Ochrana osobních údajů (GDPR)

První místa v okresním kole Biologické olympiády

Ve čtvrtek  9. dubna se na naši škole konalo okresní kolo Biologické olympiády kategorie D na téma Tajný život lesů.  

Naši školu reprezentovali čtyři studenti z nižšího gymnázia. V kategorii D soutěží  žáci 6. a 7. třídy ZŠ nebo primy a sekundy osmiletého gymnázia. První místo vybojoval Kryštof Bureš (1.W). Hned za ním na druhém místě skončila Markéta Netíková (2.V) a na třetím místě Eliška Voňková (2.W). Čtvrté místo patřilo taky našemu studentovi Štěpánovi Holému  (2.W). Všichni se staly úspěšnými řešiteli okresního kola. Hned první tři postupují automaticky do krajského kola, které proběhne 22. května na SOŠ veterinární v Hradci Králové.

Všem studentkám a studentům moc děkuji za úspěšnou reprezentaci našeho gymnázia. Věřím, že v krajském kole nejen zabojují, ale i zabodují. Všichni jim budeme držet palce.     

 

 

Krajské kolo Geografické olympiády – vítězství v kategorii A pro Kryštofa Bureše

Krajské kolo Geografické olympiády, které se konalo ve středu 25. 3. 2026 v areálu Krajského úřadu v Hradci Králové, můžeme hodnotit velmi pozitivně. Vždyť z okresního kola se do krajského kvalifikovali s výjimkou katergorie C všichni naši soutěžící, tzn. obsadili jsme 3 kategorie ze čtyř! A všichni naši soutěžící se stali úspěšnými řešiteli KK GeO!

V nejstarší kategorii D obsadil Eda Vlach (8.V) 6. místo, v kategorii B skončil Ondřej Pavlát (2.W) dvanáctý. V nejmladší kategorii A nám pak největší radost udělal suverénním vítězstvím Kryštof Bureš (1.W).

Děkujeme naší trojici za vzornou reprezentaci školy a Kryštofovi blahopřejeme k historickému prvenství.

https://soutezekhk.cz/geograficka-olympiada/

Australské dny 2026 obrazem

Fotografiemi Týny Beranové se podruhé ohlížíme za uplynulými Australskými dny na Jiráskově gymnáziu. 

 

Naše volejbalistky a naši volejbalisté postupují do krajského kola!

Dne 30.3. 2026 se v Červeném Kostelci konalo okresní finále ve volejbalu starších žáků a starších žákyň.

Naši terciáni a kvartáni ve všech utkáních zvítězili a zaslouženě postoupili do krajských finále, která se uskuteční na konci května.

Sestava chlapců: Dominik Souček, František Novák, Antonín Pokorný, Matyáš Beneš, Dino Kašpar -  3.V, Tomáš Zapletal a Le Ngo Nhat Hoang - 3.W, Radim Eichler a David Ryšavý - 4.V

Sestava dívek: Ema Bořková, Ráchel Grendelová, Marie Pokorná, Adéla Škopová - 4.W, Pavlína Divišková - 4.V, Ema Medková, Petra Hlavsová, Šárka Horníková - 3.V

Fotky a videa již brzy na facebooku a instagramu JG!

Jiří Divišek.

Akce tohoto týdne

Ve dnech 7.-9. dubna píšou maturanti písemné maturitní práce, v úterý z českého jazyka a literatury, ve středu z anglického a ruského jazyka a ve čtvrtek ze španělského a francouzského jazyka.

V úterý 7. dubna zhlédnou v kině Vesmír studenti některých tříd oscarový film Pan Nikdo proti Putinovi a ve středu 8. dubna studenti jiných tříd film Neporazitelní.

Beátu Čtvrtečkovou (6.V) doprovodí 8. dubna do Hradce Králové na krajské kolo Chemické olympiády v kategorii C prof. Zikmundová. Zájemci spolu s prof. Preclíkem se podívají na letiště v Hradci Králové do společnosti DSA a seznámí se s činností letecké záchranné služby.

Ve čtvrtek 9. dubna organizují prof. Balcarová a Netíková na naší škole okresní kolo Biologické olympiády pro kategorii D. Do mezinárodní online matematické soutěže Purple Comet! Math Meet se zapojí Antonín Kubeček (7.W), Eva Hrnčířová (7.W), Daniel Matjaš (7.W), Jakub Jireček (8.W), Jakub Váňa (4.B) a Prokop Stříbrný (3.B). V odpoledních hodinách se koná hodnotící pedagogická rada.

