AstroPI - počítačový kód žáků Jiráskova gymnázia ve vesmíru

Žáci sekund navštěvující volitelný předmět Hrátky s robotikou se zapojili do projektu AstroPI – Mission Zero vyhlášeného Evropskou kosmickou agenturou (ESA) spolu s Raspberry Pi Foundation. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) jsou v rámci tohoto projektu umístěny dva počítače Raspberry PI nazvané AstroPI, které měli žáci možnost využít. Jejich úkolem bylo vytvořit program, který na jednoduchém barevném displeji zobrazí pozdrav astronautům a pomocí senzorů změří aktuální teplotu.

Žáci se seznámili s v dnešní době velice populárním programovacím jazykem Python, museli se naučit základní příkazy a jak pracovat s počítačem AstroPI (jak vypsat text na displej nebo na něj nakreslit obrázek a jak pomocí senzorů měřit teplotu), pro ladění svého programu měli k dispozici softwarový emulátor tohoto počítače. Naše týmy například na displeji nakreslily českou vlajku a poslali na ISS pozdrav z Náchoda.

Kód, který splňoval požadovaná kritéria, byl na 30 sekund spuštěn přímo na ISS ve vesmíru. Žáci poté dostali certifikáty podepsané Alexandrem Gerstem (astronautem ESA), kde je pro každý tým konkrétně uvedeno, kdy byl jejich kód ve vesmíru spuštěn a na mapě vyznačeno, kde se zrovna ISS nacházela. Kdo z jejich vrstevníků se tím může pochlubit? A dokážete si představit lepší motivaci do budoucna?

Reakce na fotografii přímo od ESA opravdu potěší – „Thank you so much for sharing this image with us, Jan! We are super excited to see their happy faces! We salute you for improving the life of this kids planting the seeds of knowledge in them. Have a fantastic Wednesday!“