Jak pečovat o domácí zvířata

Ve dnech 13. 10. a 18. 10. se konaly projektové dny pro 2.V a 2.W na téma „Jak správně pečovat o domácí zvířata.“ Na oba dny k nám dorazil Mgr. Jan Balcar, Ph.D., který se dlouhodobě věnuje chovu domácích zvířat a je jednatelem ZO ČSCH Úpice. Přivezl s sebou i živá zvířata: dva králíky plemene zakrslý Červený, malý Beran; dva holuby plemene Moravský pštros černý a Česká stavák černý sedlatý; kohouta a slepici plemene zakrslá Plymutka bílá columbie.

Studenti se seznámili s přístupem k chovu zvířat, se základními potřebami zvířat a možností vhodného výběru zvířete ve vztahu k domácím životním podmínkám žáků.

V praktické části mohli žáci poznávat domácí zvířata podle hlasu a srsti. Uvítali možnost přímého kontaktu se zvířaty, seznámili se se životem, péčí a stravou zvířat. Proběhla ukázka a vysvětlení krmení: jednotlivé krmné komodity, šrot, granule, směsi pro holuby, grit pro holuby nebo ptáky. Žáci po celou dobu spolupracovali, měli možnost se na cokoli zeptat a zvířata si pohladit. V poslední části společně vypracovali pracovní list, zahráli si pantomimu a vytvořili ve skupinkách plakáty na téma: „Jak správně pečovat o domácí zvířata“ nebo „Co vše potřebuje domácí mazlíček.“

V rámci projektového dne si studenti doplnili řadu informací k učivu o chovu a významu domácích zvířat. Co se týká odborné stránky, získala jsem hodně nových zajímavých informací i do hodin přírodopisu. Cílem projektového dne bylo, aby si žáci uvědomili odpovědnost za zvířátko, které chovají nebo si chtějí pořídit.

Žáci si odnesli nejen vědomosti a sladkou odměnu, ale i časopis Chovatel, který vydává Český svaz chovatelů. A jak to ve třídě vypadalo? Více najdete na fotografiích.