Finále Technologické olympiády

V pátek 14. dubna vyrazil náš tým Souvlaki Ecstasy (ve složení Jan Pražák 2.A, Martin Doucha 7.V a Tobiáš Mazura 7.W) v brzkých ranních hodinách do Prahy. Postoupili jsme totiž ze školního kola Technologické olympiády až do finále pořádaném na Fakultě elektrotechniky ČVUT.

V útulném prostředí hlavního sálu jsme nejdříve zhlédli několik krátkých prezentací od zástupců známých českých firem jako Unicorn, Gasnet či Škoda Auto. Poté bylo již na nás, úspěšných soutěžních týmech z celé republiky, abychom sami ve vybraných tématech vymysleli inovace a ty zpracovali do vlastní krátké prezentace. Naším tématem byla Mobilita, proto jsme se zamýšleli nad tím, jak po technické stránce vylepšit soudobá vozidla. Na zkonzultování našich nápadů k nám byli k dispozici mentoři, odborníci na danou problematiku, kteří rozvíjeli počáteční myšlenky týmů a usazovali je do reality.

My jsme navrhli jakýsi set pro starší vozidla, která nejsou opatřena soudobými prvky aktivní bezpečnosti, který by se skládal z radaru umístěného v horní části čelního skla, obrazovky umístitelné na palubní desku a dvou tlačítek v těsné blízkosti volantu. Všechny tyto části by byly propojeny přes Bluetooth. Tento projekt jsme pracovně nazvali „Aktivní bezpečnost pro všechny“ neboli ABV. Řidič by byl prostřednictvím ABV upozorněn na prudké brždění vozidla před ním; mohl by si nechat propočítat, zda by dokázal předjet vozidlo jedoucí před ním, aniž by narazil do protijedoucího anebo za snížené viditelnosti (např. hustá mlha) by si mohl zobrazovat vzdálenost od nejbližšího vozidla.

Bohužel naše prezentace neměla takový úspěch u poroty, mimochodem celou soutěž vyhrál tým navrhující „školní“ aplikaci s umělou inteligencí, která by po nahrání učebnic dokázala zodpovídat uživatelovi dotazy týkající se učiva. I tak jsme si to náramně užili, od setkání s profesionály v oboru po ježdění výtahem páternoster. Děkujeme moc prof. Preclíkovi za pořádání školního kola u nás na náchodském gymnáziu a pevně věříme, že i příští rok se budeme moci zúčastnit této zajímavé soutěže.

Tobiáš Mazura, 7.W

image_printTisk