MX-10

To zní jak název vesmírné lodi ze Star treku. Ale jde o nejmodernější dostupný polovodičový detektor radioaktivního záření v současnosti. Umožňuje nejenom detekci, že částice záření dopadají a jejich počet, tak jak to umí jiné detektory. Navíc zobrazuje jaké částice, kam dopadly a jaká byla jejich energie. Jeho cena je vyjádřena 6-ti místným číslem a pro školu jako pomůcka v podstatě nedosažitelný. Přesto studenti právě končící oktávy B se mohli s ním seznámit. Studenti semináře z fyziky s ním dokonce pracovali a zkoumali vlastnosti záření. To všechno díky ochotě a vstřícnosti pracovníků Výzkumného ústavu technické a experimentální fyziky Českého vysokého učení technického v Praze. Na podzim na dvoudenním semináři proškolili dva učitele naší školy s funkcemi detektoru a následně v minulých týdnech zapůjčili naší škole. Díky tomu mohli naši studenti pracovat s nejpokročilejší technikou v tomto oboru.