeťačky vezou vítězství z Broumova. Přečíst celý článek…

Okresní kolo Chemické olympiády kat. D

Dne 21. 3. 2014 proběhlo na našem gymnáziu okresní kolo Chemické olympiády kat. D. Soutěžilo celkem 15 žáků ze šesti škol. V teoretické části žáci řešili úlohy zaměřené na korozi kovů, reakce solí a důkazové reakce plynů. V praktické části žáci stanovovali koncentraci kyseliny sírové pomocí titrace odměrným roztokem hydroxidu sodného. Naši studenti si vedli velmi dobře. Na výborném 2. místě se umístil Vojtěch Mervart (4.W), 3.místo obsadil Benjamin Sichrovský (3.V), 5. místo patří Janě Tomkové (3.W), na 10. místě se umístil Martin Mervart (4.V) a 13. byla Pavla Brátová (3.V). Studentům děkujeme za reprezentaci školy, Vojtovi Mervartovi a Benjaminu Sichrovskému přejeme hodně úspěchů v krajském kole.

Autor: Hana Zikmundová

Vytisknout tento článek …


Studentka Martina Pavlová nemá v kraji konkurenci

V minulém týdnu se dvě z našich studentek zúčastnily krajského kola olympiády ve španělském jazyce. Studentky byly velmi dobře vědomostně připraveny. Výsledkem bylo skvělé první místo, kterého dosáhla studentka 8.W Martina Pavlová. K vítězství ji moc gratulujeme!!! Také studentka Daniela Štěpánková zaznamenala dobrý výsledek, v součtu to ale na první tři místa bohužel nestačilo. Oběma studentkám děkujeme za příkladnou reprezetaci naší školy.
Celostátní kolo se koná 22. května 2014 v Praze a Martina Pavlová by určitě měla velké šance opět uspět. S velkou pravděpodobností se ale této soutěže nebude moci zúčastnit. 
Zde jen malá poznámka k organizátorům: Zkuste lépe promyslet termíny konání těchto soutěží. V této době se totiž každoročně konají maturitní zkoušky a následně i přijímací zkoušky na VŠ!!!

Daniel Pavlík

Vytisknout tento článek …


Fykosí fyziklání 2014

Letos v únoru proběhl na Matematické fyzikální fakultě v Praze již 8. ročník fykosího fyziklání. Každý rok se této soutěže v řešení fyzikálních úloh zúčastňuje více a více týmů z celé české republiky i z zahraničí. Naše škola se poprvé účastnila druhého ročníku a od té doby jsme nevynechali. Letos jely reprezentovat naší školu hned tři týmy a nevedly si vůbec špatně. Všechny byly zařazeny v kategorii B, tedy průměrně třetí ročníky,  Jak uspěli naši studenti v konkurenci 30 družstev?
9. místo tým JGN A:  Daniel Čejchan 8.W, Barbora Balcarová 7.W, Václav Šimon 7.V, Lukáš Ficek 1.A, Michal Prokop 7.V
15. místo tým JGN B:   Daniela Prokešová 8.W, Karolína Pěčková 8.V, Antonín Falta 1B, Vojtěch Hruša 7.W, Pavel Bláha 2A,
 21. místo tým JGN C:   Jan Staněk 4.B, Milena Vaňková 3.A, Zuzana Vaňková 7.V, Lenka Hrodková 3.B, Jakub Suk 2A .
Studentům k jejich úspěchu gratulujeme.
Více informací,např. podrobnosti o výsledcích , zadání a řešení úloh, ... lze naleznout na stránkách:
http://fykos.cz/akce/fyziklani

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


Účastníci Fyziklání 2014 Účastníci Fyziklání 2014


Krajské kolo zeměpisné olympiády

Studenti Jiráskova gymnázia zazářili v krajském kole zeměpisné olympiády. Přečíst celý článek…

