Seminář překladatelství završila exkurze do dabingového studia
Už potřetí se v nabídce pro poslední ročníky otevřel seminář překladatelství. U letošních absolventů sklidila největší odezvu audiovizuální tvorba – otitulkovali celý jeden díl televizního seriálu a teoreticky i prakticky nahlédli do světa dabingu.
Seminář se v průběhu roku věnuje nejrůznějším odvětvím překladatelství – od publicistického překladu přes odborný, literární až po audiovizuální tvorbu. V té se letošní účastníci takříkajíc našli – během několika lednových a únorových setkání připravili titulky pro jeden díl seriálu Jak jsem poznal vaši matku, plný hovorových výrazů i těžko přeložitelných hlášek. Se všemi si ale naši studenti poradili a mnohá řešení byla opravdu zdařilá – o tom se ostatně mohli přesvědčit i další studenti školy při promítání tohoto dílu s našimi titulky a následné besedě o tom, jak vznikaly.
Na další besedu k nám po roce opět ochotně zavítal dabingový režisér Jakub Hejdánek. V aule před účastníky semináře a dalšími zájemci představil dabing jako profesi, a zvlášť se přitom zaměřil na překlad písňových textů. A nakonec přítomným nabídl možnost exkurze do dabingového studia, kde působí.
Ve středu 1. 4. se tedy necelá desítka zájemců o překladatelství, a zejména dabing (doplněná o jednoho loňského absolventa semináře, který se k nám neváhal přidat po své zkoušce na vysoké škole) vypravila do pražských Holešovic, kde se nacházejí studia společnosti DW Agentura. Tam už nás přivítal pan režisér, který právě s kolegou zvukařem a jedním hercem pracoval na filmovém dabingu. Ačkoli žánr filmu rozhodně nebyl komedie, všichni přítomní včetně nás přihlížejících se celé dvě hodiny skvěle bavili. Přitom ale osazenstvo studia odvedlo spoustu práce a my jsme se přiučili například tomu, co je pracovní náplní dabingového režiséra a úpravce v jedné osobě. Úpravce má totiž za úkol přizpůsobit přeložený text tak, aby se takzvaně „vešel do pusy“, ale pan Hejdánek přitom přemýšlel i o tom, jak bude výsledné dílo působit na diváka a kdy doslovný překlad není ten pravý. Překladatelovu větu „Mluvíš anglicky?“ tak například upravil na „Rozumíš mi?“
Po poledni jsme pak měli možnost nahlédnout i do studia druhého režiséra nebo se v režii pana Hejdánka seznámit s tím, jak odlišný je dabing dokumentárního filmu. Takto celý den viděl jeden z účastníků, Jonáš Bílý z 8.W: „Exkurze byla velmi povedená. Ve studiu s příjemnou atmosférou padala spousta vtipů, kterým jsme se mohli zasmát i my, návštěvníci studia. Všichni byli příjemní a bylo vidět, že své práci doopravdy rozumí, a co více, že ji mají rádi, ba přímo zbožňují. Samozřejmě nemohu zapomenout ani na sladké občerstvení, které přišlo vhod.“
Ještě jednou tedy děkujeme Jakubu Hejdánkovi a celé DW Agentuře, že nám exkurzi umožnili. A kdo ví, třeba se někdo z účastníků zanedlouho vrátí do studií jako dabingový herec – minimálně z nadšených reakcí přítomných na to, co zažili, by se tak dalo usuzovat.
Robosoutěž ZŠ: Čtvrté místo a postup do finále
Naši žáci se v posledních letech pravidelně účastní Robosoutěže pro základní školy, kterou pořádá ČVUT v Praze. Letos nás potěšil velký zájem – do soutěže se přihlásilo hned pět tříčlenných týmů. I když jeden z nich v průběhu příprav zjistil, že letošní zadání je nad jeho síly, zbylé čtyři týmy úspěšně sestavily a naprogramovaly funkční roboty ze stavebnice LEGO Spike.
Zadání soutěže se každý rok mění. Letošní úloha s názvem „Tetris puzzle“ byla vydařená: úkolem robotů bylo v časovém limitu 90 sekund posbírat na hřišti různobarevné dílky hry Tetris a na určených místech z nich poskládat čtverce stejné barvy.
