Jak se tisknou kosti - exkurze do firmy ProSpon

Jak se tisknou kosti - exkurze do firmy ProSpon

Nadpis je trochu nadsazený, skutečnou kost 3D tiskem zatím ještě vyrobit není možné, ale spoustu kostí a kloubů lidského těla je možno nahradit implantáty z titanu. 

Na pozvání obchodní zástupkyně ing. Ivany Čejkové (mimochodem absolventky našeho gymnázia) měli studenti semináře Počítačová grafika a 3D modelování i další zájemci možnost navštívit kladenskou firmu ProSpon. Firma se zabývá vývojem a tiskem titanových kloubních implantátů a kostních náhrad používaných například při onkologických onemocněních. Překvapilo nás, kolik různých kostí lidského těla už dnes lze nahradit (pánev, lopatka…).

Bylo poznat, že ProSpon je rodinná firma – všude panovala velice přátelská atmosféra, úžasně se o nás starali a čas si na nás udělal i majitel a zakladatel firmy Ing. Zdeněk Čejka.

vlevo majitel a zakladatel firmy ProSpon ing. Zdeněk Čejka, vpravo ing. Ivana Čejková

Všichni odborníci, se kterými jsme se setkali, nám ochotně ukázali na čem pracují a byli velice vstřícní. Kromě implantátů na míru pro pacienty z celého světa zde také vyrábí například implantáty pro pejsky a probíhá zde i vlastní vývoj – například implantátů, které dokáží “růst” spolu s kostí nebo kostních náhrad, které pomocí bezdrátové technologie komunikují s mobilním telefonem a dokáží upozornit, když se při hojení děje něco špatného a další.

Exkurze byla velice příjemným a poučným zážitkem a budeme moc rádi, pokud ji budeme moci opět zopakovat.

 

image_printTisk