Třetí ve sprintu robotů

Dvanáct studentů Jiráskova gymnázia vyrazilo v pátek do Brna, kde se ve Vida! Science Centru konal čtvrtý ročník Robotiády – soutěže robotů postavených ze stavebnice Lego Mindstorms. Soutěžilo se v několika disciplínách – sledování černé čáry, záchrana medvěda z bludiště a sprint. V poslední jmenované disciplíně se nám dařilo nejlépe – tým složený ze studentů prvních a druhých ročníků (Štěpán Filip, Vojtěch Balcar a Šimon Prudil) obsadil v této kategorii krásné 3. místo z celkem 47 týmů. Robot měl samostatně a co nejrychleji projet rovnou dráhu širokou 80 cm a dlouhou 12 metrů zakončenou bílou čarou, za kterou musel do pěti metrů zastavit. Největším problémem, se kterým se všichni soutěžící a stavitelé robotů potýkali, bylo, aby robot jel rovně a nevybočil z dráhy – při konstrukci robota tak nešlo jen o rychlost. Ukázalo se, že jízda rovně může být pro robota pěkný oříšek. Čas našeho týmu byl 4,750 s, čas vítězného týmu ze Zlína 4,682 s. Dále sekundán Jan Homolka v disciplíně sledování černé čáry obsadil 17. místo z 27 soutěžících.

Ostatním týmům se sice tolik nevedlo, ale účast na takové akci jim dala možnost porovnat svá řešení a roboty s těmi vítěznými, poučit se a mít tak motivaci být za rok zase o kousek lepší. Kromě sledování robotických soutěží měli studenti v průběhu soutěže přístupné celé Vida! Science Centrum se spoustou zajímavých interaktivních exponátů.

Studenti, kteří gymnázium na soutěži reprezentovali, navštěvují robotický kroužek, na jehož činnost v letošním školním roce přispívá červenokostelecká firma Saar Gummi Czech, s.r.o. v rámci svého projektu T Generace. Díky její podpoře mohou studenti gymnázia zdarma navštěvovat i kroužek 3D tisku nebo elektrotechniky. Budeme rádi, když tyto aktivity přispějí k tomu, aby si studenti v budoucnosti vybrali ke studiu některý z dnes tolik žádaných technických oborů.