Malé ohlédnutí za velkým děním.

Rok končí a chci připomenout jednu významnou akci, která proběhla na podzim na naší škole, seminář Heuréky. Setkali se u nás učitelé fyziky a další příznivci, kterým záleží na tom, aby se fyzika na školách učila dobře. Kromě probíhajících seminářů, které navštěvují během roku, se vždy na podzim účastníci sjedou k nám, do naší školy. Od roku 2002, kdy jsme se na prvním setkání vešli do jedné třídy, a dokázal jsem vše připravit sám, se hodně změnilo. Je nás tady každý rok víc a víc. Letos tu bylo o víkendu od 22. do 25. září už 113 dospělých a nejméně 17 dětí jak z České tak ze Slovenské republiky. Zapsat se mohli do 8 z 21 nabízených dílen s bohatou a velmi rozmanitou pracovní náplní. Tak, aby si mohli si na věci co nejvíce sáhnout a uvědomit si, jak skutečně fungují. Jde o poznávání zákonů přírody rukama a hlavou. Za přípravou programu stojí především jedna z hlavních postav a duší projektu, Irena Dvořáková. V tom, aby vše co bylo připraveno a naplánováno, také proběhlo, mi pomáhali jak kolega Jan Geťko, tak také sedm studentů naší školy. Samozřejmě neméně i vstřícnost a odvaha vedení školy už po patnácté vpustit do budovy takovou sešlost nadšenců. Žijeme však v reálném světě a jen nadšení nestačí, všechno také něco stojí. V tomto ohledu nám již od roku 2013 významně vychází vstříc Nadace Depositum Bonum v rámci projektu Elixír do škol. Aby lépe poznala, co potřebujeme, se účastnila konference se po celou dobu i ředitelka projektu Elixír do škol Petra Prošková. Je škoda, že tady nemohu zmínit všech 21 vedoucích dílen, kteří program realizovali. Přivezli neskutečné množství nápadů i materiálu, aby si to všichni užili a něco nového poznali. Pokaždé, když tato událost skončí, mě ohromuje, že po neuvěřitelně rušném víkendu, když v neděli odpoledne všichni odjedou, je škola čistá, všude pořádek, lavice a židle srovnané, jako by tu nikdo ani nebyl. Noc a moc děkuji za to všem, co tu byli a udělali vše pro zdárný průběh setkání.

Více informací o dění kolem Heuréky najdete na odkazu: http://kdf.mff.cuni.cz/heureka/