Virtuální návštěva v centru pro kosmické technologie ESTEC

Ve čtvrtek 2.2.2017 měli zájemci z řad studentů Jiráskova gymnázia unikátní příležitost se podívat do vývojového střediska ESTEC (European Space Research and Technology Centre), návštěva to byla (bohužel jen) virtuální prostřednictvím přímého on-line přenosu. Centrum ESTEC v nizozemském Noordwijku (nedaleko Amsterodamu) se zaměřuje na návrh a testování satelitů. Celým přenosem provázel James Carpenter, vědec, který se podílí například na misích sloužících k průzkumu Měsíce. Studenti tak měli možnost nahlédnout do špičkového vědeckého pracoviště, dozvědět se spoustu informací o tom, jak se satelity navrhují a testují, jaké mise má ESA (Evropská kosmická agentura) ze sebou a jaké plánuje, jak probíhá výzkum Měsíce a Marsu, mohli nahlédnout do modulu Mezinárodní vesmírné stanice ISS… Hodina vyhrazená pro tento přenos uběhla velice rychle, na závěr mohli studenti pokládat i své dotazy.