Ochrana osobních údajů (GDPR)

100vědců - Světla budoucnosti

Ve čtvrtek a v pátek 28. - 29. 11. 2019 se 10 studentů a jeden vyučující v Praze zúčastnilo série přednášek pod názvem Světla budoucnosti v rámci projektu 100vědců.

Ve čtvrtek jsme vyslechli zajímavé přednášky od předních českých odborníků.

  • Prof. Jan Flusser nám prozradil, jak si vydělat jeden milion dolarů - tuto odměnu vypsal Clayův matematický institut za vyřešení jednoho z tzv. Problémů tisíciletí, přednáška se týkala ověření “jednoduché rovnosti”, zda se P=NP 🙂
  • S dr. Josefem Šlerkou (mimo jiné držitelem ocenění Křišťálová lupa) jsme si mohli vyzkoušet roli procesoru v jednoduchém počítači, stačila nám k tomu krabička lentilek (zajistili organizátoři pro každého účastníka 🙂 ).
  • Doc. Michal Stehlík (to je ten pán, který nabízel doučování Tomiu Okamurovi o českých dějinách) nám ukázal trochu jiný pohled na studium dějin (třeba že by možná na vlajce prezidenta České republiky mohlo být napsáno Pravda vítězi než Pravda vítězí...).
  • Odpoledne Ing. Dana Drábová zajímavě povídala nejen o atomové energii.

Druhý den byl věnován exkurzi do laserového centra Eli Beamlines v Dolních Břežanech, kde mají mimo jiné nejsilnější laser světa. Toto vědecké pracoviště vypadalo jako ze sci-fi a to, co tam dělají, spíše jako kouzla. Naštěstí si ale pro nás připravili program tak, abychom i my, neodborníci, něčemu rozuměli 🙂 Místo pro výstavbu laserové haly bylo vybráno s ohledem na jedno z geologicky nejstabilnějších podloží v republice a bylo použito tolik oceli jako na stavbu Eiffelovy věže a tolik betonu jako na třetinu nejvyššího mrakodrapu světa.

(Foto dr. Roman Neruda)

Biologický seminář „Těžký život ve vodě“

Poslední listopadovou sobotu se na gymnáziu ve Dvoře Králové nad Labem konal již druhý seminář k Biologické olympiádě kategorie C a D s názvem „Těžký život ve vodě“. Tento seminář je určený pro zájemce o biologickou olympiádu a také pro všechny, kteří mají rádi biologii a chtějí se dozvědět něco nového z tohoto oboru. Z naší školy se prvního semináře, který se konal v říjnu, zúčastnilo 14 studentů. V sobotu 30. listopadu na seminář přijelo 8 studentů nižšího gymnázia.

První část byla věnována živočichům žijících ve vodě a vedl ji Mgr. Josef Hotový z Muzea východních Čech v Hradci Králové. Seznámil nás se zvláštními tvory žijícími v nejhlubších místech oceánů. Dozvěděli jsme se nové informace o přílivu a odlivu a jejich dopadu na osídlení pobřeží.

Druhou částí nás provedl PhDr. Ivo Králiček, Ph.D. z Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové. Vyprávěl nám o vlhkomilných a vodních rostlinách, o jejich způsobu rozmnožování a měl pro nás připravené i pracovní listy. Všichni úspěšně zvládli zadané úkoly a pořádně se připravili na školní a popřípadě i okresní či krajské kolo biologické olympiády. Věřím, že žáci, kteří věnovali dvě soboty biologii, zvládnou těžké otázky v kontrolním testu a budou i úspěšnými řešiteli biologické olympiády. Nové znalosti se jim budou určitě hodit i v hodinách přírodopisu. Děkuji všem za účast a přidávám pár fotek ze sobotní akce.

