Výměnný pobyt Německo - neváhejte a přihlašte se!

Milí žáci,

možná nevíte, že Jiráskovo gymnázium má partnerskou školu v německém městě Georgsmarienhütte. Každý rok se koná výměnný pobyt – letos od pondělí 22. dubna do úterý 30. dubna. Pojedeme autobusem, který tam s námi bude po celou dobu a budeme ho využívat na společné výlety. Naši žáci budou bydlet v rodinách německých žáků.

Program:

  • V úterý si prohlédneme školu, na radnici nás přivítá starosta a projdeme si město.
  • Další všední dny pořádáme výlety do okolí, jeden je celodenní do nějakého velkého města (Brémy, Hannover, Hameln,…).
  • Ve všední dny odpoledne a o víkendu jsou žáci v rodinách a Němci se starají o program.
  • O víkendu pořádají obyčejně rodiny celodenní výlety do Amsterdamu nebo jinam do Holandska (Georgsmarienhütte leží blízko hranic) a k Severnímu moři (Hamburg nebo nějaký ostrov) nebo někam úplně jinam, to záleží na konkrétní rodině. Po celou dobu pobytu německá rodina poskytuje našemu žákovi ubytování, stravu a hradí mu vstupy (podstatně dražší než u nás).
  • Po návratu  domů následuje volný den, kdy si žáci mohou odpočinout po dlouhé cestě.

V září přijedou ti němečtí žáci, kteří ubytovávali, do Náchoda a bydlí v rodině „svého“ českého žáka. Role se obrátí a naši žáci se starají o ty své německé. 

Jako dorozumívací jazyk slouží angličtina, žáci i němečtí rodiče umí anglicky dost dobře. Pokud ovládáte němčinu, můžete samozřejmě použít i tento jazyk. 

Nejdražší položkou je náš autobus, dále se platí vstupy pro německé žáky u nás. Celkem budu vybírat 5000 Kč, podám však žádost o příspěvek krajského úřadu (jen jednou jsme ho nedostali) a nějaké peníze získáme ze šablon. Měl bych tedy po závěrečném vyúčtování něco vracet. 

Tento pobyt má pro naše žáky největší výhodu v tom, že se seznámí se životem v sousední zemi přímo v rodině, najdou si nové kamarády, se kterými se mohou stýkat v dalších letech, a uvidí mnoho zajímavého.

Pokud byste měli o tento výměnný pobyt zájem, napište mi mail (forejt@gymnachod.cz), případné dotazy zodpovím vám i vašim rodičům mailem nebo osobně v žákovské knihovně.

image_printTisk