Žákům se u nás asi líbí

K této doměnce mě vede úspěch školy v hlasování žáků o Gympl roku. Třetí místo v kraji nás těší o to více, že jsme soutěž ve škole nijak nepropagovali a je tudíž výsledkem spontánní aktivity samotných žáků.
Podrobnosti o soutěži a její výsledky najdete v přiloženém odkazu.
Všem hlasujícím děkuji.
Pavel Škoda

Související odkazy:


Jiráskovo gymnázium v Náchodě je excelentní

Jiráskovo gymnázium v Náchodě se stalo nejúspěšnější krajskou školou v programu EXCELENCE. Přečíst celý článek…

New Zealand Days at JGN / February 26-March 7 / Programme

Days of an English speaking country in our school again! Přečíst celý článek…

Vítězství našich děvčat v KF ve florbalu !

Naše dívky nenašly v krajském finále přemožitele!!! Přečíst celý článek…

Krajské finále ve florbalu středních škol

Třetí místo středoškolských florbalistů. Přečíst celý článek…

Exkurze na den otevřených dveří FEKT Brno

Firma ATAS se sídlem v našem městě zabývající se výrobou elektromotorů vyšla vstříc studentům se zájmem o studiu na vysoké škole se zaměřením na elektrotechniku. Nabídla bezplatnou dopravu na den otevřených dveří FEKT (Fakulta Elektrotechniky a Komunikační technologií) v Brně. Nabídku využili studenti gymnázia v Broumově, průmyslové školy v Novém městě, střední elektrotechnické školy v Dobrušce a také studenti našeho Jiráskova gymnázia v Náchodě. Přečíst celý článek…

Bronzový úspěch na krajském přeboru škol v šachu v Třebechovicích

Minulý čtvrtek 23. ledna se tři šachová družstva Jiráskova Gymnázia v Náchodě zúčastnila Krajského přeboru čtyřčlenných družstev, kam předtím postoupila z okresního kola. Přečíst celý článek…

Krajské kolo Chemické olympiády kat.B

Dne 11.1.2014 se na půdě Univerzity Pardubice konalo Krajské kolo Chemické olympiády kat.B. Soutěže se zúčastnilo šest studentů našeho gymnázia. Na výborném druhém místě se umístil Timotej Mareš (5.V), pěkné čtvrté místo získala Lenka Zikmundová (6.V), šestá byla Kristýna Smolová (7.V), sedmé místo obsadil Aleš Král (7.W), devátá byla Kristýna Beranová (3.A) a desátý se umístil Michal Prokop (7.V). Celkem se soutěže zúčastnilo 13 studentů. Blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy

Autor: Hana Zikmundová

Vytisknout tento článek …


Úspěch v zeměpisné soutěži

Naši studenti na předních pozicích Přečíst celý článek…

VOLEJBAL - chlapci i děvčata druzí

21.01.2014

 Ve středu 8. 1. 2014 jsme v naší tělocvičně již tradičně pořádali volejbalový turnaj chlapců kategorie HV (středních škol). Turnaje se zúčastnilo 6 družstev, která se utkala v jedné skupině systémem„každý s každým“. Jednotlivá utkání byla hrána na dvou hřištích na dva vítězné sety do 20 bodů tzv. italským systémem bodování (za vítězství 2:0 na sety 3b, za vítězství 2:1 na sety 2b pro vítěze a 1 bod pro poraženého). První tři týmy získaly sladké ceny, všechna družstva obdržela diplomy. Nikdo se během turnaje nezranil a nebyl podán žádný protest. Turnaj proběhl hladce a dle časového rozpisu. Jako pořadatelé turnaje jsme postavili dvě družstva.

Naše áčko vybojovalo s bilancí 4 výhry a 1 porážka celkové druhé místo. Hrálo v sestavě Martin Chráska, Jan Martínek (oba 3.B), Jaroslav Novotný 4.A , Vojtěch Resl (8.W), Jindřich Brzobohatý, Pavel Novák, Pavel Pich (všichni 7.V) a Matěj Šimek (2.B).