Pátek 10. březen je prvním termínem přijímacích zkoušek pro uchazeče o čtyřleté studium. Večer vystoupí v Kulturním prostoru AULA Bára Zmeková a trio.

Studentská FACKA(P)! poprvé na našem gymnáziu – podnikání bez příkras

Že cesta k úspěchu nebývá přímá, ale plná slepých uliček a nečekaných pádů, se ve čtvrtek 19. 3. 2026 dozvěděli letošní maturanti. V aule našeho gymnázia totiž poprvé proběhla studentská edice populární akce FACKA(P)!, která vznikla ve spolupráci s organizacemi Plus InovaceTechnologickým centrem Hradec Králové. Cíl byl jasný: ukázat studentům svět podnikání bez růžových brýlí.

Namísto klasické přednášky o úspěchu se mluvilo o chybách, přešlapech a momentech, kdy se věci nedařily podle plánu. Právě tyto „facky“ totiž často formují ty nejúspěšnější projekty. Na pódiu se vystřídala trojice hostů, z nichž každý přinesl unikátní pohled ze svého oboru:

Mirek Novosvětský (zakladatel Mobilesoft, aplikace AppBlock): Jako zástupce ze světa IT ukázal, že za každou úspěšnou aplikací v našem mobilu stojí stovky hodin testování, neustálého učení se a flexibilního reagování na neplánované události.

Edita Bízová (fotografka): Nechala studenty nahlédnout do světa kreativního průmyslu a mluvila o tom, jaké to je hledat vlastní styl a umět si stanovit svou cenu. 

Martin Semerád (ředitel eBRÁNY): Sdílel své zkušenosti z vedení velké agentury, která se zabývá celostním přístupem k rozvoji zdravého prostředí ve firmách.

Cennou součástí každé přednášky byl také prostor pro dotazy, takže se studenti nebáli zeptat, jak se odlišit v konkurenci, jak zjistit, kam chtějí směřovat, nebo jakým autem podnikatelé přijeli. Akce ukázala, že i velké projekty začínají úplně obyčejně – inovativním nápadem a odvahou zkusit to i s vědomím, že to možná nevyjde. Velké poděkování patří všem hostům za otevřenost a schopnost motivovat studenty k hledání vlastních cest.

Za fotodokumentaci z akce děkuji studentce 8.V Adéle Bělobrádkové. 

„Down Under“ aneb Australia Days 2026

V druhé polovině března se naše gymnázium přeneslo na jižní polokouli a děly se věci! Projekt „Australia Days“ nabídl studentům čtrnáct dní nabitých kulturou, sportem i netradičními zážitky.

Co všechno jsme zažili?

  • Kreativitu a pohyb: Tvořili jsme v uměleckých dílnách a v tělocvičně testovali fyzičku u korfbalu.
  • Autentické příběhy: Náš absolvent Tomáš Vítek nás provedl svým dvouletým putováním po Austrálii a Bohdan Prachař nás díky workshopu na didgeridoo nechal nahlédnout do světa domorodých komunit, se kterými strávil více než pět let života.
  • Vzájemné učení: Studenti si sami připravili a odprezentovali zajímavosti o australské přírodě, historii i všedním životě a mnohokrát svoje spolužáky překvapili či rozesmáli fakty, které o této úžasné zemi zjistili.

Zážitek pro otrlé: Největší rozruch vzbudila ochutnávka tradiční pomazánky Vegemite, kterou jsme si odvážně objednali a ještě odvážněji vyzkoušeli i v českém prostředí. Zatímco někteří se stali fanoušky, jiní už teď vědí, že tuhle slanou kvasnicovou specialitu si k snídani znovu nedají. Odměna v podobě dortu s australskou vlajkou však naštěstí spravila chuť všem účastníkům a stala se krásnou sladkou tečkou na závěr celého projektu.

Děkujeme všem studentům za skvělé prezentace a organizátorům za dva týdny plné inspirace, energie a času, který projektu věnovali. G'day mate zase někdy příště!

 

 

 

Seminář podnikání: další absolventi sdíleli zkušenosti z praxe

Seminář podnikání pro 4. ročníky pokračuje v sérii setkání s úspěšnými místními podnikateli. V tomto pololetí se o své zkušenosti podělili absolventi gymnázia Petr Šedivý a Iva Škodová.

