ALL RUNNERS ARE BEAUTIFUL a někteří i vítězní

Ve středu 17. dubna jsme se vydali na semifinále Juniorského maratonu do Hradce Králové. Cíle byly jasné, nemalé, ale ne nereálné: obhájit loňské 2. místo, a zajistit si tak postup do finále na pražský Volkswagen Maraton.

Letošní rok jsme měli opět velmi silný tým s již tradičním názvem Teplý štrúdl, který při porovnávání sil se silnými soupeři nakonec obstál.

Mezi zkušené běžce, již s námi zatím absolvovali oba předchozí ročníky, patřil Pepa Mrázek, Míla Novotný, Kuba Divišek, Radek a Tomáš Jansovi a Kamila Šimková. Nechyběl ani Tonda Staněk, který se loňský rok ukázal jako výrazná a navíc mladá posila týmu. Sestavu obohatili tři nováčci, perspektivní děvčata Adéla Breitrová a Zuzka Sedláčková a objev tohoto školního roku Dan Ježek.

Celá maratonská trať v délce 42, 195 km je rozdělena na 10 úseků, přičemž 3., 5. a 7. úsek musí běžet děvče. Semifinálové kolo pro královéhradecký kraj je vedeno na okruhu cca 800 m dlouhém, který vede v okolí Masarykova náměstí a pěší zóny. Pro diváky je tento okruh atraktivní, protože běžce máte takřka stále na očích, pro samotné běžce trať již tak příjemná není.

V pravé poledne zazněl startovní výstřel a na trať se vydává 19 borců, z toho 2 členové učitelských štafet. Naši štafetu rozbíhá Pepa Mrázek a po jeho úseku jsme v první třetině závodního pole. Druhý úsek připadl na Tondu a ten pln mladického elánu a naštěstí i sil předbíhá několik soupeřů a „štafetový kolík“ předává na 2. pozici Zuzce. Na ní i na všech ostatních bude, aby tuto pozici udržela. Zuzka běží trať poprvé, ale síly rozvrhne zkušeně a do čtvrtého úseku vbíhá Dan stále na 2.místě. A pak je již (zaplaťpánbůh) scénář stále stejný, nikoli však monotónní. Na vítěze nemáme, to je jasné takřka od začátku. Lepařovo gymnázium z Jičína má navrch. Kdo nám ale dělá starosti, je Šebrleho výběr z Gymnázia F. M. Pelcla v Rychnově nad Kněžnou. A ti nás nesmějí dohnat. Náskok postupně zvyšují a udržují Adéla, Tomáš a Kamča, která v celkovém pořadí děvčat nakonec zaběhne 2. nejlepší čas. Rozhodující budou poslední tři úseky, na něž mají Rychnováci údajně nasadit svoje favority. A tak Mílovi, Kubovi a Radkovi nezbývá než běžet, co to dá, a nám ostatní neméně intenzivně fandit a klukům věřit. V čase 2:41:41 hod se to nakonec s náskokem necelé minuty a půl podařilo. Teplý štrúdl je po roce opět druhý a opět ho čeká závod v Praze!!!

Všem účastníkům gratuluju k báječným běžeckým výkonům a děkuji za reprezentaci.

Ostatní nás mohou sledovat v přímém televizním přenosu z Prahy v neděli 5. května. Minimálně prvního člena (kdo to bude, ještě nevíme) uvidíte, protože studentské štafety mají prominentní místo na startovní čáře spolu se světovými elitními vytrvalci.