Jiráskovo gymnázium na cestách

Hned první neděli po nástupu do školy se studenti JGN Náchod vydali na dalekou cestu za poznáním. Pro obrovský zájem jsme se vypravili hned dvěma autobusy s celkem 102 studenty, a to se stejným programem zájezdu, ale s jednodenním odstupem, abychom se u památek „nemačkali”. Nejprve jsme prožili krásný slunečný den v Amsterdamu, kde jsme si po prohlídce historického středu města s náměstím Dam, Královským palácem a korunovačním kostelem, procházce po květinovém trhu a nákupu suvenýrů odpočinuli při plavbě po městských kanálech a řece Amstel. Následně jsme se zastavili u domku Anny Frankové, v zahradě Dvora bekyní a nevynechali jsme ani proslulou „čtvrť červených luceren“.

Po přenocování v hotýlku v Belgii jsme se řádně odpočatí vydali na cestu k přístavu Calais. V brzkém odpoledni jsme už sbírali kamínky na pláži v Doveru a obdivovali majestátní hrad nad bílými útesy. Zbytek dne jsme strávili v historickém městě Cantenbury s krásnou katedrálou a malebnými uličkami. Nezklamalo ani univerzitní městečko Cambridge, kde někteří studenti využili možnosti nechat se místními studenty svézt část cesty po řece Cam – tzv. punting tour a část vyšplhala na věž kostela Great St. Mary Church, aby si užila úchvatný pohled na město z výšky. Odpoledne jsme ještě stihli navštívit nultý poledník a observatoř v Londýně v části zvané Greenwich. Pak už honem zpět k hostitelským rodinám, vydatným večeřím a plánům na poslední den. Ten jsme strávili celý v Londýně, který nám umožnil nejen obdivovat úžasnou architekturu např. katedrály sv. Pavla, budov Parlamentu, Westminsterského opatství, pevnosti Tower a mnoha dalších skvostů, ale nechal nás zažít i pravé anglické počasí, až nám čvachtalo v botách.

Nezapomenutelný byl, pro studenty z 2. skupiny, pohled na květiny a dojemné vzkazy u bran Buckinghamského paláce, kam se lidé přicházeli loučit s královnou Alžbětou II., ale také duha nad mostem Tower Bridge, kterou zase viděli studenti z 1. skupiny při posledním ohlédnutí na úplném konci výletu.

Chtěla bych touto cestou poděkovat CK Jany Hudkové za, jako vždy, perfektně připravený zájezd, svým kolegyním Zdeně Jirkové, Kátě Francové a Petře Zapletalové za ochotu doprovodit studenty, postarat se o ně a „protrpět“ 15hodinovou cestu autobusem (i když luxusním) tam a 20hodinovou cestu zpět. A hlavně moc děkuji všem účastníkům zájezdu, že byli takoví, jací byli, a že jsme si tím pádem mohli naši výpravu společně pořádně užít.

Díky a hodně sil do nového školního roku!