Robotiáda 2024 – sice bez medaile, ale i tak úspěšní

Termín letošní Robotiády opět vyšel na naše jarní prázdniny. Přesto se našlo šest studentů z robotického kroužku, kteří se chtěli zúčastnit. Letos jsme sice nepřivezli žádnou medaili, ale bylo to těsné, o pár setinek sekundy…

Celkem se letošního ročníku Robotiády v Brně zúčastnilo přes 550 soutěžících v osmi disciplínách. Science Centrum VIDA!, kde se Robotiáda už pravidelně koná, bylo plné. Stanoviště našich týmů bylo v –1. podlaží a samotná soutěž se konala ve 4. patře, takže jsme si mohli trochu zlepšit i fyzičku (jediný výtah byl neustále plný).

Na robotech tak soutěžící pracovali tam, kde se našlo trochu místa a volná zásuvka.

Tým „kosiska“ ve složení Holý Václav, Tomáš Jan a Bohadlo Jáchym soutěžil v disciplínách LineFollower SŠ (sledování černé čáry) a Bear Rescue Advanced (autonomní záchrana medvěda z bludiště). Dařilo se jim výborně, Jáchymovi při sledování černé čáry unikla medaile jen o 2/100 s! Rozdíly mezi 2. a 4. místem byly v setinách sekundy. Ale 4. místo je krásné umístění (ze 36 týmů). Honzovi a Vaškovi se při záchraně medvěda také dařilo, až na poslední chvíli je jeden z týmů odsunul na 4. místo (ze 31 týmů).

Tým SpeedWagon (Suchánek Ondřej a Strnad Štěpán) soutěžil ve sprintu – cílem je co nejrychleji ujet 10 m na dráze široké 90 cm a poté na určeném místě zastavit. Robot se nesmí dotknout mantinelů po obou stranách dráhy. Postup do finále jim unikl jen o 0,12 s. Nakonec obsadili krásné 5. místo (ze 71 týmů).

Náš nejmladší účastník Maxmilián Hejna (prima) soutěžil ve sledování čáry v kategorii pro ZŠ a umístil se na pěkném 9. místě (z 57 týmů). Všem soutěžícím gratulujeme ke krásným umístěním.

Je škoda, že vzhledem k počtu účastníků měl každý tým jen dvě soutěžní jízdy, takže nebyl prostor pro případné úpravy robotů podle místních podmínek. Ale zase měli studenti možnost si prohlédnout všechny exponáty ve VIDA! Science Centru.

Cestu do Brna mikrobusem nám hradila (stejně jako v minulosti) firma Saar Gummi Czech z Červeného Kostelce. Děkujeme! Veřejnou dopravou bychom se se vším vybavením do Brna dostávali jen těžko.