Hvězdárna a planetárium HK a Vodní elektrárna Hučák

Dne 7. listopadu 2023 se třídy 1. A a 1. B Jiráskova gymnázia Náchod vypravily na exkurzi do Hradce Králové. Za doprovodu pana profesora Divíška a pana profesora Macury měly třídy na programu dvě akce.

Po příjezdu do Hvězdárny se studenti s profesory přesunuli do digitálního planetária. Sál měl tvar kruhu a strop, tvarovaný jako kopule, byl otáčivý a uzpůsobený projekci. Žáci proto měli pocit, že se netočí pouze strop, ale celý sál. V digitálním planetáriu měly třídy možnost vidět souhvězdí kolem naší Země, důležité hvězdy, planety, oblohu během slunovratů a rovnodenností a film o Galaxii. Poté se třídy rozdělily na dvě skupiny, první skupina zavítala do kopule s dalekohledem a druhá skupina do místnosti s modelem Slunce, Země a Měsíce, kde si poslechla výklad o rotaci těchto těles a o zatmění Slunce a Měsíce. První skupina, tedy 1.B, mezitím vystoupala po schodišti do kopule s dalekohledem na pozorování Slunce, kde vyslechli  krátkou přednášku o Slunci.

Poté se třídy přesunuly autobusem do Labské vodní elektrárny Hučák. V první řadě si v infocentru vyslechly přednášku o druzích vodních elektráren a základní informace o elektrárně Hučák. Následně se opět rozdělily na dvě skupiny a šly se podívat do strojovny a ke generátorům vodní elektrárny. Svůj program v elektrárně zakončili studenti v místnosti, kde měli možnost si vyzkoušet interaktivní prvky.

Na závěr se žáci s profesory přesunuli pěší chůzí zpět na hlavní nádraží, odtud v 13:04 odjeli vlakem zpět do Náchoda. Studentům se exkurze v Hradci Králové líbila a těší se na další zpestření studia na gymnáziu.

Adéla Vajsarová 1.B