Studenti maturitních ročníků protančili filmovou noc

V náchodském divadle Dr. Josefa Čížka se 26. listopadu 2022 uskutečnil maturitní ples tříd 8.V a 4.A Jiráskova gymnázia. Tématem plesu byla „Movie night“, tedy filmová noc.

Už od 15:00 probíhaly v sále divadla přípravy dekorací (filmových pásek, papírových sošek Oscarů apod.), soutěže o ceny a občerstvení, okolo šesté už na místě byli fotografové a kameramani, proběhlo společné focení. Od osmi hodin byl rodičům, kamarádům a dalším známým maturantů přístupný taneční parket, ve 20:30 byl ples zahájen studentskou hymnou Gaudeamus igitur, v podání Sborečku pod vedením Ing. Vlastimila Čejpa, a slavnostním nástupem. Obě třídy pod vedením choreografky Jany Faltové secvičily a na plese předvedly majestátní taneční nástup. Následovalo šerpování, moderátor František Šedivý, bývalý student Jiráskova gymnázia, předvolal na pódium k třídním učitelům dvojice i trojice studentů, z nichž každá si pro šerpování připravila vlastní drobnou choreografii. Jakmile třídní učitelé Veronika Balcarová a Štěpán Macura předali všechny šerpy a maturanti zametli drobné mince z parketu, hosté měli opět možnost si zatančit některé z klasických tanců dle tanečního pořádku. Doprovázela je kapela Reflex.

Ve 22:00 započalo všemi očekávané předtančení, obě třídy využily rozmanitou filmovou hudbu a připravily k ní taneční a komická čísla. Obrovského potlesku a výskotu se dostalo 4.A i 8.V, obdiv sklidili i třídní učitelé, kteří se do představení směle zapojili. Studentská performance pokračovala půlnočním překvapením, ve kterém 8.V následovala neoficiální tradici minulých ročníků, a prohodila v tanci mužské a ženské role i oblečení. Navíc se však chopili i mikrofonů, došlo na zpěv a dokonce rap. 4.A na závěr překvapení roztančila v disko rytmu celý sál.

V průběhu celé akce bylo hostům k dispozici občerstvení, po část večera probíhala soutěž o ceny (různorodé předměty od studentů a sponzorů plesu). Výdělek putoval studentům do třídních fondů, částečně pokryl náklady na organizaci. Ples volně pokračoval do cca druhé hodiny ranní, pro odvážné a neúnavné tanečníky zábava pokračovala na afterparty v Disco club Laguna.

Pro maturanty byl ples významným zážitkem, podle ohlasů si jej užili i hosté. Zejména na předtančení a půlnoční překvapení budou někteří ještě dlouho vzpomínat, a to nejen zásluhou účinkujících a choreografek, ale i díky Nadaci Jiráskova gymnázia a dalším organizátorům, kteří konání akce umožnili.

Jakub Syrovátka, 8.V