            Béčko obsadilo díky 1 výhře a 4 porážkám páté místo. Hráli: Daniel Meduna, Kirill Juran (oba 8.V), David Špelda (8.W), Tomáš Macek (5.V), Jakub Žaluda (1.A), Antonín Falta, Stanislav Jungwirth a Martin Přibyl (všichni 1.B).

            Vítězem turnaje se stali zaslouženě chlapci Obchodní akademie Náchod. Se ziskem 15 bodů a poměrem setů 10:0 si tak vybojovali postup do krajského finále.

Pořadí: 1. OA Náchod, 2. JG Náchod A, 3. SPŠ stavební Náchod, 4. Gymnázium a SOŠ Jaroměř, 5. JG Náchod B, 6. SŠ hotelnictví a podnikání Hronov.


Den otevřených dveří 16. 1. 2014

Článek z Náchodského deníku, 18. 1. 2014.

Související odkazy:


Studenti četli pro Josefa Škvoreckého

Na začátku ledna se členové souboru DREJG již po třetí zúčastnili akce Čtení pro Josefa Škvoreckého, kterou organizuje pražské Soukromé gymnázium Josefa Škvoreckého. Přečíst celý článek…

Stavby světa - školní kolo zeměpisné soutěže

V geografické soutěži se utkalo 21 studentů nižšího gymnázia. Přečíst celý článek…

Lyžařský kurz zrušen

Lyžařský kurz sekundy A z důvodu nedostatku sněhu, který měl proběhnout v termínu 11.-18.1.2014, je zrušen.

Náhradní termín je v jednání.

Iva Rojtová, vedoucí kurzu.

 

Vytisknout tento článek …


Výsledky soutěže ve sběru papíru - listopad 2013

08.01.2014

Zde si můžete přečíst výsledky soutěže ve sběru papíru, která proběhla ve dnech 14. a 15. 11. 2013

Související odkazy:


Zeměpisná soutěž

Přijďte si zasoutěžit v zeměpisných znalostech. Přečíst celý článek…

Okresní kolo přeboru škol Náchodska v šachu 2013

Týmy Gymnázia Náchod získaly 3 medialová umístění v Okresním kole přeboru škol Náchodska. Přečíst celý článek…

Páté místo proti vysokoškolákům v Robosoutěži

V pondělí 16. 12. ráno vyrazil tým OutOfBricks ve složení Martin Němec, Jan Jirman a Jan Polák do Prahy na ČVUT, kde se konalo vysokoškolské kolo Robosoutěže. Kluci 29. 11. zvítězili ve středoškolském kole této soutěže a měli tak právo poměřit své síly se studenty ČVUT, resp. s jejich roboty. Letos bylo úkolem robotů posbírat míčky dané barvy a odvézt je do svého skladu, míčky špatné barvy bylo nejlepší dopravit na území protivníka, který tak získal trestné body. Přečíst celý článek…

Přebor Gymnasia Náchod v šachu 12.12. 2013 - výsledky

Turnaje se zúčastnilo 22 studentů. Zvítězil Martin Saučuk. Přečíst celý článek…

Soutěž Vím proč

Soutěž Vím proč je v plném proudu, přesto je možné stále ještě možné do ní s úspěchem vstoupit. V podstatě jde o to, natočit krátké vtipné, akční nebo jinak zajímavé video s fyzikální tématikou a zveřejnit jej na webu Vím proč. Několik videí, které zde již můžete shlédnout, jsou díla studentů naší školy. Pokud se vám líbí, podpořte jejich umístění tím, že pro ně budete hlasovat. Úspěch každého z nás je tak trochu úspěchem nás všech. Přečíst celý článek…

Fyziklání online

Již druhým ročníkem letos 5.12.2013, pokračovala internetová soutěž v řešení fyzikálních úloh Fyzikláni on line. Přečíst celý článek…