V pátek 24. dubna 2026 tak jedenáct žáků vyrazilo se spoustou krabic do Prahy. Žáci se na soutěž zodpovědně připravovali a předvedli pěkné výkony. Celou soutěž i doprovodný raut si užili a nasbírali spoustu zkušeností do budoucna.
Páteční kolo patřilo se svými 45 týmy a jejich výkony k nejlépe obsazeným (další kola probíhala také ve středu a ve čtvrtek).
Výsledky našich týmů v základních skupinách byly následující:
- Tým Kyselé okurky (Tomáš Kondek, Ondřej Pavlát a Daniel Walter z 2.W) obsadil čestné, byť nepostupové 18. místo.
- Tým primánů Dejte nám najíst 🙁 (Jan Šmída, Adam Neoral a Petr Roháček z 1.V) skončil na 40. místě. Pro kluky šlo o první velkou zkušenost a věříme, že v příštích letech bude jejich umístění ještě lepší.
Dalším dvěma našim týmům se podařilo probojovat do vyřazovací části (play-off). Tým Řízek postoupil z 8. místa a tým TurboŘádil3001 (Marek Špelda 4.V, Jan Špelda 1.V, Radim Šrůtek 4.W) z 10. místa. V celkovém hodnocení nakonec tým TurboŘádil3001 obsadil pěkné 13. místo. Největšího úspěchu dosáhl tým Řízek (Filip Sychrovský, Ondřej Pokorák a Sebastian Mach ze 3.W), který vybojoval skvělé 4. místo. Tímto výsledkem si zajistili postup do celostátního finále, které se uskuteční v neděli 10. května v rámci veletrhu Maker Faire v Praze.
Všem žákům děkujeme za reprezentaci školy a týmu Řízek držíme palce ve finále!
Antonín Kubeček čtvrtý v kraji v angličtině
Student Antonín Kubeček (15) ze 7.W dosáhl v krajském kole Olympiády v anglickém jazyce vynikajícího úspěchu, když se umístil na krásném 4. místě.
V silné konkurenci prokázal nejen své znalosti a dovednosti, ale také skvěle reprezentoval naši školu. K tomuto úspěchu mu srdečně gratulujeme a přejeme mnoho dalších podobných výsledků.
Výborně nás reprezentovala i Asante Kratěnová v kategorii VG II, která v krajském klání skončila sedmá.
Zdena Jirková
Kulturní prostor AULA v máji
Květen bude v Aule máchovsko-veřejnoprávně-mediálně-historický:
1/5/2026
19.00
Drejg
MÁJ(J)E
Divadelní soubor Jiráskova gymnázia DREJG a jeho hra s ikonickým textem Karla Hynka Máchy, jeho odkazy, reflexemi a odbočkami zcela mimo Máj. Máj jako hra. Máj jako hřiště. Máj jako výprava za Májem. Máj podle AI.
13/5/2026
18.00
MARTIN ŘEZNÍČEK
Debata s redaktorem a moderátorem České televize, bývalým zahraničním zpravodajem ČT ve Spojených státech Martinem Řezníčkem
21/5/2026
17.00
KULTURNÍ ODPOLEDNE AKADEMIE REDAKCE
Beseda nejen o práci v médiích se zkušeným rozhlasovým a televizním redaktorem Petrem Voldánem. Součástí bude i prezentace výstupů z workshopů Akademie studentské redakce pro budoucí fotografy, moderátory, kameramany, střihače a další profese. Pořádá Studentská redakce Jiráskova gymnázia.
22/5/2026
18.00
PETR BLAŽEK
Proces s undergroundem v roce 1976
Tématem přednášky historika z Ústavu pro studium totalitních režimů a ředitele Muzea paměti XX. století bude zásah proti undergroundové komunitě okolo skupiny The Plastic People of the Universe. Solidarita s postiženými napomohla vzniku společenství Charty 77.
Těšíme se na Vás!

Akce tohoto týdne
Na literárně-historickou exkurzi do Prahy jedou v pondělí 27. dubna studenti 5.V s prof. Páchnikovou a Fišerovou. Navštíví Vyšehrad, prohlédnou si Stavovské divadlo a v divadle ABC zhlédnou představení Bílá nemoc. Prof. Lubasová a Poláková připravily pro žáky 2.V tematický den Regionální pověsti a středověký Náchod, který se uskuteční v Městské knihovně Náchod a v Muzeu Náchodska.
