Exkurze do Technecia v Pardubicích

V pátek 12. 5. 2023 část studentského týmu FAK (Matouš Kubín, Tomáš Havel, Tobiáš Mazura) a vyučující (Jan Preclík) vyrazila do Pardubic do Technecia, což je moderně vybavené volnočasové vzdělávací centrum současné vědy a techniky pro děti a mládež ve východních Čechách. Viděli jsme spoustu studentských projektů, na kterých zde pracují, např. miniponorku nebo pulzační motory. A hlavně zde byl pro nás připraven workshop o konstrukci raket. Tým FAK se účastní projektu Czech Rocket Challenge – úkolem je sestrojit raketu, která dosáhne výšky alespoň 500 m, tam vypustí “satelit” a vše se bezpečně dokáže vrátit na zem. V Techneciu se nám věnoval člověk z nejpovolanějších – dr. Jan Zigmund (mimo jiné autor populárních raketových motorů Rapier a nadšenec do raketového modelářství) a také Mgr. Alexandr Prokop, který je “duší” projektu Technecia. Je vždy úžasné potkat takové odborníky, kteří své nadšení dokáží přenést i na ostatní.