KyberSoutěž - finále v Mladé Boleslavi

KyberSoutěž - finále v Mladé Boleslavi

Ve čtvrtek 27. 4. 2023 jsem se zúčastnil národního finále Soutěže v kyberbezpečnosti v Mladé Boleslavi. Finále bylo rozděleno na dvě kola. První individuální kolo probíhalo od 8:30 do 12:30 a druhé týmové kolo probíhalo odpoledne od 13:30 do cca 17:30.

Celé finále bylo formou takzvané CTF (Capture the Flag) soutěže. V soutěžním portálu se nacházely úlohy z různých kategorií, pro jejichž vyřešení je třeba získat takzvanou vlajku (například flag{ukazka_1234}). Vlajka může být schována různými způsoby, např. v podobě packet capture, zranitelného programu, nebo je uložená na serveru, který je potřeba hacknout. 

V prvním kole se nacházelo 20 úloh. Úlohy byly ale náročné, takže i s pouze 2 vyřešenými úlohami se mi povedlo získat 21. místo a postoupit do druhého kola.

V druhém kole jsme byli rozděleni do týmů a společně řešili asi osm nových úloh. Body za vyřešené týmové úlohy se přičítaly k bodům z prvního kola a finální součet určoval výsledné pořadí.

Nakonec jsem se umístil na 19. místě (kompletní výsledky zde). Soutěž se organizátorům povedla, jen je mi trochu líto, že mi nezbyl čas si projít areál Škody a konferenci, která probíhala zároveň s finále. Úlohy byly zajímavé a z mnoha kategorií, takže bylo z čeho vybírat.

Filip Hejzlar, septima A

image_printTisk