I bez velkých kol tým giveUsBigWheels první na Robosoutěži v Praze

I bez velkých kol tým giveUsBigWheels první na Robosoutěži v Praze

Letos se koná již 10. ročník Robosoutěže – soutěže robotů postavených ze stavebnice Lego Mindstorms, kterou pořádá ČVUT v Praze. Tento jubilejní ročník byl pro jeden z týmů Jiráskova gymnázia velice úspěšný – první místo a postup do vysokoškolského finále! Soutěžním úkolem bylo vysbírat co nejvíce teček v bludišti (= zhasnout LED světla pomocí magnetu) a přitom se vyhýbat duchům – obdoba staré známé hry PacMan.

Ale postupně. Ve středu 21. 11. 2018 celkem sedm studentů se spoustou krabic vyrazilo už v pět hodin ráno vlakem z Náchoda.

Tým Nemorivagus ve složení Jan Pikman, Adam Brychta a Štěpán Filip měl asi nejkomplexnější program využívající různých senzorů a s jejich pomocí mapující bludiště. Ještě v pondělí měl tým i funkčního robota. Bohužel se v úterý členové týmu rozhodli, že robota vylepší – to znamenalo práci až do jedné hodiny v noci, pak chvíli spánku a pokračování ve stavbě cestou vlakem. Vylepšení ale nebylo dobrý nápad, a tak to na postup ze základní skupiny nestačilo.

Tým Nemorivagus ve vlaku

Program druhého týmu DRT (Kurt Hartmann a Miroslav Jarý) také částečně vznikal cestou vlakem a nakonec fungoval, ale při vyřazovacích jízdách se bohužel robot několikrát tak nešťastně zasekl, že už nebyl schopen pokračovat v jízdě, a bylo z toho pěkné 13. místo. Tým však dosáhl jednoho prvenství – jako první rozsypal svoji Lego stavebnici po Zengerově posluchárně, což ostatní ocenili velkým potleskem 🙂

První rozsypaná stavebnice…
Start jízdy týmu DRT

To nejlepší nakonec – tým giveUsBigWheels ve složení Šimon Prudil a Josef Krtička zvolil jednoduchou konstrukci robota i relativně jednoduchý program. Ukázalo se, že jednoduché věci výborně fungují a především jsou spolehlivé. Proto se jejich robot postupně probojovával až do finále, které poté s přehledem vyhrál.

Start jedné z vítězných jízd týmu giveUsBigWheels

Týmu patří velká gratulace za to, že nepodlehl soutěžní nervozitě a neudělal žádnou hloupou chybu, naopak svůj program postupně vylepšoval podle chování robota v bludišti. Studenti se mohou těšit z nových mobilních telefonů (ceny pro vítěze) i z postupu do vysokoškolského finále, kde se utkají s vysokoškolskými studenty předmětu Robotika. Přejeme jim hodně štěstí a budeme v pátek 14. 12. držet palce! Jsou už také automaticky přijati ke studiu na FEL ČVUT.

Vítězný tým giveUsBigWheels (vlevo Šimon Prudil, vpravo Josef Krtička)

V průběhu soutěže došlo také k „setkání generací“ – vlevo Šimon Prudil, vpravo Josef Krtička z vítězného týmu a uprostřed Martin Němec, absolvent Jiráskova gymnázia, nyní student robotiky na ČVUT, několikanásobný vítěz Robosoutěže v minulosti a jeden ze studentů, kteří se zasloužili o vznik robotického kroužku na Jiráskově gymnáziu. Jak je vidět, nyní už má své důstojné nástupce.

Setkání generací robotiků Jiráskova gymnázia

Všem studentům děkujeme za reprezentaci gymnázia a i když se třeba neumístili na stupních vítězů, při přípravě na soutěž i při soutěži samotné se naučili spoustu věcí, které se jim budou hodit při studiu na VŠ (například jak si zorganizovat práci v týmu…).

Výprava Jiráskova gymnázia na Robosoutěži

 

 

image_printTisk