V úterý 28. dubna se vrátí z Německa studenti z výměnného pobytu. Sekundáni a několik drobných zvířat se zúčastní projektu Domácí zvířata pod vedením prof. Balcarové a Rojtové.
29. a 30. duben je termínem náhradních přijímacích zkoušek, kterých se u nás zúčastní jeden uchazeč.
Kateřinu Říhovou (8.W), Kamilu Řezníčkovou (8.W) a Annu Misarovou (4.B) doprovodí ve středu 29. dubna do Hradce Králové na Dějepisnou soutěž gymnázií prof. Poláková.
Do Kuksu a Domova sv. Josefa v Žirči se podívají ve čtvrtek 30. dubna studenti 3.B s prof. Půlpánovou a Fišerovou. Prof. Ježek zorganizoval pro studenty 5.V exkurzi a brigádu do Přírodní rezervace Zbytka, kde se budou podílet na přípravě biotopu pro repatriaci vymírajícího hnědáska osikového. Tematickým dnem Průmyslová revoluce si projdou žáci 3.V s prof. G. Škodovou, Polákovou a Vondřejcovou. Na Gymnáziu J. K. Tyla v Hradci Králové se koná krajské kolo SOČ, ve kterém budeme mít zastoupení díky Jakubu Jirečkovi (8.W), Antonínu Kubečkovi (7.W) a Antonínu Kubečkovi (7.W). (Pozn.: opravdu dva různí studenti stejného jména i třídy.)
V pátek 1. května vystoupí v Kulturním prostoru AULA naši divadelníci DREJG s hrou Máj(j)e.
6.V proměnila velikonoční dobroty v pomoc Ukrajině
Stoly plné domácích dobrot, fronta spolužáků a jeden společný cíl. Žáci 6.V uspořádali prodej dobrot a část výtěžku věnovali na Ukrajinu.
Dne 1. dubna se naše třída 6.V rozhodla uspořádat velikonoční občerstvení pro ostatní studenty a pedagogický sbor. Na stolech bylo z čeho vybírat. Milovníci sladkého si zde mohli pochutnat na lineckých srdíčkách, pečeném velikonočním beránkovi, tiramisu a na sněhových delikatesách známých pod názvem Pavlova. A když se někdo cítil přeslazen, mohl si u nás zakoupit i výborné šneky z listového těsta a kuřecí řízečky. Samozřejmě nesměl být zanedbán ani pitný režim, a o to se postaral Bakovský pivovar svou dechberoucí višňovou limonádou.
Příprava akce nebyla nejjednodušší a dva dny předem se začaly věci komplikovat, což pokračovalo i v den samotného občerstvení. Ale nevzdali jsme to a bojovali až do posledního prodaného muffinu. Nakonec se nám podařilo vybrat 11 067 Kč.
Celkovou částku jsme rozdělili na dvě části. Částka 5 000 Kč putovala na pomoc Ukrajině, zbytek jsme si nechali ve třídní pokladně na maturitní ples. Jsme rádi, že pochutiny, které jsme připravili, mohly pomoci lidem, kteří to potřebují.
Akce nás naučila, že i přes překážky se dá uspět. Děkujeme všem spolužákům, učitelům i ostatním, kteří přišli, ochutnali a podpořili nás. Snad to nebylo naposledy!
Michal Svoboda 6.V
Exkurze do společnosti DSA: Od pilotního průkazu až po záchranné mise
Ve středu 8. dubna 2026 se devět studentů se zájmem o letectví, záchranářství a techniku vypravilo na exkurzi do Hradce Králové. Naše první kroky vedly na tamní letiště do letecké školy DSA, která patří k největším ve střední Evropě. Místní instruktoři nás podrobně seznámili s cestou k získání pilotního průkazu i s náročnými požadavky na budoucí piloty.
Následovala prohlídka hangárů s nejrůznějšími typy letadel i vrtulníků a nahlédli jsme také do servisního centra, kde probíhá pravidelná údržba a opravy strojů. Velkým zážitkem byla návštěva profesionálních leteckých simulátorů. Zájemci si pod dohledem instruktora vyzkoušeli na simulátoru dvoumotorového stroje Piper Seneca vzlet i přistání, přistání za snížené viditelnosti pomocí přístrojů (ILS) i nezbytnou spolupráci ve dvoučlenné posádce.
