Zábavná chemie

Zábavná chemie

Ve středu 21. června jsme navštívily s našim projektem Zábavná chemie po dlouhé covidové a postcovidové době ZŠ a MŠ v Radvanicích. Pan ředitel z této školy si nás objednal už v roce 2020, ale situace, která nastala,  změnila naše plány. Na tomto projektu se se mnou podílely dvě studentky z 2. A (Iljana Beránková a Anabela Umlaufová), pro které to bylo úplně první vystoupení a zvládly ho výborně. 

Program trval dvě vyučovací hodiny a patřil žákům sedmé a osmé třídy. Pro sedmou třídu to bylo motivační, protože chemii ještě nemají. Žáci ocenili všechny pokusy, kouzla a jiné aktivity, které jsme si pro ně připravily. Program byl podobný tomu, který předvádíme v mateřských školách. Opět nezklamaly pokusy jako je Aladinova lampa, sloní zubní pasta, bengálské ohně, zkrvavený a hořící chemik.             

Žákům osmé třídy jsme se snažily na demonstračních pokusech vysvětlit proč a jak probíhají chemické reakce, které reakce jsou redoxní a které acidobazické, co jsou indikátory, proč něco hoří a něco ne. Na závěr jsme zvolily rozklad chlorečnanu draselného spojený se zničením gumového medvídka. Tento pokus je exotermický s charakteristickým zápachem.

Na této základní škole jsme se cítily jako doma. Nechyběl krásný závěrečný potlesk, poděkování a příjemná atmosféra. Fotky z akce můžete vidět ve fotogalerii. Moc děkuji našim studentkám za dobře odvedenou práci, protože bez nich by „Zábavná chemie“ nebyla zábavnou chemii.

image_printTisk