43. ročník SOČ - účast na celorepublikové přehlídce prací

Letošní 43. ročník soutěže Středoškolské odborné činnosti (SOČ) se konal opět v online podobě. V krajských kolech studenti svoje odborné práce obhajovali pomocí videoprezentací a na dotazy členů komise odpovídali v diskuzních fórech. Do krajského kola byly nominovány z našeho gymnázia tři soutěžní práce, dvě v oboru Informatika a třetí v oboru Fyzika.

Nejúspěšnější byl student Daniel Ježek, který se v práci s názvem „Arduino sonar“ zabýval měřením polohy a vzdálenosti objektů pomocí ultrazvukových senzorů. Ukázal, jakým způsobem je možné získaná data ze senzorů v reálném čase přenášet do počítače a graficky zobrazovat na monitoru. Popsal vlastnosti a omezení použitých hardwarových komponent a dopad omezení na možnosti a přesnost při měření.

Práce Daniela Ježka se umístila v oboru Informatika na první místě v krajském kole a postoupila do celostátní přehlídky, která se konala 11. – 13. 6. 2021 také v online podobě. Soutěžící na celostátní úrovni své práce obhajovali prostřednictvím online komunikace v aplikaci MS Teams a tak také odpovídali na dotazy odborné poroty. Úroveň všech prací na oboru Informatika byla v letošním ročníku velice vysoká, Daniel podal při obhajobě pěkný výkon a umístil se na 15. místě. To ale v tvrdé konkurenci není vůbec žádná ostuda. Dostalo se mu také cenných rad a připomínek od poroty, jak práci vylepšit a kam dál případně v tomto směru jít.