 

 

Jak se čte pro Josefa Škvoreckého

Čte se již tradične v září, při příležitosti spisovatelových narozenin, na různých místech, někdy více, někdy méně spjatých s jeho životem a dílem, v kavárně Prima sezóna, v hostinci Port Arthur, u Škvoreckého lavičky na náměstí... Letos četli jsme ale až 25. listopadu ve studovně náchodské knihovny, u kulatého stolu a mezi fotografiemi nedávno zesnulého Bronislava Hofmana, které připomínají listopadové události roku 89 tady v Náchodě a trochu i v Praze, a čtení začali jsme slovy Milana Kundery a  taky Samožerbuchu o tom, jak vzniklo a kolik obrovské práce vykonalo Škvoreckých torontské nakladatelství pro zachování kontinuity české literatury v době komunistické totality.

A pak už se střídaly úryvky z korespondence s příběhem Rebeky ze Sedmiramenného svícnu, dialog Dannyho a Ireny z Prima sezóny s básněmi sbírky Dívka z Chicaga a jiné hříchy mládí a vzpomínkami paní Věry Tomanové, úryvky Ze života lepší společnosti  s úryvky z Tankového praporu. Četli jsme s chutí, a tak snad i hezky, střídali se ve čtení s knihovníky, a když jsme nečetli, poslouchali jsme  jazzové melodie v podání žáků náchodské ZUŠ.  A tak příjemně uplynul podvečer nám a snad i všem posluchačům.

Bára Osobová a Viktor Tomek, Dan Kubrt, Verča Staňková a Zdíša Matysková, Karolína Maněnová, Lucka Thi Huong Mai Vu a Jindra Nývltová

Školní kolo Dějepisné olympiády

V listopadu proběhlo na Jiráskově gymnáziu školní kolo Dějepisné olympiády. Poprvé po osmačtyřiceti letech se jí mohli účastnit i studenti vyššího gymnázia. Konečně. Na třicet historiků se pustilo do klání s komplikovaným obdobím přelomu 19. a 20. století, dotkli se i vzniku Československé republiky a 1. světové války. K úspěšnému řešení bylo nutné pokořit zadání s úspěšností více než 60%. což se podařilo více než polovině účastníků. třem nejlepším řešitelům v každé kategorii ale můžeme pogratulovat k úspěchu. který je vystřelil přímo do školní historické reprezentace a účasti v okresním kole soutěže jsou jimi Tobiáš Mazura 4.W, Alexandra Kabelová (4.W), Ema Nermuťová (4.W), Miroslav Poláček (8.W), Martin Novák, (5.W) a Veronika Šrůtková (2.B). Dějepisná komise jim k tomu srdečně gratuluje.

Akce tohoto týdne

V úterý 3. prosince doprovodí prof. Zapletal volejbalisty na krajské kolo turnaje SŠ. Ve dnech 3.-4. prosince proběhne školní část Chemické olympiády pro kategorii D.

Ve čtvrtek 5. prosince si připraví Mikulášskou nadílku studenti 8.V. Na chodbách školy budou prodávat nejrůznější občerstvení. Žáci dramatické výchovy navštíví s prof. Dvořáčkovou MŠ Komenského v Náchodě jako Mikuláš, čerti a andělé. Musica Viva vystoupí s adventním programem v Domě pro seniory Alkalis v Hronově.

V pátek 6. prosince budou reprezenzovat školu v krajském kole Chemické olympiády studenti Jakub Ježek (8.W), Martin Stuchlík (8.W), Jaroslav Grulich (7.V) a Tomáš Heger (6.V). Doprovodí je prof. Karásková. Žáci nižšího gymnázia se zúčastní v aule besedy s Mgr. Hambergerem Škola bezpečně on-line! Tým studentů David Černý (4.A), Jan Trojtl (4.B), Martin Uždil (3.B), Tomáš Lamka (3.B) a Vojtěch Jerman (4.A) se pokusí uspět v Brně za doprovodu prof. Poláka v celostátním kole turnaje Piškworky.

Hliník ? Hliník !

