Studenti debatovali s paní Věrou Tomanovou

Dne 19. října se uskutečnilo setkání studentů dějepisných seminářů s paní Věrou Tomanovou. Paní Tomanová, studentka náchodského gymnázia v letech těsně po druhé světové válce, pochází z významné náchodské česko-židovské obchodnické a uměnímilovné rodiny Strassových a Bayerlových, jejíž velká část se nevrátila z nacistických koncentračních táborů. Studentům popsala tehdejší studium na gymnáziu, za doprovodu dobových fotografií zavzpomínala na jednotlivé členy své rodiny, přiblížila okolnosti svého podpisu Charty 77 a okomentovala i aktuální globální události, které pečlivě sleduje. Studenti se jí mohli zeptat také na to, jaké je to být postavou z románu – Věra Tomanová se stala předlohou pro jednu z hrdinek knihy Josefa Škvoreckého Zbabělci. Děkujeme této inspirativní ženě za návštěvu a nevšední zážitek.

Štěpán Nosek a Mariana Poláková