RobotChallenge ve Vídni

O posledním březnovém víkendu (29. – 30. 3. 2014) se studenti Martin Němec a Jan Jirman doprovázeni prof. Janem Preclíkem zúčastnili mezinárodní robotické soutěže RobotChallenge ve Vídni (viz http://www.robotchallenge.org).

Jde o největší evropskou soutěž robotů, letos se jí zúčastnilo 574 robotů ze 46 zemí celého světa, včetně zemí pro nás trochu exotických jako Mexiko, Katar, Kanada, Turecko, Pákistán, Taiwan… Soutěžilo se celkem v 15 kategoriích.

Nás tým se nejprve připravoval na soutěž v kategorii AirRace, kdy autonomní létající robot má za úkol obletět ve vymezeném časovém úseku co nejvíce osmiček kolem dvou sloupů. Bohužel krátce před soutěží na naší kvadrokoptéře došlo k technické závadě a na její odstranění už nebyl čas, na zakoupení nové finance…

Proto jsme nakonec soutěžili v kategorii Lego Line Follower, kdy je úkolem robota co nejrychleji sledovat černou čáru a projet určenou dráhu. Zde jsme obsadili 18. místo z celkem 29 týmů. Ne že by to byl důvod k velké oslavě, nicméně z českých týmů jsme v této kategorii byli nejlepší a vzhledem k omezenému času, který jsme na přípravu měli, to není zase tak špatné umístění.

Byla to pro nás úžasná zkušenost a velká motivace do budoucna. Ukázalo se ale také, že na takovéto úrovni už pouhé nadšení nestačí a je potřeba také kvalitní (a nákladný) hardware – a právě v tom špičkovým zahraničním týmům konkurovat nemůžeme.

Rádi bychom poděkovali firmě DLNK (především Bc. Davidu Línkovi) za sponzorský dar – kvadrokoptéru Parrot Ar.Drone v.2, Nadaci Jiráskova gymnázia, Sdružení rodičů a přátel dětí a školy při Jiráskově gymnáziu v Náchodě i Jiráskovu gymnáziu. Ti všichni nám umožnili se soutěže zúčastnit a načerpat cenné zkušenosti do budoucna.