Wings of Future – není to jen obyčejná vlaštovka

Wings of Future – není to jen obyčejná vlaštovka

Svaz českého leteckého průmyslu, Vysoké učení technické v Brně a České vysoké učení technické v Praze letos společně pořádaly první ročník soutěže Wings of Future v létání s „walkalong gliderem“ – zjednodušeně řečeno papírovou vlaštovkou. Vlaštovka je přitom „poháněna a pilotována“ proudem vzduchu, který vytvoří „pilot“ jdoucí za ní pomocí k tomu určené desky. Deska vytváří stoupavý proud vzduchu a uplatňuje se zde stejný efekt jako při svahovém létání – v případě pěkného počasí na vhodných svazích můžeme vidět několik paraglidistů využívajících téhož efektu.

Walkalong glider ale není jen obyčejná vlaštovka složená z papíru, studenti nejprve museli navrhnout vhodný tvar křídla a najít nejvhodnější materiál (zde děkujeme Petru Hetfleischovi z LMK FALEMO Červený Kostelec, který nám pomohl se zhotovením tenkých desek z EPS = fasádního polystyrenu, které jsme při konstrukci využili). A poté je čekalo několik hodin ladění modelu, kdy postupně zjišťovali, jak funguje aerodynamika v praxi – že větší vzepětí se projeví na lepší stabilitě, větší váha modelu znamená sice větší rychlost, ale horší ovladatelnost, nižší váha naopak větší náchylnost k turbulencím, že profil křídla významně ovlivňuje rychlost letu… je to ideální způsob, jak si vše vyzkoušet v praxi. Vlastní „pilotovaný let“ pak má už blíže ke sportu, často se u něj studenti při běhu docela zapotili.

Na základě kvalifikace na školách devět týmů postoupilo do finále, které se konalo v pátek 22. 3. 2019 na Fakultě strojní na ČVUT v Praze. Mezi nimi i tým MAD Glider Jiráskova gymnázia Náchod ve složení Adam Pavlík, Daniel Kubrt a Martin Uždil. Na týmy ve finále čekaly dvě disciplíny – štafetový let, kdy si piloti museli letící vlaštovku předat, a soutěž v kluzu – kdo doletí nejdál.

Ve štafetě se nám dařilo, časem 24 sekund jsme vyhráli svoji skupinu (a celkově to byl třetí nejlepší čas), ale druhá disciplína se nám nevyvedla – náš glider sice klouzal pěkně, ale ne rovně, vždy se stočil stranou. Teď už víme, že by bylo lepší pro tuto disciplínu zvolit jinou konstrukci, snad příště… Celkově výkon týmu znamenal sice nepopulární, přesto krásné čtvrté místo! Děkujeme studentům za reprezentaci našeho gymnázia a poděkování patří i firmě Saar Gummi Czech z Č. Kostelce, která technicky orientované aktivity našich studentů podporuje.

Některé lety týmu MAD Glider najdete na Youtube.

image_printTisk