Chemiklání 2024

V pondělí 6. února 2024 se v prostorách Univerzity Pardubice konal již 9. ročník Chemiklání. Jedná se o soutěž s chemickou tématikou, v níž se každoročně utkávají 3–5členné týmy nadšených středoškoláků se zájmem o chemii z České republiky a Slovenska. Cestou k úspěchu je vyřešit co nejvíce úloh v průběhu 2 hodin za použití jakékoliv tištěné literatury. Do Pardubic dorazilo více než 300 studentů, ale počet účastníků letošního ročníku ještě vzroste, protože obdoba české soutěže se v sobotu uskuteční ve Velké Británii na University of Cambridge a University of Oxford pod názvem „Chemistry race“.

Naše gymnázium reprezentoval tým nadšených chemiků ve složení Mikoláš Hruša (7.V), Karla Miščuková (7.V), Martina Rohulánová (7.V), Šárka Vlčková (7.V) a Lukáš Valášek (3.B). Organizátoři si pro studenty připravili velké množství zapeklitých úloh ze všech oblastí chemie, ale pro řešení byly často nezbytné i znalosti dalších přírodních věd, ať už matematiky či biologie. Přípravu jsme letos rozhodně nepodcenili a vzali si na pomoc plný kufr chemických učebnic. Nejvíce nás potrápily složité metabolismy a organické vzorce, ale i přesto jsme se při řešení díky skvělým nápadům autorů pobavili a dozvěděli se spoustu zajímavých informací. V zadání se například objevila záludná úloha na výpočet nemalého množství banánů potřebných na přípravu 1 litru ethylenu.

Před samotným vyhlášením vítězů se uskutečnila ještě malá soutěž „Shrekoklání“, kdy týmy formou oblíbeného Kahootu poměřily znalosti o Shrekovi a jeho slavných filmech.

Ve velké konkurenci se tým Jiráskova gymnázia umístil na konečném 35. místě. Ačkoliv jsme neobsadili nejvyšší příčky, odjížděli jsme nabiti novými poznatky, zážitky a zkušenostmi a doufáme, že se nám příští rok poštěstí účast na jubilejním 10. ročníku.

Za tým ŠMKLM Martina Rohulánová

image_printTisk