Exkurze - Rubena a.s. Náchod

V pátek 11. listopadu třída 4.B absolvovala exkurzi v společnosti Rubena a.s. Náchod. Táto společnost je tradičním českým výrobcem pryžových, pryžokovových a pryžotextilních výrobků s více než 100 letou historií. Vyrábí zejména pláště a duše pro jízdní kola a hokejové puky. Kdo neví, tak puky Rubeny byly vybrány jako oficiální pro hokejový turnaj na Zimních olympijských hrách 2014 v ruském Soči. Studenti byli rozdělení na dvě skupiny. Jedna skupina začala exkurzi u kaučuku. Měli možnost vidět přírodní a syntetický kaučuk, různé přísady, které se do něho přidávají. Podrobně byli seznámení s vulkanizaci a homogenizaci. I když ten pach nebyl moc příjemný, po pár minutách jsme ho už ani nevnímali. Dokonce nám začal kaučuk vonět po medu či uzeným. Druhá skupina se nejdřív vrhla na velopláště – jejich výrobu, skladování a distribuci. Měli jsme možnost nahlédnout i do chemické laboratoře, kde se kontroluje tažnost, pevnost a odolnost vůči nárazu samotné pryže. Chtěla bych velmi poděkovat panu ing. Roztočilovi, který nám exkurzi umožnil. Spolu s dalším jeho spolupracovníkem se nám plně věnovali, seznámili nás taky se zásadami BOZP a odpovídali i na naše dost zvláštní dotazy. Určitě tam studenti nebyli naposled a příští rok to s další třídou ráda zopakuji.