Petr Šedivý nás navštívil ve čtvrtek 12. 2. 2026 a během besedy jsme se dozvěděli, jak vzpomíná na studium na gymnáziu, co mu dalo následné studium na VŠE a čím si během studentských let velmi úspěšně vydělával. Vyprávěl nám také o svých prvních pokusech v e-commerce sektoru a o fungování affiliate marketingu, kterému se věnoval ve svém prvním větším projektu. V současnosti se Petr ve svém podnikání zaměřuje především na implementaci automatizace a AI do procesů v různých firmách, čemuž odpovídala i následná živá debata. Studenti se zajímali hlavně o praktické využití umělé inteligence a o to, které pracovní pozice jí mohou být nebo již jsou nahrazovány. Petr přidal i cenné tipy z pohledu zaměstnavatele: které obory jsou podle něj v éře AI nejstabilnější a jak mohou junioři na trhu práce v dnešní době zaujmout.

Iva Škodová nás přivítala ve svém obchodě v atriu Komerční banky ve čtvrtek 26. 2. V první části besedy vzpomínala na své podnikatelské začátky a překážky, které bylo nutné překonat. Dále jsme se dozvěděli, jak prakticky funguje provoz obchodu, co obnášelo vytváření produktů pod vlastní značkou nebo obecněji jak převzít zodpovědnost za svůj život a začít nebo skončit s nějakým projektem. Protože paní Škodová již několik let provozuje také biofarmu u Špinky, získali studenti možnost nahlédnout i do specifik podnikání v zemědělství. Ústředním tématem celé besedy pak byla udržitelnost, především podpora lokální ekonomiky.

Velmi děkujeme oběma podnikatelům za čas a ochotu sdílet své zkušenosti.

 

DREJGovy MÁJ(J)E z Audimaforu rozkvetly dvěma doporučeními na národní přehlídky

Ve dnech 28. a 29.března hostily scény královéhradeckého Divadla Drak tradiční krajskou divadelní přehlídku AUDIMAFOR. Ta je pro regionální soubory vrcholným setkáním nad jejich aktuálními inscenacemi a možnou cestou na národní přehlídky studentského (Mladá scéna Velvary), alternativního (Šrámkův Písek) divadla a divadla poezie (Wolkrův Prostějov). Gymplácký DREJG do DRAKu vyrazil, jak již titulek tohoto článku naznačuje, se svou aktuální inscenací, která si zahrává s ikonickým textem českého romantismu a takřka parazitickým jevem maturitních školních seznamů (za to ovšem Karel Hynek Mácha opravdu nemůže!!!). DREJGovo hraní si s Májem odborný lektorský sbor zaujalo natolik, že mu dávají šanci k účasti na hned dvou národních přehlídkách, na Mladé scéně a Wolkrově Prostějovu. Toto rozhodnutí je v rokou programových rad, které zasednou v průběhu dubna a května. Úspěšné dvojí doporučení má na svém kontě DREJG již několikrát (2009, Krátký proces s Jelizavetou Bim Bam Bum/ 2018, Taková to byla láska/ 2024, Juany/i). Prostě sukces! DREJG s radostí dodává, že i jeho zkušenější starší příbuzný (něco jako strejda) DRED, který se exgymnazisty jen hemží, si z turnovské přehlídky Žluto-modrý kocour odvezl doporučení na Šrámkův Písek. Gymnázium by tak mohlo mít letos zastoupení hned na třech národních přehlídkách! DRJGovy MÁJ(J)E budou v nejbližší době k vidění v Kulturním prostoru AULA 1. května a hned v zápětí i v rámci Náchodské Prima sezóny 4. května.

Sběr papíru

POZOR – Sběr – POZOR – Sběr

Dne 14. až 18. 4. 2026 bude probíhat sběr papíru a hliníku.

Bude organizován takto:

V 7,30 hodin 14. 4. 2026 bude přistaven na zadní dvůr školy kontejner.  Papír a hliník bude možné přivážet i pozdě odpoledne nebo večer. Studenti tam budou dávat sběr sami, třídním budou pak odevzdávat doklad s počtem odevzdaných kilogramů.

Třídní učitelé odevzdají sumarizaci nejpozději do 22. 4. 2026 (kancelář).

Bude provedeno vyhodnocení soutěže. Třídy na prvních třech místech budou v tomto roce odměněny takto:

  1. místo - 3 000,- Kč
  2. místo - 2 000,- Kč
  3. místo - 1 000,- Kč

Akce je organizována SRPDŠ ve spolupráci se školou.