Studenti sekundy V se vydali za pověstmi našeho regionu

Studenti sekundy V se vydali za pověstmi našeho regionu Toho deštivého chladného rána ( 23.6.) by, jak se říká, „ani psa nevyhnal.“ Studenti sekundy V však vyrazili ráno ke škole, aby se vydali navštívit místa spojená s pověstmi našeho regionu. Dorazili jsme na poutní místo Boušín, kde nás již očekávala usměvavá a příjemná paní Kolisková a otevřela nám místní kostelík. Usedli jsme do kostelních lavic a paní Kolisková nám poutavě vyprávěla nejen o historii Boušína a celé farnosti, ale i pověst o uzdravené holčičce z Turyně. Nechyběl ani příběh „včeliček dušiček“ faráře Ondráčka a Justynky z Jiráskovy kroniky „U nás.“ Děti zaujal obraz Gustava Vacka, původní kazatelna a cínová křtitelnice. Následně ve trojicích psaly odpovědi do námi připravených pracovních listů. Pracovaly se zájmem. Markéta Bohadlová jménem třídy poděkovala paní Koliskové předáním květiny. Je přeci velmi důležité, aby se děti naučily společenskému chování a vystupování. Z Boušína jsme vyrazili na Rýzmburk. Počasí se umoudřilo a nás neodradily ani kaluže ani bláto, kterými jsme došli k altánu. Student Lukáš Novohradský převyprávěl pověst o Silném Ctiborovi a o historii Rýzmburku. Děti zodpověděly otázky k danému tématu, posvačily a společně jsme pokračovali směr Česká Skalice k místům pověsti „O Rozkoši.“ A pak nás již čekala cesta zpět do Náchoda. Exkurze byla hezkým ukončením výuky literatury a dějepisu v tomto školním roce a dětem se velmi líbila.

Blanka Dvořáčková, Jana Olšanová