Věděli jste, že na výrobu hliníku se spotřebuje 3krát více energie než při výrobě plastu, dvakrát více vody a k tomu vznikne velké množství toxického odpadu?

Možná teď, když to víte, rozhodnete se využít koše, které kvinta A (bývalá 4.V) umístila před kabinet chemie. Jsou to barevné krabice s popiskem, nemůžete je minout.

Lze sem vyhodit alobal, víčka od jogurtů/sklenic, kalíšky svíček, ale i některé plechovky (od limonád, energy drinků, deodorantů). Více se můžete dozvědět na plakátcích visících po škole.

Nejen, že sběrem ulevíte planetě (protože se postaráme o recyklaci) ale i přispějete na dobrou věc, protože sbírka je charitativní a to jak víčka, tak hliník.

Se svačinou není konec poté, co dojíte, stále ještě může pomoc.

Veronika Kvapilová ( 5.V )

V loňském školním roce jsme se s bývalou kvartou A připojili k charitativní akci ZŠ Komenského v Náchodě, kde jejich žáci nezůstali lhostejní k osudu svého spolužáka, který po úrazu zůstal odkázaný na pomoc  okolí. Pod záštitou paní učitelky Voborníkové se vybraný hliník předává jeho rodičům  a za loňský rok jsme se tak i my podíleli na částce 11 050Kč, která byla použita na jeho rehabilitační pobyt.

Sami budete překvapeni, kolik aluminia nás vlastně v každodenním životě obklopuje.

Takže sbírejte, má to smysl !

 

Primáni v Brlohu

Brloh = Brněnská logická hra. V letošním školním roce se do soutěže přihlásily tři týmy primánů : Kuřecí nugetky ( 1.W ), Lvice 078 ( 1.W ) a Ultra Galakticky Geniální My ( 1.V ). V jubilejním 10. ročníku této internetové týmové soutěže pořádané pro děti základních škol a nižších gymnázií se tým Ultra Galakticky Geniální - Kaulichová Lucie, Němcová Natálie, Vočadlová Lenka a Turková Ivana - dostal až do semifinále. Naše primánky umístily na 2. místě v rámci Královéhradeckého kraje a celkově obsadily 75. místo z 219 soutěžících týmů. Gratulujeme a děkujeme za vzornou reprezentaci naší školy.

Pozvánka na "Přebor Jiráskova gymnázia v šachu 2019"

Všichni studenti, kteří ovládají alespoň základní pravidla šachové hry, jsou srdečně zváni na
„Přebor Jiráskova gymnázia v šachu 2019“, který se koná již tento pátek 29.11. od 8,00 ve sborovně.
Bude se hrát tradičně 7-kolový turnaj, nasazovaný na PC (programem Swiss-Manager).
Hrací tempo bude 15 min na partii pro každého.
Předpokládaný konec je ve 12,30.

Přihlásit do turnaje se můžete zapsáním na přihlašovací listinu, která je vyvěšena na nástěnce na chodbě nebo na emailové adrese sachygymnachod@seznam.cz
Nezapomeňte si zajistit uvolnění z páteční výuky!
Na základě tohoto turnaje pak budou sestavena 4-členná družstva pro Okresní přebor škol, který se bude konat v úterý 10.12.2019 opět v učebnách JG Náchod.
Viz http://khss.chess.cz/?p=12636

Chemická olympiáda kat .A

V nejvyšší kategorii CHO A ( 4.r. ) se školního kola zúčastnili čtyři studenti : Ježek Jakub ( 8.W ), Stuchlík Martin ( 8.W ), Grulich Jaroslav ( 7.V ) a Heger Tomáš ( 6.V ). Řešení úloh anorganické, organické, fyzikální chemie a biochemie a provedení praktické části bylo zakončeno dvouhodinovým testem. Na základě dosažených výsledků byli všichni čtyři pozváni do Krajského kola CHO, které se uskuteční dne 6.12.2019 na Univerzitě v Pardubicích. Gratulujeme a budeme držet pěsti při řešení úloh.