Bear Rescue – robot zachraňuje medvěda (spíš naopak)

V sobotu 8. 6. 2013 se studenti Martin Němec a Jan Jirman zúčastnili robotické soutěže Robotic Day 2013 konané v hale Sparta Areny v Praze. Do soutěže bylo přihlášeno (dle údajů organizátorů) 178 účastníků a 120 robotů (z 6 zemí).

Naši studenti se svým robotem soutěžili v (pravděpodobně) nejobtížnější kategorii Bear Rescue Advanced. Úkolem (zcela autonomního) robota bylo v bludišti najít plyšového medvěda, uchopit ho a vytáhnout z bludiště ven. Úloha vypadá jednoduše, ale některým robotům činilo velké problémy vůbec bludištěm projet, natož ještě najít medvěda.

Náš tým měl robota postaveného hlavně z Merkuru, pro pohyb používal motorky určené pro stahování oken aut. Orientaci robota zajišťovala kamera mobilního telefonu, který také měl za úkol analyzovat získaný obraz a najít medvěda. Celý řídící software byl napsán v jazyce Java pro OS Android. Přes Bluetooth tento mobil bezdrátově komunikoval s další řídící jednotkou (na platformě Arduino), která se starala o řízení motorů a serv i o vyhodnocování údajů ze senzorů (tlakových, senzorů otáček na kolech a ultrazvukových dálkoměrů).

Hned po příjezdu na haly se ukázalo, že to nebude tak jednoduché. V hale nebylo příliš dobré osvětlení a také medvěd neměl úplně ideální barvu. Kamera mobilního telefonu tak nedokázala ve špatném osvětlení poskytnout dostatečně kvalitní obraz. Naštěstí to vyřešila žárovka z automobilu (z blikače) a staniol z čokolády posloužil jako reflektor.

Hned po první jízdě přítomné publikum robota přejmenovalo na „robota pro výslech medvěda“, protože když robot medvěda našel, uchopil ho do klepet, zblízka mu do obličeje svítil silným reflektorem a navíc s ním ještě několikrát uhodil do stěny bludiště…

Tým nakonec skončil v silné konkurenci na krásném 4. místě, kdy dokázal porazit i tým ČVUT. Všichni přítomní oceňovali technické řešení, kdy i s minimem prostředků byli studenti schopni v soutěži obstát. Za finanční podporu děkujeme Nadaci Jiráskova gymnázia.