Poté jsme se přesunuli k základně Letecké záchranné služby (volací znak Kryštof 6), kterou rovněž provozuje společnost DSA. Zde se nás ujala absolventka našeho gymnázia, Bc. Lucie Hanušová, která nás areálem ochotně provedla. Měli jsme možnost prohlédnout si oba záchranářské vrtulníky (jeden připravený k okamžitému zásahu a druhý záložní v hangáru) a také sanitní vozy. Zaujal nás i speciální polygon, kde záchranáři trénují vyprošťování osob z obtížně přístupných prostor, jako je třeba koupelna, autobus či nákladní auto. Měli jsme také štěstí, když jsme mohli z bezprostřední blízkosti sledovat přílet i vzlet policejního vrtulníku, který zde doplňoval palivo.
Děkujeme všem zaměstnancům společnosti DSA za jejich čas, vstřícnost a inspirativní výklad. Zvláštní poděkování patří vedoucímu letecké školy ing. Michalu Šťastnému, za zprostředkování celé exkurze. Studenti si tak odnášejí mnohem lepší představu o tom, jak náročná, ale zároveň krásná je profese pilota a záchranáře.
Třetí místo v krajském kole Biologické olympiády
V pátek 17. dubna se na Přírodovědecké fakultě UHK konalo krajské kolo Biologické olympiády kat. B. Z naší školy postoupilo mezi 43 nejlepších hned 5 studentek z vyššího gymnázia. Na krásném 3. místě se umístila Emma Burešová (5.V). Ostatní studentky si vůbec nevedly špatně, ale konkurence je velká a biologická olympiáda patří mezi nejtěžší ze všech. Natálie Kačerová (5.W) obsadila 10. místo a určitě byla spokojená. Vlaďka Mrázová (2.A) měla na biologické olympiádě premiéru a skončila na 17. místě.
Ústřední téma bylo „Krása nesmírná aneb Biodiverzita – rozmanitost života“. Krajské kolo zahrnuje všeobecný test, tři laboratorní úkoly, poznávání rostlin a živočichů a speciální poznávačku. Nikdo netušil, co tam může být. Někomu se víc povedl test, někdo měl štěstí nebo naopak smůlu v poznávání přírodnin.
Moc děkuji všem za úspěšnou reprezentaci našeho gymnázia a věřím, že se děvčata i příští rok zúčastní této olympiády a budou nás úspěšně reprezentovat.
Juniorský maraton aneb all runners are beautiful
Semifinále Juniorského maratonu, jehož se naše škola tradičně účastní, se letos konalo ve středu 15. dubna. Do Šimkových sadů v Hradci Králové jel náš tým s ustáleným názvem Teplý štrúdl se dvěma cíli: obhájit 3. místo, které se nám dařilo v posledních letech držet, nebo si zlepšit loňský čas, popř. dosáhnout obojího. Úderem 11. hodiny vybíhá na trať Pepa Pospíšil z 8.W a jako zkušený borec se nenechává strhnout raketovým tempem našich konkurentů z Bigy HK, Lepaře a Krgymáků a svůj úsek předává nové posile Viktoru Součkovi z 5.W na parádní 4. pozici, následují nováčci Verča Machová z 3.B, Matěj Renský (1.B), Adéla Renská (5.V), Matyáš Kraml (1.B) a Štěpán Strnad (7.V), kteří svoji premiéru zvládli na výbornou, a tak se nám daří Pepou vydobytou pozici udržet. Chvílemi se zdá v dosahu i 3. místo, ale soupeří mají v záloze esa, a tak i přes kvalitní výkony Sofie Piechové (3.B), Dominika Matysky (2.A) a Jakuba Steinera (7.V) dobíhá Kuba do cíle na čtvrté pozici s časem 2:47:14 (což bylo o čtyři a půl minuty rychlejší než vloni – tento cíl splněn (-: ). Nejen nejrychlejšímu běžci našeho týmu, Dominikovi, který úsek 4,2 km zdolal v čase 14.51.3, ale i všem ostatním patří dík za hezký sportem nabitý den.




































