Internetová matematická olympiáda - výsledky

V úterý 26. 11. 2013 se tři týmy (každý složený ze sedmi studentů) zúčastnily Internetové matematické olympiády, kterou pořádá Ústav matematiky FSI VUT v Brně. Přečíst celý článek…

Míčky nejlépe sbírá robot „škorpion“ z Jiráskova gymnázia

V pátek 29. 11. 2013 pořádalo pražské ČVUT již pátý ročník Robosoutěže. Jedná se o soutěž robotů sestavených ze stavebnice Lego Mindstorms NXT, každý rok je zadání soutěžní úlohy jiné. Letos bylo úkolem robotů posbírat míčky dané barvy a odvézt je do svého skladu, míčky špatné barvy bylo nejlepší dopravit na území protivníka, který tak získal trestné body. V pátek ráno vyrazilo do Prahy šest studentů Jiráskova gymnázia pod vedením RNDr. Jana Preclíka, se spoustou krabic obsahujících sestavené roboty a díly pro jejich konstrukci. Do soutěže se přihlásily dva gymnaziální týmy, OutOfBricks (ve složení Martin Němec, Jan Jirman a Jan Polák) a StormX (Barbora Valtarová, Petr Šmejkal a Petr Suchánek), aby poměřily síly svých robotů s konkurencí. Soutěže se zúčastnilo 64 týmů z různých škol z celé republiky. Přečíst celý článek…

Internetová matematická olympiáda

V úterý 26. 11. 2013 se tři týmy (každý složený ze sedmi našich studentů) zúčastnily Internetové matematické olympiády, kterou pořádá Ústav matematiky FSI VUT v Brně. Jedná se o týmovou soutěž, kdy studenti v časovém limitu 2 hodin řeší deset příkladů z různých partií matematicky. Více informací o soutěži i zadání příkladů najdete na webu. Přečíst celý článek…

Milena Vaňková desátá v celostátním finále Logické olympiády!

Studentka 3.A Milena Vaňková se umístila na 10. místě v celostátním finále Logické olympiády kategorie C. Gratulujeme!!!

Celkem se kategorie C zúčastnilo 8334 studentů, do finále postoupilo 65 nejlepších z nich.

Milena napsala: V pondělí 25. 11. 2013 jsem se zúčastnila celostátního finále soutěže Logická olympiáda. Finále se konalo v Míčovně Pražského hradu a  zúčastnilo se ho 65 žáků v každé ze třech kategorií - žáci prvního stupně, žáci druhého stupně a studenti středních škol. Celé finále se skládalo z několika bloků soutěžních úloh - například tetris, sirky nebo úlohy na paměť. Některé úlohy byly jednoduché, většina ale patřila k těm složitějším, ale i přesto jsem se umístila na desátém místě.

Podrobnější informace najdete na www.logickaolympiada.cz.

Vytisknout tento článek …


Piškvorkářský tým Nevim třetí v kraji

Tým Nevim ve složení Jan Staněk, Daniel Vlček, Daniel Winter, Alena Peterková a Veronika Říhová se v krajském kole turnaje v pIšQworkách umístil na krásném třetím místě. Turnaj se konal 19. 11. 2013 na Biskupském gymnáziu v Hradci Králové. Našemu týmu druhé místo (a postup do republikového finále) uniklo jen o malý kousek.

Týmu děkujeme na několikaletou reprezentaci gymnázia v této hře.

Přečtěte si celou reportáž z turnaje a prohlédněte si fotografie.


