Španělské dny

V prvním dubnovém týdnu proběhl na naší škole a v dalších institucích v Náchodě festival Španělské dny v Náchodě. Studenti naší školy vytvořili ve výtvarné dílně díla na téma předkolumbovské civilizace. Ve čtvrtek a v pátek se v hodinách španělštiny připravovala španělská jídla. Tím nejtypičtějším je bezpochyby tortilla de patatas, která se připravuje z brambor, cibule a vajec. Jídlo připravené našimi studenty bylo podáváno jako ochutnávka na úvodním večeru festivalu v příjemném prostředí kavárny Café Patro. O španělskou gastronomii se zajímal Český rozhlas, který přijel natočit rozhovor o tom, jak Španělé stolují, co mají rádi a co je tím nejtypičtějším španělským pokrmem. Večer se nesl v duchu temperamentní španělské hudby z první poloviny dvacátého století v podání výborné klavíristky a bývalé studentky našeho gymnázia Jitky Štěrbákové. Večer byl zároveň vernisáží obrazů španělského experimentálního umělce Carlose A. Aceveda. V sobotu odstartoval víkendový seminář španělského tradičního tance flamenco, který se konal v náchodském Déčku. V pondělí jsme na naší škole přivítali paní doktorku Olgu Vilímkovou z Vysoké školy ekonomické, která ve své přednášce vyprávěla studentům španělštiny o životě indiánů v Peru. Paní Vilímková je zakladatelkou Nadačního fondu Inka a naši studenti přispěli na další projekty – tentokrát v Guatemale. V rámci celého festivalu se nám podařilo podobně jako v loňském roce vybrat úctyhodnou částku 6593,- Kč. Z toho 3500,- bude použito na další pokračování projektu adopce na dálku v Bolívii. Naši studenti podporují dvanáctiletou Belqui Muiba Moye, nejmladší z dvanácti sourozenců. Zbývající částka bude poukázána na rozvojový projekt Mayů v Guatemale. Paní Vilímková pokračovala ve svém povídání v odpoledních hodinách v Městské knihovně v Náchodě, tentokrát o životě současných Mayů v Guatemale. V úterý dorazily do Náchoda tři španělské dobrovolnice Elsa, Elena a Elvira a ve svých prezentacích představily svoji práci v České republice a srovnaly rozdíly mezi Českou republikou a Španělskem. Jejich dojmy z naší země, kultury i lidí byly pozitivní, ačkoliv jsme také vyslechli kritiku na chování lidí především ve veřejných službách. V otázce vstřícnosti a slušnosti se určitě máme od Španělů co učit. Celý festival byl zakončen ve středu, kdy studenti v dopoledních hodinách zhlédli strhující film La lengua de las mariposas o životě ve Španělsku v období před občanskou válkou a ve večerních hodinách byl promítán v prostorách auly naší školy neméně zajímavý film Azul oscuro casi negro. Zájem o festival byl v jeho druhém ročníku velký. Mé poděkování patří spolupracujícím organizacím, mezi které patří kromě naší školy město Náchod, Déčko, Městská knihovna v Náchodě, Café Patro a především mému kolegovi, španělskému dobrovolníkovi Davidu Montéz Vasquez, který z velké části pomohl vše zorganizovat a dovést k úspěchu. Věřím, že i v budoucnu budeme moci počítat s pomocí dobrovolníků, kteří pomáhají nejen v hodinách a bourají tak bariéry a ostych při používání cizího jazyka, ale také při tak náročných projektech.