Studenti 4.B ve víru velkoměsta

V brzkých ranních hodinách se v pondělí 12. 9. 2022 vydali studenti 4.B za doprovodu paní učitelky Petry Půlpánové a třídního učitele Jana Preclíka vlakem na dvoudenní exkurzy do Prahy.

Po příjezdu na hlavní nádraží v Praze se přesunuli do Židovského muzea, kde je čekala přednáška o zvycích, svátcích a způsobu života dnešních židů. Poté, co studenti nabyli spoustu nových informací nebo oprášili již známé znalosti, se společně přesunuli do dvou synagog, a to do Staronové synagogy, která je stále využívána k pravidelným bohoslužbám, a do Klausovy synagogy, v níž se nachází expozice s tématikou židovských svátků a tradic. Třída také měla možnost zavítat na Starý židovský hřbitov, jenž tvoří jednu z nejvýznamnějších památek Židovského muzea.

Odpoledne se studenti účastnili prohlídky Památníku na Vítkově. Prohlédli si interiér rozsáhlé budovy za výkladu průvodce, a nakonec si užívali podvečerní výhled ze střechy samotné dominanty moderní Prahy. Večer se pak všichni oblékli do společenských oděvů a pondělní den zakončili návštěvou Divadla na Vinohradech a velkolepým představením Balada pro banditu.

Úterní ráno začalo v Knihovně Václava Havla, a to workshopem „Lidská práva aneb do vězení za písničku?“ pod vedením Magdalény Hromkové. Studenti si zde pomocí nejrůznějších aktivit připomněli lidskoprávní problematiku druhé poloviny 20. století a získali i spoustu nových poznatků o životě Václava Havla a o jeho působení v boji proti nedodržování základních lidských práv a potřeb. Tento den byl o něco volnější, a tak následoval hromadný rozchod, po němž třída ukončila dvoudenní exkurzy návštěvou Národního muzea. Milovníci historie, umění a přírody si našli své v Historické budově. Zato ti, kteří se více zajímají o moderní dějiny, uvítali expozici v Nové budově Národního muzea.

Studenti přijeli z dvoudenního výletu zcela vyčerpaní, ale obohaceni mnoha novými zážitky, zkušenostmi a poznatky z hlavního města a jeho památek.

Veronika Vaňková 4.B