FLORBAL - okresní finále nejmladších chlapců HIII

Naši kluci opět ve finále, ale postup do kraje letos unikl. Přečíst celý článek…

Studenti našeho gymnázia vzdali poctu Karlu Čapkovi

25. prosince uplyne 75 let od úmrtí velké a významné osobnosti našeho kulturního života, humanisty a demokrata Karla Čapka. 14.listopadu v podvečer studenti sekund, tercií a kvint z dramatického kroužku a loňských dramatických výchov vystoupili se sedmdesátiminutovým dramatickým programem, kterým vzdali poctu člověku s velkým „Č,“ Karlu Čapkovi. Ohlas jejich vystoupení u divácké veřejnosti byl velký. Všem účinkujícím touto cestou ještě jednou děkuji za prožité ztvárnění ukázky z autorova dramatu Matka a za dramatizaci pohádky O začarovaném tulákovi a povídek Ukradený kaktus, O lyrickém zloději a Zločin v chalupě.
Blanka Dvořáčková

Vytisknout tento článek …


pIšQworky na Jiráskově gymnáziu

Již pošesté se po celý listopad koná soutěž v oblíbené studentské hře pIšQworky. Zúčastnit se mohou všichni středoškoláci a nově také osmáci a deváťáci základních škol. Týmy sestavené z pěti studentů se utkávají s jinými školními týmy v oblastních turnajích. Zde ale soutěž nekončí, protože ti nejlepší pojedou do turnaje krajského, odkud vítězný tým postupuje do celorepublikového finále v Brně. To se bude konat 29. listopadu 2013 na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Jeden z oblastních turnajů se konal i na Jiráskově gymnáziu v Náchodě, kde se ve čtvrtek 7. listopadu 2013 sešlo v aule rekordních 23 týmů ze středních i základních škol, aby mezi sebou porovnaly síly v piškvorkovém turnaji. Mohli jsme tu potkat týmy z Náchoda, Hořiček, Teplic nad Metují, Rychnova nad Kněžnou, Nového Města nad Metují, ale také z Jaroměře či Velkého Poříčí. Po velice napínavých a vyrovnaných zápasech mohl i Náchod znát svého vítěze. Tím se stal již podruhé v řadě domácí tým Nevím. Přečíst celý článek…

Okresní finále v minifotbalu starších žáků

Naši mladí fotbalisté se stali okresními přeborníky v minifotbalu starších žáků! Přečíst celý článek…

Workshop Ochrana duševního vlastnictví

V pátek 18. 10. 2013 se studenti 4.A a B zúčastili v aule workshopu na tému Ochrana duševního vlastnictví. Workshop vedl JUDr. Matěj Myška, který působí jako asistent na Ústavu práva a technologií Masarykovy univerzity a dále jako  právník Centra pro transfer technologií MU, právník Creative Commons ČR a člen organizačního výboru mezinárodního sympozia Cyberspace a národní konference České právo a IT. Studenty poutavou a srozumitelnou formou seznámil s tím, co je to patent, užitný vzor, ochranná známka a jak se vyznat v autorském právu. V diskuzi na závěr zodpověděl jejich dotazy.
Workshop se nám podařilo zajistit ve spolupráci s Inovacentrem ČVUT Praha, vše bylo pro studenty zdarma - hrazeno z prostředků EU.
Jan Preclík

Vytisknout tento článek …


2013-10-19_imgp0002.jpg


2013-10-19_imgp0003.jpg


2013-10-19_imgp0004.jpg


Přírodovědný klokan 2013

Soutěže se zúčastnilo 41 soutěžících v kategorii kadet a 74 v kategorii junior. Vítězům gratulujeme. Přečíst celý článek…

