Španělské dny

Jako již tradičně proběhly v první polovině dubna na našem gymnáziu a po celém Náchodě Španělské dny. Studenti naší školy mohli zhlédnout předtančení mistryně České republiky Kateřiny Rydlové v Latin Dance a naučit se základy nejen salsy, ale i bachaty. Salsa je tanec, který neodmyslitelně patří k životu na Kubě a v celé Střední Americe. Dále mohli studenti vyslechnout povídání o cestě a pracovním pobytu naší absolventky Kláry Škodové po Ekvádoru. Besedy o životě v různých latinskoamerických zemích jsou nejlepším způsobem, jak studenty motivovat k dalšímu studiu španělštiny, která má stále větší význam ve světě. Studenti 3.B připravili pro své spolužáky Španělskou žranici na podporu naší svěřenkyně Belqui Muiba Moye z Bolívie. Španělské dny jsou akcí vždy v první řadě vzdělávací a kladou si za cíl přiblížit studentům, ale i široké veřejnosti španělskou a hispánskou kulturu. Nezapomínáme ale také na jejich benefiční charakter. Již třetím rokem díky výtěžku Španělských dnů a pomoci našich studentů podporujeme projekt adopce na dálku v Bolívii. V uplynulých dvou letech jsme také podpořili rozvojové projekty v Peru a Guatemale. Letos se nám podařilo získat úctyhodnou částku 8300,- Kč, která poputuje na další podporu projektu adopce na dálku a dále podpoříme další smysluplné a především konkrétní projekty pomoci v Latinské Americe. Součástí Španělských dnů byly také výtvarné dílny, při kterých studenti různých ročníků zpracovávali zajímavá témata především z oblasti Mexika. Vznikly tak krásné lebky, které se používají jako ozdoba na Día de los Muertos, mexická sombrera, díla inspirovaná mexickou malířkou Fridou Kahlo a v neposlední řadě velmi inspirativní díla mexického street artu. Ve Swingu o nás napsali krásný článek. Viz odkaz.