Exkurze na FEKT Brno

Náchodský podnik ATAS vyrábějící elektromotory již dříve podporoval zájem studentů ze zdejšího regionu o studium technických oborů. Po přestávce vynucené covidem se snaží na dobrou tradici navázat. Nabídl studentům několika středních škol možnost navštívit v pátek 10. února Den otevřených dveří na Fakultě elektrotechniky a komunikačních technologií v Brně. Z naší školy projevili zájem čtyři studenti, Daniel Kumpošt 6W, Tereza Prouzová 6W, Tobiáš Mazura 7W, Pražák Jan 2A, které doprovázel Zdeněk Polák. Celkem jelo okolo 25 studentů a několik učitelů. Stále usměvavou, ochotnou a vstřícnou průvodkyní nám byla paní Nora Holomková. Velký dík patří  za bezplatnou dopravu podniku ATAS.

A jak to viděli sami studenti?

Tobiáš: V rámci ukázky náplně studia oboru Automatizační a měřící technika byl k vidění i model dopravního radaru, který zaznamenává průjezdy vozidel. Mohli jsme si vyzkoušet projet s autíčkem pod kamerou a na výstupu v počítači se posléze objevila fotografie přední části hračky. Toto funguje na principu odčítání jednotlivých snímků, které kamera pořizuje při monitorování v čase, přičemž o záznam vozidla se jedná v případě nenulového rozdílu.

Dan: Na fakultě mě nejvíce zaujalo moderní vybavení laboratoří a celkově všech prostor a okolí fakulty. Univerzita v blízkém okolí nabízí kromě kvalitního studia na několika fakultách také dobré zázemí jak pro ubytování a stravování, tak pro sportovní touhy. Ostatní univerzity by se museli opravdu hodně snažit, aby mě získali ke studiu u nich.

Tereza: Při přihlašování na  den otevřených dveří FEKTu, jsem neměla výrazně velká očekávání. Byla jsem spíše jen zvědavá. Avšak škola mě zaujala svým moderním vzhledem, nadšením některých profesorů či studentů a v neposlední řadě i samostatnou prací některých z nich.

Účastníci exkurze na FEKT Brno 10.2.2023