Krajské finále v přespolním běhu

Naši běžci se neztratili a sahali po vítězství Přečíst celý článek…

Heuréka na Jiráskově gymnáziu v Náchodě

Poprvé to bylo na podzim roku 2002. V budově naší školy se sešlo na 40 učitelů fyziky, aby se podívali, jaké zajímavé pokusy se dají provádět s magnety a poznávali taje magnetismu. Uplynulo 11 let. Každý rok přijížděli noví. Jak z Čech, tak i ze zahraničí. Letos počet účastníků překročil 120. Od pátku 4. října do neděle 6. října intenzivně pracovali v celkem 18 dílnách. Zde si vzájemně sdělovali jak ozvláštnit výuku v hodinách fyziky, vyzkoušeli si nové fyzikální pokusy a získávali spoustu námětů pro inovaci výuky. I když najednou souběžně probíhalo 8 dílen, nebo jak se dnes s oblibou říká „workshopů“, bylo nutno se hlásit včas. Mnohdy na opozdilce nezbylo místo na aktivitě, o kterou byl velký zájem. Dvě dílny vedli zahraniční vedoucí (z Belgie a Holandska) v angličtině. Pro bližší představu co všechno bylo náplní, se lze podívat na stránky Heuréky (http://kdf.mff.cuni.cz/heureka/) a otevřít si složku anotace dílen. Kdo by měl zájem se podívat na fotografickou reportáž tak doporučuji: (http://jreichl.com/fyzika/show/2013_nachod/obrazky/index.htm)

Možnost účastnit se dílen využili i někteří naši studenti a učitelé.

Děkuji všem studentům, kteří přišli a nezištně pomohli při organizaci. Usnadnili tak hladký průběh celé akce. Někteří z nich s námi strávili mnoho hodin ze svého volna.

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


Kroužek elektroniky zahájil činnost

Letos v září zahájil činnost kroužek Elektroniky a praktické fyziky. Členové kroužku se budou scházet jednu týdně, aby se naučili sestavovat elektronické obvody a kostruovat jednoduchá zařízení. Na první schůzce si vyzkoušeli, jak se pájí a každý si odnesl jednoduchou zkoušečku se dvěma svítivými diodami.

Autor: Zdeněk Polák

Vytisknout tento článek …


první schůzka


pájíme


prvni-vyrobky.jpg


Bear Rescue – robot zachraňuje medvěda

V sobotu 8. 6. 2013 se studenti Martin Němec a Jan Jirman zúčastnili robotické soutěže Robotic Day 2013 konané v hale Sparta Areny v Praze. Do soutěže bylo přihlášeno (dle údajů organizátorů) 178 účastníků a 120 robotů (z 6 zemí). Naši studenti se svým robotem soutěžili v (pravděpodobně) nejobtížnější kategorii Bear Rescue Advanced. Úkolem (zcela autonomního) robota bylo v bludišti najít plyšového medvěda, uchopit ho a vytáhnout z bludiště ven. Úloha vypadá jednoduše, ale některým robotům činilo velké problémy vůbec bludištěm projet, natož ještě najít medvěda. Přečíst celý článek…

Cyklo Glacensis 2013 pro mladé

Naši studenti se poprvé zúčastnili a hned zvítězili! Přečíst celý článek…

Krajské kolo Poháru rozhlasu v atletice

Úspěšné vystoupení našich atletů v krajském kole. Přečíst celý článek…

Okresní kolo fyzikální olympiády kategorie G (sekundy)

Dne 22.5.2013 proběhlo okresní kolo fyzikální olympiády. Do okresního kola postoupilo 10 našich studentů a obsadili jsme prvních 9 míst. Na prvním, druhém a třetím místě se umístili 1. Matoulek Michal, 2. Kubíček Tomáš, 3. Pikman Jan. Body a další pořadí je uvedeno v příloze. Blahopřejeme

Autor: Jaroslav Klemenc

Související odkazy:


Okresní kolo Poháru rozhlasu v atletice žáků

Postup starších žáků do krajského kola v atletice! Přečíst celý článek…

Definitivní výsledky přijímacího řízení pro školní rok 2013-14

25.04.2013

V přílohách najdete seznam přijatých a nepřijatých uchazečů o studium na Jiráskově gymnáziu, Náchod, Řezníčkova 451 v příjímacím řízení pro školní rok 2013-14.
Čtěte pozorně i poznámky k výsledkům!!!
Pavel Škoda, ředitel školy

Krajské kolo vědomostní soutěže Eurorebus

Postup dvou školních tříd a tří jednotlivců do celostátního kola! Přečíst celý článek…

CHO kat.C

Po jarních prázdninách se uskutečnilo školní kolo CH O kat.C ( 1. a 2. ročníky, kvinty a sexty ). Zajímavé úlohy přilákaly k řešení celkem 33 studentů. A opět se soutěžilo v kole teoretickém, praktickém a vše bylo zakončeno testem. Na prvních třech místech se umístili : Štěpán Štěpán ( 6. V ), Zikmundová Lenka ( 5.V ) a Prokop Michal ( 6. V ).

