Studenti kvart uctili památku vězňů a obětí terezínského ghetta a holocaustu

V předcházejícím týdnu si studenti obou kvart připomněli nejen sedmdesát let od porážky fašismu a konce 2. světové války, ale osobně vzdali úctu obětem tehdejšího zločinného režimu návštěvou terezínského židovského ghetta a tamější pevnosti . Prohlédli si i Magdeburská kasárna a bývalý objekt krematoria. Pocity, se kterými tito patnáctiletí studenti odjížděli z Terezína, není třeba popisovat. Proto jsme se na zpáteční cestě zastavili v královském městě Mělníce. Myšlenky studentů se uvolnily pohledem na soutok Labe a Vltavy, prohlídkou zámku a historického náměstí. V pátek 15.května  jsme navázali na tuto exkurzi dopolední besedou s paní doktorkou Michaelou Vidlákovou, která jako malá pětiletá holčička byla se svými rodiči do Terezína v době protektorátu deportována.  Dotazy kvartánů byly hodnotné a myšlenkově zajímavé . O celý problém se vážně zajímali.     Ve druhé části dopoledne probíhala velmi zajímavá přednáška pana Radka Hejreta z organizace ICEJ o soudobém Izraeli. Studenti byli motivováni k zapojení se do mezinárodní soutěže týkající se právě života v Izraeli.

Přejeme našim studentům, aby nikdy nemuseli osobně prožít hrůzy holocaustu , aby v budoucnu nalezli v sobě hodně síly bojovat proti rasismu a národnostní nesnášenlivosti.

Těm studentům, kteří se zapojí do mezinárodní soutěže CEMACHU o Izraeli, přejeme hodně štěstí!

Blanka Dvořáčková a Jitka Fišerová