Zlatí a bronzoví na Robotickém dni MFF UK v Praze

O víkendu 3.– 4. června 2023 se v prostorách Kongresového centra v Praze uskutečnil již 18. ročník robotické soutěže Robotický den, kterou pořádá Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy. 133 robotů, 70 týmů, 261 účastníků ze čtyř zemí, osm druhů soutěží, věk autorů robotů 5 až 62 let – to je pár čísel charakterizujících letošní ročník.

Ani Jiráskovo gymnázium nezůstalo pozadu, a tak čtyři kvartáni, tři roboti a jeden pedagog v sobotu ráno vyrazili se spoustou krabic vlakem do Prahy. Soutěž je otevřená, takže robot může být sestaven z čehokoliv a nezáleží ani na věku účastníků. Naši studenti roboty postavili ze stavebnic Lego Mindstorms EV3, které znají z robotického kroužku.

Tři naši roboti soutěžili v disciplíně Bear Rescue Advanced – jejich úkolem bylo najít plyšového medvěda v bludišti a zachránit ho, tj. dopravit zpět na start. A právě nalezení medvěda se ukázalo jako největší problém – senzory často medvěda nedokázaly vůbec detekovat. Naštěstí soutěž byla dvoudenní – v sobotu se konaly soutěžní jízdy v základních skupinách, a tak byl čas změnit strategii a občas se povedlo medvěda zachránit. Dva z našich robotů nakonec uspěli a postoupili do nedělních vyřazovacích zápasů. Nakonec si díky troše štěstí a spoustě vytrvalosti odvážel Jáchym Bohadlo první místorobot Matěje Kolaji a Štěpána Strnada místo třetí. Super úspěch! Václav Holý se sice ze základní skupiny neprobojoval, ale celou dobu pomáhal svým spolužákům – tak to má být.

Účast na soutěži by nebyla možná bez podpory našich sponzorů – za finanční podporu děkujeme firmám Saar Gummi Czech, s.r.o. (která již několik let pravidelně podporuje cesty našich studentů na soutěže) a METEL s.r.o., trička pro studenty robotického kroužku nám zdarma zhotovila Tiskárna LD.PRINT.

Zápasy v základní skupině (sobota)

Finálové zápasy (play-off, neděle)

Co dalšího bylo na Robotickém dni k vidění