Lenka a Michal odjeli reprezentovat naši školu do krajského kola, které proběhlo v sobotu 6.4.2013 na katedře chemie Univerzity Hradec Králové. 3. místo obsadila Lenka Zikmundová a Michal Prokop se umístil na místě osmém.

Blahopřejeme a všem zúčastněným přejeme spoustu dalších úspěchů v klání na poli chemickém.

Vytisknout tento článek …


Nabídka volitelných předmětů pro čtyřleté a vyšší stupeň osmiletého gymnázia pro školní rok 2016-17

23.02.2016

Zde se můžete seznámit s tím, jaké předměty Vám nabízíme a jaký bude obsah jejich studia.

Debatní soutěž - krajské kolo

Dne 27.3. proběhlo v Hradci Králové krajské kolo debatní soutěže Agora 2013. Přečíst celý článek…

Německo - výměnný pobyt

Od 19. do 28. února navštívilo 30 žáků Jiráskova gymnázia partnerské gymnázium v Georgsmarienhütte, v Německu. Bydleli v rodinách německých studentů.

První den návštěvy měli žáci možnost prohlédnout si celou budovu školy a byli přivítáni ředitelem gymnázia. Následně navštívili továrnu na perníky. Celý den pak završili prohlídkou koňské kliniky v Hagenu.

Ve čtvrtek se žáci mohli podívat, jak probíhá vyučování v německých školách a poté byli přivítáni starostou na radnici v Georgsmarienhütte. Odpoledne se jeli podívat do nedalekého města Osnabrück, kde si prohlédli starou radnici a Dom sv. Petra.

V pátek následovala prohlídka vily Stahmer. Program na odpoledne byl už individuální. Většina ale využila volné vstupenky, které žáci dostali na radnici, a šla do plaveckého bazénu. Víkend byl zcela na ubytovávajících rodinách, které se postaraly o výplň volného času.

Pondělní celodenní výlet do Brém, kde byla v plánu návštěva vědeckého centra a několika brémských památek se velmi vydařila.

V úterý se studenti zúčastnili zajímavé prohlídky ocelárny v Georgsmarienhütte a odpoledne si němečtí i čeští studenti mohli porovnat síly ve volejbalu a fotbalu.

Poslední den před odjezdem navštívili chráněnou dílnu Osnabrück-Sutthausen, která zapojuje mentálně postižené lidi do obyčejné práce. Odpoledne se žáci jeli podívat do průmyslového muzea Piesberg.

Celý výměnný pobyt hodnotí žáci jako velice povedený a už se moc těší, až nově získaní přátelé přijedou do Čech.

Alena Seidlová, Radka Lecnarová

Vytisknout tento článek …


gmh_0061.jpg


gmh_0162.jpg


gmh_0171.jpg


gmh_0186.jpg


gmh_0187.jpg


gmh_0200.jpg


gmh_0525.jpg


gmh_0531.jpg


gmh_0545.jpg


gmh_0566.jpg


gmh_0578.jpg


gmh_0584.jpg


gmh_0619.jpg


gmh_0621.jpg


Nabídka volitelných předmětů pro školní rok 2016-17 pro nižší stupeň osmiletého gymnázia (ŠVP)

Určeno pro budoucí primu až kvartu.Copyright 2007 www.clickmedia.cz - tvorba www stránek a webdesign. Tento web používá redakční systém Clips.

Prohlášení o přístupnosti | Napište nám | Poslední aktualizace webu: 31.05.2016