Deset Deka Festival zahájí DREJGův Faust.

DESET DEKA FESTIVAL – PROGRAM 7.ROČNÍKU – ČERVEN 2016

6.6.2016 19.00 Jiráskovo gymnázium Náchod vstupné: 50,-
DREJG (NÁCHOD)
Tragické zahájení festivalu – mnoho deka Fausta
F.A.U.S.T.U.D.Y. (MARLOWE – GOETHE – LOUTKÁŘI – PUŠKIN – CHELČICKÝ – KONIÁŠ – FLKLOR A SOUBOR)

Režie: Štěpán Macura a soubor

DREJGova variace – hra – kontemplace na/ s/ nad faustovské/ým téma/tem.
Setkání tři faustovských podob (Marlowe – Goethe – Loutkáři) s jedním Bohem a jedním Ďáblem a také s člověkem/ člověky. Snad i setkání s Faustem dnes, tady a teď.
Montáž ze základních faustovských textů. Hra s nejedním Faustem – s Fausty. Příliš mnoho Faustů? Příliš málo Faustů? Tak akorát Faustů? Kolik lidí, tolik Faustů! My všichni jsme Faust!?

16.6.2016 18.00 Jiráskovo gymnázium Náchod vstupné: 50,-
STUDIO ŠRÁMKOVA DOMU (SOBOTKA)
Možná až příliš mnoho deka medu
NÁŠ PÚ (A.A.MILNE)

Režie: Lada Blažejová

Čekáte medvěda, prasátko a osla? Pak vězte, že dostanete rovnou tři medvědy a dvě prasátka. Osel vždy stačí jen jeden. Bude se bzučet, tančit, zpívat, závodit a hrát. Dozvíte se též, jak se prasátko vyrovná se svou temnou minulostí a čím tráví čas medvídek Pú při svých procházkách.

18.6.2016 19.00 Jiráskovo gymnázium Náchod vstupné: 50,-
TEĎ NÁDECH A LEŤ (PRAHA)
Nepočítaně deka zbytečně vystřílené munice
SLEPICE NENÍ PTÁK, UKRAJINA NENÍ CIZINA (ELIZA PAŚ, DAVID ZELINKA)

Režie: David Zelinka

Portrét života narušeného válkou a vůle přetrvat. Mozaika sestavená ze střepů osudů těch, kteří nepřišli s válkou přímo do styku, ale ona přesto ovlivňuje jejich životy, i těch, kteří se jí dobrovolně nebo nedobrovolně, na té či oné straně, účastní. Skutečnost složená z rozporů a absurdit, na které nelze mít názor, které nelze hodnotit – ale také o nich nelze nemluvit. Jsou blízko.

19.6.2016 19.00 Jiráskovo gymnázium Náchod vstupné: 50,-
KONGLOMERATUM (PRAHA)
Nemnoho deka odžitého života
RŮST KRYSTALU (MAREK ŠINDELKA)

Režie: Jakub Maksymov

Adaptace povídkové knihy Marka Šindelky (Magnesia Litera 2012)Mapa Anny.
„Podívej se na mě, ty jsi jako youtube, jsi plná cizích věcí a vzpomínek, jsi nádrž času, ty hloupá, jsi rozbuška i detonace, jsi tisíc a jedna noc na druhou…“ Mezi večery a rány, mezi včerejšky a zítřky, v šeru, v tanci, na večírcích splývajících v jeden dlouhý mejdan hledá Anna svůj tvar.

21.6.2016            10.00     Jiráskovo gymnázium Náchod                                                                  vstupné: 50,-

MARTIN HILSKÝ               (PRAHA – FFUK)

40 dekád Shakespearových
FENOMÉN SHAKESPEARE

Jak vznikl fenomén zvaný Shakespeare? Proč vznikl? Jaké byly jeho osudy? Jaký je jeho význam pro nás dnes? Na tyto a další otázky spojené se životem a dílem Williama Shakespeara se tato jubilejní přednáška pokusí v krátkosti odpovědět. (počet míst pro veřejnost omezen, zájemci si mohou místa rezervovat na e-mailu: macura@gymnachod.cz)24.6.2016 19.00 Jiráskovo gymnázium Náchod vstupné: 50,-
DRED (NÁCHODSKO/ KLADSKO/ PRAŽSKO)
Myriády deka zelí
JAKO BYCH SNĚDL OČI (ONDŘEJ PUMR)

Režie: Ondřej Pumr

Představení Jako bych snědl oči je přetavení imaginací a textů v imaginativní a textové přenastavení. Představení je deník. Představení je sen. Zakoušet zvnějšku. Přechod na jeden denní spánek. Mýty o pláči. Metafyzika cyklistů. Zelí nebo kapusta. Mléčná cesta. Po zkoušce. Teorie nespolehlivosti. Člověk je ve světě jako bažant. Válení sudů. Třít spánky. Díval jsem se z okna a viděl, jak to dole zvedlo jednu krávu a hodilo ji to přímo proti mně do okna, jen tak tak jsem stihl uhnout. Krávě se nic nestalo a běhala po pokoji, pak se mi ji povedlo pustit na chodbu a na schody. Vyběhla ven a začala se zase pást. Díval jsem se z okna. Představení je seník.

26.6.2016 19.00 Divadlo Dr. Josefa Čížka – Beránek (vstup zadem přes jeviště) vstupné: 90,-
GEISSLERS HOFCOMOEDIANTEN (KUKS/ PRAHA)
Přesně 40 000 deka vody
MAGDALÉNA LASCIVNÍ A KAJÍCNÁ (GIAMBATTISTA ANDREINI)

Režie: Petr Hašek

„Svůj brk smočil bych rád a dílem tím vydal svědectví o vaší božské kráse.“ Jak získat lásku krásné operní divy? Co takhle napsat jí oratorium na míru? Dílo jako odraz autorovy duše.Výprava do hlubin proudů inspirace. Činoherně-operně-taneční inscenace na vodě v nově-barokním stylu podle vrcholně barokního oratoria Giambattisty Andreiniho o nejznámější kurtizáně všech dob.

28.6.2016 19.00 Jiráskovo gymnázium Náchod vstupné: 50,-
Děvčátko a slečny, ZUŠ F. A. Šporka (JAROMĚŘ)
Folklor deka/dentní
UŠUBRANÁ (K.J.ERBEN, K.J.OBRÁTIL)

Režie: Jarka Holasová

Velmi necudná koláž z lidových textů sbírek folklóru K. J. Erbena a K. J. Obrátila.
„Išly panny na jahody podla brehu, podla vody,
ejasa, hojasa, podla vody.
Natrefily na Janíčka, na Janíčka prevozníčka,
ejasa, hojasa, prevozníčka…“
„Není třeba opravovati nebo zastírati minulost, neboť naše doba není o nic lepší než doba minulá, rozdíl je jen v tom, že jsme si zvykli rozhlížeti se kolem očima degenerovaného měšťáka, milujícího licoměrnost.“

image_printTisk